Patrick A. Largey Family papers, 1863-1965  PDF

Overview of the Collection

Creator
Largey, Patrick A., 1836-1898
Title
Patrick A. Largey Family papers
Dates
1863-1965 (inclusive)
Quantity
87.5 linear feet of shelf space
Collection Number
MC 289 (collection)
Summary
Patrick Largey (1836-1898) was a Butte, Montana, hardware firm owner, banker, and mining investor. Collection (1867-1935) consists of financial and operational records of several firms owned by Largey and later by his Estate, including the Butte Hardware Company, Largey Lumber Company, P.A. Largey and Company, Missoula Lumber Company, Beaverhead Lumber Company, Coeur d'Alene Lumber Company, Passmore Paper Company, and others. There are also subgroups for several family members. Also included in the collection are descendant charts and family group records for the Charles Wilson Peale, Rachel Brewer, and Largey families, as well as family histories and related clippings. The charts, family group records, and family history material were compiled by Vicky MacDonald Harrison in 1991.
Repository
Montana Historical Society, Research Center Archives
Montana Historical Society Research Center Archives
225 North Roberts
PO Box 201201
Helena MT
59620-1201
Telephone: 406-444-2681
Fax: 406-444-5297
mhslibrary@mt.gov
Access Restrictions

Collection is open for research.

Languages
English
Sponsor
Funding for encoding this finding aid was provided through a grant awarded by the National Endowment for the Humanities.


Biographical NoteReturn to Top

Patrick A. Largey was born on April 2, 1838, on a farm in Perry County, Ohio, the youngest of eleven children of Patrick and Jane (Cassilly) Largey. As a young man he taught in rural schools to pay for his education at St. Joseph's College at Somerset, Ohio. After graduating, he continued teaching for a time, and then moved to Cincinnati, where he became a bookkeeper. He then traveled by steamboat to Keokuk, Iowa, where he worked for two years as a clerk in a dry goods store. When that store failed, he returned to Ohio, where he saved enough money to open his own store in Des Moines, Iowa, in 1861. He sold the store a year later and went to work as a purchasing agent for the freighting business of his cousin Edward Creighton.

In 1865 he became captain of one of Creighton's wagon trains, which arrived in Virginia City, Montana, in the fall of that year. For the next few years he engaged in a variety of businesses around Montana Territory, including a freighting business, cattle dealing in Jefferson County, a grocery store in Helena, and the construction of a telegraph line from Virginia City to Fort Benton by way of Helena and one from Butte to Deer Lodge. For four years he was a salesman for Creighton and Ohle in Virginia City. He established a hardware store P.A. Largey and Company, which he eventually sold to Elling, Knight and Company. After the sale of this store in 1880 he moved to Butte.

In Butte Largey deeply involved himself in developing the economy of the city. He opened the Butte Hardware Company in March 1881. In 1890 he was one of the incorporators of the State Savings Bank of Butte and served as its president until his death. He was also one of the founders of the Brush Electric and Power Company and the Inter-Mountain Publishing Company.

In 1895 a fire broke out in the Kenyon-Connell Commercial Company warehouse. The fire and resulting explosion spread to Largey's Butte Hardware Company warehouse. The explosion resulted in the death and injury of many people. One of those injured, Thomas J. Riley, bore a grudge against Largey. On January 11, 1898, he walked into the State Savings Bank and shot Patrick A. Largey to death. Largey left his widow Lulu, two sons Morris Sellers Largey and Edward Creighton Largey, and two daughters Mary Montana Largey and Lulu Largey. Two other daughters Grace and Blanche died in early childhood.

Largey's widow Lulu Largey (1854-1918) was born in December 1854 in Cincinnati, Ohio, the daughter of Morris and Amanda Sellers. She married Patrick A. Largey on April 30, 1877, in Chicago, Illinois. Lulu administered the Largey Estate with the assistance of John D. Haines. She married John Catron in January 1907, and continued to be involved in Estate management. She died in 1918.

Morris Sellers Largey (1880-1956) was educated in civil engineering at Georgetown University and the University of Michigan. When he came into his majority, he was increasingly involved in the operation of the Estate's businesses, especially the Largey Lumber Company, the Coeur d'Alene Lumber Company, the Missoula Lumber Company, and the State Savings Bank. In addition, Morris became a theater angel in New York, financially supporting the Will Block Amusement Company, and the Rork Company. He married one of the theater's actresses Alberta Crissey on November 19, 1908. In 1915 he resigned from the Estate's enterprises. He briefly remained in Butte as an engineer. In 1930, he was candy manufacturer in Los Angeles, California, where he died on March 2, 1956.

Edward Creighton Largey (1887-1963) graduated from the University of Michigan in 1909. He was on the board of directors of several of the family businesses. About 1908, he married Ursula Hancock, who was also involved with the New York theater. He served in the 1909 and 1911 Montana legislatures. Like his brother, he resigned from the family enterprises in 1915 and left Butte. In 1930 he was manager of a bowling alley in a Chicago suburb. He died in Long Beach, California, on November 22, 1963.

Lulu Largey (1882-1916) married Frank McGinn in 1902. She died in 1916 in Omaha, Nebraska.

Mary Montana Largey (1889-1919) married Raymond Joseph MacDonald (1879-1956) in 1908. He became the president and manager of the Largey Estate and later organized the R.J. MacDonald Company to manage many of the Estate's assets. He also was president of the Intermountain Transportation Company. He was active in many civic organizations, including the Butte Community Memorial Hospital, the Crippled Children's Auxiliary, and the Butte Chamber of Commerce.

Their son Raymond Bourke MacDonald (1918-1973) eventually took over many of the family businesses, including the Largey Lumber Company. He also was active on the Silver Bow County Airport Commission. On his death he willed his valuable Wild Horse Island property to the state as a park. He also willed this family collection to the Montana Historical Society.

Content DescriptionReturn to Top

Collection consists of personal papers of Patrick A. Largey and members of his extended family; plus business records for a variety of businesses owned by Largey, his Estate, and other family members. The collection is divided into five major groups of subgroups: family subgroups, hardware company subgroups, lumber company subgroups, paper and pulp company subgroups, and miscellaneous subgroups.

The Family Subgroups include personal papers of Patrick A. Largey, his widow Lulu Largey Catron, his two sons Edward Creighton Largey and Morris Sellers Largey, his two daughters Lulu Largey McGinn and Mary Montana Largey MacDonald; his son-in-law Raymond J. MacDonald, his grandson Raymond Bourke MacDonald, and the Patrick A. Largey Estate.

The Hardware Company Subgroups include records of P.A. Largey and Company of Virginia City, Montana, consisting of correspondence (1880) and financial records (1873-1881); records of the Butte Hardware Company, consisting of correspondence (1883-1904), court papers (1885-1902) including a transcript (1895) of the inquest on the warehouse explosion, financial records (1881-1905), legal documents (1886-1907), organizational records (1897-1902), and miscellany; and records of J.M. Montgomery and Company, consisting of correspondence (1895-1897), court papers (1894-1896), financial records (1892-1897), legal documents (1892-1897), and miscellany.

The Lumber Company Subgroups include records of the Beaverhead Lumber Company, consisting of correspondence (1914-1915) and financial records (1909-1915); records of the Coeur d'Alene Lumber Company, consisting of correspondence (1902-1916), court papers (undated), financial records (1904-1920), legal documents (1903-1919), organizational records (1900-1918), reports (undated), and miscellany; records of the D.W. Hughes Lumber Company/Hughes Lumber Company, consisting of correspondence (1913-1939), court papers (1936-1939), financial records (1916-1939), legal documents (1918-1939), organizational records (1930), and miscellany; records of the Largey Lumber Company, consisting of correspondence (1902-1965), court papers (1902-1945), employment records (1914-1958), financial records (1902-1962), legal documents (1901-1961), organizational records (1901-1915), subject files (1912-1959), and miscellany; and records of the Bernard Noon Lumber Company, consisting of correspondence (1900-1902), court papers (1898-1902), employment records (1898-1902), financial records (1899-1902), legal documents (1899-1902), production records (1897-1901), and miscellany.

The Paper and Pulp Company Subgroups include records of the King and Largey Paper Mills, consisting of correspondence (1905-1910), financial records (1905-1911), legal documents (1906), and organizational records (1905); records of the Montana Book Company, consisting of correspondence (1901-1903), employment records (1903), financial records (1901-1903), legal documents (1901-1903), and miscellany; and records of the Passmore Paper Company, consisting of correspondence (1900-1911), court papers (1900-1908), financial records (1897-1909), legal documents (1901-1905), organizational records (1897-1910), reports (1905), and miscellany.

The Miscellaneous Subgroups include records of the New York theater companies Will J. Block Amusement Company and The Rork Company, consisting of correspondence (1908), court papers (1907-1909), employment records (1905-1906), financial records (1905-1909), legal documents (1905-1908), organizational records (1905-1908), miscellany, and clippings; records of E. Creighton and Company, consisting of correspondence (1865-1877), court papers (1869-1873), and financial records (1863-1876); papers of John D. Haines, consisting of correspondence (1896-1913), and miscellany; papers of John M. Howard, consisting of a letterpress book of correspondence (1906-1909); papers of Samuel B. Rice, consisting of correspondence (1872-1891); records of the Silver Bow County Airport Commission, consisting of correspondence (1953-1961), financial rerecords (1956-1961), legal documents (1949-1960), reports (1945-1947), and miscellany; records of the State Savings Bank, consisting of correspondence (1910), court papers (1897), and miscellany; and mining company subject files (1889-1913, 1939) concerning mines owned by P.A. Largey, the Largey Estate, and others.

Use of the CollectionReturn to Top

Restrictions on Use

The Montana Historical Society is the owner of the materials in the Research Library and makes available reproductions for research, publication, and other uses. Written permission must be obtained from the Research Library before any reproduction use. The Society does not necessarily hold copyright to all of the materials in the collections. In some cases, permission for use may require seeking additional authorization from the copyright owners.

In addition the genealogical writings have been copyrighted By Vicky MacDonald with the Library of Congress.

Preferred Citation

Item description and date. Collection Title. Collection Number. Box and Folder numbers. Montana Historical Society Research Center, Archives, Helena, Montana.

Administrative InformationReturn to Top


Detailed Description of the CollectionReturn to Top

Family Subgroups Return to Top

Container(s) Description Dates
Patrick A. Largey
Biographical Materials
Box/Folder
1 / 1
"Descendants of Patrick Largey" [compiled by Vicky MacDonald, great-great-grand-daughter]

This file copyrighted by Vicky MacDonald

1991
1 / 2
Miscellaneous (includes biographical articles, family tree, card file, etc.)
1900-
Incoming Correspondence
Box/Folder
1 / 3
A (correspondents include Abram French and Company, Anaconda Copper Mining Company, N. Armstrong and Company, Arnoux and Hochhausen)
1877-1897
1 / 4
B (correspondents include I.G. Baker and Company, Beaverhead County Clerk and Recorder, Alden J. Bennett, L. Berand, W. Berkin, M.M. Black, John E. Blaine, Henry N. Blake, J.E. Boss, J.G. Bower, Benjamin Bradford, British Columbia Bureau, C.A. Broadwater, John B. Brondel, D.W. Brunton, G.G. Buford, Mrs. J.M. Butler, Butte City Engineer, Butte Hardware Company)
1877-1897
1 / 5
E.F. Cameron
1896-1898
1 / 6
Arthur Clark
1896
1 / 7
C (correspondents include John Caplice, Carroll and Leebey, C. Casser Jr., J.W. Chapman, John H. Charles, J. Chauvin, Chicago Galvanized Wire Fence Company, A.N. Clark, George H. Clark, William A. Clark, John B. Clayberg, J.M. Clifford, Colorado Fuel and Iron Company, Walter Cooper, A.V. Corry, S.B. Coulson, C.W. Creighton, J.A. Creighton, T.A. Cummings, C.E. Currie, Curtis and Burdett, John H. Curtis)
1876-1897
1 / 8-10
Charles L. Dahler (re Iron Rod Mining Company, incorporated by Dahler and Largey in 1878)
1879-1897
1 / 11-13
Oliver Durant (re Centre Star Mining and Smelting Company, Rossland B.C.)
1895-1897
1 / 14
D-E (correspondents include O.C. Dallas, Daly and Hamilton [Rossland B.C.], John M. Daugherty, William H. Davenport, Davis and Tatem, Dayton Globe Iron Works Company, Deadwood and Delaware Smelting Company, Philipp Deidesheimer, J.E. Dickey, W.W. Dixon, Mrs. J.F. Duffy, John P. Dyas, Joseph Edsall, Electro-Cyanide Gold and Silver Extracting Company, Henry Elling, A.B. Elliott)
1872-1897
1 / 15
Fox and Lyster; Fox, Lyster and Roe, bankers
1870-1871
1 / 16
F-G (correspondents include William G. Fanton, F.H. Farrar, Lee W. Foster and Company, Fraser and Chalmers, A.R. Gates Grocery Company, Globe Company, C. Gove and Company, J.M. Griffith, N. Guyot)
1870-1871
1 / 17
Fayette Hamilton
1881-1888
1 / 18
J.P. Harlan [Boundary Falls, B.C.]
1894-1895
1 / 19
John Hines
1872-1874
1 / 20
C.W. Hoffman (Bozeman National Bank)
1896-1897
1 / 21
H-J (correspondents include A. Hackl, N.E. Hammer, T.H. Hamilton, Frank W. Haskins, W.R. Hawkins, Nelson Hawley, Albert Herman, A.A. Houseman and Company, G.R. Hughes, Hunter Brothers [Rossland B.C.], William M. Jack Company, C.E. James, Jenckes Machine Company, Mrs. Barclay Jones, F.J. Jones, R.R. Jones, W.C. Jones)
1876-1897
1 / 22
K-L (correspondents include George S. Kennedy and Company, Fred J. Kiesel and Company, Charles E. King, Hugh Kirkendall, B. Kittredge and Company, J.M. Knight, Jessie C. Knox, Hiram Knowles, Frederick Kraemer, J.M. Krippner, A. Kuhn and Brother, A. Lamme and Company, Ellen Largey [sister], Lulu Largey, P.A. Largey and Company, Adeline L. Laurin, W.L. Lee, L. Gertrude Lippincott, John Lucy, T. Lynde)
1872-1897
1 / 23
Lee Mantle
1877-1881
1 / 24
Murphy, Neel and Company
1878-1879
1 / 25
M (correspondents include James Markham; Markley, Alling and Company; William Marr; C.J. McArthur; G.A. McCormick; Meriden Britannia Company; F.R. Merk; Miller, Metcalf and Perkin; Montana Board of Stock Commissioners; Montana Ore Purchasing Company; Monte Cristo Gold Mining Company [Rossland B.C.]; Morning Star Mining Company [Rossland B.C.]; T.G. Morrow)
1874-1897
1 / 26
N-O (correspondents include Mary A. Noon [sister]; James O'Connell; Oil City Boiler Works; John O'Neill; Orr, Hess and Morgan)
1878-1897
1 / 27
L.D. Porter [also includes some outgoing letters]
1887-1890, 1896-1897
2 / 1
P (correspondents include Parrot Silver and Copper Company, Patent Metallic Brush Company, Patton and Lambrecht, Pelton Water Wheel Company, Peoples National Bank [Fox and Lyster], George E. Pfunder [Rossland B.C.], John E. Pilcher, John Potter, T.C. Power and Company,
1873-1897
2 / 2
S.B. Rice
1871, 1894-1897
2 / 3
R (correspondents include George L. Rumsey, Winthrop Raymond, Frank L. Reese, C.Y. Reeder, David F. Reinhardt, James Renshaw, W.F. Robertson, Charles Ross, L.M. Rumsey and Company, Russell and Erwin Manufacturing Company)
1872-1897
2 / 4
Nelson Story [includes some outgoing letters]
1874-1896
2 / 5
S (correspondents include W.P.P. St. Clair, O.J. Salisbury, Henry Schupp, Louis Seckels, William Selbrie, Morris Sellers and Company, A.F. Shapleigh and Company, Simmons Hardware Company, S. Morgan Smith, Spokane Bureau of Mines, Lucy Spratt, George Steell, Stilwell-Pierce and Smith-Vaile Company, Studer Brothers, Charles Swan)
1876-1897
2 / 6
J.H. Taylor (Bozeman postmaster re telegraph)
1875-1879
2 / 7
T-V (correspondents include A.H. Tarbet, Hermann C. Trofehrn, E.W. Toole, Tom Traynor, L.C. Trent and Company, Union Pacific Railroad Company, U.S. Army, U.S. Centennial Commission, U.S. Office of Indian Affairs, U.S. Surveyor General for Montana, Oscar Van Tassell)
1873-1897
2 / 8
W-Z (correspondents include Eliza Blaine Walker, Julia Walker, S.J. Walker, Charles S. Warren, Webster Camp and Lane Machine Company, E.H. Wedelkind, Howard Weir, Western Union Telegraph Company, Westinghouse Electric and Manufacturing Company, B.F. White, W. McC. White and Company, F.H. Wilcomb, S.A. Willey (Gilmer, Salisbury and Company stage line), Mrs. H.N. Wing, C.S. Wynn, Zucker and Levett, unidentified)
1871-1897
Outgoing Correspondence
Box/Folder
2 / 9
Letterpress book
1897-1898
Miscellaneous Correspondence
Box/Folder
2 / 10
Neither to nor from P.A. Largey (includes L.D. Porter to S.B. Rice, William F. Stotts to John Noon, John P. Dyas to W.L. Clark, Thomas H. Carter to W. McC. White)
1879-1897
Court Papers
Box/Folder
2 / 11
William Reagan Estate, P.A. Largey Administrator
1879-1880
2 / 12
P.A. Largey vs. John Astle
1896
2 / 13
Miscellaneous (includes Patrick Largey vs. John O'Neill et al; Edward Creighton et al. vs. Leander M. Black, Henry J. Sweet bankruptcy; court costs, etc.)
1869-1897
Financial Records
Box/Folder
2 / 14
Bank account with State Savings Bank
1894-1898
2 / 15
Bank accounts (miscellaneous)
1874-1888, undated
2 / 16
Bills [scattered]
1885, 1896, undated
2 / 17
Journal
1893
2 / 18
Ledger
1878-1885
2 / 19
Promissory notes
1880, 1894
Legal Documents
Box/Folder
3 / 1
Commissioner of Indian Affairs contracts for provisions for Fort Belknap and Fort Peck
1874-1875
3 / 2
Legal documents register
1884-1895
3 / 3
Mining claim transfer book (includes Butte town lots, etc.)
1877-1897
3 / 4
Mining property register
circa 1877-1893
3 / 5
Property sold for taxes
RESTRICTED
1894-1897
3 / 6
Record of assessment work on mines
1881-1895
3 / 7-11
Miscellaneous (includes deeds, leases, contracts, etc., primarily on mines)
1864-1897
Subject Files
Box/Folder
3 / 12
Brush Electric Light and Power Company (includes articles of incorporation, minutes, legal documents, and correspondence)
1882-1884
3 / 13
Summit Valley Railway Company
1883-1890
Miscellany
Box/Folder
3 / 14
Horse book
1880
3 / 15
Insurance policies on buildings
1889-1897
3 / 16
Insurance policies on steamboat cargoes
1878
3 / 17
Stock certificates
1890, 1893
3 / 18
Supply list for unidentified building
circa 1880
Lulu F. Largey Catron [widow of Patrick A. Largey]
Biographical Materials
Box/Folder
4 / 1
"Descendants of Charles Wilson Peale and Rachel Brewer" (compiled by Vicky MacDonald)

This file copyrighted by Vicky MacDonald)

