• Share:
  • Download/Print:
  • PDF
Search

Montana Coal and Iron Company records,, 1889-1967

Overview of the Collection

Creator
Montana Coal and Iron Company
Title
Montana Coal and Iron Company records,
Dates
1889-1967 (inclusive)
Quantity
55 linear feet of shelf space
Collection Number
MC 352
Summary
The Montana Coal and Iron Company was a Bear Creek, Montana, coal mining company. Records (1889-1967) include organizational papers; interoffice and general correspondence; financial records; production records; reports; and other materials.
Repository
Montana Historical Society, Research Center Archives
Montana Historical Society Research Center Archives
225 North Roberts
PO Box 201201
Helena MT
59620-1201
Telephone: 406-444-2681
Fax: 406-444-5297
mhslibrary@mt.gov
Access Restrictions

Collection is open for research

Languages
English


Historical NoteReturn to Top

The Montana Coal and Iron Co. was incorporated on November 27, 1889, by Elijah Smith, Prosper W. Smith, Edward J. Berwind, John E. Berwind, Elias L. Frank, Ansley S. Davis, and John S. Tilney. The purposes of the company were far reaching, including buying and developing coal lands, marble quarries, iron and other minerals, oil wells, timber lands, saw mills, water power, real estate and other properties, and to build associated roads and railroads. The incorporators capitalized at $2,000,000. Offices were in both Billings, Montana, and New York City.

For the next twenty years, the history of the company is unclear. The Smith brothers began acquiring land and issuing stock and promissory notes in payment. Relationship of these two methods of payment was not clearly defined. Little coal was produced. The company kept very poor records of its transactions.

In 1907, shortly after the building of the Yellowstone Park Railroad (later renamed the Montana, Wyoming and Southern) to Washoe, mining at Washoe began on a regular basis. In 1911, with Elijah Smith's health failing, an attempt was made to gain control of the affairs of the company. The accounting firm Pogson, Peloubet and Co. did a massive audit of the company's finances. In 1912 a mortgage replaced all of the outstanding indebtedness.

James M. Freeman began working for the company as assistant general manager about 1908. Within a few years he had become general manager and vice president of the company. He continued in this dual role until 1945, when the Co. ceased large-scale production. He became company president in 1954 and then retired to a position as a director in 1956.

After the retirement of company president Elijah Smith, the presidency changed hands many times. Shortly before his death, Elijah Smith assigned most of his interest in the company to Charles R. Smith [relationship to Elijah unclear] of Menasha, Wisconsin. In 1911 William W. Worthington became president. On William Worthington's death on January 30, 1912, C. R. Smith succeeded to the presidency. From then on control of the company from Menasha was fairly consistent, although the offices continued to be in either New York City, Billings, or Washoe. Among the later presidents were Henry S. Fleming (1916-1919), Thomas M. Kearney (1919-1931), W. H. Miner (1932-1935), Carlton R. Smith (1936-1943), D. C. Shepard (1944-1952), James M. Freeman (1953-1958), and Oliver C. Smith (1959-1975). The Montana Coal and Iron Company was involuntarily dissolved in 1980.

The Montana Coal and Iron Company prospered through World War I. Both the Washoe / Smith Mine and the nearby Foster Creek Mine operated at full capacity. With warm winters and competition in the domestic market by natural gas, the company's fortunes declined through the 1920s and 1930s. The company's Smith Mine is most famous for the terrible explosion of February 27, 1943, which killed 73 miners.

Content DescriptionReturn to Top

Records (1889-1967) of the company consist of interoffice and general correspondence, court papers, employee records, financial records, legal documents, organizational records, reports, subject files and miscellany. There are small subgroups for two subsidiaries: the Britannic Mining Company of Shoup, Idaho, and the Ruby Creek Mine, of Madison County, Montana.

There is extensive interoffice correspondence (1900-1945) among the officers of the company. Of especial importance is the very regular correspondence between general manager of the mine James M. Freeman, and the various successive presidents of the company. During the early years from 1910-1915 there is also considerable correspondence among the various other officers of the company. Under interoffice correspondence there is also correspondence between company officials at Washoe and verious sales offices around Montana, and in North Dakota and Spokane, Washington.

General correspondence (1911-1945) consists primarily of correspondence between the company and mining equipment supply houses, sales agents, and customers. These letters reflect the day-to-day operations of the company.

Court Papers (1909-1937) include several cases involving the company and its officials. Employee Records (1908-1955) including accident reports, payrolls, and miners' miscellaneous earnings reports.

Financial Records consist of audit reports (1911-1946), cash books (1906-1945), business statements and combined balance sheets (1910-1956), customer ledgers (1909-1947), expense journals and ledgers (1906-1939), general ledgers (1909-1954), ground rent books (1911-1948), insurance policies (1911-1933), inventories (1921-1946), production records (1919-1925), railroad shipments (1930-1944), tonnage books (1912-1945), trial balance sheets (1909-1951), voucher distribution registers (1909-1917), and miscellaneous other financial items.

Legal Documents (1890-1953) consist of deeds, agreements, contracts. etc. Organizational Records consist of minutes (1911-1918, plus scattered) of trustees and stockholders; presidents' and vice presidents' annual reports; annual meeting materials (1920-1938), including resolutions, scattered minutes, etc.; and stockholder ledgers and lists.

Printed Materials consist of mining equipment catalogs from a variety of suppliers.

Reports consists of corporate reports to a variety of state and federal agencies, and to Moody's and R. G. Dun and Co.; a report (1916) of James M. Freeman on the proposed Foster Creek Mine; and a report (1909) on the Yellowstone Park Railroad.

Subject Files include a variety of topics, most importantly labor-management files (1910-1945) of the Joint Board of Montana Coal Operators Association and the United Mine Workers of America.

Miscellany includes flyers; lists of sales agents and customers; "fire boss books" of mine inspection; Montana Coal Operators Association quarterly reports; etc.

The subgroup for the Britannic Mining Company of Shoup, Idaho, includes interoffice and general correspondence (1922-1924), proposals for mining and power plant equipment, blueprints, assay reports, insurance policy, and miscellany.

The subgroup for the Ruby Creek Mine of Madison County, includes interoffice and general correspondence (1935-1938), and reports to the U.S. Treasury on gold produced.

Use of the CollectionReturn to Top

Restrictions on Use

The Montana Historical Society is the owner of the materials in the Research Library and makes available reproductions for research, publication, and other uses. Written permission must be obtained from the Research Library before any reproduction use. The Society does not necessarily hold copyright to all of the materials in the collections. In some cases, permission for use may require seeking additional authorization from the copyright owners.

Preferred Citation

[item description and date]. Name of Collection. Collection Number. [box and folder number]. Montana Historical Society Research Center. Archives. Helena, Montana.