1991
Incoming Correspondence
Box/Folder
4 / 2
A-D (correspondents include Ann Arbor High School [re Edward C. Largey], George Logan Brown, P.J. Contine, B. Davies, Dennis Driscoll, Timothy Downey)
1899-1906
4 / 3
Darius Grogan (re Gallatin County conspiracy)
1899
4 / 4
J-Z (correspondents include James Kennedy, McBride and McBride [re State Savings Bank receivership], New York Transportation Company, Northwest School Furniture Company, Omaha Bottling Company, Rocky Mountain Bell Telephone Company, John Ryan, Leopold F. Schmidt, Silver Bow County District Court, Martin White Detective Agency, J.H. Wiant, E.C. Ziegler)
1899-1908
Financial Records
Box/Folder
4 / 5
Accounts with lumber companies
1909
4 / 6
Bank books
1897-1907
4 / 7-8
Bee Hive Block rent account books
1899-1905
4 / 9
Book orders
1898-1901
Volume
1
Cash book
1899-1903
Box/Folder
4 / 10
Cash book: guardianship account
1899-1901
5 / 1
Cash book/ledger/journal
1901
5 / 2
Journal
1900-1905
5 / 3
Ledger
1908-1909
5 / 4
Miscellaneous (includes income of each ward, investment in Smokehouse Mining Company, escrow statement for sale of McQueen Placer, escrow statement with Franklin Farrel, etc.)
1899-1907
Legal Documents
Box/Folder
5 / 5
Agreements
1898-1905
5 / 6
Deeds
1899-1901
5 / 7
Leases: Largey residence
1903-1906
5 / 8
Leases: real estate
1900-1906
Subject Files
Box/Folder
5 / 9
Lumber companies prospective sale
1910
5 / 10
St. James Hospital Chapel statuary purchase
1899-1900
Miscellany
Box/Folder
5 / 11
Specifications for three houses on West Broadway to be built by Link and Donovan
undated
Edward Creighton Largey [son of Patrick A. Largey]
Biographical Materials
Box/Folder
6 / 1
Biographical memorandum; clipping
1911, circa 1921
Incoming Correspondence
Box/Folder
6 / 2
A (correspondents include Cecil Adams, William R. Allen, American Automobile Association, Anglin-Bancker Company, Argus Pressclipping Bureau)
1908-1913
6 / 3
John S. Bradstreet and Company
1908-1909
6 / 4
B (correspondents include J.W. Banks, R.P. Barclay, H.L. Bargion, M. O'D. Barry, Belt Miners Union, Charles Bielenburg, Billings Chamber of Commerce, A.A. Bowen, Edmund F. Boyle, Brock and Geagans Jewelers, M. Brogan, John J. Broughall, Bryan and Kern Democratic Club, W.J. Budd and Company, Hank Burmester, Butte Country Club, Butte High School Football Team, Butte Kennel Club)
1907-1913
6 / 5
J.W. and Lulu Largey Catron
1908-1909
6 / 6
C-E (correspondents include Frank R. Cain, O.B. Chalmers, Chicago Auto Livery Company, Arthur T. Clarke, John W. Connell, Coeur d'Alene Commercial Club, Coeur d'Alene Lumber Company [J.T. Carroll], Democratic National Committee, Diamond Rubber Company, Elks)
1908-1914
6 / 7
F (correspondents include Feagans and Company, Fifield and Stevenson, R.E. Finerty, First National Bank of Butte, Flathead Reservation Information Agency, H.A. Frank, Friday and Jenizen Bankers)
1908-1914
6 / 8
G (correspondents include Lyman B. Glover, Chauncey A. Graham, John P. Gray, Great Northern Railway Company, Gilbert Gregory)
1908-1914
6 / 9
John D. Haines (re Largey Estate)
1907-1908
6 / 10
Ursula "Dodie" Hancock [fiancee]
1908
6 / 11
D.J. Hanley (re The Rork Company)
1908
6 / 12
John M. Howard / Howard Music Company
1907-1914
6 / 13
E.F. Hyland
1908, undated
6 / 14
H-K (correspondents include T.P. Haller, Irving C. Hancock, Frank W. Haskins, J.B. Hogan, T.E. Hunt, International League for Highway Improvement, F.S. Jones [Jones and Mitchell Insurance], J.M. Kennedy, George F. Kilroy, Kohn Jewelry Company, "S. Ksfhh" [re spying on legislators])
1908-1914
6 / 15
L (correspondents include James Largey, Morris Sellers Largey, Lincoln Memorial University, Walter H. Little, G.H. Lugsdin and Company, Joe Lutey Jr.)
1907-1913
6 / 16
Howard A. McIntyre
1907-1913
6 / 17
M (correspondents include George G. Marston, McBride and McBride [re State Savings Bank receivership], L.C. McClure, Paul McCormick Jr., J.M. McNally, Merchants Association of Butte Montana, Montana Garage Company, Montana Good Roads Congress, Montana Governor Edwin L. Norris, Montana Independent Telephone Company, Montana Womens' Christian Temperance Union)
1907-1913
6 / 18
N-P (correspondents include National Association of the Friars, Betty Wilkins Norris, Northern Pacific Railway Company, John N. O'Brien, J.H "Harry" O'Gorman, Olympic Athletic Club, Panama-California Exposition, George Parsons, George J. Peiler, Lewis Penwell, Plymouth Adjustment Agency, Sol Poznanski)
1908-1914
6 / 19
Sam E. Rork; The Rork Company
1908
6 / 20
R (correspondents include Randall-Dodd Auto Company; Retail Merchants Credit Association; August A. Reuting; Rice, Fulton and May [opposing free adult schools]; Rocky Mountain Club of New York; John W. Rumsey [re Friars])
1908-1912
6 / 21
State Savings Bank, Butte
1908-1914
6 / 22
S (correspondents include D.H. Sachen and Company tailors, St. Lawrence Social Club, J.W. Sams, San Xavier Mission, C. Shallenberger, John Hunt Shephard, Silver Bow Automobile Company, Silver Bow National Bank,. Irving Squire, F.T. Sterling, Stoddard-Dayton Motor Company, Nelson Story Jr., Strevell-Paterson Hardware Company, Charles B. Sykes)
1908-1913
6 / 23
T-U (correspondents include John F. Tobin; The Treasure State; Triple B Basketball Team of Billings, Montana; United States National Bank, Dillon, Montana; Utah Motor Car Company)
1909-1914
6 / 24
The White Company [White Steam Cars]
1908-1910
6 / 25
W-Y (correspondents include George Waggaman, Alexander Walker, Charles V. Warmkessel, H.T. Wilkinson, Knox Wilson, Yellowstone National Bank)
1907-1913
Outgoing Correspondence
Box/Folder
7 / 1
Letterpress book (includes Sam W. Dudley and Company auto dealership)
1908-1914
Miscellaneous Correspondence
Box/Folder
7 / 2
Letters to Ursula Hancock Largey (includes H.A. Anderson, F. Bakrow and Son Importing Company, Bigley Importing Company, Melvin J. Bouck, Bonner and Company Jewelry, Butte Choral Society, Coeur d'Alene Merchants' Protective Association, Thomas Daly, Franciscan Missionaries of Mary, Hancock family, Frances Johnson, Mrs. Murray Sidney Johnston, E.C. Largey, Marshall Field and Company, Betty Wilkins Norris, Gov. Edwin L. Norris, A. Pincus, George L. Shuman and Company, Matt Staff, Minnie Wagner, Mollie [____])
1909-1914
Employee Records
Oversize Folder
1
Speculator Mine Payroll (Oversize: see Archives map case)
2
Sioux Chief Mine Payroll (Oversize: see Archives map case)
1900-1901
3
Sinbad Mine Payroll (Oversize: see Archives map case)
1902
5
Smokehouse Mine Payroll (Oversize: see Archives map case)
1900-1901
Financial Records
Box/Folder
7 / 3
Balance sheets, inventories
1907, 1910
7 / 4
Bills, receipts, etc. [scattered]
1907-1913
Volume
2
Cash book [includes guardianship, 1901-1908]
1901-1912
Box/Folder
7 / 5
Sam W. Dudley and Company cash book [re auto dealership owned by Sam W. Dudley and E.C. Largey]
1908
7 / 6
Sam W. Dudley and Company journal
1908-1909
Volume
3
General ledger [includes guardianship, 1901-1908]
1901-1909
Box/Folder
7 / 7
Journal [includes guardianship, 1901-1908]
1901-1910
Volume
4
Trial balances [includes guardianship, 1904-1908]
1904-1910
Legal Documents
Box/Folder
7 / 8
Agreement and deeds
1909-1913
Subject Files
Box/Folder
7 / 9
Westlake and Son (correspondence and agreement re building of 60 foot cabin cruiser for Lake Coeur d'Alene)
1913
Miscellany
Box/Folder
7 / 10
Accident reports
1909, 1911
7 / 11
Insurance policies on home, cabin on Lake Coeur d'Alene, and cabin cruiser
1909-1912
7 / 12
Legislative bills and telegrams re banking bill
1909-1911
7 / 13
List of automobile owners in Montana
undated
Morris Sellers Largey [son of Patrick A. Largey]
Incoming Correspondence
Box/Folder
8 / 1
A (correspondents include Louis Adler and Company, American Tobacco Company, John W. Anderson, Fred Andress)
1902-1913
8 / 2
John Bartlett [fraternity brother]
1903-1904
8 / 3
A. Worth Belden
1910-1913
8 / 4
Will J. Block Amusement Company [see also Rork Company]
1906-1907
8 / 5
George H. Burr and Company
1909-1915
8 / 6
Grace Butler
1901-1905
8 / 7
B (correspondents include W.C. Bacheler, Timothy T. Beach, Ella Castillo Bennett, Black Friday Gold Mining Company, S.F. Bowser and Company, H.J. Brayton, George Logan Brown, F.J. Burns, Samuel Burns Jr., G.S. Burrill, Butte and Superior Copper Company, Butte Country Club, Butte Electric Railway Company, Butte Racing and Fair Association)
1902-1913
8 / 8
Capital City Brewing Company [R.O. Kaufman]
1909-1910
8 / 9
J.T. Carroll [telegrams]
circa 1909
8 / 10
J.W. and Lulu Largey Catron [see also Lulu F. Largey]
1906-1913
8 / 11
William A. Clark and J. Ross Clark
1903-1910
8 / 12-16
Coeur d'Alene Lumber Company [John T. Carroll, G.W. Mason]
1903-1913
8 / 17
George A. Cressy [brother-in-law?]
1909-1912
8 / 18
C (correspondents include Calaveras Copper Company, Canadian Government Agency, F.P. Carey, E.W. Carpenter, J. Chauvin, Chicago Athletic Association, Coeur d'Alene Metal Mining and Smelting Company, Ben Cosby, H.L. Crawford and Company, Currie and Gray Play Brokers)
1902-1913
8 / 19
John M. Daugherty
1901-1912
8 / 20
E. Donlan [re lumber companies]
1902-1904
9 / 1
D (correspondents include C.L. Dahler, Davis-Daly Estates Copper Company, Day-Luellwitz Lumber Company, Nathan Decker, James Dingevon, John A. Donovan, A.J. Dorland, A.L. Duncan, W.C. Durbon)
1901-1912
9 / 2
Charles E. Eagan [some addressed to "Mike"]
1912-1914
9 / 3
E (correspondents include R.W. Edwards, Elks, Eschle Plumbing and Heating Company, Eversz and Company)
1903-1911
9 / 4
Joseph H. Ferguson
1902-1908
9 / 5
Fifield and Stevenson Shirt Makers
1904-1911
9 / 6
First National Bank (Boston; Chicago; Latrobe, Pennsylvania; Missoula; Omaha)
1902-1910
9 / 7
H.E. Fredrickson, auto dealer
1903
9 / 8
Sig and Sol Freiberg [distillers]
1909-1910
9 / 9
F (correspondents include Lambert Fairchild, S.A. Foster Lumber Company, W.J. Fountain, Alfred Frank, H.A. Frank, J.B. Freund)
1901-1913
9 / 10
J.C. Galbraith (re takeover of Dorland Stage Line from Melrose to Rochester)
1903-1904
9 / 11-13
David Gerber (re Will J. Block Amusement Company Company bankruptcy)
1907-1910
9 / 14
G (correspondents include Belle Gelder, J.C. Grabbe, Charles E. Gruwell, Gulden and Hammond Taxidermists, Milton S. Gunn)
1902-1913
9 / 15-19
John D. Haines (re Largey Estate matters)
1904-1913
9 / 20
F. Augustus Heinze
1905-1910
10 / 1
J.O. Hodgens (re State Savings Bank)
1902-1908
10 / 2-3
John M. Howard [see also Rork Company]
1904-1911
10 / 4
H (correspondents include George J. Haney; Ike Hanson; C.A. Harnois; Joseph Hart; Harvey, McCarter, MacDonald and MacDonald [Cranbrook B.C.]; Stuart S. Hawley; George V. Hobart; Harry A. Holp; Susie Cowles Houser; R.P. Howard; Hydraulic Truck Sales Company)
1901-1913
10 / 5
I-K (correspondents include Paul P. Ingham, Inland Empire Paper Company, M.M. Joyce, Carl Edward Julihn, John C. Kelly, E.W. King)
1903-1913
10 / 6
Alberta Cressy Largey [wife, married 1908]
1910-1913
10 / 7
Edward Creighton Largey [brother]
1907-1911
10 / 8-9
Lulu F. Largey [mother; see also Lulu Largey Catron]
1902-1906
10 / 10
Largey Lumber Company [J.T. Carroll]
1902-1908
10 / 11
Charles R. Leonard
1910-1913
10 / 12
L (correspondents include Lambs Club, Lebolt and Company Diamonds, T. Barry Lee, B.R. Lewis Lumber Company, Walter C. Lewis, London Commercial Banking Company)
1903-1910
10 / 13
Mary Montana Largey MacDonald [sister]
1913
10 / 14
Robert McBride
1906-1910
10 / 15
Frank and Lulu Largey McGinn [sister and brother-in-law]
1902-1913
10 / 16
Thomas McHugh
1905-1912
10 / 17
John C. McMynn (re paper mill in Manhattan, Montana)
1908-1912
10 / 18-19
Missoula Lumber Company [J.T. Carroll, E.P. Triol, A.W. Wendorf]
1902-1908
10 / 20
Montana Independent Telephone Company
1906-1910
10 / 21
William L. Moyer (re National Shoe and Leather Bank)
1903-1906
10 / 22
M (correspondents include E.W. MacLean Ltd., John McBarron, A. Maud McCaig, Charles R. McClellan Company, R.G. McDowell, McLaren and Company, Mercantile National Bank, Merchants' Association of Butte, F.R. Merk, S.S. Meservey, J.S. Millard, Monitor Automobile Works [includes advertisement], The Montana Catholic, Montana Hunting Club, Montana-Idaho Gold Dredging Company, J.M. Montgomery, E.P. Mullen, A.E. Murphy)
1902-1913
11 / 1
Bernard Noon [cousin; re B. Noon Lumber Company]
1901-1903
11 / 2
N-O (correspondents include National Cyclopaedia of American Biography [re his biography], National Geographic Society, James Neill, Northwestern Needle Company, Ohio Copper Company, C.A. Oldham, Thomas F. O'Rourke)
1903-1914
11 / 3
Pacific Slope Securities Company / Pacific Surety Company
1909-1911
11 / 4
Passmore Paper Company (includes Edward S. Passmore, Charles S. Passmore, Passmore and Company)
1901-1911
11 / 5
P (correspondents include Will A. Page re Minneapolis theater, Laura E. Palmer, Jesse Patterson, Pinkerton's National Detective Agency, G.R. Powers and Company, Powers and Mayer Diamonds, John E. Price Banker and Broker, O.W. Prufahl)
1901-1911
11 / 6-8
The Rork Company (New York theater troupe; correspondents include Samuel Rork, John M. Howard, et al.; see also Will J. Block Amusement Company)
1907-1908
11 / 9
R (correspondents include Radersburg Gold Mining Company, George L. Ramsey, Ottila Rappold, James Rascovar, Redrock and Salmon River Stage Company, Robert C. Robinson, Fred Rowlands)
1903-1913
11 / 10
St. Joe Improvement Company / St. Joe Boom Company (James H. Harte)
1902-1903
11 / 11
Morris Sellers (includes correspondence between him and Bernard Noon)
1899-1903
11 / 12
John S. Sheppard Jr. (re Quinby Publishing Company vs. Largey)
1904-1908
11 / 13
Slemons and Booth (J.D. Slemons; includes a history of the Coeur d'Alene Lumber Company)
1907-1910
11 / 14
Edward D. Sniffen (Wall Street broker)
1902-1903
11 / 15-19
State Savings Bank (E.P. Chapin, A.T. Morgan, T.M.T. Raborg; includes receivership)
1903-1913
11 / 20
S-T (correspondents include F.S. Schmalle; John M. Sellers; Silver Bow Automobile Company; Silver Bow County Treasurer; Charles Wesley Smith; Southwestern Securities and Investment Company; Speculator Mining Company; A.E. Spriggs; George H. Stanton; J. Charles Sullivan; Nelson Thomasson; W.D. Thornton; Three Forks, Helena and Madison Valley Railroad Company; Tilghman, Rowland and Company Stock Brokers; George E. Trussler; Christine Tuttle)
1902-1913
12 / 1
Union Bank and Trust Company
1912-1914
12 / 2
U-V (correspondents include United Investment Company, University Club [University of Michigan], Van Norden Trust Company,
1902-1913
12 / 3
Windsor Trust Company (T.M.T. Raborg)
1910
12 / 4
W-Z (correspondents include Wakefield and Witherspoon; Tom J. Walker; Washington Detective Agency; E.H. Wedekind; Charles A. Weyerhauser; John A. White; Whitlatch Mining Company; Wilkinson, Fisher and Witherspoon, Walter P. Wilmot; Winton Motor Carriage Company; W.W. Wishon; J.L. Witmer; Yellowstone Park Railroad Company; unidentified)
1903-1913
Outgoing Correspondence
Box/Folder
12 / 5-7
Letterpress books [includes many letters written by John D. Haines for M.S. Largey]
1902-1908
13 / 1-3
Letterpress books [includes many letters written by John D. Haines for M.S. Largey]
1908-1915
Court Papers
Box/Folder
13 / 4
Notices of protest of checks
1907
Financial Records
Box/Folder
13 / 5
Bank books and checkstubs
1898-1907
13 / 6
Bills: hotels
1902-1910
13 / 7
Bills [scattered]
1903-1910
13 / 8
Ledger: personal during high school and college
1898-1901
13 / 9
Promissory notes
1903-1913
Legal Documents
Box/Folder
14 / 1
Agreements, deeds, leases, etc.
1901-1913
Reports
Box/Folder
14 / 2
South East Kootenay Railway
undated
Miscellany
Box/Folder
14 / 3
Accident report
1913
14 / 4
Life insurance policies
1902-1910
Clippings
Box/Folder
14 / 5
"New York's Greatest Theater Angel"; "Boy Banker Goes to Fair in Auto"
1907, 1909
14 / 6
Scrapbooks: Georgetown University Preparatory Dept.
1897-1898
Mary Montana Largey [daughter of Patrick A. Largey]
Financial Records
Box/Folder
15 / 1
Miscellaneous (includes bills, receipts, bank statements, etc.)
1907-1908
Raymond J. MacDonald [husband of Mary Montana Largey] / R.J. MacDonald Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
15 / 2
H.V. Platt
1923
Financial Records
Box/Folder
15 / 3
Financial statements
1930-1953
15 / 4
Stock ownership
undated
15 / 5
Trial balances for Gibson Ranch Company, New Butte Hardware Company, Nez Perce Lakes Trout Company, Speculator Mining Company
1942
Legal Documents
Box/Folder
15 / 6
Miscellaneous (includes Thomas McHugh, John M. Corrette, sheriff's deed, etc.)
1909-1943
Miscellany
Box/Folder
15 / 7
Accident report
1945
R. Bourke MacDonald [son of Raymond J. and Mary MacDonald]
Incoming Correspondence
Box/Folder
15 / 8
A-L (correspondents include Carole Bronner, Tosca Bruntsch, Carole Cassidy, Jean Cowie, Diocesan Cursillo, Exchange Club, J.D. Flowers Jr., [____] Hayes, Carol Heilbronner, Ray Hixson, Fred H. Hunter, Ketron Island Enterprises Inc., Ralph Kirsch, Ed Lewis)
1935-1964
15 / 9
Almarie Parker MacDonald [wife]
circa 1930-1939
15 / 10
MacDonald family
circa 1930- 1969]
15 / 11
M-P (correspondents include Pollie Moran, Mountain States Telephone and Telegraph Company, Mollie O'Meara, Mrs. Peter J. Peterson, Norma Phinney)
undated [1930s- 1950s]
15 / 12
Bruce Shepperd
1936-1940
15 / 13
S-W (correspondents include Evan Maurice Shay, Silver Bow Employers' Association, U.S. Air Force, U.S. Navy, U.S. Marine Corps, Harriet Ann Walsh, Tessie Lorraine Whitehead)
1936-1961
15 / 14
Unidentified friends and relatives
1936-1941, undated
Financial Records
Box/Folder
15 / 15
Financial statements
1962-1963
15 / 16
Income taxes [whole family]
RESTRICTED
1957-1964
Legal Documents
Box/Folder
15 / 17
Last will and testament; agreement for sale of Largey Lumber Company equipment and stock
1961, 1964
Subject Files
Box/Folder
15 / 18
Wild Horse Island (re purchase and development)
1960-1965
Miscellany
Box/Folder
15 / 19
Application for appointment as flying cadet, Air Corps Reserve
1940
15 / 20
"Suggestions on some of the obstacles Bourke must overcome to become a lumberman"
1946
15 / 21
Miscellaneous (includes country house account, Exchange Club membership certificate, report on Snow Bowl ski area)
1940, 1962, undated
Lulu Largey McGinn [daughter of Patrick A. and Lulu F. Largey]
General Correspondence
Box/Folder
15 / 22
Rocky Mountain Bell Telephone Company; unidentified
1904, undated
Patrick A. Largey Estate [Lulu F. Largey, John D. Haines, Bernard Noon, Will L. Clark, Morris Sellers Largey]
Incoming Correspondence
Box/Folder
16 / 1
A-C (correspondents include [___] Anderson, George Brazill, John W. Catron, Central Electric Company, Will L. Clark)
1898-1911
16 / 2
C.L. Dahler (includes Iron Rod Mining Company)
1898-1903
16 / 3
Daly and Hamilton [T. Mayne Daly and C.R. Hamiton, Rossland B.C.]
1898-1901
16 / 4
John M. Daugherty
1900-1902
16 / 5
M.L. Davidson
1898
16 / 6
A.J. Dorland
1902-1903
16 / 7
D-F (correspondents include Davis and Weimescary Company, J.S. Deschamps, M. Doerfling, J.G. Donnelly and Sons, Timothy Dore, M.M. Duncan, Oliver Durant, Louise Eckenbeck, E.E. Edwards, Electro-Cyanide Gold and Silver Extracting Company, Henry Elling, J.G. Farris, First Church of Christ Scientist, O. Fisher, S.G. Fisher, Aggie Foran, Milo French)
1898-1902
16 / 8
J.D. Galbraith [King and Largey Paper Mills]
1905
16 / 9
G (correspondents include C.J. Gehringer, Joseph Genatti, M. Genzberger, D.B. Gillies, Granite-BiMetallic Consolidated Mining Company, A.C. Green, Perry Grove, W.J. Guthrie)
1898-1902
16 / 10
John D. Haines
1901
16 / 11
H-K (correspondents include Mayrie G. Hagerty, George Haldone, Hall and Bennett Bankers, Frank A. Hall, Thomas Hatton, W.H. Haviland, James Heagan, Albert Herman, T.A. Holland, George R. Hughes, A.J. Huneke, Helen A. Hurst, Jefferson County Clerk of Court, Jerry Creek Flume Company, J.B. Johnston, T.L. Kelly, Cora S. Kirby, J.M. Knight, James M. Kippner)
1898-1902
16 / 12
Lake Shore Gold Mining Company
1901
16 / 13
Edward Creighton Largey
1899, 1902
16 / 14-16
Lulu F. Largey
1899-1904
16 / 17
Morris Sellers Largey
1899-1905
16 / 18
Geoffrey Lavell
1898-1903
16 / 19
L (correspondents include J.C. Lalor, W.H. Lockhart, Clay Longley, E.E. Lyman)
1898-1901
16 / 20
John McDermott
1898-1900
16 / 21
Lulu Largey McGinn and Frank McGinn
1901-1902
17 / 1
Mc (correspondents include C.J. McArthur, J.R. McCuaig, R.R. McCutchen, Thomas McHugh, E.R. McNeill)
1898-1901
17 / 2
M (correspondents include Madison County Clerk and Recorder, Thomas C. Marshall, Carlisle Mason, B.F. Masten, Mercy Home, Missoula Mercantile Company, Missouri River Power Company, Montana Hardware Company, Montana Ore Purchasing Company, O.P. Morgan, Morning Star Gold Mining Company, Mosler Safe Company, James W. Murphy, Peter Murphy, Mutual Life Insurance Company of New York)
1898-1902
17 / 3
Bernard Noon
1900-1902
17 / 4
N-O (correspondents include Stephen H. Northey, James O'Connell, Richard O'Connor, Ogden Brothers, D. O'Halloran, Orchard and Wilhelm Carpet Company)
1898-1900
17 / 5
L.D. Porter
1898-1899
17 / 6
P (correspondents include Ann Porteaus, John Paul, Paupers Dream Mining and Milling Company, Pentecostal City Mission, George E. Pfunder, Charles J. Pruett)
1898-1902
17 / 7
Rocky Mountain Bell Telephone Company
1898-1902
17 / 8
R (correspondents include James P. Rand, Winthrop Raymond, William Read, H.G. Redwine, George W. Reif, S.B. Rice, Frederic Ritchie, Jake M. Robel, Fred J. Rowlands)
1898-1902
17 / 9
Morris Sellers
1898
17 / 10
S-U (correspondents include St. John's Hospital, William Selbie, A.H. Sellers, Sisters of the Good Shepherd, George H. Smith, Louis Sponheim, J.W. Stacy, State Savings Bank, S.V. Stewart, A.H. Tarbet, J.E. Teeter, H.J. Thompson, George H. Tong, U.S. Land Office, U.S. Surveyor-General O.C. Dallas)
1898-1904
17 / 11
Henry Williams
1898-1902
17 / 12
W (correspondents include David E. Wherry, White Cloud Mining Company, A.S. Whitenar)
1898-1901
Outgoing Correspondence
Box/Folder
17 / 13-14
Letterpress books (includes Lulu F. Largey, Will L. Clark, John D. Haynes)
1898-1903
18 / 1
Letterpress book (includes Lulu F. Largey, John D. Haynes)
1903-1907
Court Papers
Box/Folder
18 / 2
Estate of George H. Tong claims on Estate of P.A. Largey
1905
18 / 3
Order authorizing compromise in suit against Boston and Montana Consolidated Copper and Silver Mining Company et al.
1900
Diaries
Box/Folder
18 / 4-7
Daily reminder notebooks (includes appointments, legal documents filed, etc.)
1898-1901
19 / 1-7
Daily reminder notebooks (includes appointments, legal documents filed, etc.)
1902-1907
20 / 1
Daily reminder notebook (includes appointments, legal documents filed, etc.)
1910
Financial Records
Box/Folder
20 / 2
Estimate of values of estate properties
1907
20 / 3
Ledger
1899-1901
Volume
5
Trial balances
1898-1903
Box/Folder
20 / 4
Promissory notes due (T. M. Adams; lumber companies)
1895-1898, 1905-1907
20 / 5
Trial balances
1904-1906
Legal Documents
Box/Folder
20 / 6
Affidavits of annual representation work on mines
1898-1899, undated
20 / 7-10
Leases: mines
1899-1907
20 / 11
Leases: real estate
1900-1905
20 / 12
Right of way agreements: Missouri River Power Company
1902
20 / 13
Sales agreements: mines
1901-1907
20 / 14
Miscellaneous
1898-1907
Miscellany
Box/Folder
20 / 15
Applications for elevator boy at State Savings Bank Building
1908-1911, undated
20 / 16
Lists of property of estate
undated

Hardware Company Subgroups Return to Top

Container(s) Description Dates
P. A. Largey and Company
Outgoing Correspondence
Box/Folder
21 / 1
Letterpress copies
1880
Financial Records
Box/Folder
21 / 2
Bills for hardware ordered
1874-1875
21 / 3
Cash book
1876-1878
21 / 4-6
Daybook / journals
1873-1877
22 / 1-3
Daybook / journals
1877-1881
22 / 4
Inventory book
1876-1880
22 / 5
Ledger
1876-1878
22 / 6
Miscellaneous (includes list of goods sold, statement of H.L. Bower's interest in company, trial balance sheets)
1876, undated
Butte Hardware Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
23 / 1
B-W (correspondents include Brush Electric Company, Duane Steam Pump Company, Fraser and Chalmers, Kellogg and Kellogg, Safety Nitro Company, St. Louis Railway Supplies Manufacturing Company, Morris Sellers and Company, Westinghouse Machine Company)
1883-1893
General Correspondence
Box/Folder
23 / 2
B-H (John D. Haines re closing affairs of company; correspondents include James E. Babb, Basin Lumber Company, Nels Christensen, J.E. Darling, David M. Evans, J.A. Fay and Egan Company, First National Bank of Philipsburg, John Follis, R.D. Gould, P.S. Hughes)
1896-1899
23 / 3
J-W (John D. Haines re closing affairs of company; correspondents include Johns and Magraw, Albert Kleinschmidt, McBride and McBride, William Maloney, Joseph Mathey, Arthur May, Frank R. Miles, Mrs. David W. Page, H.W. Rodgers, Fred J. Rowlands, Wilbur E. Sanders, Sprague's Collecting Agency, G.W. Stapleton, C.C. Thurston, Menno Unzicker, Charles S. Warren)
1896-1904
Outgoing Correspondence
Box/Folder
23 / 4-5
Letterpress books
1896-1900
Court Papers
Box/Folder
23 / 6
Butte Hardware Company vs. Henry L. Frank, John S. Clapp, F.H. Symons
1901, undated
23 / 7
Butte Hardware Company vs. Jessie C. Knox
circa 1898
23 / 8
Butte Hardware Company vs. Wallace and King
1885
24 / 1
"Inquest holden upon the bodies of George Fifer and others" (re explosion and fire at Kenyon-Connell Commercial Company warehouse and Butte Hardware Company)
1895
24 / 2
Edward L. Mahoney vs. Butte Hardware Company
circa 1898
24 / 3
Miscellaneous
1887-1902
Financial Records
Box/Folder
24 / 4
Bank books and bank statements [scattered]
1881-1899
24 / 5
Bills [sampled]
1887-1888
24 / 6
Cash book
1892-1905
25 / 1-2
Cash books
1893-1894
25 / 3
Check stubs
1901
25 / 4
Collections
1882-1888
Volume
6-27
Daybooks
1881, 1887-1892
Box/Folder
25 / 5
Daybook [re liquidation of accounts]
1896-1900
25 / 6
Expenses
1885
25 / 7
General journal
1881
Volume
28-29
General journals
1885-1895
30
General ledger
1881-1886
Box/Folder
26 / 1-2
General ledgers
1892-1907
27 / 1-5
Inventories
1882-1889, undated
Volume
31
Inventory
1897
Box/Folder
27 / 6
Invoices [sampled]
1884-1888
27 / 7
Invoices [after closing of store]
1896-1899
27 / 8
Ledger (re selling goods on consignment)
1893-1894
28 / 1
Lists of accounts receivable
1890-1891
28 / 2
Lists of bad debts
1890-1896
28 / 3-4
Lists of promissory notes due
1884-1895
28 / 5
Lists of promissory notes payable
1891-1893
Volume
32-33
Order books
1891-1892
Box/Folder
28 / 6
Promissory notes [scattered]
1881-1899
28 / 7
Receipt of Butte Hardware Company financial records from P. Wiseman
1896
Volume
34-38
Sales ledgers
1882-1883, 1886, 1892-1895
Box/Folder
28 / 8
Sales ledger index
1895
28 / 9
Statements of account: Pikes Peak Lode, Mary Ann Lode, Largey and Mantle
1881-1896
28 / 10
Tax assessment list [includes list of Largey mining claims]
RESTRICTED
1897
28 / 11
Tin Shop journal
1890-1891
Volume
39
Trial balances
1892
Box/Folder
28 / 12
Trial balances [scattered]
1887-1895, undated
Legal Documents
Box/Folder
29 / 1
Lists of deeds
1887-1891
Legal Documents
Box/Folder
29 / 2-3
Miscellaneous [filed chronologically]
1886-1907
Organizational Records
Box/Folder
29 / 4
Stock transfer book
1898-1902
29 / 5
Ads, brochures, etc.
circa 1897-1898
Miscellany
Box/Folder
29 / 6
Boiler insurance certificates
1883
29 / 7
List of horses bought
1896-1898
J.M. Montgomery and Company [co-partnership Of John M. Montgomery and Butte Hardware Company]
Incoming Correspondence
Box/Folder
29 / 8
B.R. Young
1895, 1897
Court Papers
Box/Folder
29 / 9
J.M. Montgomery vs. Lemhi Mining, Milling and Reduction Company; miscellaneous
1894-1896
Financial Records
Volume
40
Daybook
1892-1894
41
General ledger
1892-1896
Box/Folder
29 / 10
Journal
1892-1893
29 / 11
Miscellaneous (includes trial balance sheet, invoices, promissory notes, inventory of machinery)
1893-1897
Legal Documents
Box/Folder
29 / 12-14
Lease/purchase agreements on mining machinery
1892-1897
29 / 15
Miscellaneous (includes deeds, indentures, telephone contract)
1893-1895
29 / 16
Specifications for placer mining machines of J.A. Elliott's patent
undated