Administrative InformationReturn to Top


Detailed Description of the CollectionReturn to Top

Montana Coal and Iron Company, 1889-1967Return to Top

Container(s) Description Dates
Historical Materials
Box/Folder
1 / 1
Historical information file (includes letter from James M. Freeman to Thomas M. Kearney, 1927, concerning the early history of the company; copies of clippings, photos, etc.; genealogical files on several company officers)
1917-1938
Interoffice Correspondence [company officers]
Box/Folder
1 / 2-4
Chronological (correspondents include Elijah Smith, president; E. J. Berwind; John D. Marston; W. W. Worthington)
1900-June 1911
1 / 5-8
Chronological (correspondents include William W. Worthington, president; James M. Freeman; Henry S. Fleming; Charles R. Smith; Joseph Simon; C. L. DeGauge; O. F. Goddard)
July 1911-Jan. 1912
1 / 9-11
Chronological (correspondents include Charles R. Smith, president; James M. Freeman; Henry S. Fleming; Joseph Simon; C. L. E. DeGauge; O. F. Goddard)
Feb.-July 1912
2 / 1-12
Chronological (correspondents include Charles R. Smith, president; James M. Freeman; Henry S. Fleming; C. L. E. DeGauge; O. F. Goddard)
Aug. 1912-June 1915
3 / 1-3
Chronological (correspondents include Charles R. Smith, president; James M. Freeman; Henry S. Fleming)
July 1915-April 1916
3 / 4-14
Chronological (correspondents include Henry S. Fleming, president; James M. Freeman; C. L. E. DeGauge; O. M. Hinton; O. F. Goddard; Johnston and Coleman, company attorneys; W. H. Miner)
May 1916-1919
3 / 15-16
Chronological (correspondents include Thomas M. Kearney, president; James M. Freeman; W. H. Miner; H. J. Coleman; O. M. Hinton; Charles E. Dunlap; E. J. Berwind)
1920-1921
4 / 1-15
Chronological (correspondents include Thomas M. Kearney, president; James M. Freeman; W. H. Miner; H. J. Coleman; O. M. Hinton; Charles E. Dunlap; E. J. Berwind; Mowry Smith; and Carlton Smith)
1922-1929
5 / 1-3
Chronological (correspondents include Thomas M. Kearney, president; James M. Freeman; W. H. Miner; Charles E. Dunlap; Mowry Smith; Carlton Smith; Johnston and Coleman)
1930
5 / 4
Chronological (correspondents include James M. Freeman; Johnston and Coleman, company attorneys)
1931-1932
5 / 5
Chronological (correspondents include W. H. Miner, president; James M. Freeman; Johnston and Coleman, company attorneys)
1933
5 / 6-7
Chronological (correspondents include Carlton Smith, president; James M. Freeman; Charles E. Dunlap)
1942-1943
Interoffice Correspondence [Washoe office]
Box/Folder
5 / 8-9
James M. Freeman; William A. Romek
1933-1938, 1942-1943
5 / 10-11
James M. Freeman; Thomas Clemow; George McMillan; Harry Owens; Velma Shepard; Thomas W. Stockett; Edward Freeman; Edgar W. Beadle
1918-1930, 1942-1944
Interoffice Correspondence [Sales Manager]
Box/Folder
6 / 1-12
Chronological (correspondents include Thomas P. Clemow; James M. Freeman)
1924-1938
Interoffice Correspondence [Butte Sales Office]
Box/Folder
7 / 1
Chronological (correspondents include Thomas P. Clemow; Clifford G. Maynard; Fred Grandpre)
1929-1932
Interoffice Correspondence [Great Falls Sales Office]
Box/Folder
7 / 2-9
Chronological (correspondents include Clifford G. Maynard; S. J. Patterson; Mrs. J. E. Ray; Gertrude Hay)
1924-1934
8 / 1-5
Chronological (correspondents include Clifford G. Maynard; Gertrude Hay)
1935-1938, 1943
Interoffice Correspondence [North Dakota Sales Office]
Box/Folder
8 / 6
Chronological (correspondents include Thomas P. Clemow; S. J. Patterson; Crocker Coal Co. affiliate)
1923-1924
Interoffice Correspondence [Spokane, Wash. Sales Office]
Box/Folder
8 / 7-11
Chronological (correspondents include Thomas W. Stockett; William A. Romek; James M. Freeman)
1932-1935
9 / 1-4
Chronological (correspondents include Thomas W. Stockett; J. H. Sahlin; Edward F. Cenis)
1936-1938, 1941-1943
General Correspondence [general officers]
Box/Folder
9 / 5
A-B (correspondents include Acme Coal Co.; Bear Creek Coal Co.; R. J. Bright)
1910-1917
9 / 6
R. Floyd Clarke
1910-1913
9 / 7
C-G (correspondents include Henry L. Calman; Electric Bond and Share Co.; Empire Trust Co.; Meyer Gold)
1909-1917
9 / 8
H-N (correspondents include Frederick E. Kessinger; Laura C. W. Lee; Lingerwood Manufacturing Co.; Mann, Bill, and Ware; Montana Coal Operators Association; Montana Power Co.; Moody's Investors Service; Northern Pacific Railway Co.; Northwestern Improvement Co.)
1911-1918
9 / 9
Pogson, Peloubet and Co., auditors
1911-1918
9 / 10
P (correspondents include Charles R. Pelgram; Walter Peterson; Poor's Manual Co.; Oliver Prescott)
1915-1918
9 / 11
Red Lodge State Bank
1912-1917
9 / 12
R-W (correspondents include Red Lodge Abstract and Title Co.; L. O. Shaneyfelt Lumber Co.; Joseph Simon; Marcus Stine; U. S. Army Corps of Engineers; U. S. Bureau of Corporations; Ela C. Waters; Windward Island Estates Co.)
1912-1918
General Correspondence [Washoe]
Box/Folder
10 / 1
Allen and Garcia Co., engineers
1915-1916
10 / 2
Anaconda Copper Mining Co.
1914-1916
10 / 3
A (correspondents include Acme Coal Co.; Aetna Accident Liability Co.; Charles H. Allen; H. M. Allen and Co.; Andrews Grain Co.; Anthracite Separator Co.)
1912-1916
10 / 4
Bear Creek Coal Co.
1911-1916
10 / 5
Big Horn Collieries Co.
1915-1916
10 / 6
B (correspondents include William Bailey; George D. Barnard and Co.; Billings Sugar Co.; George Blinn; Board of Fire Underwriters; Broderick and Bascom Rope Co.; Percy L. Brown; Butte Duluth Mining Co.)
1911-1916
10 / 7
Carbon County government
1914-1916
10 / 8
Edward B. Creighton, fire insurance
1915-1916
10 / 9
C-D (correspondents include Canadian Collieries Ltd.; Coal Age; Commercial National Bank, Wisc.; Continental Oil Co.; Contractors Supply and Engineering Co.; Copeland Lumber Co.; J. M. Cropley; Thomas Cruse; Crystal Ice and Fuel Co.; Danforth Mills Co.; D. W. Doyle; Ben F. Drake; duPont de Nemours Powder Co.)
1911-1916
10 / 10
Eagle Iron Works
1911-1916
10 / 11
E (correspondents include East Butte Copper Mining Co.; Empire Trust Co.; S. H. Erwin; Excelsior Powder Manufacturing Co.)
1911-1916
10 / 12
Fairbanks, Morse and Co.
1911-1916
10 / 13
F (correspondents include Alex Fairgrieve; Ford Motor Co.; Forsyth Steam Laundry Co.; William R. Freeman)
1911-1916
10 / 14
G (correspondents include General Electric Co.; O. F. Goddard; Goodman Manufacturing Co.; Graham and Ross; Great Northern Railway Co.; Great Western Sugar Co.)
1911-1916
10 / 15
Helena Fuel Co. (Alex. C. Johnson; R. J. Johannes)
1911-1916
10 / 16
C. W. Hull Co.
1914-1916
10 / 17
H (correspondents include Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Co.; F. G. Hartwell; W. A. Hough; Alfred N. Humphreys)
1911-1916
10 / 18
I (correspondents include Illinois Steel Co.; International Coal Co.; International Fuel Co.; Interstate Fuel Agency; Interstate Lumber Co.)
1911-1916
10 / 19
J. H. Johnson; W. M. Johnson
1911-1916
10 / 20
J (correspondents include Jeffrey Manufacturing Co.; B. O. Johnson)
1912-1916
10 / 21
Kendrick Coal and Dock Co.
1916
10 / 22
K (correspondents include Kenyon Noble Lumber Co.; Kerr Turbine Co.; Keystone Lubricating Co.; Kooi Coal Mines; Frank Kyle)
1911-1916
10 / 23
Lindrooth, Shubart and Co.
1912-1916
10 / 24
L (correspondents include George T. Lamport; J. H. Lee; A. Leschen and Sons Rope Co.; A. L. Love)
1911-1916
10 / 25
Midland Coal and Coke Co.
1915-1916
10 / 26
Montana Coal Operators Association
1911-1916
10 / 27
Montana [state agencies]
1911-1916
10 / 28
Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.
1911-1916
10 / 29
M (correspondents include Don MacLennan; Manierre Engineering and Machinery Co.; Marshall Wells Hardware Co.; John P. Martin; Maxey Brothers; Menasha Wooden Ware Co.; Mikesell Brothers Co.; George Millett; Mine and Smelter Supply Co.; Montana Association for the Prevention of Tuberculosis; Montana Power Co.)
1911-1916
11 / 1-2
National Fuel Co. (R. J. Johannes)
1911-1916
11 / 3
Northern Pacific Railway Co.
1911-1916
11 / 4
N-O (correspondents include Noll-Welty Lumber Co.; Northwestern Improvement Co.; Ohio Brass Co.; Ottumwa Iron Works)
1911-1916
11 / 5
Pioneer Coal Co.
1915-1916
11 / 6
Pogson, Peloubet and Co., accountants
1911-1913
11 / 7
P (correspondents include Fred Pathmann; Perry Coal Co.; Peteler Car Co.; Pilot Butte Mining Co.; Platz Coal Co.; Potlatch Lumber Co.; A. K. Prescott)
1911-1916
11 / 8
Red Lodge State Bank
1911-1916
11 / 9
Edward C. Reitz
1914-1915
11 / 10
R (correspondents include C. F. Ray; Red Lodge Chamber of Commerce; Roberts and Schaefer Co.; Mrs. T. A. Robey; Rocky Mountain Club; John A. Roebling's Sons Co.; Roundup Coal Co.)
1911-1916
11 / 11
St. Anthony and Dakota Elevator Co.
1914-1916
11 / 12
Sanford-Day Iron Works
1915-1916
11 / 13
S (correspondents include Safety First Supply Co.; Grant B. Schley; E. E. Scovill; B. W. Shaw; Sheridan Coal Co.; Snell Brothers; Sturm and Yaw; Sunnyside Fuel Co.)
1911-1916
11 / 14
Oliver W. Tong, freight rate consultant
1915-1916
11 / 15-16
Union Fuel and Ice Co. (E. F. Waggoner)
1911-1916
11 / 17
United States [government agencies]
1911-1916
11 / 18
U-V (correspondents include United Mine Workers of America; Valley Oil Co.; Vulcan Coal Co.)
1911-1916
11 / 19
Western Fuel Association (F. A. Davies)
1914-1916
11 / 20
W-Z (correspondents include E. C. Waters; Western Clay Manufacturing Co. (C. H. Bray); Western Coal Co.; Western Electric Co.; Western Retail Lumbermen's Association; Westinghouse Electric and Manufacturing Co.; Whitehall Fuel and Feed Co.; Williamsport Wire Rope Co.; Yellowstone Lumber Co.; William H. Ziegler)
1914-1916
12 / 1
Carroll F. Allen (includes World War I letters)
1917-1919
12 / 2
Anaconda Copper Mining Co.
1917-1920
12 / 3
A (correspondents include Acme Coal Co.; Charles S. Allen; Amalgamated Silver Mines Co.; Anderson and Co., Emigrant; Julius Andrae and Sons Co.; Angelica Mining and Development Co.)
1917-1920
12 / 4
Babcock and Wilcox Co.
1917-1920
12 / 5
C. A. Barnard (re Owl Creek Coal Co.; Western Coal Producers Association)
1917-1920
12 / 6
George D. Barnard and Co., stationery
1917-1919
12 / 7
Bear Creek Coal Co.
1917-1918
12 / 8
Big Horn Collieries Co.
1917-1920
12 / 9
Blackwell Lumber Co.
1917-1920
12 / 10
J. A. Blessing, wholesale coal
1917-1920
12 / 11
Brown Brothers Lumber Co.
1917-1920
12 / 12
Philip Buckley
1917
12 / 13
Charles F. Burton, insurance
1917-1920
12 / 14
B (correspondents include A. L. Babcock; Baker-Vawter Co.; Bearcreek Water and Light Co.; Benton Coal and Dray Co.; W. M. Black; George Blinn; S. F. Bowser and Co.; Bozeman Milling Co.; C. R. Brazier Advertising Agency; Burroughs Adding Machine Co.)
1917-1920
12 / 15
Council on National Defense, Committee on Coal Production
1917
12 / 16
Edward B. Creighton, insurance
1917-1920
12 / 17
C (correspondents include Caird Engineering Works; Canadian Collieries, Dunsmuir Ltd.; Car Utility Magazine; Carbon Coal and Coke Co.; Carbon County government; F. H. Carpenter Lumber Co.; Chamber of Commerce of the United States of America; Christy Box Car Loader Co.; H. Earl Clack Co.; R. Floyd Clarke; Colorado Fuel and Iron Co.; Continental Oil Co.; Contractors Lumber Supply Co.; Controller Co.; Coppus Engineering and Equipment Co.; Frank A. Cousins; Crane and Ordway Co.; Crystal Ice and Fuel Co.)
1917-1920
12 / 18
O. H. Davidson Equipment Co.
1918-1919
12 / 19
E. I. duPont de Nemours and Co.
1917-1919
12 / 20
D (correspondents include Detroit Graphite Co.; R. and J. Dick, Ltd.; L. Dornbush; R. G. Dun and Co.; John Dunn, postmaster)
1917-1919
12 / 21
Eagle Iron Works
1917-1919
12 / 22
Empire Trust Co.
1918-1920
12 / 23
E (correspondents include Eagle Coal Co.; East Butte Copper Mining Co.; Egland Lumber Co.; H. Ehrlich and Sons Manufacturing Co.; Electric Appliance Co.; Electrical Record; Elliston Lime Co.; Equity Co-operative Association [several towns]; Excelsior Powder Manufacturing Co.)
1917-1920
12 / 24
Franklin Sales Co.
1917-1920
12 / 25
William R. Freeman (brother of James M. Freeman)
1917
12 / 26
F (correspondents include Fairbanks, Morse and Co.; Fefferman and Friedwald; Fostoria Incandescent Lamp Division; T. E. Frasure; Edith Freeman; William R. Freeman)
1917-1920
13 / 1
General Electric Co.
1917-1920
13 / 2
O. F. Goddard
1917-1920
13 / 3
Goodman Manufacturing Co.
1917-1920
13 / 4
Great Western Sugar Co.
1917-1920
13 / 5
G (correspondents include Gazette Printing Co.; Givens Coal Co.; J. W. Goodman; Frank Gottlob; Great Falls Retail Fuel Dealers Association; Great Falls Iron Works; Great Western Coal Co.; T. O. Greene;
1917-1920
13 / 6
Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Co.
1917-1920
13 / 7
Helena Fuel Co.
1917-1920
13 / 8
H (correspondents include Harvard University Committee on Economic Research; Helena Fuel Dealers' Association; Hendrie and Bolthoff Manufacturing and Supply Co.; Hercules Powder Co.; Hoffman Coal Co.; Home Lumber Co.;
1917-1920
13 / 9
Illinois Steel Co.
1917-1920
13 / 10
W. B. Innes and Co., agent for Foster Creek coal
1919-1920
13 / 11
International Correspondence Schools
1917-1918
13 / 12
I (correspondents include Idaho Ice and Cold Storage Co.; Indiana Foundry Co.; International Coal Co.; Interstate Coal and Dock Co.; Interstate Fuel Agency; Interstate Lumber Co.)
1917-1920
13 / 13
Jeffrey Manufacturing Co.
1917-1920
13 / 14
R. J. Johannes and Co., coal dealer
1918-1920
13 / 15
J (correspondents include Johns-Manville Co.; Johnston and Coleman; Fred Jurcak)
1917-1919
13 / 16
D. J. Kane
1918-1920
13 / 17
Kemper-Thomas Co., signs
1919
13 / 18
Kenyon-Noble Lumber Co.
1917-1920
13 / 19
K (correspondents include Kendrick Coal and Dock Co.; Charles Koenigsberger and Son; F. A. Krieger; Frank Kyle)
1917-1920
13 / 20
LaSalle Extension University (J. M. Freeman law study)
1917-1920
13 / 21
Libby Yards Co.
1917-1919
13 / 22
Lindrooth, Shubart and Co., mining machinery
1917-1920
13 / 23
Link-Belt Co.
1919-1920
13 / 24
L (correspondents include William Larkin; Swan Larson; A. Leschen and Sons Rope Co.; Frank S. P. Lindsay; F. C. Lovelace)
1917-1920
14 / 1
Marshall-Wells Co., hardware and iron
1917-1920
14 / 2
Charles McGuire (re Seattle area coal mines)
1917-1919
14 / 3
Menasha Wooden Ware Co. (F. D. Lake)
1917-1918
14 / 4
Merchants National Bank, Billings (George M. Hays)
1917-1919
14 / 5
Mine and Smelter Supply Co.
1917-1919
14 / 6
Montana Coal Operators Association
1917-1920
14 / 7
Montana Electric Co.
1917-1919
14 / 8
Montana Industrial Accident Board
1917-1920
14 / 9
Montana Railroad and Public Service Commission
1917-1920
14 / 10
Montana [other state agencies]
1917-1919
14 / 11
Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.
1917-1920
14 / 12
M (correspondents include MacDonald, Hale and Co.; Madison Lumber and Mill Co.; Magyar Banyaszlap (Hungarian miners' journal); Manierre Engineering and Machinery Co.; Marchant Calculating Machine Co.; R. G. Martin; Mayer Brothers Co.; McCurdy Lumber Co.; McDowell Co.; Mikesell Brothers Co.; Miles Land and Investment Co.; Minnesota Boiler Compound Co.; Missoula Light and Water Co.; Montana Children's Home Society; Moody's Investment Service; Moscow Commission Co.; Sen. H. L. Myers)
1917-1920
14 / 13
National Coal Association
1917-1920
14 / 14-16
National Coal Co., Billings (Thomas P. Clemow)
1917-1920
14 / 17
National Coal Co., Butte (C. H. Lane)
1917-1920
14 / 18
National Coal Co., Great Falls (J. A. Blessing)
1917-1920
14 / 19
National Coal Co., Helena (R. J. Johannes)
1917-1918
14 / 20
Northern Pacific Railway Co. (including operation by U. S. Railroad Administration)
1917-1920
15 / 1
Northwestern Improvement Co.
1917-1919
15 / 2
N (correspondents include National Americanization Committee; National Association of Coal Operators; Nelson Coal Co.; Nicols, Dean and Gregg Iron and Steel; Northwest Coal Co.; Northwestern Electric Equipment Co.; Northwestern Traffic and Service Bureau; C. A. Nyhart)
1917-1920
15 / 3
Ottumwa Box Car Loader Co.
1917-1920
15 / 4
Ottumwa Iron Works
1917-1920
15 / 5
O (correspondents include Ohio Brass Co.; Joseph Oswald; R. B. Overhuls; Harry Owens)
1917-1920
15 / 6
Perry Fuel and Cement Co.; Perry-Eck Fuel and Mortar Co.
1917-1920
15 / 7
Louis G. Paloubet, auditor Pogson, Paloubet and Co.
1918-1920
15 / 8
P-Q (correspondents include A. L. Palmer; Fred Pathmann; Peabody Coal Co.; People's Fuel Co.; J. K. Pettis; Phillips Mine and Mill Supply Co.; Pintsch Compressing Co.; Poplar Lumber and Implement Co.; Poston Fuel Co.; Pure Oil Co.; H. S. Quanbeck)
1917-1920
15 / 9
Red Lodge State Bank
1917-1919
15 / 10
Reitz and Son (Great Western Coal Co.)
1917-1919
15 / 11
R (correspondents include Ben H. Rae; Red Lodge Abstract and Title Co.; George Reid; Republic Coal Co.; Carl W. Riddick; R. A. Roberts; John A. Roebling's Sons Co.; Romann and Bush Pig Iron and Coke Co.; Roundup Coal Mining Co.Royal Tailors)
1917-1920
15 / 12
St. Anthony and Dakota Elevator Co.
1917-1920
15 / 13
J. B. Sanborn Co.
1917-1920
15 / 14
Sanford-Day Iron Works
1917-1920
15 / 15
Somerville Brattice Cloth Co.
1917-1919
15 / 16
J. C. Stine Co., mining machinery
1919
15 / 17
Sturm and Yaw, lumber and coal
1917-1920
15 / 18
S (correspondents include St. Hilaire Retail Lumber Co.; Sand Point Lumber and Pole Co.; E. A. Schubert; Sears, Roebuck and Co.; Sheridan-Wyoming Coal Co.; Silver Bow Fuel Dealers' Association; H. A. Simmons; Prosper W. Smith; Smokeless and Sootless Coal Co.; Louis Sponheim; Stimpson Equipment Co.; Stoll Manufacturing Co., car tent campers; Sweet Grass County High School; Sunnyside Fuel Co.)
1917-1920
15 / 19
Thompson Yards, Minneapolis
1917-1920
15 / 20
Oliver W. Tong (freight rate consultant)
1917-1919
15 / 21
T (correspondents include Tattan Transfer Line; Thompson Falls Mercantile Co.; Tool Steel Gear and Pinion Co.; Traylor Engineering and Manufacturing Co.)
1917-1920
15 / 22-23
Union Fuel and Ice Co. (E. F. Waggoner)
1917-1918
16 / 1
Union Fuel and Ice Co. / Union Coal Co. (E. F. Waggoner; R. G. Crocker)
1919-1920
16 / 2
U. S. Bureau of Education (re Americanization Program and Flag Day)
1918-1919
16 / 3
U. S. Bureau of Mines
1917-1920
16 / 4
U. S. Federal Trade Commission
1917-1920
16 / 5-7
U. S. Fuel Administration (includes H. A. Garfield, W. J. Swindlehurst, Walter B. Innes, M. H. Gerry)
1917-1919
16 / 8
U. S. Railroad Administration
1918-1919
16 / 9
U. S. Treasury Dept. (includes war bonds)
1917-1920
16 / 10
U. S. [other agencies]
1917-1920
16 / 11
U-V (correspondents include Underwood Typewriter Co.; United Mine Workers of America; United States Gypsum Co.; United States Rubber Co.; University of Washington Dept. of Chemistry; Valley Lumber Co.; Victory Liberty Loans)
1917-1920
16 / 12
Wenatchee Rex Spray Co.
1918-1920
16 / 13-14
Western Coal Producers Association
1917-1920
16 / 15
Western States Coal Co.
1917-1919
16 / 16
Westinghouse Electric and Manufacturing Co.
1917-1920
16 / 17
W (correspondents include Thomas J. Walsh; Walters' Detective Agency; Watt Mining Car Wheel Co.; Western Kieley Steam Specialty Co.; Western Machinery Co.; Western Products Co.; Western Retail Lumbermen's Association; Western Weighing and Inspection Bureau; N. Whitacre, lumber; Willow Creek Public Schools; Wood and Lane Co.; L. P. Worthington)
1917-1920
16 / 17
Y-Z (correspondents include Chris Yegan; Yellowstone Cooperative Association; Yellowstone Park Hotel Co.; William H. Ziegler; Zimmerman and Doggett)
1917-1920
17 / 1
American Mining Congress
1922-1927
17 / 2
Anaconda Copper Mining Co.
1922-1927
17 / 3
A (correspondents include American Bankers League; American Car and Foundry Co.)
1925-1927
17 / 4
Banking Corporation of Montana (includes Sanford- Evans account)
1925-1927
17 / 5
Bear Creek Coal Co.
1922-1926
17 / 6
Berwind-White Coal Mining Co., Insurance Dept. / Berwind Exchange
1921-1927
17 / 7
Billings Commercial Club; Billings Community Chest
1924-1927
17 / 8
Bituminous Operators Special Committee
1922-1923
17 / 9
J. A. Blessing Co., wholesale coal
1922-1924
17 / 10
B (correspondents include Babcock and Wilcox Co.; Bair-Collins Co.; George D. Barnard Stationery Co.; Bearcreek Water and Light Co.; Frank L. Benepe; Big Horn Collieries Co.; Billings Credit Men's Association; Braun Corp., laboratory supplies; Charles F. Burton; Butte Electric Supply Co.)
1921-1927
17 / 11
Crocker-Pearce Coal Co. (exclusive agent for Montana Coal and Iron Co., includes Union Coal Co.)
1922-1923
17 / 12
Crocker Coal Co. (Roy J. Crocker)
1924-1927
17 / 13
C (correspondents include Chalmers and Williams, mining machinery; Connelly Machinery Co.; W. D. Crane)
1921-1924
17 / 14
D (correspondents include Richard Dalrymple; Deister Concentrator Co.; Denver Rock Drill Manufacturing Co.; Roy E. Donelson, executor of Ralph Levi estate)
1921-1927
17 / 15
Empire Trust Co.
1921-1926
17 / 16
E (correspondents include Eagle Coal Co.; Electric Railway Improvement Co.; Elliston Lime Co.; Equity Co-operative Exchange; George Watkin Evans)
1922-1927
17 / 17
Harry W. Forbes
1923-1927
17 / 18
F (correspondents include Alex Fairgrieve; Farm Mortgage Corp.; Farmers' Elevator Co.; G. B. Fleming; Folds, Buck and Co.; T. E. Frasure; William R. Freeman; Russell G. Fryburg)
1921-1927
18 / 1
General Electric Co., Butte office
1921-1927
18 / 2
G (correspondents include Givens Coal Co.; O. F. Goddard; Goodman Manufacturing Co.; B. F. Goodrich Rubber Co.; Great Northern Railway Co.; Great Western Coal Co.; Great Western Sugar Co.)
1921-1927
18 / 3
Helena Fuel Co. (James Derham; see also R. J. Johannes)
1921
18 / 4
H (correspondents include Hartford Steam Boiler Inspection and Insurance Co.; J. F. Harvey; H. F. Haynes; Mary Holley; Home Lumber Co.; George B. Hooley; E. C. Horne Machinery Co.; Hudtloff-Marquis Co.)
1921-1927
18 / 5
I (correspondents include Illinois Steel Co.; Imperial Elevator Co.; Ingersoll-Rand Co.; Walter B. Innes)
1921-1923
18 / 6
Jeffrey Manufacturing Co.
1921-1922
18 / 7-9
R. J. Johannes (Helena Fuel Co., Pioneer Coal Co.)
1921-1927
18 / 10
J-K (correspondents include R. O. Jeannot; Alex C. Johnson; W. M. Johnston; Kemmerer Coal Co.; Hugo Keyl; Frank Kyle)
1922-1927
18 / 11
A. Leschen and Sons Rope Co.
1921-1924
18 / 12
Lindroth, Shubart and Co., mining machinery
1921-1927
18 / 13
L (correspondents include Scott Leavitt; Linde Air Products Co.; B. D. Lyon)
1922-1927
18 / 14
Marshall-Wells Co.
1922-1923
18 / 15
Missoula Light and Water Co.
1921-1924
18 / 16
Montana Coal Operators Association (includes relations with United Mine Workers of America)
1921-1926
18 / 17
Montana Industrial Accident Board
1921-1927
18 / 18
Montana Power Co.
1922-1925
18 / 19
Montana Purchasing Agent (re bids for coal for state institutions)
1922-1924
18 / 20
Montana Railroad and Public Service Commission