Lumber Company Subgroups Return to Top

Container(s) Description Dates
Beaverhead Lumber Company
General Correspondence
Box/Folder
29 / 17
B-W (correspondents include Belknap Lumber Company, Coeur d'Alene Lumber Company, C.L. Downing, William Dunn, Largey Lumber Company, E.A. Pickett, E.W. Stillwell and Company)
1914-1915
Financial Records
Volume
42
General ledger
1909-1914
43-44
Sales ledgers
1909-1915
Box/Folder
29 / 18
Payrolls
1914
29 / 19
Trial balances
1914-1915
Coeur D'Alene Lumber Company
General Correspondence
Box/Folder
30 / 1
Chronological (correspondents include Joseph Lafontaine, Morris Sellers Largey, J.T. Carroll, J.V. Maule, Joseph B. Blodgett, F.J. Russell, Berline-Ward Lumber Company, Frank Kirchhof Lumber Company)
1902-1916
Court Papers
Box/Folder
30 / 2
Coeur d'Alene Lumber Company vs. Daniel MacGillis and C.D. Gibbs, d/b/a MacGillis and Gibbs
undated
Financial Records
Box/Folder
30 / 3
Audit reports
1906-1913
Volume
45-46
Cash books
1907-1913
Box/Folder
30 / 4
Financial report (includes cruise report on all timber lands)
1918
Volume
47-51
General ledgers
1904-1920
Box/Folder
30 / 5-8
General ledger indexes
1906-1920
Volume
52-55
Journals
1904-1920
Box/Folder
30 / 9
Inventories
1918-1919
31 / 1
Lot sales: Carroll Heights, St. Maries, Idaho
1914-1916
31 / 2
Lot contract ledger: Carroll Heights, St. Maries, Idaho
1913-1920
31 / 3
Price list / inventory of lumber
1908, undated
Volume
56-57
Sales books
1915-1917
58
Sales ledger
1913-1919
Box/Folder
31 / 4
St. Joe Boom Company and St. Joe Improvement Company financial statements
1904
31 / 5-8
Tax assessments
RESTRICTED
1906-1918
Volume
59
Trial balance book
1903
Box/Folder
31 / 9-11
Trial balance sheets
1904-1905, 1912-1914
32 / 1-4
Trial balance sheets
1916-1920
32 / 5-6
Trial balance sheets: St. Maries, Idaho, yard (includes annual financial report and inventory)
1912-1916
32 / 7
Miscellaneous (includes credit memoranda, bills, promissory notes)
1908-1915
Legal Documents
Box/Folder
32 / 8
Abstracts of title
1905, 1915
32 / 9
Agreements
1903-1919
32 / 10
Proposal for sale of Coeur d'Alene Lumber Company property
circa 1904
Organizational Records
Box/Folder
32 / 11-12
Record book (includes articles of incorporation, bylaws, minutes, stock transfers, annual report to Secretary of State)
1900-1918
Reports
Box/Folder
32 / 13
Report on Coeur d'Alene Lumber Company land and timber
undated
Miscellany
Box/Folder
32 / 14
Business license
1925
32 / 15
Clippings (re lawsuit against lumber company blocking streets; history of the company)
1909
D.W. Hughes Lumber Company / Hughes Lumber Company
General Correspondence
Box/Folder
33 / 1
A-B (correspondents include R.L. Acker, Baird-Harper Lumber Company, Beaverhead Lumber Company, R.H. Biele, Bitter Root Valley Irrigation Company, Butte Newspaper Artists' Association)
1913-1917
33 / 2
Columbia River Door Company
1916-1917
33 / 3
C-D (correspondents include F.P. Carroll Lumber Company, John D. Collins Lumber Company, Dant and Russell, A.L. Dennis Salt and Lumber Company, Dunn Lumber Company)
1916-1917
33 / 4
Eureka Lumber Company
1916-1917
33 / 5
E-L (correspondents include East Butte Copper Mining Company, Exchange Lumber and Manufacturing Company, Gribble and Epperson, L.O. Hathaway, John C. Hill Lumber Company, Huttig Manufacturing Company, Jones and Dillingham, Luedinghaus Brothers)
1913-1917
33 / 6-8
Milwaukee Lumber Company (St. Maries, Idaho)
1916-1917
33 / 9
M-O (correspondents include Robert Moncrief; Morrison, Merrill and Company; National Lumber and Tie Company; Nicolai-Neppach Company; Noall Brothers and Armstrong Company; Oliver Typewriter Company)
1916-1917
33 / 10
Pacific Lumber Agency
1916-1917
33 / 11
Paraffine Paint Company
1916-1917
33 / 12
P-S (correspondents include Pacific Lime and Gypsum Company; Post Office, Missoula; Riverview Manufacturing Company; Shapleigh Hardware Company; George W. Slack; Spokane Sash and Door Company; Standard Timber Company; Stine Lumber and Shingle Company; H.M. Stringham)
1913-1917
33 / 13
T-U (correspondents include Travelers Protective Association of America, Tuomumne Copper Mining Company, Union Fibre Company)
1913-1916
33 / 14
Washington Cedar and Fir Products Company
1913-1917
33 / 15
Wheeler, Osgood Company
1916-1917
33 / 16
W (correspondents include A.J. Wedum Lumber Company, Western Retail Lumbermen's Association, C.H. Wood)
1916-1917
33 / 17
A-B (correspondents include Aetna Casualty and Surety Company, Alabastine Company, Anaconda Copper Mining Company Lumber Dept., Arnosti Marble Company, Barber Asphalt Company, Beckley-Cardy Company, Boulevard Fire Dept., Building Service Company, Built-In Fixture Company, Butte Highlands Mining Company)
1930-1935
33 / 18
C-D (correspondents include Callahan and Company, Carlisle Lumber Company, Carr-Cullen Company, Martin Connelly, Frank Daems, Decorators Supply Company, E.I. du Pont de Nemours and Company)
1930-1935
33 / 19
F-L (correspondents include Field-Martin Company, L.E. Haag, Heatilator Company, Fred Herrick bankrupt, Irish Christian Brothers High School, A.C. Keppel, L.T. Lawler)
1930-1935
34 / 1
M (correspondents include Mary B. McGrath, Midland Coal and Lumber Company, Missoula High School, Monarch Lumber Company, Montana Industrial Accident Board, Montana Purchasing Agent, Montana Registrar of Motor Vehicles, James E. Murray)
1931-1939
34 / 2
N-T (correspondents include National Home Finance Corporation, National Parks Airways, W.J. Paul, Polleys Lumber Company, J.L. Pretty, Ruberoid Mills, Spokane Sash and Door Company, Tacoma Sash and Door Company, Twin City Hardwood Lumber Company)
1930-1935
34 / 3
U-W (correspondents include Union Sash and Door Company, United States Gypsum Company, U.S. Federal Housing Administration, [U.S.] Home Owners' Loan Corporation, Works Progress Administration)
1930-1935
Court Papers
Box/Folder
34 / 4
Liens: B-S
1936-1939
Financial Records
Box/Folder
34 / 5
Audit reports
1931-1937
34 / 6
Bank books
1928-1934
34 / 7
Bank statement
1936-1937
34 / 8
Coal deliveries for relief recipients
1938
34 / 9
Comparative sales and expense report
1930-1936
34 / 10-11
Journals
1916-1932
35 / 1-2
Ledgers
1929-1932
Volume
60
Ledger
1933-1935
Box/Folder
35 / 3
Sales distribution journal
1932-1934
35 / 4
Tax assessments
RESTRICTED
1934-1935, 1939
35 / 5-6
Trial balance sheets
1934-1939
Legal Documents
Box/Folder
35 / 7
Miscellaneous (includes liens, sale to Grogan-Robinson Lumber Company)
1918, 1937-1939
Organizational Records
Box/Folder
35 / 8
Annual report to Secretary of State
1930
Miscellany
Box/Folder
35 / 9
Business survey forms
1937-1938
35 / 10-11
Insurance policies
1933-1938
Largey Lumber Company
General Correspondence
Box/Folder
36 / 1
A-C (correspondents include Alaska Lumber Company, Baker-Vawter Company, Barber Asphalt Paving Company, Beaverhead Lumber Company, Frank P. Birrer, Brook-Island Stock Farm, Consolidated Industry Company)
1907-1909
36 / 2
Frank O. Davis and Harry Campbell Lumber Mill
1907
36 / 3
D-K (correspondents include Dillon Lumber Company, John A. Gauger and Company, John Hewitt, M. Humes, Huttig Manufacturing Company, G.C. Ingram, King and Largey Paper Mills)
1907
36 / 4
Largey Lumber Company (includes Orlando S. Eller at Drummond yard; E.W. Eller and L.C. Maule at Butte yard)
1907
36 / 5
L-O (correspondents include J.O. Lagerquist, C.H. Lloyd, MacCallum and Cloutier Mercantile Company, McDonough Construction Company, Missoula Lumber Company, Montana Independent Telephone Company, Bernard Noon, Olympic Lumber Company)
1906-1909
36 / 6
Pinkerton's National Detective Agency
1907
36 / 7
P-V (correspondents include Paraffine Paint Company, Passmore and Company Surety Bonds, H.E. Reed, Rhode Island Sash and Door Works, E.L. Roberts and Company, Savage Brothers, Schwager and Nettleton Lumber and Shingles, Stowell Manufacturing Company, U.S. Forest Service)
1906-1909
36 / 8
W (correspondents include Washington Mill Company; Weatherproof Manufacturing Company; Weidauer and Lansdown Company; Wheeler, Osgood Company; Wright, Barrett and Stilwell Company)
1907-1909
36 / 9
A (correspondents include Aberdeen Valley Investment Company, Acme Cement Plaster Company, Adams and Kelly Company, Aetna Accident and Liability Company, Alaska Lumber Company, American School of Correspondence, T.J. Angell describing potential of Florida, F.A. Appleman, G.L. Atwater)
1910-1915
36 / 10-11
Barber Asphalt Company
1910-1915
36 / 12-13
Beaverhead Lumber Company
1910-1915
36 / 14
B (correspondents include Bailey Loan and Realty Company, Bardwell-Robinson Company, Henry Bartz, Beaver Company, Blackwell-Wabraushek Lumber Company, Bonners Ferry Lumber Company, Boston and Corbin Copper and Silver Mining Company, Burlingham Lumber Company, Butte and Superior Copper Company, Butte Electric and Power Company)
1910-1915
36 / 15
Carr-Collier Company / Carr-Cullen Company
1912-1914
36 / 16
W.B. Carroll
1914
36 / 17
Central Door and Lumber Company
1914-1916
36 / 18-19
Coeur d'Alene Lumber Company (J.T. Carroll)
1910 January- 1911 June
37 / 1-8
Coeur d'Alene Lumber Company (J.T. Carroll)
1911 July-1915 December
37 / 9
C (correspondents include Carbolineum Treating and Paving Company, W.B. Carroll, F.A. Chandoin, C.L. Chote, Coeur d'Alene Timber Protective Association, Columbia River Door Company, R. Connor Company, Cornell Wood Products Company, F.B. Cunningham, W.H. Curry)
1910-1915
37 / 10
R.G. Dun and Company (includes credit reports on companies and individuals)
1912-1915
37 / 11
Dunn Lumber Company
1910-1914
37 / 12
D (correspondents include Dant and Russell Inc., Frank O. Davis, Dickie Manufacturing Company, Cyrus T. Dorr, Douglas Fir Sales Company)
1910-1915
38 / 1
E (correspondents include East Butte Copper Mining Company, Egry Register Company, J.H. Emight, Eureka Lumber Company, C.F. Ewing Company, Exchange Lumber and Manufacturing Company)
1910-1915
38 / 2
F (correspondents include T.A. Ferguson; Ford Manufacturing Company; Forman, Ford and Company; S.A. Foster Lumber Company)
1910-1915
38 / 3
Gunn, Rasch and Hall
1915
38 / 4
G (correspondents include G.L. Gagnon, General Roofing Manufacturing Company, E.R. Gleed, Orrin S. Good, Mert S. Gould, Grays Harbor Commercial Company, Grays Harbor Lumber Company, Great Northern Railway Company)
1910-1915
38 / 5
H (correspondents include Roscoe Haines, J.J. Hank, F.C. Hewson, Guy H. Hill Jr., John C. Hill Lumber Company, O.C. Holtz, Humbird Lumber Company, Huttig Manufacturing Company)
1910-1915
38 / 6
I-J (correspondents include Inter-State Employment System, Interstate Lumber Company, H.N. Jewett, Charles M. Johnson, A.L. Jordan Lumber Company)
1910-1915
38 / 7
K-L (correspondents include David E. Kennedy, King and Jones, Largey Estate, Lauzier-Wolcott Company, Lehigh Portland Cement Company, E.H. Lewis Lumber Company, Marie E. Lindsay, Lion Coal Company, Local Freight Agents Association, Charles Lockridge, W. Logan)
1910-1915
38 / 8
McCormick Lumber Company
1912-1915
38 / 9
C.H. Miller and Sons
1914-1915
38 / 10-12
Missoula Lumber Company
1910-1913
38 / 13
Montana Sash and Door Company
1915
38 / 14
M (correspondents include Madison Land and Irrigation Company, Mann Lumber Company, Mike Matheson, J.V. Maule, L.L. May and Company, John D. McCulloch, Mesa Improvement Company, L.D. Messer, W.L. Miles, Minnesota-Western Lumber Company, Montana Construction and Supply Company, Montana Oil Company, Montana Retail Lumbermen's Association, Montana State Prison)
1910-1915
38 / 15
N (correspondents include National Sash and Door Company, Northwest Plaster and Lime Company, Northwestern Auditing Company, Northwestern Glass Company, Northwestern Lumber Company)
1910-1915
38 / 16
Old Oregon Lumber Company
1910-1915
38 / 17
O (correspondents include Oregon Short Line Railroad Company, Osborne and Clark, Gus E. Ott)
1910-1915
38 / 18
Pacific Tank and Pipe Company
1914
39 / 1
P (correspondents include Pacific Film Exchange, Paraffine Paint Company, George R. Perry, Phoenix Lumber Company, Pioneer Lumber Company, Plant Rubber Company, Polleys Lumber Company, Pratt and Eller)
1910-1915
39 / 2
Rock Island Sash and Door Company
1910-1914
39 / 3
R (correspondents include Radford and Wright Company, Mrs. Peter Rask, Reid and Dutch, Frank Reilley, Frank Reynolds, Ed F. Riberdy, Riverside Shingle Company, Robinson Lumber Company, Leo S. Ross, Roy and Roy Mill Company)
1910-1915
39 / 4
Sandpoint Lumber and Pole Company
1910-1914
39 / 5
Sound Lumber Company
1910-1914
39 / 6
S (correspondents include W.W. Schultz, Schwager and Nettleton, H.O. Seiffert Company, Silver Bow Employers' Association, Southern Montana Poultry Association, Standard Lime and Brick Company, Stephenson Manufacturing Company)
1910-1915
39 / 7
T (correspondents include Tacoma Fir Door Company, Tacoma Mill Company, Three Forks Portland Cement Company, Treasure State Machine Shop, E.P. Triol, Twin City Hardwood Lumber Company)
1910-1915
39 / 8
United States Gypsum Company
1912-1915
39 / 9
Upson Company
1914-1915
39 / 10
U-V (correspondents include U.S. Forest Service, U.S. Internal Revenue Service [W.C. Whaley], Utah Fuel Company, Louis Vogel)
1910-1915
39 / 11-14
Wheeler-Osgood Company (includes letters about a controversy between with Pratt and Eller, 1913)
1910-1915
39 / 15
Wisconsin Land and Lumber Company
1914
39 / 16
Wright, Barrett and Stillwell Company
1910-1914
39 / 17
W (correspondents include H.B. Waite Lumber Company, Wallace-Ballord Lumber Company, E.L. Wallace, Washington Mill Company, George B. Weatherby Company, Weidauer and Lansdown Shingle Company, Wendling Lumber Company, West Coast Lumber Manufacturers' Association, Western Loan and Savings Company, Western Retail Lumbermen's Association, White Company Motor Cars, C.W. Winslow, Wisdom Lumber and Auto Company )
1910-1915
40 / 1
Aetna Life Insurance Company (includes safety inspection of plant)
1919
40 / 2
Applications (one reply includes description of company operation)
1918-1919
40 / 3
A (correspondents include H.L. Adams, Allin-Saunders Lumber Company, American Lumberman, Donald Arthur and Company, Associated Industries of Montana, Maxwell W. Atwater)
1916-1919
40 / 4
Barber Asphalt Paving Company
1916-1918
40 / 5
Barline-Ward Lumber Company
1916
40 / 6
Beaver Board Companies
1916-1919
40 / 7
Beaverhead Lumber Company
1916-1919
40 / 8
Britton Lumber Company
1917-1919
40 / 9
B (correspondents include L.J. Baker, Henry Bartz, Basin Salvage Company, Beckwith Mercantile Company, Big Creek Mining Company, W.M. Black, Blessing and Edwards Lumber Company, Board of Fire Underwriters of the Pacific, Bonner Lumber Company, Boorman Lumber Company, Brown Brothers Lumber Company, J.M. Bullington, L.H. Butcher Company, Butte-Ballaklava Copper Company, Butte Electric Supply Company, Butte Newspaper Artists' Association, Butte Workingmens Union)
1916-1919
40 / 10
Carr-Cullen Company
1916-1918
40 / 11
F.P. Carroll Lumber Company
1917-1919
40 / 12
Coeur d'Alene Lumber Company
1916-1918
40 / 13
Copeland Lumber Company
1917-1919
40 / 14
Curtis and Yale Company / Curtis Companies (includes YMCA Building)
1916-1919
40 / 15
C (correspondents include G.T. Camp; H.R. Campbell; Central Door and Lumber Company; E.T. Chapin Company; William Clark; Clifton, Applegate and Toole; Clinton Glass Company; Coast Lumber Company; Fred Cobb; Frank A. Colby; John D. Collins Lumber Company; Continental Telegraph Company; John E. Corrette; F.E. Curtis; A.J. Cuttell)
1916-1919
40 / 16
Deer Lodge Lumber Company
1916-1919
40 / 17
R.G. Dun and Company (includes credit reports for companies and individuals)
1916-1919
40 / 18
D (correspondents include Frank O. Davis, J.D. Dougherty, Dover Lumber Company, M.C. Durfee)
1916-1919
40 / 19
Employers Association of Montana
1918
40 / 20
E (correspondents include East Butte Copper Mining Company, F.P. Edwards Lumber Company, Harry C. Elliott, Ellis Paint Company, Ernst and Ernst, Eureka Lumber Company, Exchange Lumber and Manufacturing Company)
1916-1919
40 / 21
Forman, Ford and Company
1916-1919
41 / 1
Foster Lumber Company (includes letters about Largey Lumber Company yards at Pablo and Plains)
1919
41 / 2
F (correspondents include Farnham Printing and Stationery Company, Fisk Rubber Company, Ford Motor Company, S.A. Foster Lumber Company, H.A. Frank)
1916-1919
41 / 3
Gallatin Lumber Company
1918-1919
41 / 4
G (correspondents include Giffen and Pfeiffer, W. Goddard, Good-Hopkins Lumber Company, M.S. Gould, C.L. Griswold)
1916-1919
41 / 5
Harrison Lumber Company
1917-1918
41 / 6
Harrison Shingle Company
1916-1918
41 / 7
Hibbard, Spencer, Bartlett and Company
1916-1919
41 / 8
John C. Hill Lumber Company
1918-1919
41 / 9
T.R. Holmes Lumber Company
1919
41 / 10
H (correspondents include D.E. Hagadone, Hanover Gypsum Company, J.M. Hardesty, R.L. Harper Lumber Company, Don Hensley, Heppes-Nelson Roofing Company, Hill and Tolson, Hitchcock and Hitchner, Hoquiam Sash and Door Company, Humbird Lumber Company)
1916-1919
41 / 11
I (correspondents include Interstate Employment System, Interstate Lumber Company)
1916-1919
41 / 12
C.M. Johnson
1917-1919
41 / 13
J (correspondents include Jeffrey Manufacturing Company, Jib Mining Company, Jocko Lumber Company, Jones and Dillingham, Howard Jones)
1916-1919
41 / 14
K (correspondents include Kenyon-Noble Lumber Company, M.A. Keyser Fire-Proof Storage Company, Charles Kirk, Kroffganz and Frank)
1916-1918
41 / 15
J.D. Lacey Timber Company (re possible sale of Coeur d'Alene Lumber Company property)
1918-1919
41 / 16
L (correspondents include Largey Estate, George Leinenweber, Lion Coal Company)
1916-1919
41 / 17
Mann Lumber Company
1916-1919
41 / 18
A.W. Miles Lumber Company
1917-1919
41 / 19
W.L. Miles (sales agent)
1916-1919
41 / 20
Milwaukee Land Company (St. Joe, Idaho)
1916
41 / 21
Milwaukee Lumber Company (St. Maries, Idaho)
1916-1918
41 / 22
Montana Industrial Accident Board
1917-1919
41 / 23
Montana Sash and Door Company
1916-1918
41 / 24
Montana ... (correspondents include Montana Dept. of State Lands, Montana Power Company, Montana State Fair and Victory Exposition, Montana Treasurer's Office)
1916-1919
42 / 1
M (correspondents include R.J. MacDonald, Magpie Creek Lumber Company, McCormick Lumber Company, Peter J. Meloy, C.H. Miller and Sons Lumber Company, Minnesota-Western Lumber Company, Missoula Light and Water Company, Morin Lumber Company, J.A. Morrow, Ludwig S. Mussigbrod)
1916-1919
42 / 2
Nelson, Thorndike and Company
1917-1919
42 / 3
N (correspondents include National Lumber Company, Newbegin Lumber Company, Newlon and Gage, Northwestern Glass Company)
1916-1919
42 / 4
O (correspondents include W.A. O'Brien, Old Oregon Lumber Company, G.E. Ott)
1917-1918
42 / 5
Paraffine Paint Company
1916-1919
42 / 6
Perry-Ullman Lumber Company
1919
42 / 7
Polleys Lumber Company
1916-1919
42 / 8
P-Q (correspondents include L.C. Pace, Pacific Lumber Agency, Packard Motor Car Company, Phoenix Lumber Company, Plains Land and Improvement Company, H.M. Probst, Quistad and Broadland)
1916-1919
42 / 9
R (correspondents include Radford and Wright Company, Rawson and Evans Company, Reid and Dutch, Retail Merchants Association of Montana, Frank Reynolds, Frank A. Roberts, S.M. Roode)
1917-1919
42 / 10
St. Maries Lumber Company
1916-1917
42 / 11
Sand Point Lumber and Pole Company
1917-1918
42 / 12
Schwanger and Nettleton Inc.
1917-1918
42 / 13
W.H. Shannon
1917-1919
42 / 14
Silver Bow Employers Association (includes agreements, bylaws, wage scales)
1916-1919
42 / 15
W.H. Smead Company
1919
42 / 16
Spokane Sash and Door Company
1916-1918
42 / 17
Standard Lumber and Coal Company
1917-1919
42 / 18
Star Machinery Company
1916-1919
42 / 19
Frank Storer
1917-1919
42 / 20
S (correspondents include Salmon Lumber Company, Schlick and Gage, T.G. Schweiger Contracting Company, Joseph Servatius, Silver Bow County Good Roads Association, W.A. Snider, Thomas Sontag, Spokesman-Review, Stone Piano Company, J.M. Stransky, Sturm and Yaw)
1917-1919
43 / 1
Three Forks Portland Cement Company
1916-1918
43 / 2
Two Dot Lumber and Coal Company
1917-1919
43 / 3
T (correspondents include Tate and Dutch, Taylor's Collecting Agency, Thompson Company Contracting Engineers, Thompson-Hickman Memorial Building, Twin Bridge Lumber Company)
1916-1919
43 / 4
U.S. War Savings Committee
1918-1919
43 / 5
Urner Lumber Company
1918-1919
43 / 6
U-V (correspondents include Union Lumber Company, United Agency, United Autographic Register Company, United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America Local 112, U.S. Forest Service, United States Gypsum Company, U.S. Internal Revenue Service, U.S. Railroad Administration, Utah Sales Company, Louis Vogel)
1916-1919
43 / 7
Washington Fir Finishing Company
1917-1919
43 / 8
A.J. Wedum Lumber Company
1917-1919
43 / 9
Western Glass and Paint Company (George O. Risdom)
1919
43 / 10-11
Wheeler, Osgood Company
1916-1919
43 / 12
White Pine Sash Company
1917-1918
43 / 13
W (correspondents include War Chest Fund of Silver Bow County, Washington Cedar and Fir Products Company, Wayvell Chappell and Company, West Virginia Lumber Company, Western Lumber Company, Wheatland Lumber Company, Anse N. Wheeler, Wisdom Lumber and Auto Company)
1916-1919
43 / 14
Yellowstone National Park (includes requests for bids on signage)
1918-1919
43 / 15
Y (correspondents include John Yoder, Young Men's Christian Association [YMCA])
1918
44 / 1-3
American Asphalt Roofing Company
1926-1929
44 / 4
American Lumberman
1920-1924
44 / 5
Anaconda Copper Mining Company
1924-1929
44 / 6
Anderson Lumber Company
1920-1921
44 / 7-8
Applications for employment
1921-1928
44 / 9
Associated Industries of Butte / Associated Industries of Montana
1920-1923
44 / 10
A (correspondents include Aetna Life Insurance Company, Charles W. Allin, American Defense Society, Ray Amerine, Angelus House-Plan Service Company, Walter Arnold, Carl Arthur)
1920-1929
44 / 11
Bair-Collins Company
1922-1929
44 / 12
Baker Lumber Company
1920-1923
44 / 13
James W. Barr
1924
44 / 14
Basin Lumber Company
1920
44 / 15
Beaver Board Companies
1920-1921
44 / 16
Beaver Products Company
1924-1928
44 / 17
Beaverhead Lumber Company
1920-1929
44 / 18
Bernard Timber and Logging Company
1925
44 / 19
Bonner Lumber Company
1920-1924
44 / 20
Boorman Lumber Company
1922-1924
44 / 21
Bricker Lumber Company
1924-1925
44 / 22
Britton Lumber Company
1920
45 / 1
Brown Brothers Lumber Company (re Helena Shrine Temple, Montana Vocational School for Girls, Galen Hospital)
1920-1924
45 / 2
Willard G. Burton
1922
45 / 3
Butte-Balaklava Copper Company (includes report on Hidden Treasure Group of Mines at Corbin-Wickes Mining District)
1920
45 / 4
Butte Chamber of Commerce
1920-1929
45 / 5
Butte ... (correspondents include Butte Association of Credit Men, Butte Auxiliary for Rehabilitation of Crippled Children, Butte and New England Copper Mining Company, Butte city government, Butte Clerks Union, Butte Floral Company, Butte Ice Company, Butte Miner, Butte Mines Band, Butte Motor Truck Company, Butte Realty Board, Butte Teamsters Local No. 2)
1920-1929
45 / 6
Ba-Bl (correspondents include Babson's Statistical Organization, Barrett Company, Basin Storage Company, Backwith Mercantile Company, C.C. Belknap Glass Company, F.M. Bell, James Bennetts, Bessler Movable Stairway Company, Better Butte Association, Billings Sash and Door Company, W.M. Black, Laura Blewitt)
1920-1929
45 / 7
Bo-By (correspondents include Board of Underwriters, Boulder Hot Springs, Miles Bourke, Boy Scouts of America, A. Broadland, Brown and Bigelow, A.J. Bruce, Buford Mercantile Company, Bugni Brothers, Butterworth and Lowe, Buy at Home Bureau, J.C. Byers)
1920-1929
45 / 8
Carr-Cullen Company
1922-1927
45 / 9
F.P. Carroll
1920-1926
45 / 10
Celotex Company
1929
45 / 11
Central Coal and Coke Company
1924-1929
45 / 12
Certain-teed Products Corporation
1920-1929
45 / 13
C.J. Christian (re collections)
1927-1928
45 / 14
Clawson Lumber Company (H.P. Clawson)
1924-1929
45 / 15
Coeur d'Alene Lumber Company (includes correspondence with Internal Revenue Service re closure)
1920
45 / 16
Coeur d'Alene Mill Company (E.W. Eller)
1920-1927
45 / 17
Commercial Service Association
1925-1929
45 / 18
Corvallis Lumber Company
1922-1923
45 / 19
C (correspondents include California Paint Company, John J. Caplis, Carpenters Union No. 112, Cascade Lumber and Shingle Company, Central High School, Chamber of Commerce of the United States, City-County Consolidation Club, Clear Lake Lumber Company, John E. Corrette, Courtney Hotel, Crystal Copper Company, Curtis-Yale-Holland Company)
1920-1929
45 / 20
Deer Lodge Lumber Company
1920-1926
45 / 21
Dent Lumber and Timber Company
1920
46 / 1
R.G. Dun and Company (credit reports on companies and individuals)
1920-1924
46 / 2
D (correspondents include Elon Davis, Deaconess Hospital, Diamond T Motor Car Company, Domestic Laundry, Duffy-Hamacher Lumber Company, Thomas Dunbar)
1920-1929
46 / 3
F.P. Edwards Lumber Company
1922-1927
46 / 4
Employees (RSVP's for Lumbermen's Picnic)
1920
46 / 5
Exchange Lumber and Manufacturing Company
1920-1929
46 / 6
E (correspondents include East Tacoma Manufacturing Company, Elliott Bay Mill Company, Ole Ellison, Employers Association of Montana, U.S. Epperson Underwriting Company, Erwin-Wilson Lumber Company, Estes Mill, Expert System and Planning Company)
1920-1927
46 / 7
S.A. Foster Lumber Company / Prestegaard Lumber Company
1920-1924
46 / 8
D.E. Fryer and Company
1920-1923
46 / 9
F (correspondents include D.J. Fair Lumber Company, J.A. Fay and Egan Company, H.A. Flightner, Father Franki, M.W. Friedorff)
1920-1929
46 / 10
Garnett and Rowan (G.H. Garnett; Martin Rowan re Lolo)
1927-1929
46 / 11
Gimble Lumber Company (Harry S. Gimble)
1925-1929
46 / 12
Will Goddard
1920
46 / 13
Graham and Louquet
1924-1925
46 / 14
Great Northern Railway Company
1920-1923
46 / 15
John H. Grythman
1922-1923
46 / 16
G (correspondents include Margaret H. Gallagher; Gallatin Lumber Company; R.R. Galloway; General Motors Truck Company; R.N. Gibson; Girroir Realty Company; Globe Auditing Association; Globe Indemnity Company; Dewey P. Goad; Goodrich-Call Lumber Company; M.S. Gould; Grace Methodist Episcopal Church; Graham and Phillops; Raymond C. Grant; Margaret Greenfield; Greenlee Brothers and Company; C.A. Grennell; James Griffiths; Gunn, Rasch and Hall)
1920-1929
46 / 17
Hamill and Swanstrom, contractors (H.J. Hamill; George Swanstrom)
1923-1924
46 / 18
Fred Hamilton
1922-1926
46 / 19
W.C. Hatch
1922
46 / 20
Jack Ellis Haynes (re lumber for photo shop in Yellowstone National Park)
1928
47 / 1
Hibbard, Spencer and Bartlett and Company
1921-1927
47 / 2
T.R. Holmes Lumber Company
1920, 1924
47 / 3
R.R. Hoyt
1926
47 / 4
Charles Hughes
1924-1926
47 / 5
H (correspondents include Charles R. Hadley Company, Hallidie Company, Mrs. Charles Halpin, Albert Hansen, Harry L. Hanson, Harvey Accounting Systems, Don Hensley, Herzog and Graham, Hill and Tolson, William Horner, Lucille Howard, Hupp Motor Car Corporation, Huttig Manufacturing Company)
1920-1929
47 / 6
Insurance
1923-1926
47 / 7
Interstate Lumber Company
1923-1929
47 / 8
Interstate Protective Agency (re collections)
1927-1929
47 / 9
I (correspondents include Immaculate Conception Rectory, Independent Coal and Coke Company, Independent Ice Company, Ingersoll-Rand Company, Inter-Mountain Auto Service Club)
1921-1929
47 / 10
Jocko Lumber Company
1920, 1924
47 / 11
Joy-Tarbell Lumber Company
1920
47 / 12
J (correspondents include Jefferson County Treasurer, Jib Consolidated Mining Company, C.M. Johnson, Mrs. F.M. Johnston, Jones and Dillingham, Polly Julian)
1920-1928
47 / 13
Keystone Steel and Wire Company
1923-1925
47 / 14
K (correspondents include Keith Lumber Company, Kelley-How-Thomson Company, Margaret Kemper, Kenyon-Noble Lumber Company, Hattie Kipp, Knights of Columbus, Kroffganz and Frank Contractors, Mrs. Ralph Kuschke)
1920-1929
47 / 15
Largey Estate
1923-1926
47 / 16
Lease and Leighland
1924-1926
47 / 17
Local Freight Agents' Association
1924-1929
47 / 18
L (correspondents include Town of Lima, Link and Haire, Lumber, Lumber Inspection Rules, Jeremiah J. Lynch)
1920-1929
47 / 19
J.E. McGovern (re collections, Hughes Lumber Company, Fred Herrick)
1929
47 / 20
Mc and Mac (correspondents include R.J. MacDonald, L.D. McFarland, Mrs. M.A. McGinn, L.C. McHeffey, McKee Collection Agency, Frances McKenzie, J.M. McLean, McLeod Lumber Company, J.E. McNally)
1920-1929
47 / 21
Peter J. Meloy
1920, 1926
47 / 22
A.J. Milburn
1925-1926
47 / 23
A.W. Miles Lumber Company
1920, 1929
47 / 24
Victor Miller (re Lolo)
1928-1929
47 / 25
Monarch Lumber Company
1922-1924
47 / 26
Montana Industrial Accident Board
1922-1929
48 / 1-2
Montana Purchasing Agent (re bids on state buildings)
1922-1928
48 / 3
Montana ... (correspondents include Montana Auto and Garage Company, Montana Board of Equalization, Montana Plating Company, Montana Power Company, Montana Registrar of Motor Vehicles, Montana State Hospital, Montana Treasurer's Office, Montana Tuberculosis Sanitarium)
1920-1929
48 / 4
Ma-Mi (correspondents include Mann Lumber Company, Manning Abrasive Company, Merchants and Manufacturers Association, W.L. Miles, Miller and Ricks, Milwaukee Lumber Company, Miner Brothers Lumber Company, J.H. Minnick, Missoula County Treasurer, Missoula Mercantile Company, Missoula White Pine Sash Company, James Mitchell)
1920-1929
48 / 5
Mo-Mu (correspondents include Montanans Inc., Morgan Sash and Door Company, Morin Lumber Company, C.W. Morton, Mountain View Church, Vayden Mullins, Mulroney and Mulroney, Mrs. T.C. Murphy)
1920-1929
48 / 6
Nelson, Thorndike Company
1923-1926
48 / 7
Newton Lumber and Construction Company
1922-1923
48 / 8
Nichols and Cox Lumber Company
1924-1925
48 / 9
Northern Pacific Railway Company
1924-1929
48 / 10
Northwestern Lumber and Shingle Company
1923-1924
48 / 11
N (correspondents include National Parks Airways Inc., J.E. Nelson, C.J. Nepper, L.J. Nordheim, Northwest Gypsum Products company)
1920-1929
48 / 12
R.E. O'Reilly
1925-1927
48 / 13
O (correspondents include Teresa O'Donnell, J.J. O'Kennedy, Mrs. Olsen, Owl Creek Coal Company)
1920-1929
48 / 14
Pacific Door Manufacturing Company
1929
48 / 15
Paraffine Companies Inc.
1922-1924
48 / 16
M.L. Pettit
1927-1928
48 / 17
Pioneer Lumber Company
1923
48 / 18
Polley's Lumber Company
1920-1928
48 / 19
P (correspondents include John L. Patten, S.S. Patterson, Pittsburgh Plate Glass Company, Helen A. Platt, Powell County Schools, G.E. Pritchett)
1920-1929
49 / 1
Zella Quilliam
1929
49 / 2
Raymond Lumber Company
1925
49 / 3
Republic Box Company
1920
49 / 4
Paul, Norbert, and Emma Rossignol
1924-1928
49 / 5
Royal Coal Sales Company
1921-1924
49 / 6
R (correspondents include L.G. Raymond Lumber Company; Mark R. Raznak; A.L. Reed; D.L. Reid; Reid and Dutch; Reitz and Crites; Retail Merchants Association of Montana; Richardson-Adams Company; Rodgers and Gilbert; H.E. Rolfe; Rowland, Thomas and Company; Mrs. D. Rule; Herbert H. Rundle; M.J. Ryan)
1920-1929
49 / 7
St. Paul and Tacoma Lumber Company
1926-1929
49 / 8
Salmon Lumber Company
1920-1926
49 / 9
Schwager-Garland Lumber Company
1922
49 / 10
W.H. Sherman (personal letter from Sherman School re tour; and from Fred Morin re son)
1924-1925
49 / 11
W.H. Smead Company
1920-1922
49 / 12
Spokane Sash and Door Company
1924-1926
49 / 13
Standard Lumber and Coal Company
1923-1926
49 / 14
Sturm and Yaw / H.M. Yaw and Company
1924-1929
49 / 15
Sullivan Lumber Company
1924-1929
49 / 16
Superior Lumber Company
1922-1923
49 / 17
S (correspondents include St. Ann's Church, St. Mary's Church, William F. Schffarzick, H.G. Shaffer, Shanley and Baker, Shapleigh Hardware Company, Sheridan Lumber Company, Sheridan State Bank, James Sherry, Silver Bow County Sheriff, Silver Bow Employers Association, Silver Butte Mines Corporation, Tom Sontag, Louis Sponheim, Frank Sterrett, A.P. Stone, George Swanstrom)
1920-1929
49 / 18
Twin Bridges Lumber Company
1920-1923
49 / 19
Two Dot Lumber and Coal Company
1920-1924
49 / 20
T (correspondents include Herbert A. Templeton, The Texas Company, Three Forks Portland Cement Company, H.D. Thurston, The Timberman, Tom Tinder, Edmund G. Toomey, Walter Torpey, Tregoning Manufacturing Company, Truck Wrecking Company, Mrs. W.S. Tucker, G.L. Tyler)
1920-1929
50 / 1
Ullman Lumber Company
1922-1925
50 / 2
United Autographic Register Company
1925-1929
50 / 3
United States Forest Service
1922-1926
50 / 4
United States Gypsum Company
1923-1929
50 / 5
Urner Lumber Company
1920-1926
50 / 6
U-V (correspondents include Union Pacific System. Union Sash and Door Company, United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America, Joseph P. Vilk, Virginia City Masonic Temple Association, Louis Vogel)
1920-1929
50 / 7
Washington Fir Finish Company
1920-1921
50 / 8
Washington Machinery and Supply Company
1923-1929
50 / 9
A.J. Wedum Lumber Company
1920-1923
50 / 10
Welles-Krauss Lumber Company
1925-1929
50 / 11
Western Retail Lumbermen's Association / Lumbermen's Mutual Society
1921-1925
50 / 12
Western Wallboard Company
1921-1927
50 / 13
Weyerhaeuser Sales Company
1927-1928
50 / 14
Wheeler, Osgood Company
1920-1929
50 / 15
Whitcomb Lumber Company
1921
50 / 16
Fred W. Wilson
1924-1927
50 / 17
Wisconsin Land and Lumber Company
1924-1928
50 / 18
George Wortman; Frances P. Wortman
1927-1929
50 / 19
W (correspondents include C.E. Walker Construction Company; James R. Wallace; James A. Walsh; Walsh, Nolan and Scallon; F.G. Wasson; L.G. Weldy; West Virginia Lumber Company; Western Glass and Paint Company; Western Lumber Company; F.E. Wickwire; Winchester-Simmons Company; Joseph L. Wolfe; Wulf Realty Company)
1920-1929
50 / 20
Y (correspondents include Yates-American Machine Company, Yellowstone Lumber Company; Yellowstone Trail Association)
1920-1929
51 / 1
Allied Building Credits Inc.
1937-1939
51 / 2-3
American Asphalt Roof Corporation (R.L. Goddard; K.C. Clawson)
1930-1932
51 / 4
American Lumberman
1932-1939
51 / 5-7
Anaconda Copper Mining Company (primarily Lumber Department)
1930-1939
51 / 8
Architectural Forum
1938-1939
51 / 9
Associated Industries of Montana
1934-1939
51 / 10
A (correspondents include Alexander Hamilton Institute, All Climates Plan Book Agency, American Builder and Building Age, American Steel and Wire Company, Associated Merchants of Montana, Peter Aune)
1930-1939
51 / 11
Bair-Collins Company
1931-1938
51 / 12
Barber Company Inc. / Barber Asphalt Corporation
1934-1938
51 / 13
R.G. Bonnell
1932-1933
51 / 14
Miles Bourke
1930
51 / 15
Brown-Blodgett Company (includes sample illustrated letterheads)
1937-1939
51 / 16
Building Service Inc.
1933-1939
51 / 17
Burroughs Adding Machine Company
1933-1939
51 / 18
Butte Chamber of Commerce
1930-1939
51 / 19
Butte ... (correspondents include Butte Building Trades Council, Butte Business College, Butte Business Men's Association, City of Butte, Butte Community Sunshine Camp, Butte Credit Bureau, Butte Credit Women's Breakfast Club, Butte Retail Creditmen's Association, Butte School District #1, Butte Workingmen's Union)
1932-1939
51 / 20
B (correspondents include Baker Lumber Yard, Beaverhead Lumber Company, Benefit Dance Committee, Blackfoot Forest Protective Association, Brown and Bigelow, Burnell Coal Mines)
1930-1939
51 / 21
Carlisle Lumber Company
1931-1933
51 / 22
Celotex Company (C.W. Wood, agent)
1930-1939
51 / 23
C. L. Clawson
1930-1939
52 / 1
Coast Sash and Door Company
1934-1939
52 / 2
John E. Corette
1930-1935
52 / 3
C (correspondents include C.I.T. Corporation, Cadwallader Gibson Company, Callahan and Company, Carr-Cullen Company, R.T. Carr Sales Company, Central Coal and Coke Company, Certain-teed Products Corporation, N.F. Cheairs and Company, W.L. Creden, Mrs. Anton Crnich)
1930-1939
52 / 4
Diamond T Motor Car Company
1936-1938
52 / 5
D (correspondents include Daugherty Lumber Company, Mrs. Frank N. Davis, Alfred Del Carlo, A.P. Devlin, E.I. DuPont De Nemours and Company)
1930-1939
52 / 6
E.W. Eller [former employee]
1933-1938
52 / 7
C.F. Engel
1930
52 / 8
Exchange Lumber and Manufacturing Company
1931-1939
52 / 9
E-F (correspondents include Eastern Pacific Gold Mining Company, Elliott Bay Mill Company, Ellis Paint Company, First Bancredit Corporation, Frantz Manufacturing Company, W.P. Fuller and Company, W.J. Funk, Fyr Fyter Company)
1930-1939
52 / 10
Gimble Lumber and Fuel Company (Harry Gimble)
1930-1938
52 / 11
G (correspondents include Mrs. A.A. Galahan, Mrs. T.H. Gale, L.F. Garlinhouse Company, General Timber Service Inc., Gerlach-Barklow Company, Mrs. P.E. Gordon, Goodyear Tire and Rubber Company, Raymond C. Grant, Great Northern Railway Company, Greyhound Racing and Breeders Association, Grogin-Robinson Lumber Company, Gypsum Products Corporation)
1930-1934
52 / 12
Home Owners Loan Corporation
1933-1937
52 / 13
H (correspondents include Clarence W. Hager, Harbor Plywood Corporation, Hartung and Hansen, W.C. Heller and Company, R.L. Hennessy, Joseph Hoffman, A.M. Holter Hardware Company, Hughes Lumber Company, Huttig Manufacturing Company)
1930-1939
52 / 14
Inspected Shingles Ltd. (Clyde L. Frost)
1932-1933
52 / 15
Interstate Lumber Company
1930-1939
52 / 16
I-J (correspondents include John Igelstroem Company, Independent Merchants of Montana, Intermountain Better Planned Homes Magazine, Nellie Jackson, G.W. James, Jeffries Coal Mining Company, Carl S. Johnson, W.H. Jones, S.V. Justus)
1930-1939
52 / 17
Kelley-How-Thomson Company
1930-1939
52 / 18
Kemmerer Coal Company
1938-1939
52 / 19
Kutzner Lumber Company
1937-1939
52 / 20
K (correspondents include KGIR Radio, Kenway Venetian Blind Company, Margaret D. Keyes, Kiplinger Washington Letter, Kitchen Maid Corporation, Knape and Vogt Manufacturing Company, John Kostad, Alf C. Kremer)
1930-1939
52 / 20
L (correspondents include Lawler and Rowe, L.F. LeFevre, A.B. Lehman, J.R. Ludwick, Lumbermen's Buying Service, Lumbermen's Credit Association)
1930-1939
52 / 21
Largey Lumber Company interoffice (correspondents include W.H. Shannon, Walter Stamson)
1931-1938
53 / 1
Ira and R.J. MacDonald
1930-1932
53 / 2
Marsh Wall Products
1937-1939
53 / 3
George S. May and Company
1938-1939
53 / 4
Victor Miller
1930-1931
53 / 5
Monarch Lumber Company
1930-1939
53 / 6
Montana Industrial Accident Board
1932-1939
53 / 7
Montana ... (correspondents include Montana Board of Equalization, Montana Good Roads Congress, Montana Hardware Company, Montana Labor News, Montana Power Company, Montana Purchasing Agent, Montana Relief Commission, Montana Retail Fuel Dealers Association, Montana Retail Lumbermen's Association, Montana State Forester, Montana Unemployment Compensation Commission)
1930-1939
53 / 8
M (correspondents include Joseph H. Madore, James Marron, Matthews Hardwoods Inc., John J. McHatton, J.E. McNally, Frank C. Miller, Missoula White Pine Sash Company, Joseph P. Monaghan, J.L. Moore, H.D. Morse, Morton Lumber Company, Mutual Credit Rating Exchange)
1930-1939
53 / 9
Northwestern Steel and Wire Company (includes subsidiary Northwestern Barb Wire Company)
1939
53 / 10
N (correspondents include National-American Wholesale Lumber Association, National Association of Credit Men, National Broadcasting Company, National Clean Up and Paint Up Campaign Bureau, National Industrial Conference Board, National Lumber Manufacturers Association, National Parks Airways Inc., National Plan Service Inc., National Retail Coal Merchants Association, Frank E. Newcom, Nickey Brothers Inc., W.F. Norman Sheet Metal Manufacturing Company, Northwestern Placement Bureau)
1930-1939
53 / 11
O (correspondents include O'Brien and Goss, Ott's Cash Grocery, Owl Creek Coal Company)
1930-1939
53 / 12
Pacific Timber Company
1933-1939
53 / 13
Prentice-Hall Inc. (re books about federal legislation changes)
1934-1939
53 / 14
P (correspondents include Pacific Manifolding Book Company, Philippine Mahogany Manufacturers' Import Association, M.M. Phillips, Pioneer Paper Company, Postal Telegraph, Potlatch Forests Inc., George E. Pritchett)
1931-1939
53 / 15-16
Ruberoid Mills / Ruberoid Company (re asbestos shingles)
1930-1939
53 / 17
R (correspondents include Rebekah Lodge, William H. Reid Jr., Richardson Roofing Company, Robinson Manufacturing Company, Robinson Sales Corporation, Rock Island Sash and Door Works, Rolscreen Company [Pella windows], Norbert Rossignol, Round Corner Base Shoe Company, Roundup Coal Mining Company, John C. Ryan)
1931-1939
53 / 18
St. Paul and Tacoma Lumber Company
1930-1937
53 / 19
Charles E. Shewe
1930-1933
53 / 20
Silver Bow Employers' Association
1930-1937
53 / 21
Spokane Sash and Door Company
1934
53 / 22
Storer and Flightner (Frank Storer and H.A. Flightner)
1937-1938
53 / 23
S (correspondents include San-Equip Inc., Louis Schiavon, Clyde Schreckendgust, Scott-Graff Lumber Company, Sheep Shearers' Union, Silver Bow County Emergency Relief Fund, A.L. Sipes, Jack Skelley, Speculator Mining Company, Stanley Iron Works [includes illustrations of decorative fence rails], A.P. Stephenson, Kathryn Baird Sullivan, Sullivan Lumber Company, Superior Fireplace Company)
1930-1939
53 / 24
Tacoma Sash and Door Company
1933-1934
53 / 25
Tax Research Institute of America (Harold B. White)
1937-1938
53 / 26
Texas Company (Texaco; re contracts)
1930
54 / 1
Three Forks Portland Cement Company (includes Montana Board of Railroad Commissioners notice re rates)
1930-1938
54 / 2
T (correspondents include G.A. Talbot, Herbert A. Templeton Lumber Company, Frank Tolson, Tracy Manufacturing Company, Twin City Hardwood Lumber Company)
1930-1939
54 / 3
Union Sash and Door Company
1931-1934
54 / 4
United Autographic Register Company
1933-1934
54 / 5
United States Dept. of Commerce
1937-1939
54 / 6
United States Federal Housing Administration
1937-1939
54 / 7
United States Forest Service
1930-1939
54 / 8
United States Gypsum Company
1930-1939
54 / 9
United States Internal Revenue Service
1932-1939
54 / 10
U-V (correspondents include United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America, United States Civil Works Administration, United States Social Security Administration, James and Christy Venable)
1931-1939
54 / 11
Welles-Krauss Lumber Company / Welles-Holt Lumber Company
1930-1937
54 / 12-15