1922-1924
18 / 21
Montana, Wyoming, and Southern Railroad Co.
1921-1925
18 / 22
Montana Wyoming Association of Credit Men
1924
18 / 23
Montana [other state agencies]
1921-1925
18 / 24
M (correspondents include J. H. Mack; Manierre Engineering and Machinery Co.; Marchant Calculating Machine Co.; McCurdy Lumber Co.; Menasha Wooden Ware Co.; A. L. Miller; Mine and Smelter Supply Co.; Monarch Lumber Co.; Montana Children's Home Society; Montana Deaconess School; Montana National Bank; Montana Mining Association)
1921-1927
19 / 1
National Coal Association
1923-1925
19 / 2
National Fuel Co. (Thomas P. Clemow)
1921
19 / 3
Northern Pacific Railway Co.
1921-1926
19 / 4
Northwestern Improvement Co.
1921-1924
19 / 5
N (correspondents include L. F. Nash; National Retail Coal Merchants' Association; National Telephone Directory Co.; Gordon R. Nelson; Nilson and Smith; William Noble; Charles L. Nordstrom; Nortonville Elevator Co.)
1922-1924
19 / 6
Ottumwa Box Car Loader Co.; Ottumwa Iron Works
1921-1923
19 / 7
O (correspondents include Occident Elevator Co.; Jack O'Connell; Olsen Elevator Co.; Harry Owens; Owl Creek Coal Co.)
1921-1924
19 / 8
Louis G. Paloubet, auditor Pogson, Paloubet and Co.
1921-1923
19 / 9
Prest-O-Lite Co. (acetylene cylinder service)
1923-1924
19 / 10
P-Q (correspondents include Peabody Coal Co.; Perry Fuel and Cement Co.; Philipsburg Mining Co.; Postage Meter Co.; M. W. Potter; Powers Elevator Co.; P. E. Putney; Pyromite Coal Co.; Thomas B. Quaw)
1921-1925
19 / 11
Red Lodge State Bank
1922-1923
19 / 12
Carl W. Riddick
1921-1922
19 / 13
Roundup Coal Mining Co. (H. S. Hopka)
1922-1927
19 / 14
R (correspondents include Ragsdale and Co.; Red Tail Transfer Co.; Dr. J. Wilson Reed; Reitz and Sons; John A. Roebling's Sons Co.; Mary Rom; Rosebud Flour Mills; Rotary International; Royal Typewriter Sales)
1921-1927
19 / 15
St. Anthony and Dakota Elevator Co.
1922-1924
19 / 16
Sunnyside Fuel Co.
1924
19 / 17
S (correspondents include Salzer Lumber Co.; Sanford-Day Iron Works; William Schrump; Seth Seiders Inc.; Shea and Wiggenhorn; Sheridan-Wyoming Coal Co.; H. A. Simmons; E. H. Simpson; Snell Brothers; F. J. Steidl; Stonega Coke and Coal Co.; Stromberg-Carlson Telephone Manufacturing Co.; Sturm and Yaw; Sullivan Machinery Co.)
1922-1927
20 / 1
Talache Mines Inc. (Idaho)
1924
20 / 2
Thompson Lumber Co.
1922-1923
20 / 3
Thompson Yards, Minneapolis
1921-1924
20 / 4
Oliver W. Tong (Tong Freight Bureau)
1922-1924
20 / 5
T (correspondents include Temvik Farmers Elevator Co,; Three Forks Portland Cement Co.; Tim Calculating Machine Co.; Minnie Tweedy; W. S. Tyler Co.)
1921-1927
20 / 6
Union Coal Co. (R. G. Crocker)
1921-1922
20 / 7
U. S. Treasury Dept.
1922-1927
20 / 8
U. S. [other agencies]
1922-1924
20 / 9
U (correspondents include Ullman Lumber Co.; United Mine Workers of America; United States National Bank of Red Lodge; United Transfer and Storage Co.)
1921-1927
20 / 10
V (correspondents include R. R. Vail; Valley Oil Co.; Van Cleve Laboratories; Vulcan Iron Works Co.)
1921-1924
20 / 11
R. M. Walker
1924
20 / 12
G. M. Weiland (re Crystal Ice and Fuel Co. bankrupcty)
1922-1923
20 / 13
Wenatchee Rex Spray Co.
1921-1924
20 / 14
Western Union Telegraph Co.
1922-1924
20 / 15
Westinghouse Electric and Manufacturing Co.
1921-1924
20 / 16
W (correspondents include Thomas J. Walsh; Western Coal and Transfer Co.; Western Lumber and Grain Co.; Western Retail Lumbermen's Association; Western Weighing and Inspection Bureau; Whitehall School; F. W. C. Whyte; Earl Wilcox; F. H. Wolverton; Wright Brothers Lumber Co.; J. Harry Wright)
1921-1924
20 / 17
Yellowstone Merchants National Bank (George M. Hays)
1921-1923
20 / 18
Yellowstone Park Camps Co.; Yellowstone Park Hotel Co.)
1924
20 / 19
Zimmerman and Doggett
1922-1924
20 / 20
Y-Z (correspondents include Yakima Hardware Co.; Yegan Brothers, Bankers; Yellowstone Lumber Co.; Yellowstone National Park; Young Men's Christian Association; R. H. Young; O. Zernickow)
1922-1924
21 / 1
Anaconda Copper Mining Co., Coal Sales Dept.
1928-1930
21 / 2
A (correspondents include Sam Allen; Allis-Chalmers Manufacturing Co.; American Beet Sugar Co.; American Car and Foundry Co.; American Legion; American Mine Door Co.; American Mining Congress; American Railway Association; American Steel and Wire Co.; American Taxpayers League; Austin-Western Road Machinery Co.)
1928-1930
21 / 3
B (correspondents include Bair-Collins Co.; Baxter Hotel; Beartooth Boosters' Club; Berwind Exchange; Billings Commercial Club; Bowdil Co.; Julian Boyd; Bradstreet Co.; Brown Brothers Lumber Co.; John H. Burns)
1928-1930
21 / 4
Corbin Coals Ltd.; Corbin Collieries Ltd.
1929-1930
21 / 5
R. G. Crocker (Crocker Coal Co.; Corbin Coals Ltd.)
1928-1929
21 / 6
C (correspondents include C. S. Card Iron Works; Cash Feed and Fuel Store; Coal Conversion Corp.; Deister Concentrator Co.; E. I. DuPont deNemours and Co.)
1928-1930
21 / 7
Eagle Coal Co. (includes correspondence to them by sales agent Joseph A. Miller)
1929-1930
21 / 8
E (correspondents include Economy Coal Co.; Edison Lamp Works; Empire Trust Co.; Engineering and Mining Journal)
1929-1930
21 / 9
F (correspondents include Farmers Elevator Co., Opheim; Folds, Buck and Co.; Forsyth Schools; Franklin Sales Co.; Floyd H. Fry; Fusion Welding Corp.)
1928-1930
21 / 10
General Electric Co.
1928-1930
21 / 11
G (correspondents include Garden City Fuel Co.; Giant Powder Co.; Goodman Manufacturing Co.; Graham and Ross Mercantile Co.; Great Falls Hay and Feed Co.; Great Western Sugar Co.; Greenway Lumber Co.)
1928-1930
21 / 12
Hendrie and Bolthoff Manufacturing and Supply Co.
1929-1930
21 / 13
Hitchcock and Tinkler Equipment Co.
1929
21 / 14
H-I (correspondents include Hagenston Coal Co.; J. F. Harvey; Hercules Powder Co.; E. C. Horne Machinery Co.; Inter-Mountain Fair, Bozeman; Intermountain Union College; International Elevator Co.)
1928-1929
22 / 1
Jeffrey Manufacturing Co.
1929-1930
22 / 2-3
R. J. Johannes (Helena Fuel Co., Pioneer Coal Co.)
1928-1930
22 / 4
Joy Manufacturing Co. (mechanical coal loaders)
1928-1930
22 / 5
J-K (correspondents include Jocko Lumber Co.; Johns Manville Corp.; W. M. Johnston; Kemper-Thomas Co., promotional calendars; Hugo Keyl; KGIR Radio; Krehbiel Co.)
1928-1930
22 / 6
L (correspondents include A. Leschen and Sons Rope Co.; Linde Air Products Co.; Lindrooth, Shubart and Co.; Link-Belt Co.; Ludlow-Saylor Wire Co.)
1928-1930
22 / 7
Montana Deaconess School
1928-1930
22 / 8
Montana [state agencies] (includes Industrial Accident Board; Dept. of Labor and Industry; Purchasing Agent)
1928-1930
22 / 9
Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.
1928-1930
22 / 10
M (correspondents include Marchant Calculating Machine Co.; Marshall-Wells Co.; C. G. Maynard; McGraw Hill Catalog and Directory Co.; A. W. Miles Lumber and Coal Co.; Mine Safety Appliances Co.; Monarch Elevator Co.; Montana Children's Home Society; Montana Coal Operators' Association; Montana Power Co.; Montana State Federation of Labor; Montana Transfer Co.; Morse Brothers Machinery and Supply Co.; Mountain States Telephone and Telegraph Co.)
1928-1930
22 / 11
National Coal Association
1928-1930
22 / 12
Northern Pacific Railway Co.
1928-1930
22 / 13
N (correspondents include National Armature and Electric Works; National Liberty Insurance Co.; Nation's Business; Niagara Concrete Mixer Co.; Northwest Shippers Advisory Board; Northwestern Improvement Co.; Northwestern Retail Coal Dealers Association)
1928-1930
22 / 14
Occident Elevator Co.
1929-1930
22 / 15
O (correspondents include Oldroyd Machine Co.; Oskamp Nolting Co., jewelers; Ottumwa Box Car Loader Co.)
1928-1930
22 / 16
Pogson, Peloubet and Co.
1928-1930
22 / 17
P (correspondents include Pelton Water Wheel Co.; Portable Lamp and Equipment Co.; Potlatch Lumber Co.; Prest-O-Lite Co.)
1928-1930
22 / 18
R (correspondents include Radio-Victor Corp.; Republican National Committee; Roberts and Schaefer Co.; Rocky Mountain Coal Mining Institute; John A. Roebling's Sons Co.; A. L. Rogers; Roundup Coal Mining Co.)
1928-1930
22 / 19
St. Anthony and Dakota Elevator Co.
1929-1930
22 / 20
S (correspondents include Safety Mining Co.; Salvation Army; Sauerman Brothers, cableway excavators; Stanley Searce; Smith Engineering Works; Stearns-Roger Manufacturing Co.; Fred H. Sturm Coal Co.; Sunnyside Fuel Co.; Superior Flake Graphite Co.; Sweet Co.)
1929-1930
23 / 1
Oliver W. Tong (rail traffic advisor)
1928-1929
23 / 2
T (correspondents include Thompson Yards Inc.; Three Forks Portland Cement Co.; Timken Roller Bearing Co.; Floyd Tollefson)
1928-1929
23 / 3
U. S. Office of Indian Affairs (re bids for delivering coal in Montana reservations)
1929-1930
23 / 4
U. S. Internal Revenue Service (see also William Huff Wagner)
1928-1929
23 / 5
U. S. Treasury Dept. (re bids for delivering coal to public buildings)
1929-1930
23 / 6
U. S. [other agencies]
1930
23 / 7
U-V (correspondents include U. S. Hydraulic Demolition Co.; Ullman Lumber Co.; United States Gypsum Co.; Utah Coal Producers Association; R. R. Vail; Veterans of Foreign Wars; Vulcan Iron Works Co.)
1928-1930
23 / 8
William Huff Wagner (re U.S. Internal Revenue Service tax appeal case)
1928-1930
23 / 9
Westinghouse Electric and Manufacturing Co.
1929-1930
23 / 10
W-Z (correspondents include S. F. Wallace; H. D. Warner; G. M. Weiland; Weir Kilby Corp.; Weller Manufacturing Co.; Western Clay Manufacturing Co.; Western Weighing and Inspection Bureau; H. M. Yaw Co.; Young Men's Christian Association; C. Y. Zurkle)
1928-1930
23 / 11
Anaconda Copper Mining Co.
1931-1932
23 / 12
A (correspondents include American Car and Foundry Co.; American Coal Cleaning Corp.; American Legion; American Manganese Steel Co.; American Smelting and Refining Co.; Atlas Powder Co.)
1931-1932
23 / 13
B (correspondents include Bair-Collins Co.; Berwind Exchange; Bessette Printing Co.; Big Horn Collieries Co.; Billings Commercial Club; Bowdil Co.; Bradstreet Co.; Butte Paper Co.; Byron Weston Co., ledger paper)
1931-1932
23 / 14
Corbin Collieries Ltd.
1931-1932
23 / 15
C (correspondents include Carpenter Paper Co.; Central Lumber Co.; Chicago Watchman's Clock Co.; Coal Age; Coal Dealer; Coal Information Bureau; Colorado Life Co.; Cottle and Arps; Custer Lumber Co.)
1931-1932
23 / 16
D (correspondents include O. H. Davidson Equipment Co.; Denver Equipment Co.; J. H. Detwiler; Dillavou Brothers Inc.; R. G. Dun and Co.; E. I. duPont deNemours and Co.)
1931-1932
23 / 17
Eagle Coal Co. (includes letters to them from J. A. Miller and C. L. Jones Coal Agency)
1931-1932
23 / 18
Empire Mines Co.; Empire Gold Mines
1931
23 / 19
E-F (correspondents include East Side Service Co.; Empire Trust Co.; Fairbanks, Morse and Co.; Alex Fairgrieve, legislator; Farrell-Cheek Steel Foundry Co.; Firestone Tire and Rubber Co.; Florence Crittenton Home)
1931-1932
23 / 20
G (correspondents include General Electric Co.; Giant Powder Co.; Goodman Manufacturing Co.; Graham and Ross Mercantile Co.; Great Northern Railway Co.; Great Western Sugar Co.)
1931-1932
24 / 1
Hendrie and Bolthoff Manufacturing and Supply Co.
1931-1932
24 / 2
H-I (correspondents include Hart-Albin Co.; A. T. Herr Supply Co.; Holy Family Mission, Blackfeet Indian Reservation; Inland Empire Retail Fuel Dealers Association; Inter-Mountain Fair, Bozeman; Intermountain Union College)
1931-1932
24 / 3
R. J. Johannes / Charles P. Wilson (Helena Fuel Co.; Pioneer Coal Co.)
1931-1932
24 / 4
J (correspondents include D. L. Jarrett; Jeffrey Manufacturing Co.; C. L. Jones Coal Agency; Joy Manufacturing Co.)
1931-1932
24 / 5
K (correspondents include Kemper-Thomas Co.; Kenyon Noble Lumber Co.; KFYR Radio; KGIR Radio)
1931-1932
24 / 6
L (correspondents include J. Q. Lalor; Rep. Scott Leavitt; A. Leschen and Sons Rope Co.; Linde Air Products Co.; Link-Belt Co.)
1931-1932
24 / 7
Montana Newspaper Association
1932
24 / 8
Montana [state agencies] (includes Board of Health; Purchasing Agent; Board of Railroad Commissions and Public Service Commission)
1931-1932
24 / 9
M (correspondents include Marshall Wells Co.; M. G. McCoy; Mercoid Corp.; Montana Coal Operators' Association; Montana Power Co.; Montana Retail Fuel Dealers Association; Montana-Wyoming Association of Credit Men; Mountain States Telephone and Telegraph; Morse Brothers Machinery and Supply Co.)
1931-1932
24 / 10
National Coal Association
1931-1932
24 / 11
N-O (correspondents include National Armature and Electric Works; Northern Pacific Railway Co.; Northwestern Retail Coal Dealers Association; Occident Elevator Co.; Oldroyd Machine Co.; Osborne Co.)
1931-1932
24 / 12
P (correspondents include Panellit Displays Inc.; John Plain and Co.; Pogson, Peloubet and Co.; Portland Bridge Co.; Power Farmers Elevator Co.)
1931-1932
24 / 13
R (correspondents include Railway and Mining Supply Co.; Richards Fuel Co.; A. L. Rogers; Roundup Coal Mining Co.; Ruffcorn Farmers Elevator Co.)
1931-1932
24 / 14
S (correspondents include St. Anthony and Dakota Elevator Co.; Sheridan-Wyoming Coal Co.; Sullivan Lumber Co.; Sweet Co.)
1931-1932
24 / 15
T (correspondents include Texas Co.; Timken Roller Bearing Co.; Tool Steel Gear and Pinion Co.)
1931-1932
24 / 16
U. S. Office of Indian Affairs (re bids for delivery of coal to Standing Rock and Blackfeet reservations)
1931-1932
24 / 17
U. S. [other agencies] (includes Treasury Dept.; Veterans Administration; War Dept.)
1931-1932
24 / 18
U-V (correspondents include Valier Farmers Elevator Co.; Ralph Varney)
1931-1932
24 / 19
W (correspondents include Lawrence Wanderer; Webster Manufacturing Co.; Welles Krauss Lumber Co.; Western Retail Lumbermen's Association; Western Weighing and Inspection Bureau; Westinghouse Electric and Manufacturing Co.; Wright Transfer Co.)
1931-1932
24 / 20
Y-Z (correspondents include H. M. Yaw Company; Yellowstone National Park; Yellowstone Park Hotel Co.; Walter A. Zelnicker Supply Co.)
1931-1932
25 / 1
Anaconda Copper Mining Co., Coal Dept., Washoe Sampler
1933-1935
25 / 2
A (correspondents include Air Reduction Sales Co.; American Consolidated Mining and Milling Co.; American Manganese Steel Co.; American Radiator Co.; American Surety Service Co.; American Taxpayers League; Artkraft Sign Co.; Rep. Roy Ayers)
1933-1935
25 / 3
Berwind Fuel Co.; Berwind-White Coal Mining Co.
1933-1935
25 / 4
Bituminous Coal Producers Board for District 22
1935
25 / 5
B (correspondents include Barnum Lumber Co.; Dan Craig Batchelor Advertising and Publicity; Bates Manufacturing Co.; H. A. Bellows; F. N. Bendelari; L. W. Bick; Billings Clearing House Association; Billings Gazette; Billings Utility Co.; Bowdil Co.; Violet Bowen; Hotel Bozeman; Brown and Bigelow, advertising; H. E. Brown Timber Co.; Charles F. Burton; Butte Credit Bureau)
1933-1935
25 / 6
Carbon County Emergency Relief
1933-1934
25 / 7
F. V. H. Collins, Bair-Collins Co. (re NRA codes)
1933-1935
25 / 8
C (correspondents include Cardform Traffic Service; Cement Gun Co.; Central Coal and Supply Co.; Chamber of Commerce of the United States; Chicago Watchman's Clock Co.; Civilian Conservation Corps; Coal Mine Equipment Sales Co.; Coal Specialties Co.; Continental Bank-Supply Co.; Continental Coal Co.; Curtis 1000 Inc.)
1933-1935
25 / 9
D (correspondents include Deister Machine Co.; Denver Equipment Co.; Denver Fire Clay Co.; Denver Oxygen Co.; Dow Chemical Co.; Dun and Bradstreet Inc.; E. I. duPont deNemours and Co.)
1933-1935
25 / 10
Eagle Coal Co. (Hubert A. Simmons)
1933-1935
25 / 11
Empire Trust Co.
1933-1935
25 / 12
E (correspondents include East Side Service Co.; Equity Co-operative Association, Brady)
1933-1935
25 / 13
Fort Missoula
1933-1935
25 / 14
Fort Peck Dam
1934
25 / 15
Fort Totten Agency, N. D.
1935
25 / 16
F (correspondents include Fairbanks, Morse and Co.; Alex Fairgrieve, legislator; Farmers National Grain Corp.; Farrell-Cheek Steel Foundry Co.; Fenton Label Co.; Forsyth Lumber Co.; R. A. Froemke)
1933-1935
25 / 17
G (correspondents include General Electric Co.; Rev. Eugene V. Gergen; Globe Film Enterprises; Goodman Manufacturing Co.; Great Western Sugar Co.; Committee Against Guffey Coal Bill)
1933-1935
26 / 1
Helena Fuel Co. (C. R. Bray, C. P. Wilson; see also R. J. Johannes)
1933-1935
26 / 2
Home Co., fire insurance
1933-1935
26 / 3
H-I (correspondents include Hart-Albin Co.; Mrs. C. E. Hartman; Thomas H. Heal Jr.; Heating Assurance Inc.; Hendrie and Bolthoff Manufacturing and Supply Co.; H. J. Hersey and Co.; Fritz O. Holm; E. C. Horne Machinery Co.; E. F. Howell; Inter-Mountain Coal Co.)
1933-1935
26 / 4
R. J. Johannes (Helena Fuel Co., Pioneer Coal Co.)
1933-1935
26 / 5
J (correspondents include Janney-Semple-Hill Co.; Jeffrey Manufacturing Co.; Jeffries Coal Mining Co.)
1933-1935
26 / 6
K (correspondents include P. R. Kalischer; Martin Kane; Kelley-How-Thomson Co.; KFBB Radio; Knife River Coal Mining Co.; John Kolar Estate; Komarek-Greaves and Co.; Kraft Coal Co.; M. W. Kroll)
1933-1935
26 / 7
Linde Air Products Co.
1934-1935
26 / 8
L (correspondents include James Lake; Lindgren Brothers, advertising; Link-Belt Co.; James H. Lobdell)
1933-1935
26 / 9
Menasha Wooden Ware Co.
1933
26 / 10
Montana Coal Operators Association
1933-1935
26 / 11
Montana Industrial Accident Board
1934-1935
26 / 12
Montana [other state agencies] (includes Board of Equalization; Board of Health; Dept. of State Lands and Investments; Emergency Relief Committee; Relief Commission)
1933-1935
26 / 13
Montana-Wyoming Association of Credit Men
1934-1935
26 / 14
M (correspondents include J. C. Maguire Construction Co.; Chris J. Maloney; Marshall-Wells Co.; McKee Printing Co.; Mine Safety Appliances Co.; Rep. Joseph P. Monaghan; Montana Children's Home and Hospital; Montana Newspaper Association; Montana Retail Fuel Dealers Association; Montana State Federation of Labor; Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.; Moorhead-Reitmeyer Co.; M. W. Mouat)
1933-1935
27 / 1
Northern Pacific Railway Co.
1933-1935
27 / 2
N-O (correspondents include National Armature and Electric Works; National Association of Credit Men; National Coal Association; National Economic League; National Industrial Conference Board; National Retail Coal Merchants' Association; North Dakota Retail Coal Dealers Association; Northwestern Improvement Co.; Northwestern Retail Coal Dealers Association; Occident Elevator Co.; James O'Leary)
1933-1935
27 / 3
Pogson, Peloubet and Co., accountants
1934-1935
27 / 4
P (correspondents include Park City Milling Co.; Penn Mutual Life Insurance Co.; Arnold K. Peterson; Phelps Dodge Corp.; Pomona College; Poor's Publishing Co.; Powderco Inc.)
1933-1935
27 / 5
Roberts and Schaefer Co., engineers
1933-1935
27 / 6
R (correspondents include Railway and Mining Supply Co.; Reiss, Edwards and Kidd; Rocky Mountain-Pacific Coal Association; M. I. Rodolf; John A. Roebling's Sons Co.; J. Rosenbaum and Son; Roundup Coal Mining Co.)
1933-1935
27 / 7
S (correspondents include St. Anthony and Dakota Elevator Co.; St. Vincent Hospital and School; Silver Bow Trades and Labor Council; Standard Statistics Co.; Don Strong; Sweet Co.)
1933-1935
27 / 8
T (correspondents include Thompson Yards Inc.; Three Forks Portland Cement Co.; Todd Co.; Trask Sheep Co.; Triangle Coal Co.)
1933-1935
27 / 9-10
U. S. National Recovery Administration, Bituminous Coal Industry Divisional Code Authority
1933-1935
27 / 11
U. S. Office of Indian Affairs. Standing Rock Indian Agency, S. D.
1933-1935
27 / 12
U. S. Office of Indian Affairs. (lists of bids)
1933-1935
27 / 13
U. S. [other government agencies] (includes Federal Emergency Relief Administration; Forest Service; Bureau of Labor Statistics; Bureau of Mines; Treasury Dept.)
1933-1935
27 / 14
U-V (correspondents include United Mine Workers of America; United States Pencil Co.; Universal Crusher Co.; Urquhart Service; Utility Supply Co.)
1933-1935
27 / 15
Western Weighing and Inspection Bureau
1933-1935
27 / 16
W (correspondents include Westinghouse Electric and Manufacturing Co.; White Eagle Oil Corp.; Whiting Corp.; Orville Williams; William Witt; Wright Transfer Co.)
1933-1935
27 / 17
H. M. Yaw Co.
1933-1935
27 / 18
Y-Z (correspondents include Yale Oil Corp.; Yellowstone National Park; Yellowstone Park Hotel Co.; Zonolite Co., Libby)
1933-1935
28 / 1
Anaconda Copper Mining Co.
1936-1937
28 / 2
A (correspondents include Frank Adams; Almira Trading Co.; Richard Alsop; American Retail Coal Association; American Steel and Wire Co.; American Taxpayers League)
1936-1937
28 / 3
Bitumious Coal Producers Board for District 22
1936-1937
28 / 4
B (correspondents include Bair-Collins Co.; J. P. Baumgartner Estate; Berwind Fuel Co.; Billings, City of; Billings Commercial Club; Billings Community Chest; Bowdil Co.; Bowdoin School District; R. J. Brown; E. D. Bullard Co.; Butte Credit Bureau; Butte Specialty Co.)
1936-1937
28 / 5
Continental Coal Co.
1936-1937
28 / 6
C (correspondents include California Metal Enameling Co.; F. A. Canales; E. F. Cenis; Central Coal and Coke Co.; Church of the Little Flower, Billings; Coal Information Bureau; Coal Mine Equipment Sales Co.; F. V. H. Collins; Connelly Machinery Co.; Consolidated Coal and Stoker Co.)
1936-1937
28 / 7
D (correspondents include Nick Daems; Thomas F. Daly Agency Co.; Donald DeFrance; Denver Equipment Co.; C. O. Dole; Dun and Bradstreet Inc.)
1936-1937
28 / 8
Eagle Coal Co. (Hubert A. Simmons)
1936-1937
28 / 9
E (correspondents include East Side Lumber and Fuel Yard; Eastern Montana Fair Association; Elliston Lime Co.; Empire Trust Co.; F. I. Erwin; Esterline-Angus Co.)
1936-1937
28 / 10
Fort Missoula (re bids)
1936-1937
28 / 11
Fort Peck (re bids)
1936-1937
28 / 12
F (correspondents include Farmers National Grain Corp.; H. M. Farrar; Fire Companies' Adjustment Bureau; Vera Francesia)
1936-1937
28 / 13
G (correspondents include General Electric Co.; L. A. Gipe; Glentana Grain Co.; Gold Master Consolidated Mining Co.; Goodman Manufacturing Co.; Grand Coulee News; Grange Cooperative Wholesale; Great Western Sugar Co.; Committee Against Guffey Coal Bill)
1936-1937
28 / 14
Holly Sugar Co.
1936-1937
28 / 15
Home Co., insurance
1936-1937
28 / 16
H (correspondents include Hall-Perry Machinery Co.; Heitzman Safety Blasting Plug Corp.; Helena Fuel Co.; Hendrie and Bolthoff Manufacturing and Supply Co.; Hersey and Co.; Orville Holm; T. R. Holmes Lumber Co.; E. C. Horne Machinery Co.)
1936-1937
29 / 1
I (correspondents include Idaho government agencies; Imperial Elevator Co.; International Typewriter Exchange; Interstate Lumber Co.)
1936-1938
29 / 2
R. J. Johannes (Pioneer Coal Co.; died June 29, 1937)