Western Retail Lumbermen's Association (primarily re administering National Recovery Administration [NRA] codes)
1933-1934, 1939
54 / 16
Weyerhaeuser Sales Company
1932-1939
54 / 17
Wheeler, Osgood Company
1930-1937
54 / 18
Whitehall State Bank
1937-1939
54 / 19
Wisconsin Land and Lumber Company
1930-1937
54 / 20
Wood Conversion Company
1937-1939
54 / 21
W (correspondents include Wabash Screen Door Company, Washington Veneer Company, Henry Wehrle, West Coast Lumbermen's Association, Western Pine Association, Women's Protective Union, Frances P. Wortman)
1930-1939
54 / 22
Y, unidentified (correspondents include Yankee Fiber Tile Manufacturing Company, H.M. Yaw Company)
1930-1939
55 / 1
Aldrich-Cooper Lumber Company (L.M. Willis)
1941-1942
55 / 2
Allied Building Credits Inc.
1940-1944
55 / 3
Anaconda Copper Mining Company (predominantly Lumber Dept.)
1940-1945
55 / 4
Architectural Forum
1940-1945
55 / 5
Associated Industries of Montana
1940-1942
55 / 6
A (correspondents include Aetna Plywood and Veneer, All Climates Plan Book Agency, American Builder and Building Age, American Lumberman, T.W. Ashby Lumber Company, Associated Credit Bureaus of America)
1940-1945
55 / 7
Barber Asphalt Company
1940-1945
55 / 8
Billings Sash and Door Company
1940-1945
55 / 9
Building Service Inc.
1940-1945
55 / 10
Butte Chamber of Commerce
1941-1945
55 / 11
Butte Credit Bureau
1940-1943
55 / 12
B (correspondents include Babson's Reports, Barrett Division, Beatrice Creamery Company, Benjamin Moore and Company, Brown-Blodgett Company, Robert H. Brown, E.L. Bruce Company, Burroughs Adding Machine Company, Butte Merchants Association, Butte School District #1)
1940-1943
55 / 13
Carr-Cullen Company
1940-1945
55 / 14
Celotex Corporation
1940-1944
55 / 15
Corette and Corette
1940-1942
55 / 16
C (correspondents include C.I.T. Corporation, Central Fibre Products Company, Church of Jesus Christ of Latter-Day Saints, H.P. Clawson, Coast Sash and Door Company, William Coconaugher, Colorado Fuel and Iron Corporation, Commercial Credit Corporation, Rod W. Connole, Cooper Lumber Company, Crane Company)
1940-1945
55 / 17
D-E (correspondents include Defense Supplies Corporation, Denver Sewer Pipe and Clay Company, Diamond T Motor Car Company, John Dower Lumber Company, Dun and Bradstreet Inc., Kenneth F. Duncan, James Ells Service, Exchange Lumber and Manufacturing Company)
1940-1945
55 / 18
Frantz Manufacturing Company
1941-1945
55 / 19
W.P. Fuller and Company
1940-1945
55 / 20
F (correspondents include Federal Reserve Bank of Minneapolis; E.A. Findell Lumber Company; First National Bank and Trust Company of Helena; Father Flanagan's Boys' Home Inc.; Foley's Mill and Cabinet Shop; Forman, Ford and Company)
1940-1945
55 / 21
H.S. Gimble (Gimble Lumber Company; Anchor Securities Company)
1940-1945
55 / 22
Greeting cards
1940
55 / 23
G (correspondents include Garlinghouse Company, Gerlach-Barklow Company, Myrtle Gillespie, D.W. Gossard, Raymond C. Grant, Great Northern Railway Company)
1940-1945
55 / 24
Mrs. H.R. Halloway
1940
55 / 25
Housing Institute
1944-1945
55 / 26
H (correspondents include George Whitney Harper, F.L. Hartung Company, House and Garden)
1940-1945
55 / 27
Interstate Lumber Company
1940-1945
55 / 28
I-J (correspondents include I-XL Furniture Company, Idaho-Montana Pulp and Paper Company, John Igelstroem Company, Johnson-March Corporation, Jones and Laughlin Steel Corporation)
1940-1945
56 / 1
Kelley-How-Thomson Company
1941-1944
56 / 2
Kutzner-Ashby Lumber Company (Tom Ashby)
1940-1941
56 / 3
K-L (correspondents include KGIR Radio, Kemmerer Coal Company, W.J. Kennedy, Joe La Pointe, Largey Estate, Sidney C. Lawson, Lease and Leigland, Libbey-Owens-Ford Glass Company, Life magazine, Lumbermen's Associated Buyers Company, Lumbermen's Buying Service)
1940-1945
56 / 4
Etta MacMillan (real estate)
1941
56 / 5
Marsh Wall Products
1940-1942
56 / 6
Montana Purchasing Dept.
1940-1942
56 / 7-10
Montana Retail Lumbermen's Association (primarily re wartime government regulations)
1940-1945
56 / 11-13
Montana Retail Lumbermen's Association Indexed File Service (re wartime government regulations)
1942-1945
56 / 14
Montana ... (correspondents include Montana Board of Equalization, Montana Industrial Accident Board, Montana Labor News, Montana Power Company, Montana Preparedness and Advisory Commission, Montana Unemployment Compensation Commission)
1941-1944
56 / 15
J.L. Moore (re hiring as architect)
1940
56 / 16
M (correspondents include Majestic Company, Matthews Hardwoods Inc., Bert Mayer, A.R. McDonell, R.D. Merrill Construction Company, Miners National Bank, Robert J. Murphy)
1940-1945
57 / 1
N-P (correspondents include National Retail Lumber Dealers Association, National Small Business Men's Association, Newton Manufacturing Company, Northern Lumber Company, Northwestern Placement Bureau, Perfection Oak Flooring Company, Prentice-Hall Inc.)
1940-1945
57 / 2
"Regulation L" circular letters (re wartime priority ratings for lumber industry)
1941-1942
57 / 3
"Regulation W" circular letters (re wartime credit)
1941-1942
57 / 4
Roundup Coal Mining Company
1941-1945
57 / 5
R (correspondents include Railway Express Agency, Jeannette Rankin, Don Roberts, Rolscreen Company, Jessie Roscow)
1940-1945
57 / 6
Schlage Lock Company
1940-1945
57 / 7
W.H. Shannon (includes real estate letters)
1940-1941
57 / 8
Sheridan-Wyoming Coal Company
1941-1945
57 / 9
Silver Bow Employers' Association (includes contract with Teamsters Union)
1940-1941, 1945
57 / 10
H.B. Stanton
1943-1944
57 / 11
Storer and Flightner (Frank Storer)
1940-1945
57 / 12
S (correspondents include C.E. Shewe, Silver Bow County, Roy Simperman, Sinslaw Forest Products Inc., Sisalkraft Company, Skilsaw Inc., Standard Publishing Company, W.F. Steward)
1940-1945
57 / 13
T (correspondents include Leonard Tallon, Thornton Lumber Company, Three Forks Portland Cement Company, Timber Structures Inc., Troy Sunshade Company, Twin City Hardwood Lumber Company)
1940-1945
57 / 14
United States Defense Savings Staff / War Savings Staff
1942, 1945
57 / 15
United States Gypsum Company
1940-1945
57 / 16-17
United States Office of Price Administration
1942-1945
57 / 18
United States War Production Board
1942-1945
57 / 19
United States ... (correspondents include United States Commerce Dept., Federal Housing Administration, United States Dept. of the Interior, United States Internal Revenue Service, United States Dept. of Labor Wage and Hour Division, United States Office of Production Management, United States Plywood Company, United States Social Security Board, United States War Manpower Commission)
1942-1945
57 / 20
U-V (correspondents include United Autographic Register Company; United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America, including bylaws of Butte local; [____] Vance)
1942-1945
57 / 21
Western Retail Lumbermen's Association (includes wartime regulations)
1940-1942
57 / 22
Weyerhaeuser Sales Company
1940-1945
57 / 23
W (correspondents include Bert R. West Lumber Company, West Coast Lumbermen's Association, Western Advertising Corporation, Western Clay Manufacturing Company, Western Door and Plywood Corporation, Western Homes Foundation, Western Lithograph Company, Wheeler Osgood Sales Corporation, Wisconsin Land and Lumber Company, Wood Conversion Company)
1940-1945
57 / 24
Yaw-Kinney Company
1941-1945
57 / 25
Y-Z (correspondents include Yates-American Machine Company, Zidell-Steinberg Company)
1940, 1944
58 / 1
Anaconda Copper Mining Company
1946, 1948
58 / 2
Architectural Forum
1946-1949
58 / 3
A (correspondents include Air Express, All Climates Plan Book Agency, Allen-Leland and Company, American Builder, American Lumberman, Asbestos Supply Company of Montana, T.W. Ashby Lumber Company)
1946-1948
58 / 4
Building Service Inc.
1946, 1948
58 / 5
Butte Chamber of Commerce
1946-1948
58 / 6
B (correspondents include Charles Bocking, Bolever the Realtor, J.G. Braun Company, Brown-Blodgett Inc., Budd Post and Hardwood Company, Buffington Lumber Mills, Builders Supply Company [Archie Bray Jr.], Butte Credit Bureau, David Byers)
1946-1948
58 / 7
C-E (correspondents include Celotex Corporation, Craig Mountain Lumber Company, Phillip Crase, Deer Lodge Lumber Company, Exchange Lumber and Manufacturing Company)
1946-1948
58 / 8
F (correspondents include Farwell, Ozmun, Kirk and Company; Fir Door Institute; Foley's Mill and Cabinet Works; Frantz Manufacturing Company; Frost Hardwood Floors Inc.; Lloyd A. Fry Roofing Company; W.P. Fuller and Company)
1946-1948
58 / 9
General Paint Corporation
1947-1948
58 / 10
G-H (correspondents include L.F. Garlinghouse Company, H.S. Gimball, Hall Enterprises, George Whitney Harper, L.M. Hartley, Heatilator Inc., John B. Hopkins)
1946-1948
58 / 11
Interstate Lumber Company
1946, 1948
58 / 12
I-K (correspondents include Ideal Cement Company, Jamison Lumber Company, Fred E. Jensen, Clifford Kangas, Kelley-How-Thomson Company, Kenwood Realty Company)
1946-1948
58 / 13
Lumber Dealers Inc. circular letters
1946, 1948
58 / 14
Lumbermens' Associated Buyers Company
1946, 1948
58 / 15
L (correspondents include Largey Estate, Laurel Lumber and Manufacturing Company, Life magazine, Lumbermen's Supply Corporation)
1946, 1948
58 / 16
Metals Bank and Trust Company
1948
58 / 17-18
Montana Retail Lumbermen's Association
1946, 1948
58 / 19
M (correspondents include P.L. MacDonald, Machinery Sales Company, Majestic Company, Guy S. McCone, Midwest Novelty Manufacturing Company, Miller-Richardson Supply Company, Montana Chamber of Commerce, Montana Citizens Council, Montana Purchasing Dept., Montana Unemployment Compensation Commission, Montana Veterans' Welfare Commission)
1946-1948
58 / 20
National Retail Lumber Dealers Association circular letters
1946, undated
58 / 21
N-O (correspondents include National Log Construction Company of Montana, Cecil C. Nixon, W.F. O'Brien)
1946, 1948
58 / 22
Puget Supply Company
1946, 1948
58 / 23
P-R (correspondents include Petko Industries, Potlatch Forests Inc., Prentice-Hall Inc., Roundup Coal Mining Company, Ryan's Mercantile)
1946, 1948
58 / 24
S and J Lumber Company
1948-1949
58 / 25
S (correspondents include Schlage Lock Company, A.F. Sheldon, Sheridan-Wyoming Coal Company, Charles E. Shewe, Silver Bow County School District No. 1, Silver Bow Employers' Association, Simkins-Hallin Lumber and Hardware, Michael Sirnec, Special Millwork Industry Advisory Committee, Art Swan)
1946, 1948
58 / 26
T (correspondents include Tax Equality Association of Montana, Texdak Flooring Company, Three Forks Portland Cement Company, Kenneth Tracy)
1946, 1948
58 / 27
United States Gypsum Company
1946, 1948
58 / 28
U-W (correspondents include United Brotherhood of Carpenters and Joiners of America, United States Federal Housing Administration, United States Office of Price Administration, Vimcar Sales Company, Western Retail Lumbermen's Association, Weyerhaeuser Sales Company, Hugh Williams, Wisconsin Land and Lumber Company)
1946- 1948
58 / 29
Yaw-Kinney Corporation
1946- 1949
59 / 1
Anaconda Copper Mining Company (primarily Lumber Dept.)
1950-1953, 1961
59 / 2
T.W. Ashby Lumber Company
1950-1952
59 / 3
A (correspondents include Acme Central Metal Products Inc., Aetna Plywood and Veneer Company, Bill Aldrich, Asbestos Supply Company of Montana)
1950-1953, 1961
59 / 4
Builders Supply Company (Archie Bray)
1950-1953
59 / 5
Butte Chamber of Commerce
1950-1952, 1963
59 / 6
B (correspondents include Teri Babich, Barrett Division, H.W. Blackstock Lumber Company, Boorman Lumber and Supply Inc., Brier Hill Stone Company, Budd Post and Hardwood Company, Building Service Inc., Butte Memorial Hospital, Celotex Corporation, Cooper-Morgan Lumber Company, Crusade for Freedom)
1950-1952, 1962
59 / 7
Louis F. Dow Company
1950-1953
59 / 8
Exchange Lumber and Manufacturing Company
1950-1953, 1958
59 / 9
E-H (correspondents include East Side Athletic Club; Elliott Bay Lumber Company; Elliston Lime Company; C.F. Evans; Exchange Lumber and Manufacturing Company; Joseph T. Farrow; Federal Reserve Bank of Minneapolis; Andy Fontana; Forman, Ford and Company; Franklen Studios; Frantz Manufacturing Company; Hugh D. Galusha Jr.; General Paint Corporation; Gimble Lumber and Fuel Company; F.L. Hartung Company; Hess Company; W.J. Howard; Ken Humphreys, Hurd Lumber Company)
1950-1954, 1958-1962
59 / 10
I-K (correspondents include Ideal Cement Company, International Steel Company, Interstate Lumber Company, KBOW Radio, KOPR Radio, Kelley-How-Thomson Company, Mrs. Joe Kovacich, Ruth Kroger)
1950-1953, 1959-1961
59 / 11
Local Trademarks Inc. (re "Bill Ding" ad campaign)
1958-1961
59 / 12
Lumbermen's Associated Buyers Company
1950-1953
59 / 13
L (correspondents include Local Freight Agents Association, Long-Bell Lumber Company, Lord and Burnham, Lumber Dealers Inc., Lumber Yard Supply Company, Lumbermen's Credit Association, Lumbermen's Supply Corporation)
1950-1952, 1957-1961
59 / 14
M and M Wood Working Company
1950-1953
59 / 15-17
Montana Retail Lumbermen's Association (includes Dealers Indexed File Service)
1950-1962
59 / 18
M (correspondents include P.L. MacDonald, Mike Mansfield, Masonite Corporation, Meridian Brick Company, Mimeocrafters, Modern Maid, Montana Boys' State, Montana Taxpayers' Association, Montana Unemployment Compensation Commission, Monthly Small House Club)
1950-1953, 1959-1961
59 / 19-21
National Retail Lumber Dealers Association (National Affairs Committee bulletins and reports, President's letter etc.)
1950-1958
60 / 1
National Retail Lumber Dealers Association (National Affairs Committee bulletins and reports, President's letter etc.)
1960-1962
60 / 2
National Retail Lumber Dealers Association (publications)
1950, 1957-1958
60 / 3
N-R (correspondents include National Plan Service Inc., V. Nicholson Company, W.R. Oleson, Arnold Olsen, Robinson Insulation Company, Ryan Mercantile)
1950-1953, 1960-1962
60 / 4
Schlage Lock Company
1950-1953
60 / 5
S (correspondents include C.W. St. John, Sheridan-Wyoming Coal Company, Silver Bow Employers' Association, Simpson Logging Company, Standard-Post, Timothy Sullivan, Superior Fireplace Company)
1950-1953, 1957-1960
60 / 6
T (correspondents include T and T Coal Company, Tax Equality Association of Montana, Teamsters Union, Thomason Plywood Corporation)
1950-1958
60 / 7
Union Bank and Trust Company
1958-1960
60 / 8
United States Gypsum Company
1950-1961
60 / 9
United States Internal Revenue Service
1950-1957
60 / 10
U (correspondents include United Pacific Insurance Company, United States Borax and Chemical Corporation, United States Federal Housing Administration, United States General Services Administration, United States Office of Emergency Planning, United States Office of Price Stabilization, United States Social Security Administration, United States Wage Stabilization Board)
1950-1962
60 / 11
V (correspondents include Edward Vennard, Vimcar Sales Company, Voluntary Home Mortgage Credit Program)
1951-1953, 1959-1960
60 / 12
Weyerhaeuser Sales Company
1950-1953
60 / 13
W-Y (correspondents include Wells Rutherford Inc., Western Retail Lumbermen's Association, Whitehall Chamber of Commerce, Wilson and Hoppe Plastics, Yaw-Kinney Company, Yuhas Millwork Company)
1950-1953, 1958-1965
Outgoing Correspondence
Box/Folder
61 / 1
Letterpress book: interoffice correspondence
1902 April-September
61 / 2-3
Letterpress books
1901 November- 1902 October
62 / 1-3
Letterpress books
1902 October- 1905 March
63 / 1-2
Letterpress books
1905 March- 1906 April
Court Papers
Box/Folder
63 / 3
Bankruptcies: B-V [primarily notifications]
1912-1935
63 / 4
Bankruptcies in Butte [list provided by Commercial Service Association]
1927-1932
63 / 5
Garnishees, attachments and releases
1914-1930
63 / 6
John M. Hardesty vs. Largey Lumber Company answer
1903
63 / 7
Largey Lumber Company vs. Butte Duluth Copper Company itemized statement; lien
1912-1915
63 / 8
Liens: A-D
1914-1945
64 / 1-5
Liens: E-Z
1914-1945
64 / 6
R.J. MacDonald Company d/b/a Largey Lumber Company vs. City of Butte (re water damage)
1943
64 / 7
G.O. McFarland vs. State Savings Bank [defendants include Largey Lumber Company]
1903
64 / 8
U.S. vs. Largey Lumber Company (re illegal timber cutting by Frank O. Davis)
1917
64 / 9-10
Miscellaneous
1902-1940
Employment Records
Box/Folder
65 / 1-2
Employee accident reports: A-T
1919-1958
65 / 3
Payrolls [salaries are also included in disbursement journals, 1933-1945]
1914, 1927-1930, 1936-1938
Financial Records
Box/Folder
65 / 4
Accounts receivable
1964
65 / 5-6
Audit reports
1921-1938, 1943-1961
Volume
61
Bank record
1925-1929
Box/Folder
65 / 7
Bank statements
1937, 1942-1945
Volume
62
Bills receivable
1917-1935
Box/Folder
65 / 8-9
Car record [shipment of lumber by railroad]
1902-1918
65 / 10-11
Cash books (re sales)
1903-1906, 1931-1933
Volume
63-64
Cash books
1926-1931
65
Coal and wood record
1927-1931
Box/Folder
66 / 1
Collections
1937-1938
66 / 2
Comparative sales and expense reports
1932-1954
66 / 3
Credit applications
1941
66 / 4-6
Disbursement journal [check register]
1933-1939
67 / 1-3
Disbursement journal [check register]
1940-1945
67 / 4
Estimate to comparable Capp Home "Evening Star"
1957
67 / 5
Estimates
1948
67 / 6
Expenses for mill set-up
undated
67 / 7
Farrell and Company account
1910
67 / 8
Financial reports to R.G. Dun and Company, to Lumbermen's Credit Association, and to First National Bank of Butte
1925, 1930, 1952-1953
Volume
66-71
General journals
1901-1914, 1928-1930
Box/Folder
67 / 9-10
General journals
1932-1936
68 / 1-3
General journals
1937-1945
Volume
72-75
General ledgers
1901-1910
Box/Folder
68 / 4-8
General ledger indexes
1901-1910, undated
69 / 1-6
General ledgers
1932-1937
70 / 1-6
General ledgers
1938-1943
71 / 1-7
General ledgers
1944-1950
72 / 1-5
General ledgers
1951-1955
73 / 1-3
Inventories [scattered; see also trial balances which include inventories for some years]
1924-1938
73 / 4
Inventories: glass supplies
circa 1904
73 / 5
Inventories: Kelley-How-Thompson Company consignment stock
1939-1941
73 / 6
Inventories: machinery
1904
73 / 7
Jobbing distribution
1917
73 / 8
Largey Estate accounts ("Largey Lumber Company special account")
1925-1930, 1935-1938, 1941, 1944
73 / 9
Lulu F. Largey accounts
1900-1902
Volume
76
List of shipments
1902-1903
Box/Folder
73 / 10
Loans from R.J. MacDonald Company
1948-1952
73 / 11
New office: material taken from stock
circa 1939
74 / 1-2
Orders to suppliers
1901-1903
74 / 3
Orders for lumber: Coeur d'Alene Lumber Company
1912-1915
74 / 4
Payments to railroad companies
1939-1941
74 / 5
Price lists
1941-1949
74 / 6
Price quote form for U.S. Forest Service
1931
74 / 7
Promissory notes
1922, 1929, 1930
Volume
77
Purchase register
1916-1931
Box/Folder
74 / 8
Purchase orders: Montana Relief Commission
1934
74 / 9-13
Purchase orders and requests for bids on state buildings: Montana Purchasing Agent
1921-1962
Volume
77
Purchase record
1916-1931
Box/Folder
74 / 14
Purchases of lumber and building material; coal and wood
1941
74 / 15
Quarterly reports of lumber prices: U.S. Dept. of Commerce
1929
74 / 16
Receipt book
1905-1906
75 / 1
Taxes
RESTRICTED
1921-1930, 1939
75 / 2-8
Trial balances (also includes inventories for some years)
1903-1913
76 / 1-6
Trial balances
1914-1919
77 / 1-7
Trial balances (also includes inventories some years)
1920-1923, 1930-1935
78 / 1-8
Trial balances
1936-1943
79 / 1-7
Trial balances
1944-1950
80 / 1-7
Trial balances
1951-1961
80 / 8
Vest Pocket Book (re prices on lumber products)
1914
Volume
78
Voucher register
1931
Box/Folder
80 / 9-10
Works Progress Administration (WPA) bids and purchases
1936-1942
80 / 11
Miscellaneous (includes bills, lumber lists, account with J.T. Carroll Lumber Company, appraisal of Kelly Block, indebtedness to Hudson Mining Company, profit and loss statement)
1907-1936
Legal Documents
Box/Folder
81 / 1
Agreements with Coeur d'Alene Lumber Company
1901
81 / 2
Agreements with Missoula Lumber Company
1902-1903
81 / 3
Agreements with railroad companies
1901-1910
81 / 4
Agreements (miscellaneous)
1902-1946
81 / 5
Assignment of Hughes Lumber Company accounts receivable to Largey Lumber Company
1939
81 / 6
Assignments by Hammil and Swanstrom; Jack Skelly; and Beckman Brothers
1923, 1942
81 / 7
Bills of sale
1902-1944
81 / 8
Contracts: Frank Baum house in Atherton Place
1941
81 / 9
Contracts: H.C. Donaldson house, 1040 W. Gold
undated
Oversize Folder
5
H.C. Donaldson house plans, 1040 W. Gold (Oversize: see Archives map case)
undated
Box/Folder
81 / 10
Contracts: B.C. Gordon house, 514 S. Jackson
1941
81 / 11
Contracts: A.L. Hawk house, 1929 Aberdeen
1941
81 / 12
Contracts: Largey Lumber Company house, 2908 State [plans in Oversize Folder 2]
1939-1940
Oversize Folder
6
Blueprints 2908 State Street, Butte (Oversize: see Archives map case)
1939-1940
Box/Folder
81 / 13
Contracts: H.H. McManus house, 2030 Aberdeen
1941
81 / 14
Contracts: T.H. Menke house, Floral Park Addition
1939
81 / 15
Contracts: John L. Moore house, 2941 Floral Boulevard
1941
81 / 16
Contracts: Ray Nicholls house, 2030 Johns
1941-1942
81 / 17
Contracts: radio advertisements
1931-1939
81 / 18
Contracts: Leonard G. Tallon house, 2714 State [includes specifications]
1941
81 / 19
Contracts: L.E. Riley house, 2630 State
1941
81 / 20
Contracts: J.A. Wahlburg house, 2509 Edwards
1941
81 / 21
Contracts: Wilford J. Wallace house, 2925 Edwards
1942
81 / 22
Deeds
1911-1951
81 / 23
General releases and waivers of liens
1943-1949
81 / 24
Leases
1935
81 / 25
Lumber yard labor agreements in use in Montana (compiled by Montana Retail Lumbermen's Association)
1946
81 / 26
Mortgage: R.E. Dodge's animal hospital
1938
81 / 27
Mortgage: Clarence L. Thomas
1937
81 / 28
Mortgages: miscellaneous
1918-1958
81 / 29
Silver Bow Employers Association agreements with unions
1929-1961
81 / 30
Transfer of Corbin-Copper King Mining Company stock to Largey Lumber Company
1912
81 / 31
Miscellaneous
1948-1951
Organizational Records
Box/Folder
82 / 1
Articles of incorporation; bylaws; increase in capital stock
1901-1902, undated
82 / 2
Minute book
1902
82 / 3
Resignation of Morris Sellers Largey and Edward Creighton Largey as trustees of company
1915
Subject Files
Box/Folder
82 / 4
Business Education Day
1955, 1957
82 / 5
Butte Greyhound Racing and Breeders Association
1931-1939
82 / 6
Butte Lumbermen's Picnic
1920
82 / 7
E.W. Eller, personal (includes resignation from company, debts, obituary)
1912, 1916, 1937
82 / 8
Employers Association of Montana (includes annual report and legislative bulletin)
1918-1919
82 / 9
Fireplaces
1957, undated
82 / 10
Harold L. Hayward house, 12 W. Steele
1941 undated
82 / 11
F.B. Theodore Kipp (re household goods)
1917
82 / 12
Gordon T. MacPherson house
1950
82 / 13
Missoula Lumber Company property (includes correspondence with Northern Pacific Railway, John E. Corrette, et al.)
1916-1917
82 / 14
Montana Building Materials Salesmen Association (includes constitution, agenda, letter; also includes un-named association)
1956, 1959
82 / 15
Musselshell Valley business prospects (compiled by W. Goddard)
1917
82 / 16
Sale of property at 2126 Ottawa Ave.
1939
82 / 17
Trucks
circa 1959
82 / 18
YMCA Building
1918
Miscellany
Box/Folder
82 / 19
Advertisements: Largey Lumber Company
1925-1931
82 / 20-21
Advertisements: Bill Ding Merchandising Service [sample ads]
1956-1960, undated
82 / 22
Advertisements: "Hand painted scenes by Franklin: silk screened wallpapers of distinction"
undated
82 / 23-26
Advertisements: national building supply companies
circa 1930- 1969
83 / 1
Advertisements: nuclear fallout shelters
circa 1960-1969
83 / 2-3
Advertisements: radio
1946-1961
83 / 4
Application to train veterans
1946
83 / 5
Blank forms
undated
83 / 6
Brochures (includes co-insurance; National Retail Lumber Dealers Association; American Forest Products Industries; Celotex Corporation; American Legion)
1918, 1944
83 / 7
Brochure on types of woods, their characteristics and uses
1956
83 / 8
Business licenses
1916-1955
83 / 9
Coal deliveries for relief recipients
1937-1938
83 / 10
Drawing for Butte Mines Band
1922
83 / 11
Farm Home Administration and GI Bill loan procedures
1948
83 / 12
Fire losses on building 11 miles west of Butte owned by Company
1934
83 / 13
Greeting cards
1942, 1958
83 / 14
Industrial Recovery Act (including retail lumber code)
1933
83 / 15
Insurance coverage
1934-1939
83 / 16-17
Insurance policies: automobile
1925-1941
83 / 18-20
Insurance policies: fire
1923, 1927-1929
84 / 1-9
Insurance policies: fire
1930-1944
85 / 1
Insurance policies: lumber at various yards
1903
85 / 2
Insurance policies: mercantile safe burglary
1933-1941
85 / 3
Insurance policies: messenger and interior robbery
1933-1941
85 / 4
Insurance policies: public liability
1928-1941
85 / 5
Insurance policies: surety and forgery
1924-1942
85 / 6
Insurance policies: tenants' residences
1926-1942
85 / 7
Insurance record
1930-1938
85 / 8
Insurance report on Company
1922
85 / 9
List of carpenters; contractors
circa 1930
85 / 10
List of houses built
1941
85 / 11
List of liens
1942-1943
85 / 12
List of machinery
1901, circa 1943
85 / 13
List of priorities to be signed under wartime restrictions
circa 1942
85 / 14
List of Western Montana lumber mills
1946
85 / 15
Lists for holiday turkeys, calendars, cigars, cards, and wood inlay pictures
1921-1961, undated
85 / 16
Losses due to fire
1927
85 / 17
Lumber shipment book
1900-1902
85 / 18
Mill order stickers
circa 1948
85 / 19
Program: "The Rock" (play by Mary P. Hamlin; Largey Lumber Company bought ad)
1942
85 / 20
Office procedures
circa 1946
85 / 21
Questionnaire re home improvement
undated
85 / 22
Retail sales statistics
1943-1945
85 / 23
Second hand machinery
1902
85 / 24
Specifications and estimates
1918-1919
85 / 25
Specifications on houses
circa 1950
Oversize Folder
6
Specifications on houses (Oversize: see Archives map case)
circa 1950
Box/Folder
85 / 26
Stained glass designs
undated
85 / 27
Miscellany (includes "Al Smith for President League" letterhead; legislative bills; "Instructions for Saturday's night parade"; American Lumberman house plans; wire rope price list)
undated
Missoula Lumber Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
86 / 1
H.M. Allen and Company
1904-1907
86 / 2
American Lumberman
1904-1906
86 / 3
A.E. Ashcroft
1907
86 / 4
A (correspondents include George M. Adams, Allegany Window Glass Company, American Detective Service Company, American Hardwood Lumber Company, American Wood Working Machinery Company, City of Anaconda, Frank Anderson, Athol Lumber Company, Otis Avery)
1904-1907
86 / 5
Baldwin Lumber Company
1905-1907
86 / 6
Barnett Lumber Company
1905-1908
86 / 7
D.V. Bean, Lumber
1905-1906
86 / 8
Berlin Machine Works
1904-1905
86 / 9
Ba-Be (correspondents include Victor Bandot, Barnard Manufacturing Company, Basin Lumber Company, Belgrade Company)
1904-1908
86 / 10
Big Hole Meat Company
1905-1906
86 / 11
Billings Lumber Company
1904-1906
86 / 12
Bistline Lumber Company
1905-1906
86 / 13
Bi-Bo (correspondents include Big Blackfoot Milling Company, Big Horn Lumber Company, Frank P. Birrer, Bitter Root Valley Bank, Joseph Bowden, Charles C. Bowlen, Bozeman Brewery)
1904-1907
86 / 14
J.M. Broat and Son
1904-1907
86 / 15
Felix J. Burns
1904-1906
86 / 16
Br-By (correspondents include A.M. Brooks, Amos Buck Mercantile Company, Buford and Leinenweber, Byrne and O'Neil Lumber Company)
1903-1907
86 / 17
J.T. Carroll / J.T. Carroll Lumber Company (also includes correspondence as general manager of Coeur d'Alene Lumber Company and Largey Lumber Company)
1903-1910
86 / 18-21
Coeur d'Alene Lumber Company
1903-1911
86 / 22
C (correspondents include D.L. Cannon, W.D. Carls, W.E. Catching, Chicago Varnish Company, Cody Lumber Company, Charles H. Collier, Condie-Neale Glass Company, Consolidated Wagon and Machine Company, Continental Oil Company, Sam Coombs, George Corscadden, L.W. Cox and Company, William D. Curry, Cusack and Tolbert)
1903-1911
86 / 23
D-E (correspondents include Frank O. Davis, Dillon Lumber Company, Economy Machinery Company, Robert C. Edwards, E.W. Eller, J.L. Elliott, Enterprise Lumber Company)
1904-1907
87 / 1
Fish Lake Lumber and Manufacturing Company
1904
87 / 2
J.M. Flint / Flint-Lynn Lumber Company
1904-1908
87 / 3
Forman, Ford and Company, Wholesale Glass and Paint
1903-1906
87 / 4
John Forsman
1904-1906
87 / 5
Foster-Munger Company
1905-1908
87 / 6
H. Fowler
1904
87 / 7
Fox and Fox Glass Brokers
1904-1907
87 / 8
F.H. Frazier
1904, 1908
87 / 9
C.W. Freeman (employee at Darby and elsewhere)
1904-1908
87 / 10
F (correspondents include R.B. Farson, J.A. Fay and Egan Company, Ferrell Lumber Company, E.W. Fiske, Foster Lumber Company, S.A. Foster Lumber Company, Ernest Franke, Fredonia Window Glass Company, Fromberg Lumber Company, W.P. Fuller and Company, Fullerton-Powell Hardwood Lumber Company)
1903-1908
87 / 11
Albert W. Gates (salesman for Missoula Lumber Company and other affiliations)
1903-1905
87 / 12
E.C. Gillen
1903-1904
87 / 13
G.D. Gorus (agent at Darby)
1906-1907
87 / 14
G (correspondents include John A. Gauger and Company; Gibson Lumber Company; Gold Reef Mining Company; J.H. Graves; Great Falls Lumber Company; Greenlee Brothers and Company; T.B. Groves; Gunn, Rasch and Hall)
1904-1907, 1912
87 / 15
Hanratty and Moderie
1903-1905
87 / 16
George W. Heffner
1905-1906
87 / 17
H (correspondents include C.S. Haire, Hallack and Howard Lumber Company, H. Hansen, A. Hawley, E.B. Hayes Machine Company, Walter Hays, Jonas Henderson and Company, M.J. Holden, Holland Lumber and Hardware Company, Holter Lumber Company, Jacob Hoyem, George W. Huntley Jr., Huttig Manufacturing Company)
1903-1908
87 / 18
I-K (correspondents include Idaho Falls Lumber Company, Charles F. Iddings, Jefferson Valley Trading Company, J.T. Jenson, Jewell Belting Company, George F. Johnson, Johnston Glass Company, Joliet Trading Company, Jones and Dillingham, Joyce and Mulroney, William A. Kaas, S.C. Kenyon, J.P. Ketchum, John Kolstad, Peter Kooi)
1902-1908
87 / 19
Lansing Brothers / Lansing Nash Lumber Company
1904-1906
87 / 20
Largey Estate (includes M.S. Largey, J.T. Carroll, John D. Harris)
1903-1909
88 / 1-4
Largey Lumber Company (includes W.S. Mitchell; E.W. Eller)
1903-1911
88 / 5
L (correspondents include Laurel Lumber Company, Lincoln Paint and Color Company, Herman Lind, J.G. Link, Richard Lockey, J.H. Loucks, Lumber Workers' Union No. 50, Lumbermen's Credit Association, George Lum and Son)
1904-1908
88 / 6
Mc and Mac (correspondents include McBride and McBride, C.R. McCorkle, J.C. McCrea, Dan W. McDonell, McGowan Commercial Company, Andrew McMullen)
1904-1908
88 / 7
A.W. Miles Company
1904-1905
88 / 8
Ma-Mi (correspondents include H.R. Marcy, Marshall-Wells Hardware Company, Wilber Martin, Master Horseshoers' Protective Association of Montana, Peter J. Meloy, Miller-Cahoon Company, Minnesota Linseed Oil Paint Company, Hal V. Minor, Missoula County Treasurer, Missoula Mercantile Company)
1903-1908
88 / 9
Montana Lumber Company (Lewistown)
1904-1905
88 / 10
Edward C. Mulroney
1906-1910
88 / 11
Mo-Mu (correspondents include Montana State Boiler Inspector, Montana State Land Dept., Montana Retail Lumbermen's Association, Montana Trading Company, A.T. Morgan, Muchmore Brothers)
1903-1908
88 / 12
Northern Pacific Railway Company
1904-1908
88 / 13
N-O (correspondents include National Cycle Manufacturing Company, E.E. Neeley, Neihart Lumber Company, Bruce Noon, Norris Company, Northern Machinery Company, Northwestern Mutual Fire Association, John O'Brien Lumber Company, W.A. O'Brien, Thomas O'Hanlon Company, Joshua Oldham and Sons Saws, Oregon Short Line Railroad Company, Owl Creek Coal Company)
1903-1908
88 / 14
Pearslee-Gaulbert Company, Polished Plate and Window Glass
1905-1908
88 / 15
Phelps and Wadsworth Lumber
1905-1908
88 / 16
Pittsburgh Plate Glass Company
1904-1906
88 / 17
P-Q (correspondents include Pacific Lumber Company, Passmore and Company Surety Bonds, Howard Pew, Pioneer Coal and Lumber Company, Pioneer Lumber Company, Pittsburgh and Montana Copper Company, Thomas B. Quaw and Company, Henry Quellmalz Lumber and Manufacturing Company)
1903-1908
88 / 18
Ed F. Riberdy
1906-1909
88 / 19
R (correspondents include P.A. Rhind, Rocky Mountain Bell Telephone Company, W.A. Roland, George Romney Lumber Company, Ruby Valley Lumber Company, Russell Lumber Company)
1903-1908
89 / 1
Seeley Lumber Company
1906
89 / 2
D.E. Smith (includes report on Lolo operations)
1907
89 / 3
Spokane-Eastern Lumber Company
1904-1905
89 / 4
S (correspondents include St. Anthony Building and Manufacturing Company, St. John's Lutheran Church, Sanford and Evans, Fred Schimpf, J.W. Schieber, Schwager and Nettleton, Sheridan Lumber Company, H.M. Smith, T.H. Smith, Speculator Mining Company, Spokane Machinery and Supply Company, State Lumber Company, Perry Steffee, F.T. Sterling, Sidney Stevens Implement Company, Stevensville Mercantile Company, A. Streich and Brother Wagon Manufacturers)
1904-1905
89 / 5
T (correspondents include W.A. Talmage Company, Lees Taylor, Joe Thomas, H.J. Thompson, Albert Tinklepaugh, Henry Topel, O.V. Troop, True and True Company, Tucker and Ryan, G.L. Turner Lumber Company, Joseph Turner, Typewriter Exchange)
1904-1905
89 / 6
Twin Bridge Lumber Company
1905-1906
89 / 7
U-V (correspondents include W.M. Underwood; Union Lumber Company; United States Bureau of the Census; United States Indian School Service, Jocko; Edwin F. Van Vechten; W.W. Vanatta; O.M. Veltum)
1904-1910
89 / 8
Edward Wagner
1904-1905
89 / 9
Washington Mill Company
1905-1912
89 / 10
A.W. Wendorf [salesman for Company]
1904-1907
89 / 11
Western Glass and Paint Company
1903-1906
89 / 12
Westfall Brothers
1904-1909
89 / 13
Wa-We (correspondents include Fred J. Waack, W.E. Walsh, H.W. Walther, Weeter Lumber Company, West Virginia Lumber Company, H.L. Westcott, Western Lumber Company, Western Lumber Exchange Company, Western Retail Lumbermen's Association)
1903-1911
89 / 14
Wh-Wr (correspondents include Wheeler-Osgood Company, R.F. White, White River Lumber Company, Wilce Company, C.L. Willey, Henry Williams, Richard Williams, W.K. Wills, Elmer Wilson, Robert S. Wilson, E.A. Winstanley, Wisconsin Land and Lumber Company, H.J. Wolcott, F.B. Wright and Company)
1903-1911
89 / 15
Y (correspondents include E.L. Yager, E.F. Yancey, Yegan Brothers, Yellow Pine Lumber Company, G.O. Yergy, J.H. Yost Lumber Company)
1904-1905
Outgoing Correspondence
Box/Folder
90 / 1-3
Letterpress books
1902 September- 1903 August
91 / 1-3
Letterpress books
1903 August- 1904 February
92 / 1-3
Letterpress books
1904 February-September
93 / 1-2
Letterpress books
1904 September- 1905 February
94 / 1-3
Letterpress books
1905 February-August
95 / 1-3
Letterpress books
1905 October- 1906 May
96 / 1-3
Letterpress books
1906 May- 1907 April
97 / 1-3
Letterpress books
1907 April- 1910 June
98 / 1
Letterpress books: Northern Pacific Railway claims
1904 February- 1913 February
Court Papers
Box/Folder
98 / 2
N.P. Nelson vs. Missoula Lumber Company transcript of testimony
1903
98 / 3
Miscellaneous
1904-1909
Employment Records
Box/Folder
98 / 4
Payrolls and time sheets
1906-1907, undated
Financial Records
Box/Folder
98 / 5
Account statements
1903-1906
98 / 6
Annual financial statements
1903-1910
99 / 1-5
Estimates #1-500
1903-1904
100 / 1-5
Estimates #501-1000
1904-1905
101 / 1
Estimates #1100-1199
1905-1906
101 / 2
Factory machinery ordered from Washington Mill Company
1908
Volume
78
Freight record
1904-1912
79
General ledger
1910-1920
Box/Folder
101 / 3
Interest payments on notes
1905-1906
101 / 4-6
Inventories
1903-1910
101 / 7-9
Invoices: shipments from Coeur d'Alene Lumber Company
1908-1911
Volume
80-81
Journals
1902, 1911-1925
Box/Folder
102 / 1-3
Ledgers: employee/company store
1901-1903, undated
102 / 4
Log books
1907
102 / 5
Lumber corrections
1905-1906
103 / 1-2
Lumber corrections
1906-1908
103 / 3
Lumber sales
1902-1903
104 / 1
Lumber shipments: Woodside Mill
1902-1903
104 / 2-6
Orders: employees and city
1905-1906
104 / 7
Orders given by sawmill men
1903-1904
104 / 8
Price lists
1902-1909
105 / 1-2
Price quotations
1904-1905
105 / 3
Promissory notes
1902-1905
Volume
82-87
Sales record
1903-1912
Box/Folder
105 / 4
Statement of account with Largey Lumber Company
1903-1904
105 / 5
Tax assessments (lists all property owned by company)
RESTRICTED
1902-1908, 1919
106 / 1-3
Trial balances
1908-1910
106 / 4
Trial balances [scattered months only]
1915-1919
Volume
88
Voucher register
1902-1903
Box/Folder
106 / 5-6
Weekly reports of salesmen: Albert W. Gates, G.W. Heffner, A.W. Wendorf [scattered]
1904-1905
106 / 7
Miscellaneous (includes items relating to transfer from Largey Lumber Company to Missoula Lumber Company, interest payments to Largey family members, Felix J. Burns statements, statement of sales ledger account, statement of weights of lumber)
1902-1906
Legal Documents
Box/Folder
106 / 8
Agreements and contracts
1904-1908
106 / 9
Miscellaneous (includes affidavit, releases of claims, mortgage; transfer of railway right of way from Bernard Noon to J.T. Carroll)
1903-1904, 1912, 1915
Organizational Records
Box/Folder
106 / 10
Miscellaneous (includes statement of capital stock, minutes)
1902-1903
Miscellany
Box/Folder
106 / 11
Advertisements, brochures, etc.
undated
106 / 12
Art sand blast illustrations
undated
106 / 13-14
Insurance books
1902-1903, 1907-1908
106 / 15-16
Insurance policies (lists inventories of covered properties, including lumber, machinery, mill, factory, etc.)
1903-1904
107 / 1-6
Insurance policies (lists inventories of covered properties, including lumber, machinery, mill, factory, etc.)
1905-1910
108 / 1-3
Insurance policies (lists inventories of covered properties, including lumber, machinery, mill, factory, etc.)
1911-1913
108 / 4
Land plats
1905
108 / 5
Northern Pacific Railway claims
1908-1910
108 / 6
Specifications: Atlas Block, Salt Lake City
circa 1904
108 / 7
Timber estimates by Frank R. Smith: Lolo, Quartz Creek, DeSmet, Frenchtown (includes sketch maps)
1904
108 / 8
Timber estimates by Joe Thomas: Lolo (includes sketch maps)
1904
108 / 9
Timber from G.D. Gorus
1907
108 / 10
Timber from Hyde and Gilstrap
1907-1908
108 / 11
Timber from A.W. Mason; Phelps and Wadsworth; The Norris Company
1907-1909
109 / 1
Timber from A.N. Mittower; Coeur d'Alene Lumber Company
1907-1909
109 / 2
Timber from Shafer and Filion
1907
109 / 3
Timber lands purchased (includes plats)
undated
B. Noon, Lumber / Bernard Noon [also includes predecessor T.L. Kelly Mercantile and Sawmill]
Incoming Correspondence
Box/Folder
110 / 1
A (correspondents include Alice Gold and Silver Mining Company, American Saw Company, Anaconda Copper Mining Company Hardware Dept., I. Anderson)
1900-1901
110 / 2
Big Blackfoot Milling Company
1900-1901
110 / 3
B-G (correspondents include Butte Saddlery Company, J.T. Carroll, Davidson Grocery Company, Deer Lodge County Sheriff, Arthur J. Dorland, Dan Dunnigan, Fosselman Drug Company, Benn Greenhood Company)
1900-1901
110 / 4
John D. Haines (for Lulu Largey and Largey Estate)
1897, 1900-1901
110 / 5
H-J (correspondents include M.G. Hagerty, A. Hanson, John C. Harmon, Ben E. Harris Company, Mrs. Spencer Johnson)
1900-1901
110 / 6
T.L. Kelly (re dispute)
1900
110 / 7
K-L (correspondents include Mrs. John Keenan, Charles W. Lane and Company, Edward C. Largey, Morris S. Largey, Clay Longley, G. Lavell)
1900-1902
110 / 8
H.S. Magraw (re M.E. Kelly and Company)
1900-1901
110 / 9-11
Missoula Mercantile Company
1900-1901
110 / 12
M (correspondents include Wallace E. Mackay, J.F. Major, P.H. Manchester, Montana Hardware Company, Pat Mullins)
1900-1901
110 / 13
Otto Neubert
1900-1901
110 / 14
N-S (correspondents include C.P. Noon, Northern Pacific Railway Company, Charles Osborne, Passmore Paper Company, People's Employment Bureau, W.D. Starbird, State Savings Bank, Stevensville Mercantile Company)
1900-1901
110 / 15
T-W (correspondents include A.H. Tarbet, Union Mercantile Company, J.V. Weber, Mrs. S. Weissberg, W.H. Winters)
1900-1901
Outgoing Correspondence
Box/Folder
110 / 16-17
Bernard Noon to H.S. Magraw
1900-1901
110 / 18
Bernard Noon to Clarence P. Noon, Arthur J. Dorland
1901
110 / 19-20
Letterpress books
1899-1902
111 / 1-2
Letterpress books: re orders from Missoula Mercantile Company and others
1900
Court Papers
Box/Folder
111 / 3
Writs of attachment, garnishees, etc.
1898-1902
Employment Records
Box/Folder
111 / 4
Pay slips
1900
111 / 5
Subscriptions, board, hospital list, etc.
1900-1901
111 / 6
Subscription to pay for funeral for John McMeniman's brother
1900
Financial Records
Box/Folder
111 / 7
Cash book
1899-1900
Volume
90
Cash book
1900
Box/Folder
111 / 8
Inventories: horses, tack, etc.
circa 1900
111 / 9
Inventories: logs
circa 1900
Volume
91
Journal
1900
Box/Folder
111 / 10
Journal
1900-1901
Volume
92
Journal: Hamilton sawmill
1901
93
Journal: Woodside sawmill
1901
Box/Folder
112 / 1
Ledger and cash book
1899-1900
Volume
94
Ledger: Hamilton sawmill
1901
95
Ledger: Woodside sawmill
1901
Box/Folder
112 / 2
Petty ledger (primarily C.F. Neff and Company)
undated
112 / 3
Receipts [scattered]
1900-1901
112 / 4
Statements of account
1900-1901
112 / 5-7
Store ledgers
1899-1900
113 / 1-3
Store ledgers
1900-1901
113 / 4
Tax assessments
RESTRICTED
1900
113 / 5
Miscellaneous [from envelope entitled "Clarence P. Noon": includes balance sheet for T.L. Kelly and Company]
1900-1901
113 / 6
Miscellaneous (includes invoices, accounts, etc.)
1900-1902, undated
Legal Documents
Box/Folder
113 / 7
Agreements of E.C. Starbird, T.L. Kelly and Bernard Noon (re operation of Gold Creek sawmill)
1899-1900
113 / 8
Lease agreement between Bernard Noon and Jane and Edith Van Dusen (re Gold Hill and Colusa mining claims in Madison County)
1903
Production Records
Box/Folder
113 / 9-10
Lumber mill daily reports
1901 January-June
114 / 1-2
Lumber mill daily reports
1901 July-December
114 / 3
Lumber shipments [primarily E.D. Starbird's operation of Gold Creek sawmill]
1897-1899
Miscellany
Box/Folder
114 / 4
Boiler inspection certificates
1901-1902
114 / 5
Brochure for Cunningham and Harter horseshoeing machine
undated
114 / 6
List of horses and brands
circa 1901-1902