1936-1937
29 / 3
J (correspondents include Myles Jacob; Jardine Mining Co.; Jeffrey Manufacturing Co.; Jeffries Coal Mining Co.; G. J. Jeffries; Johnston, Coleman and Jameson; M. D. Jordan; Joy Manufacturing Co.)
1936-1938
29 / 4
K (correspondents include Kalispell Inter Lake; Kelley-How- Thomson Co.; Glen C. Kellogg; Kern County Union High School and Junior College; KGEZ Radio; Kraft Coal Co.; Christ. F. Krein)
1936-1938
29 / 5
L (correspondents include James Lake; A. Leschen and Sons Rope Co.; Lignite Combustion Engineering Corp.; Linde Air Products Co.; Lindgren Brothers, advertising; Link-Belt Co.; James F. Lobdell)
1936-1938
29 / 6
Montana Coal Operators Association (encloses circulars from National Coal Association)
1936-1938
29 / 7
Montana Industrial Accident Board
1936-1938
29 / 8
Montana Purchasing Agent
1936-1938
29 / 9
Montana [other government agencies] (Board of Equalization; Highway Commission; Orphans' Home; Board of Railroad Commissioners; Unemployment Compensation Commission)
1936-1938
29 / 10
Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.
1936-1937
29 / 11
M (correspondents include Machinery and Supply Corp. of America; Madison Lumber and Mill Co.; McGraw Hill Publishing Co.; L. K. McLean; Midland Coal and Lumber Co.; Midland National Bank; Mine Safety Appliance Co.; Mining Association of Montana; Missoula Coal and Transfer Co.; Monarch Lumber Co,; Montana Association of County Commissioners; Montana Children's Home and Hospital; Montana-Dakota Utilities Co.; Montana Deaconess School; Montana Power Co.; Montana State Federation of Labor; Montana-Wyoming Association of Credit Men; Dr. Roy V. Morledge)
1936-1938
29 / 12
Northern Pacific Railway Co.
1936-1938
29 / 13
N-O (correspondents include L. F. Nash; Nashua Farmers Union Co-operative Elevator Co.; National Bank of Anaconda; National Coal Association; National Committee to Uphold Constitutional Government; National Safety Council; National Tank and Pipe Co; Cecil C. Nixon; North Dakota Retail Coal Dealers Association; Northwestern Improvement Co.; Northwestern Retail Coal Dealers Association; Occident Elevator Co.; Fred P. Oke Co.)
1936-1938
29 / 14
Pogson, Peloubet and Co., auditors
1936-1938
29 / 15
P (correspondents include Penn Electrical Engineering Co.; Arnold K. Peterson; Potlatch Yards Inc.; Powell Elevator Co.; Premier Furnace Co.)
1936-1938
30 / 1
R (correspondents include Rapid Electrotype Co.; Reed Point School District; The Register, Eugene V. Gergen; Republic Coal Co.; Roundup Coal Mining Co., Rowland, Thomas and Co.; Horace W. Russell)
1936-1938
30 / 2
St. Anthony and Dakota Elevator Co.
1936-1938
30 / 3
S (correspondents include St. Vincent's Orthopedic Hospital and School; Salvation Army; Grant B. Schley Estate; Sheridan-Wyoming Coal Co.; Shubart and Schloss; Socony-Vacuum Oil Co.; Standard Oil Co.; Standard Statistics Co.; Stanley Scearce Inc.; George Stephenson; B. F. Sturtevant Co.; Sullivan Machinery Co.; Sweet Co.)
1936-1938
30 / 4
Tax Research Institute of America
1936-1938
30 / 5
T (correspondents include Thompson Yards Inc.; Three Forks Portland Cement Co.; Tippins and Sprengle Inc.; Walter Torrey; Traffic World)
1936-1938
30 / 6
United Fuel Credit Bureau
1936-1937
30 / 7
United Mine Workers of America
1936-1938
30 / 8
U. S. Indian Field Service (re bids for delivery of coal to reservations)
1936-1937
30 / 9
U. S. Internal Revenue Service
1936-1937
30 / 10
U. S. National Bituminous Coal Commission
1937-1938
30 / 11
U. S. [other agencies] (includes Civilian Conservation Corps; Federal Housing Administration; Bureau of Labor Statistics; Bureau of Mines; Social Security Board; Works Progress Administration)
1937-1938
30 / 12
U-V (correspondents include Una Welding; United Autographic Register Co.; Ursuline Sisters; Utah Coal Operators Association; Utah Construction Co.; Van Cleve Laboratories; Victoria Elevator Co.; Viking Manufacturing Co.; Vulcan Iron Works Co.)
1936-1938
30 / 13
Western Weighing and Inspection Bureau
1936-1938
30 / 14
Winter-Truesdell-Diercks Co.
1936-1938
30 / 15
W (correspondents include Charles A. Weaver; Welles-Holt Lumber Co.; Weston International Corp.; Whiting Corp.; M. c. Wickens; Williams Patent Crusher and Pulverizer Co.)
1936-1938
30 / 16
Yellowstone National Park
1936-1938
30 / 17
Y-Z (correspondents include Yale Oil Corp.; H. M. Yaw Co.; Yellowstone Gold Mines Corp.; Yellowstone Park Hotel Co.; Zent Hardware Co.)
1936-1938
31 / 1
A-B (correspondents include Allis-Chalmers Manufacturing Co.; American Mine Door Co.; American Red Cross; American Taxpayers Association; Anaconda Copper Mining Co.; Atlas Powder Co.)
1942-1945
31 / 2
C-D (correspondents include Centrifugal and Mechanical Industries Inc.; Cottonwood Coal Co.; Deister Concentrator Co.; Roger A. Derby; E. I. duPont deNemours and Co.)
1942-1943
31 / 3
Eagle Coal Co. (Hubert A. Simmons)
1943, 1945
31 / 4
Elliston Lime Co.
1943, 1945
31 / 5
E (correspondents include Eastern Fuel Co.; Eddy Fuel Co.; Empire Trust Co.; Engineering and Mining Journal; F. I. Erwin)
1942-1943
31 / 6
F-G (correspondents include Alex Flockhart; Fort William Henry Harrison; Fullerton Lumber Co.; General Electric Co.; Goodman Manufacturing Co.; Great Falls [Malmstrom] Air Base)
1941-1943, 1945
31 / 7
Home Co., insurance
1942, 1945
31 / 8
E. C. Horne (E. C. Horne Machinery Co.; Jeffrey Manufacturing Co.)
1942-1943
31 / 9
H-L (correspondents include O. M. Hinton; Husky Refining Co.; Link-Belt Co.; C. Walker Lyon)
1942-1943
31 / 10
Montana Governor Sam Ford (re Smith Mine explosion)
1943
31 / 11
Montana [state agencies] (includes Board of Health; Industrial Accident Board; Montana School of Mines)
1943
31 / 12
M (correspondents include Peter Marek; McNally- Pittsburg Manufacturing Co.; Montana Junk Co.; Montana Power Co.; Montana, Wyoming and Southern Railroad Co.)
1942-1943
31 / 13
Northern Pacific Railway Co.
1942-1943
31 / 14
N (correspondents include National Association of Manufacturers; National Industrial Information Committee; National Safety Council; W. M. Northrup; Northwestern Improvement Co.)
1942-1943
31 / 15
P-R (correspondents include Pogson, Peloubet and Co.; Margaret Price; Productive Equipment Corp.; John A. Roebling's Sons Co.)
1942-1943
31 / 16
Red Lodge Post Office (re issuing of War Savings Bonds)
1942-1944
31 / 17
Sheridan-Wyoming Coal Co. (re United Mines Workers local 230 protest against proposed coal leases)
1945
31 / 18
S-T (correspondents include St. Anthony and Dakota Elevator Co.; Sinclair Publishing Co.; Standard Oil Co.; Strickland Coal Co.; Sidney Strong; Sullivan Machinery Co.; Surplus Record; Tidewater Equipment and Machinery Corp.; W. S. Tyler Co.)
1942-1943, 1945
31 / 19
U. S. Bureau of Mines
1942-1943
31 / 20
U. S. War Manpower Commission
1942-1943
31 / 21
U. S. [other agencies] (includes Office for Emergency Management; Forest Service; War Production Board)
1942-1943
31 / 21
U-W (correspondents include United Mine Workers of America; Utah Power and Light Co.; Waggoner Real Estate; E. Wagner)
1942-1944
Outgoing Correspondence
Box/Folder
32 / 1
James M. Freeman letterpress book
1911-1912
Court Papers
Box/Folder
32 / 2
Accident lawsuits
1909-1937
32 / 3
Attachments
1919-1935
32 / 4
Henry S. Fleming vs. Montana Coal and Iron Co. (suit by former president of company re company bonds)
1922-1923
32 / 5
Omar Hoskins vs. Montana Coal and Iron Co., Elijah Smith, Prosper W. Smith, E. J. Berwind, et al. (suit by stockholder re ownership of coal properties)
1909-1916
32 / 6
Montana Coal and Iron Co. vs. Carbon County Treasurer (re taxes)
1917
32 / 7
Montana Railroad Commission cases
1910-1919
32 / 8
Evelyn Schley Estate (formerly Evelyn S. Behr)
1917-1937
32 / 9
Southern Oregon Co. vs. Elijah Smith Estate, et al.
1916
32 / 10
William W. Worthington Estate
1912
Employment Records
Box/Folder
33 / 1
Accident book
1922-1937
33 / 2
Accident reports (fatality: Einer Bakkala d. 11-11-1927; includes compensation payments to widow)
1927-1934
33 / 3
Accident reports (fatality: Pete Carlassio d. 1-15-1924)
1924
33 / 4
Accident reports (fatality: Frank Putnam d. 2-20-1923; includes compensation payments to widow)
1923-1930
33 / 5
Accident reports (fatality: Mike Sankovich d. 8-8-1924; includes compensation payments to widow)
1924-1929
33 / 6-14
Accident reports (injury: A-Y)
1921-1928, 1934
33 / 15-16
Accident reports (Eagle Mine, injury: A-T)
1944
33 / 17-18
Accident reports (Foster Mine, injury: chronological)
1945-1953
33 / 19
Accident reports (electrical linemen)
1960-1962
33 / 20
Accident summaries of still active cases
1933-1935
34 / 1
Employee list, subject to draft
1917
34 / 2
Employee list, Social Security
1937
34 / 3
Employee surety bond applications and bonds
1913-1928
34 / 4-8
Miners' miscellaneous earnings: Washoe / Smith Mine (piece rate for feet of pick and machine work and tons mined)
1912-1923
35 / 1-2
Miners' miscellaneous earnings: Washoe / Smith Mine (piece rate for feet of pick and machine work and tons mined)
1923-1928
35 / 3-5
Miners' miscellaneous earnings: Foster Creek Mine (piece rate for feet of pick and machine work and tons mined)
1919-1925
36 / 1-5
Payroll: Washoe / Smith Mine
1908-1919
37 / 1-4
Payroll: Washoe / Smith Mine
1919-1931
38 / 1-4
Payroll: Washoe / Smith Mine
1931-1939
39 / 1
Payroll: Washoe / Smith Mine
1940-1941
Volume
1
Payroll: Washoe / Smith Mine
1940-1941
Box/Folder
39 / 2
Payroll: Washoe / Smith Mine
1953
39 / 3
Payroll distribution: Washoe / Smith Mine
1911-1912
OvSz Fd1
Payroll distribution: Washoe / Smith Mine
1931-1933
39 / 4-5
Payroll: Foster Creek Mine
1917-1920
40 / 1-2
Payroll: Foster Creek Mine
1920-1925
Volume
2
Payroll distribution: Foster Creek Mine
1933-1939
Box/Folder
40 / 3-4
Payroll time sheets: Foster Creek Mine
Mar.-Apr.1945
41 / 1-2
Payroll time sheets: Foster Creek Mine
May, Aug.1945
42 / 1-3
Payroll: idle time
1930-1934
42 / 4
Payroll: leases
1913
42 / 5
Union wage scales for Montana and for Union Pacific coal mines in Wyoming
1945
Financial and Production Records
Box/Folder
43 / 1-2
Audits by Pogson, Peloubet and Co. (examination of accounts up to 1912, especially the notes, bonds, etc.)
1911-1913
43 / 3-7
Audits by Pogson, Peloubet and Co.
1913-1935
44 / 1-2
Audits by Pogson, Peloubet and Co.
1936-1946
44 / 3
Bills receivable
1921-1943
44 / 4
Building, plant and machinery additions
1917
44 / 5-16
Business statements (monthly: contents vary from year to year, most include cost of production, balance sheets, assets and liabilities, profit and loss, operating statements, etc.)
1910-1916
45 / 1-11
Business statements (monthly: contents vary from year to year, most include cost of production, balance sheets, assets and liabilities, profit and loss, operating statements, etc.)
1917-1941
46 / 1-6
Business statements (monthly: contents vary from year to year, most include cost of production, balance sheets, assets and liabilities, profit and loss, operating statements, etc.)
1942-1955
46 / 7
Cash book: office
1917-1918
Volume
3
Cash book: office
1919-1922
4-12
Cash book: Washoe
1906-1945
Box/Folder
46 / 8
Cash flow (working papers)
1956-1959
46 / 9
Cash receipts
1933-1937
OvSz Bx1
Coal orders
1912-1920
47 / 1-2
Coal orders
1936-1937
OvSz Bx2
Coal orders
1942-1943, 1947-1948
47 / 3
Coal orders: U. S. Army
1916-1919
47 / 4