Paper Company Subgroups Return to Top

Container(s) Description Dates
King and Largey Paper Mills
Interoffice Correspondence
Box/Folder
115 / 1
Chronological (correspondents include J.M. Howard, E. Harwood, A.D. McLeod, Iva Meagele, E.W. King, E.R.Tate)
1907-1908
Incoming Correspondence
Box/Folder
115 / 2
A-F (correspondents include American Newspaper Publishers Association, American Paper and Pulp Association, Burgess Sulphite Fibre Company, Edwin Carver, W.W. Clark Realty Company, J. Collis and Sons, Committee of Wood Pulp Importers, Frank H. Davis, Deseret News, Fischer Machine Company)
1908-1910
115 / 3
G-L (correspondents include Gray, Ewing and Company; William Hruza; Hudson and Booth; Improved Paper Machinery Company; J.H. Johnston; Cornelius Kahlen; Kansas City Star's Paper Mill; Kirsten and Company; Ladies Aid, Livingston Congregational Church)
1907-1909
115 / 4
M-W (correspondents include Manufacturers Paper Company, Northwestern Auditing Company, Post Office News Stand, Pusey and Jones Company, Montana Daily Record, E.M. Sergeant Company, U.S. House of Representatives Paper and Pulp Investigation, John T. Wheelwright)
1907-1910
Outgoing Correspondence
Box/Folder
115 / 5-6
Letterpress books [primarily correspondence of J.M. Howard]
1905-1910
Financial Records
Box/Folder
115 / 7
Bank books and bank statements
1908-1909, undated
115 / 8
Bills [scattered]
1905-1907
115 / 9
Inventory of paper in stock
1908
115 / 10
Promissory notes payable/receivable
1905-1909
115 / 11
Tax returns
RESTRICTED
1910-1911
115 / 12
Trial balance: Kearsarge Mine
1906
Legal Documents
Box/Folder
115 / 13
Lease and option: Kearsarge Mine
1906
Organizational Records
Box/Folder
115 / 14
Stock certificates
1905
Montana Book Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
116 / 1
A-C (correspondents include Abbey Press, Anaconda Country Club, Claude Bielenberg, W.C. Briscoe Manufacturing Company, C.M. Clark Publishing Company, Colorado News Company, Curtis Publishing Company)
1901-1903
116 / 2
Eugene Dietzgen Company
1903
116 / 3
D-F (correspondents include Dodd, Mead and Company; El Paso Cigar Manufacturing Company; Fox Typewriter Company; S. Franklin and Company)
1901-1903
116 / 4
G-M (correspondents include E.P. Gibson, Gibson Art Company, Norman F. Hall, D.C. Heath and Company, Kansas City Star, Lambs Club, Liebenroth Company, Lothrop Publishing Company, Lutey Brothers, A.C. McClurg and Company, Minnesota News Company, Montana Jockey Club)
1901-1903
116 / 5
N-R (correspondents include National Cathedral Missionary Library, Pacific Hardware and Steel Company, Physical Culture Publishing Company, Frederick Post Company, Red Star News Company, W.T. Ridgley Printing Works, Rockwell and Rupel Company)
1902-1903
116 / 6
S-W (correspondents include Simmons Hardware Company, H. Smith, Herbert E. Snyder, Society of Montana Pioneers, Frederick A. Stokes Company, Tower Manufacturing and Novelty Company, Vellum Paper Company, L.E. Waterman Company)
1902-1903
Employment Records
Box/Folder
116 / 7
Payroll
1903
Financial Records
Box/Folder
116 / 8
Balance sheet
1902
116 / 9
Bills and receipts [scattered]
1902-1903
116 / 10
Cash book
1901-1903
116 / 11
Daybook (accounts paid)
1901-1902
Volume
96
Day book: city
1901-1902
97-98
Day books: country
1901-1902
99
Ledger
1901-1902
Box/Folder
116 / 12
Ledger index
1901-1902
Volume
100
Order book
1903
Legal Documents
Box/Folder
116 / 13
Miscellaneous (includes contracts, bills of sale, stock assignments)
1901-1903
Miscellany
Box/Folder
116 / 14
Business licenses
1901-1903
Passmore Paper Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
117 / 1
A-C (correspondents include Age-Sentinel, American Playing Card Company, V.R. Avery, A.F. Bray Estate, Burroughs Adding Machine Company, Butte Association of Credit Men, Comfort and Gould, Crunden Martin Woodenware Company, Crystal Brewery, Cudahy Packing Company)
1907-1911
117 / 2
D-L (correspondents include Dells Paper and Pulp Company, H.L. DesCombes, John A. Donovan, J. Fligelman, L.C. Ford, Fox Typewriter Agency, Henry A. Frith, Gallatin Cash Hardware, Gilmore Mercantile Company, Golden Rule Store, Mrs. Robert S. Harris, Jefferson Valley Trading Company, Harry H. Jeffries, J.H. Johnston, Kalamazoo Stationery Company, Kellogg and Dean, King and Largey Paper Mills, F.D. Kingsbury and Company, Lamb and Walker)
1904-1908
117 / 3
M-R (correspondents include McBride and McBride, John McDermott Expert Show Card Writer, Frank Metzger, A.T. Morgan, Naegele Printing Company, Northwestern Auditing Company, John O'Marr and Company, E.S. Passmore, Alice Petit, J.H. Rule)
1904-1908
117 / 4
S-Y (correspondents include Schermerhorn Brothers Company, J.W. Sefton Manufacturing Company, Sheridan Enterprise Company, Silver Bow County Treasurer, The Silver State, R.S. Somerville, State Savings Bank, Bessie Tack, Mrs. W.A. Truax, Utah Association of Credit Men, Weinstein's Department Store, J.W. Worell, Yellowstone Park Tourist Supply Company)
1906-1910
Outgoing Correspondence
Box/Folder
117 / 5-7
Letterpress books (predominantly J.W. Passmore)
1900-1902
118 / 1-2
Letterpress books (predominantly J.W. Passmore and J.M. Howard)
1903-1905
119 / 1-2
Letterpress books (predominantly J.M. Howard)
1905
120 / 1-2
Letterpress books (predominantly J.M. Howard)
1905-1907
Court Papers
Box/Folder
120 / 3
Passmore Paper Company vs. Alexander Mackel
1903
120 / 4
Miscellaneous (includes John Yenck garnishee, Walter E. Church bankruptcy discharge)
1900, 1908
Financial Records
Box/Folder
120 / 5
Bank books and statements
1900-1901, 1906-1908
120 / 6
Bills receivable / bills payable book
1898-1902
Volume
101- 105
Cash books
1897-1902
Box/Folder
121 / 1
Cash book
1903-1907
121 / 2
Comparative financial statements
1903-1906
121 / 3-9
Cost books
1902-1906
122 / 1
General ledger
1897
Volume
106- 108
General ledgers
1897-1902
Box/Folder
122 / 2
General ledger index
1901-1902
122 / 3
Inventory
1906
Volume
109- 110
Journals
1897-1904
111
Petty ledgers: city sales
1903-1908
112- 113
Petty ledgers: country sales
1903-1908
114
Sales register
1903
115
Sales register index
undated
Box/Folder
122 / 4
Scale of profits
undated
122 / 5
Tax return [company not operating]
RESTRICTED
1910
122 / 6
Trial balances
1902-1909
Legal Documents
Box/Folder
122 / 7
Miscellaneous (includes agreements; annual release from Oregon Short Line Railroad)
1901-1905
Organizational Records
Box/Folder
122 / 8
Annual reports to Secretary of State [1910 report states company no longer operating]
1909-1910
122 / 9
Articles of incorporation; bylaws; minutes
1897-1902
122 / 10
Record book (includes bylaws, minutes; company effectively quit business by February 1909)
1897-1909
123 / 1
Stock certificates of Morris Sellers Largey
1901
123 / 2
Stock ledger [Lulu Largey acquired 160 shares in 1899; Morris Sellers Largey acquired 1100 shares in 1901; they owned all but a few shares]
1897-1904
Reports
Box/Folder
123 / 3
Report on condition of company
1905
Miscellany
Box/Folder
123 / 4
Insurance policies
1904-1906

Miscellaneous Subgroups Return to Top

Container(s) Description Dates
Will J. Block Amusement Company / The Rork Company
General Correspondence
Box/Folder
124 / 1
Chronological (correspondents include John M. Howard, D.J. Hanley, Lyman B. Glover, Samuel E. Rork, Edward Creighton Largey, Susie Evans, Morris Sellers Largey, H.W. Glickauf) [see also John M. Howard letterpress book, Box 127, Folder 13]
1908
Court Papers
Box/Folder
124 / 2
George V. Hobart vs. Jacob J. Shubert, Morris S. Largey, et al. (re violation of copyright on "Coming Thro' the Rye" [several pages missing]
1907
124 / 3
Morris S. Largey vs. Will J. Block Amusement Company
1907
124 / 4
Alice Fischer Harcourt King vs. Will J. Block Amusement Company
1908-1909
Employment Records
Box/Folder
124 / 5
Payroll: Will J. Block Amusement Company
1905-1906
Financial Records
Box/Folder
124 / 6
Account of Morris S. Largey with Dittenhoefer, Gerber, and James for Rork Company business
1907-1909
124 / 7
Accounts payable and unpaid
1907-1908
124 / 8-9
Box office statements: A-Y [by name of theater]
1905-1908
124 / 10
Cash book
1907-1908
124 / 11
Comparative statement of disbursements of "Coming Thro' the Rye" A company
1907-1908
124 / 12
Journal
1907-1908
124 / 13
Ledger sheets [scattered]
1907-1908
125 / 1-2
Receipts and expenses: "Coming Thro' the Rye"
1905-1908
125 / 3
Receipts and expenses: "The Geezer of Geck"
1905
125 / 4
Receipts and expenses: "Kafoozelum"
1905
125 / 5
Receipts and expenses: "The Land of Nod"
1907-1909
125 / 6
Receipts and expenses: "Loveland"
1905
125 / 7
Statements of cash advanced by Morris S. Largey to The Rork Company
1907-1908, undated
125 / 8
Trial balances
1907-1908
125 / 9
Voucher record
1907-1908
125 / 10
Miscellaneous
1907-1908
Legal Documents
Box/Folder
125 / 11
Miscellaneous (includes agreements for rights to produce "Coming Thro' the Rye" and "The Land of Nod", employment agreement with Samuel E. Rork, lease of Knickerbocker Theater Building)
1905-1908
Organizational Records
Box/Folder
125 / 12
Miscellaneous (includes articles of incorporation, bylaws, minutes)
1905-1908
Miscellany
Box/Folder
125 / 13
Scripts for Florence in "Miss Molly" and Lord Babberly in "Charley's Aunt"; scenario for unidentified play
undated
Clippings
Box/Folder
125 / 14
Clippings re "Coming Thro' the Rye" and "Land of Nod"
1908
E. Creighton and Company
Incoming Correspondence
Box/Folder
126 / 1
Chronological (correspondents include J.J. Brown, C.Y. Reeder, Kountze Brothers, Percival and Hatton, S.B. Rice, Headquarters Military Division of the Missouri)
1965-1877
Court Papers
Box/Folder
126 / 2
Miscellaneous (includes George A. Baker bankruptcy, E. Creighton vs. F.D. Vanderlip, E. Creighton vs. H.J. Sweet, John A. Creighton vs. I.M. Castner and Henrietta Castner)
1869-1873, undated
Financial Records
Box/Folder
126 / 3-4
General ledgers [also includes inventory, 1876]
1866-1868
126 / 5
Miscellaneous (includes John Emrick account, McClure Mill account, A.V. Corry invoices)
1863-1875
126 / 6-8
Miscellaneous [includes John A. Creighton documents]
1864-1876
John D. Haines, Personal
General Correspondence
Box/Folder
127 / 1
B (correspondents include James E. Babb, Beaverhead County, Bi-Metallic Mercantile Company, Bridger Coal Company)
1897-1900
127 / 2
E.F. Cameron
1898-1900
127 / 3
Coeur d'Alene Lumber Company (James T. Lansing)
1907, 1910
127 / 4
C-F (correspondents include George H. Casey, Christensen and Goodwin, P.J. Cirkel, Charles Cluthe Company, John M. Daugherty, James Dunston, M.J. English, B.J. Fine, First National Bank of Kalispell, T.J. Foreman, C.C. Frost)
1896-1910
127 / 5
G-J (correspondents include Goodchild and Company, A.B. Gough, J.S. Graehl, Alexander J. Hart, William F. Hoch, George R. Hughes, F.N. James, Jefferson County Attorney)
1896-1900
127 / 6
King and Largey Paper Mill (J.C. Galbraith)
1905
127 / 7
K-M (correspondents include May Kellogg, R.B. Kerr, I F. Kirby, Chester Lacey, Edward Creighton Largey, Morris Sellers Largey, John Lindsay, Clay Longley, E.E. Lyman, C.E. Malcomb, William Malloney, Joe L. Markham, J.R. McDonald, Mohegan Gold Mining Company)
1896-1913
127 / 8
Bernard Noon; Bruce Noon; Clarence P. Noon
1900-1901
127 / 9
N-V (correspondents include Stephen Northey, H.F. Noyd, E.J. Nunley, Charles H. Peck, E.R. Purnell, R.P. Quarles, Nettie Rae, The Review of Reviews, S.B. Rice, John Sackerson, Paul Von Boeckmann)
1896-1907
127 / 10
W-Y, unidentified (correspondents include D.Y. Warner, C.D. Wason, Benjamin Webster, Western Lumber Company, A.F. Wey, W.D. Wheeler, W.H. Winters, W.W. Wishon, John Wren, W.H. Young Jr.)
1897-1905
Miscellany
Box/Folder
127 / 11
Lists of registered voters (includes precincts in Red Rock, Medicine Lodge, Silver Bow County, Pony, Dewey, South Boulder, Sand Creek, Harrison, Twin Bridges, Rochester, Big Hole, Linder's School House)
1896
127 / 12
State Holding Company articles of incorporation
1910
John M. Howard, Personal
Outgoing Correspondence
Box/Folder
127 / 13
Letterpress book (primarily handling affairs for Morris Sellers Largey; includes correspondence with The Rork Company)
1906-1909
S.B. Rice
Incoming Correspondence
Box/Folder
127 / 14
A-J (correspondents include John Adams, J.E. Callaway, Combination Mining and Milling Company, Curtis and Burdett, Hattie A. Daniels, Fraser and Chalmers, John G. Howard, S.W. Hurst, W.C. Jones)
1873-1891
127 / 15
Patrick A. Largey
1878-1881
127 / 16
George W. Layton [includes enclosed letters to Layton from L.L. Lombard]
1890-1891
127 / 17
L.L. Lombard
1891
127 / 18
O-U, unidentified (correspondents include Kermit Olds; J.M. Page; Palmer, Fuller and Company; J.Q. Preble; Alex H. Tarbet; J.D. Thomas; Union Foundry Works)
1872-1891
Silver Bow County Airport Commission [R. Bourke MacDonald]
General Correspondence
Box/Folder
128 / 1-4
Chronological (correspondents include Butte Development Association, Civil Aeronautics Administration, Casper Wyoming Air Terminal, Montana State University Missoula, Northwest Airlines, Western Airlines, Allen R. McKenzie, Montana Aeronautics Commission, United States Aviation Underwriters, Wenzel and Company, Wulf Realty Company, Montana State Highway Dept., Federal Aviation Agency, Silver Bow County Attorney)
1953-1961
Financial Records
Box/Folder
128 / 5
Miscellaneous (includes list of claims and warrants, audit, estimate for final payment)
1956-1961
Legal Documents
Box/Folder
128 / 6
Contracts (Northwest Airlines, Western Airlines, and architects Norman J. Hamill and Associates)
1949, 1957, 1960
128 / 7
Miscellaneous (includes quit claim deed, City of Butte resolution on name change, radio lease agreement, land legal descriptions)
1957-1960
Reports
Box/Folder
128 / 8
Reports re Butte Municipal Airport by George E. Johnson and T.J. Rivenes
1945, 1947, undated
Miscellany
Box/Folder
128 / 9
Insurance coverage
1959
128 / 10
Miscellaneous (includes specifications, grant applications, plans, etc.)
1959-1961
State Savings Bank
Outgoing Correspondence
Box/Folder
128 / 11
To T.M.T. Raborg
1910
Court Papers
Box/Folder
128 / 12
United States vs. State Savings Bank (re illegal timber cutting on public lands by Anthony Hollingsworth)
1897
Miscellany
Box/Folder
128 / 13
Montana bank reform bill
1907
Mining Enterprises of P.A. Largey, Largey Estate, et al.
Subject Files
Box/Folder
129 / 1
Canada Mines Company, Elkhorn
1912
129 / 2
Comanche Mining Company assays and payroll [P.A. Largey]
1889
129 / 3
Continental Coal Company of Canada (re Flathead Valley lands)
1909, 1912
129 / 4
Davis-Daly Estates Copper Company bylaws
circa 1906
129 / 5
Dreamland Mining Company articles of incorporation [M.S. Largey and E.W. King]
1906
129 / 6
Golden Hematite Lode Claim agreements [Arthur V. Corry]
1901
129 / 7
Iron Rod Mining Company annual statement [P.A. Largey]
1896
129 / 8
Kearsarge Group of Mines, Virginia City, reports by Edward Manion, Henry C. Beeler, and E.H. MacDonald
1903-1906
129 / 9
McQueen Placer Claim report and lease agreements [Franklin Farrell]
1900-1911
129 / 10
Montana and Idaho Gold Mining Company cash book and payroll [Largey Estate]
1898-1902
129 / 11
Montana and Idaho Gold Mining Company minutes and bylaws [Largey Estate]
1898
129 / 12
Morning Star Mine payroll
1911
129 / 13
Oneida Lode legal documents [W.W. Wishon]
1900-1903
129 / 14
Radersburg Gold Mining Company correspondence [M.S. Largey and Charles E. Gruwell]
1910-1911
129 / 15
Radersburg Gold Mining Company legal documents [M.S. Largey and Charles E. Gruwell]
1909-1912, undated
129 / 16
Radersburg Gold Mining Company organizational records [M.S. Largey and Charles E. Gruwell]
1910-1913
129 / 17
Shonbar Mining Company cash book [P.A. Largey]
1891
129 / 18
Shonbar Mining Company stock ledger [P.A. Largey]
1891
129 / 19
Sioux Chief Mine balance sheets, payroll, etc. [Lulu Largey and John T. Baldwin]
1900-1901
129 / 20
Smokehouse Mine correspondence [Largey Estate and W.W. Wishon]
1900-1903
129 / 21
Smokehouse Mine assays, financial statements, indemnity bond [Largey Estate and W.W. Wishon]
1899-1901
129 / 22
Speculator Mine correspondence [M.S. Largey, W.W. Wishon, R.J. MacDonald]
1895-1902, 1939
129 / 23-24
Speculator Mine assays, ore shipments, smelter returns
1889-1898, 1908
129 / 25
Speculator Mine bank statements and financial statements
1897, 1901-1902
129 / 26
Speculator Mine miscellany (includes proposal for machinery, draft of legal document)
1904, undated
129 / 27
Sulphide Mining Company articles of incorporation and bylaws [M.S. Largey and E.W. King]
1906

Names and SubjectsReturn to Top

  • Subject Terms :
  • Fires --Montana--Butte
  • Hardware stores--Montana--Butte
  • Hardware stores--Montana--Virginia City
  • Lumber trade--Idaho--Coeur d'Alene
  • Lumber trade--Idaho--St. Maries
  • Lumber trade--Montana--Butte
  • Lumber trade--Montana--Missoula
  • Mines and mineral resources--Montana--Madison County
  • Mines and mineral resources--Montana--Silver Bow County
  • Paper mills--Montana--Butte
  • Theater--Finance--New York (State)--New York
  • Theater--New York (State)--New York
  • World War, 1939-1945--Home front--Montana
  • Geographical Names :
  • Butte (Mont.)--Commerce
  • Coeur D'Alene (Idaho)--Commerce
  • Speculator Mine (Butte, Mont.)
  • Virginia City (Mont.)--Commerce