Coal production (reports to U. S. Fuel Administration)
1918-1922
Volume
13
Coal production summaries
1922-1924
Box/Folder
47 / 5
Coal sales commissions
1922-1924
Volume
14
Coal sales
1909-1913
Box/Folder
47 / 6-9
Coal sales : local
1910-1922
48 / 1-2
Coal sales : local
1922-1928
48 / 3-4
Coal sales : local (cash)
1935-1938
48 / 5
Coal sales : local (credit)
1935-1938
48 / 6
Coal sales : local (summaries)
1942-1953
48 / 7
Coal sales (recapitulations)
1935-1937
49 / 1
Coal shipments
1910-1914
Volume
15-18
Coal shipments
1919-1953
Box/Folder
49 / 2
Coal shipments: Brophy Coal Co.
1942-1944
49 / 3-6
Coal shipments: railroad cars loaded and on hand and hours worked
1919-1927
Volume
19
Coal shipments: Red Lodge
1922-1925
Box/Folder
49 / 7
Collections (Helena Adjustment Co.)
1920-1928
49 / 8
Coupon and note retirement
1892-1917
49 / 9
Customer journal
1936-1938
49 / 10
Customer ledger (accounts receivable)
1909-1911
Volume
20
Customer ledger (accounts receivable)
1912-1913
Box/Folder
49 / 11
Customer ledger: A-B
1915-1919
50 / 1-5
Customer ledger: C-V
1915-1919
51 / 1
Customer ledger: W-Z
1915-1919
51 / 2-5
Customer ledger: A-O
1920-1921
52 / 1-2
Customer ledger: P-Z
1920-1921
Volume
21-32
Customer ledger trial balances
1916-1948
Box/Folder
52 / 3
Delinquency lists: Intermountain Association of Credit Men
1931
52 / 4-7
Delinquency lists: Montana-Wyoming Association of Credit Men
1923-1924, 1929-1936
52 / 8
Depreciation
1918-1941
52 / 9
Expenses
1910
Volume
33
Expense ledger
1922-1939
Box/Folder
52 / 10
Financial reports to government agencies
1917-1919
52 / 11
Foster Creek Mine available coal and cost estimate
1917-1918
52 / 12
Freight rates
1914, 1935, undated
52 / 13
General manager's commissions
1917-1921
Volume
34-37
General journals
1906-1917
38-45
General ledgers
1906-1954
46-47
General ledgers: office
1912-1918
48-50
General ledger trial balances
1909-1951
Box/Folder
53 / 1-2
Ground rent books
1911-1949
53 / 3
Idaho corporate tax returns: Bearcreek Yards, Black Pine Mine
1947-1956
53 / 4
Insurance policies: automobiles
1924-1938
53 / 5
Insurance policies: Billings office
1922-1926
53 / 6-7
Insurance policies: Foster Creek buildings and equipment
1917-1937
53 / 8
Insurance policies: manager's house
1918-1924
53 / 9
Insurance policies: Red Lodge houses
1920, 1932
54 / 1
Insurance policies: Washoe boilers
1914-1923
54 / 2-6
Insurance policies: Washoe / Smith Mine buildings, equipment, etc.
1910-1936
54 / 7
Insurance policies: Washoe dwellings (including boarding house)
1913-1925
54 / 8
Insurance policies: proof of loss; receipts for loss
1914-1916, 1926
54 / 9-11
Inventories: Foster Creek Mine
1943-1946
54 / 12
Inventories: Smith Mine
1943
55 / 1-3
Inventories: Smith Mine
1944-1946
55 / 4
Inventories: "supply record"
1921
55 / 5
Journal: interest account
1918
Volume
51
Journal: office
1912-1917
Box/Folder
55 / 6
Northwestern Improvement Co. coal exchanges
1924
55 / 7
Notes payable
1908-1916
55 / 8
Office expenses
1931-1932
Volume
51
Office expenses
1931-1932
Box/Folder
55 / 9
Operations statistics: Washoe / Smith Mine and Foster Creek Mine
1931-1932
56 / 1-2
Petty cash distribution
1911-1929
56 / 3-4
Petty cash journal
1915-1933
56 / 5
Plant expenditures (monthly summaries)
1914-1915
56 / 6
Power house (estimate of cost to replace power house destroyed by fire)
1927
56 / 7
Price lists
1922-1938
56 / 8
Promissory notes to Elijah Smith and others
1892-1909
56 / 10
Slope development and machinery
1912
56 / 11
Taxes (corporate)
1911-1919
56 / 12
Taxes (net proceeds of mines)
1921
56 / 13
Taxes (U.S. excess profits tax)
1941
57 / 1-2
Telephone and telegraph orders
1919-1932
57 / 3-4
Timber record
1912-1928
Volume
52-53
Tonnage books: Foster Creek Mine
1919-1925
54-59
Tonnage books: Washoe / Smith Mine
1912-1945
60
Voucher distribution registers
1909-1917
Box/Folder
57 / 5
Washoe / Smith Mine dismantlements
1913-1939
57 / 6
Water rent book
1919-1940
57 / 7
Western States Coal Co. (agents for Montana Coal and Iron Co.; coal shipments)
1918-1919
57 / 7
Western States Coal Co. (agents for Montana Coal and Iron Co.; petty ledger balance)
1919
Legal Documents
Box/Folder
58 / 1
List of legal documents in safe deposit box at Empire Safe Deposit Co. [unknown if these still exist anywhere]
1890-1921
58 / 2
Bear Creek Coal Co. (re power; with Billings Sugar Co. and Great Western Sugar Co.)
1913-1915
58 / 3
Contracts for sales representatives
1912-1919
58 / 4
Contracts with Commissioner of Indian Affairs (for supplying coal to reservations)
1926
58 / 5
Contracts with railroads
1917-1953
58 / 6-8
Contracts with State Purchasing Agent (for supplying coal to state institutions)
1922-1923, 1932-1938
58 / 9
Contracts with United Mines Workers of America
1910-1912
58 / 10-11
Contracts (miscellaneous)
1909-1949
58 / 12-13
Documents and related correspondence re estates of Prosper W. Smith and Elisha Smith; and transfer of property from the Smiths, Grant B. Schley, and Edward and Hermine Berwind to Montana Coal and Iron Co. ("outside lands")
1908-1912
58 / 14
Injury liability releases
1913-1918
58 / 15
Land exchange: Anaconda Copper Mining Co.
1918
58 / 16
Land exchange: Northwestern Improvement Co.
1917
58 / 17
Mortgage and supplementary agreement
1911, 1917
58 / 18
Power of attorney
1927
58 / 19
Voting trust agreement
1918
58 / 20
Miscellaneous
1913-1957
Maps and Drawings
Box/Folder
OvSz Fd2
Maps of proposed land trade with Northern Pacific Railway and with Northwestern Improvement Co. (1917-1918); map of Bear Creek and Western right of way (1913); map of buildings (undated); drawings of mine car; drawings of tipple; drawing of corporate logo.
1913-1918, undated
Organizational Records
Box/Folder
59 / 1
Articles of incorporation, extension of corporate existence, bylaws
1889-1932
59 / 2
Annual report of corporation to Montana Secretary of State [additional ones are in SOS Docket #D001069]
1912-1922
59 / 3
Annual report of corporation to Idaho Dept. of State
1949-1958
59 / 4-6
Annual reports of President and Vice President [incomplete run]
1913-1956
59 / 7
Annual reports of General Manager
1907, 1923
59 / 8
Bondholders lists
1912, 1941
59 / 9
Minutes: Board of Trustees
1911-1915
Volume
63
Minutes: Board of Trustees
1915-1918
Box/Folder
59 / 10
Minutes: Board of Trustees [fragmentary]
1920-1939
59 / 11
Minutes: Executive Committee
1912
60 / 1
Minutes: Stockholders
1911-1918
60 / 2-7
Stockholders annual meeting materials (includes notices, correspondence, election of officers, draft minutes, resolutions, etc.)
1919-1939
60 / 8
Stock certificate: Foster Creek Coal Mining Co.
1917
60 / 9
Stock ledger
1892-1918
OvSz Fd 3
Stock ledger
1892-1918
60 / 10
Stockholder lists
1907-1939
Printed Materials
Box/Folder
61 / 1-2
Equipment catalogs and ads: A-Z
1910s-1930s
61 / 3
Manuals on mining techniques, safety etc.
1908, 1943, undated
61 / 4-5
National Coal Association bulletins
1933-1935
Reports
Box/Folder
61 / 6
Annual reports of water utility to Public Service Commission (provided water to mine and to miners' residences at Washoe)
1933-1937
61 / 7
Annual report to State Coal Mine Inspector (includes accidents and production)
1916-1922
61 / 8
Corporate reports to Moody's Investments and R. G. Dun and Co.
1915-1937
61 / 9
Report of J. M. Freeman on proposed Foster Creek Mine
1916
61 / 10
Report on Yellowstone Park Railroad
1909
61 / 11
Reports to Federal Trade Commission
1915, 1920
61 / 12
Reports to U. S. Bureau of Labor Statistics (re employment)
1918-1922
61 / 13
Reports to U. S. Bureau of Mines
1932-1937
61 / 14
Reports to U. S. Census Bureau
1919, 1929, 1935
61 / 15
Reports to U. S. Geological Survey ( re tonnage and hours)
1924-1925
61 / 16
U. S. Interstate Commerce Commission report on regulations on preserving records of motor carriers and brokers
1936
Subject Files
Box/Folder
62 / 1
Bituminous Coal Producers Advisory Board for District No. 22
1945
62 / 2
Crystal Fuel and Ice Co.
1922-1923
62 / 3
Draft deferments (World War II)
1943-1945
62 / 4
Employers liability insurance
1912
62 / 5
First aid competition problems
1914?
62 / 6-7
Freight rates
1911-1915, 1932
62 / 8
A. G. Hooley Estate
1929-1931
62 / 9-13
Joint Board of Montana Coal Operators Association and United Mine Workers of America (reports of cases and labor-management negotiations)
1910-1930
63 / 1-3
Joint Board of Montana Coal Operators Association and United Mine Workers of America (reports of cases and labor-management negotiations)
1931-1940, 1945
63 / 4
Land exchange with Northwestern Improvement Co. (see also legal documents; maps in oversize folder)
1913-1917
63 / 5
Land matters
1912-1913
63 / 6
Menasha Wooden Ware Co. (re bond dispute with Madeline Landeck)
1917
63 / 7
Montana Industrial Accident Board compensation plans (includes accident statistics, 1909-1914)
1915-1927
63 / 8-13
National Bituminous Coal Commission (includes District 22 minutes; statistical reports; news releases; memoranda; general and special orders; dockets and opinions)
1919-1922
64 / 1
National wage agreement
1945
64 / 2
Natural gas explosions
1937
64 / 3
Northwest mining prospects
1923
64 / 4
Stanley Searce account
1931-1935
64 / 5
Sinking fund
1915-1918
64 / 6
Charles R. Smith Estate (includes will, 1912)
1916-1917
64 / 7
Snow Creek Mining Group, Baker County, Oregon
1923
64 / 8
Southern Oregon Co.
1910
64 / 9
Tax issues
1920-1921
64 / 10
Walsh Grain Co. delinquent account
1929-1932
64 / 11
Washington coal property
1918
64 / 12
Western Coal Producers Association (includes statement of purpose, resolution, minutes, financial, rating sheets)
1917-1919
64 / 13
Yellowstone Garden City Holding Corp.
1915
64 / 14
Yellowstone Park Railroad Co.
1907
Miscellany
Box/Folder
64 / 15
Analysis of coal
1912, 1917, 1945
64 / 16
Banks: statements of condition of Merchants National Bank, Billings; Midland National Bank, Billings; Montana National Bank, Billings; Red Lodge State Bank
1918-1938
64 / 17
Bear Creek and Western right of way (maps of coal lands owned by Montana Coal and Iron Co., Northwestern Improvement Co., and others in OVERSIZE FOLDER)
1917?
64 / 18
Certificates: Industrial Accident Board, State Boiler Inspector, State Fire Marshal, coal dealers license
1918, 1924-1937
64 / 19
Coal operators' codes
1933
64 / 20
Flyers
1930, 1938, undated
64 / 21
Lists of customers and dealers in Oregon, Washington, Idaho, and North Dakota
1924, 1943, undated
64 / 22
Memorandum book
1929-1932
65 / 1
Mine inspection reports
1919-1922
65 / 2
Mine inspection reports ("fire boss book")
Apr. 1943-Apr. 1945
65 / 3
Montana and Wyoming Railroad Co. stock certificates
1890
65 / 4
Montana Coal Operators Association quarterly financial reports
1910-1916, 1928-1938
65 / 5
Montana Unemployment Compensation Act
1937
65 / 6
Northern Pacific Railway Co. track scale inspection reports
1918
65 / 7
Poem, anonymous: "In Nineteen Sixty-six" (re closing of mines)
1918?
65 / 8
Poll by National Economic League re causes of lawlessness
1926
65 / 9
Rocky Mountain Coal Operators minutes
1937
65 / 10
Scale testing
1932, 1935
65 / 11
Statewide coal production by county
1931
65 / 12
Subscription list for bridge over Foster Creek
1918?
65 / 13
U. S. Alien Property Custodian, report to
1918
Clippings
Box/Folder
65 / 14
"Railroad Commission discusses causes for high price of coal" Billings Gazette, Dec. 15, 1912
1912

Britannic Mining Co. (Shoup, Idaho), 1921-1925Return to Top

Container(s) Description Dates
Interoffice Correspondence
Box/Folder
66 / 1-6
Chronological (correspondents include James M. Freeman, E. H. Casterlin, Roy Wadsworth, Dave Sandiland, Edward S. Cenis, Thomas Kearney)
1922-1925
General Correspondence
Box/Folder
66 / 7
A-L (correspondents include Anaconda Copper Mining Co.; Butte Machinery Co.; Chalmers and Williams Inc.; Cochise Rock Drill Manufacturing Co.; Thomas Freeman; H. F. Haynes; Idaho state agencies; A. K. Langridge)
1922-1925
66 / 8
Lemhi County Surveyor Fred Crandall
1922-1923
66 / 9
Mine and Smelter Supply Co.
1922
66 / 10
M-W (correspondents include Mace Co.; M. M. McPherson; Pelton Water Wheel Co.; Pick Drafting Co.; F. C. Richmond Machinery Co.; Ruth Co.; Harry Vissering and Co.; Florence Wadsworth [J. M. Freeman's sister]; Westinghouse Electric and Manufacturing Co.; J. A. Wolcott)
1922-1923
Financial Records
Box/Folder
66 / 11
Miscellaneous (includes insurance policy; general ledger statements; bank statement and cancelled checks)
1922-1924
Maps
Box/Folder
OvSz Fd4
Maps of property [fragile]
1922?
Organizational Records
Box/Folder
66 / 12
Miscellaneous (includes articles of incorporation, bylaws, proxy, stockholder list, lode location certificate)
1922-1923
Subject File
Box/Folder
66 / 13
Power plant: equipment proposals
1922
66 / 14
Power plant: Forest Service application
1922
Miscellany
Box/Folder
66 / 15
Assay reports
1921-1923
66 / 16
Patent application for ore flotation apparatus by James B. Brown
1922

Ruby Creek Mine (Madison County), 1935-1938Return to Top

Container(s) Description Dates
Interoffice Correspondence
Box/Folder
66 / 17
Chronological (correspondents include James M. Freeman, William A. Romek, Nick Daems, Martin Kroll, F. A. Canales, Peter Marek, John H. Stratton)
1935-1938
General Correspondence
Box/Folder
66 / 18
Northern Pacific Railway Co.
1936-1938
66 / 19
U. S. Treasury Dept.
1935-1938
Employment Records
Box/Folder
66 / 20
Accident report: Gerald Cadman
1935
Financial Records
Box/Folder
66 / 21
Reports to U. S. Treasury Dept. on gold production
1935-1938
66 / 22
Reports to U. S. Treasury Dept. on silver production [none]
1937-1938
66 / 23
Taxes
1936-1938

Transfers to Other ProgramsReturn to Top

Container(s) Description
Transfers
Box/Folder
66 / 24
List of artifacts, photographs, and printed materials transferred to the Museum, Photograph Archives, and Library respectively
66 / 25
List of archival materials transferred to MC 204 Hubert A. Simmons Papers; SC 1896 the Stock Certificate Collection; and MC 284 the Bill and Letterhead Collection