Thomas Charles Power papers, 1868-1950  PDF

Overview of the Collection

Creator
Power, Thomas C. (Thomas Charles), 1839-1923
Title
Thomas Charles Power papers
Dates
1868-1950 (inclusive)
Quantity
290 linear feet of shelf space
Collection Number
MC 55 (collection)
Summary
T.C. Power was a Montana merchandise, transportation, mining, ranching, banking, and real estate magnate; and U.S. Senator from Montana from 1890 to 1895. Collection (1868-1950) includes personal, business, and political correspondence plus financial and legal papers of many of his business enterprises. Collection documents Power's involvement in military and Indian trade, steamboating, freighting, stage coach lines, mail contracts, cattle and sheep ranching, mining, banking, bridge building, townsite development, and other enterprises.
Repository
Montana Historical Society, Research Center Archives
Montana Historical Society Research Center Archives
225 North Roberts
PO Box 201201
Helena MT
59620-1201
Telephone: 406-444-2681
Fax: 406-444-5297
mhslibrary@mt.gov
Access Restrictions

Collection is open for research.

Additional Reference Guides

Table of Contents to finding aid is available at the Montana State Historical Society

Languages
English
Sponsor
Funding for encoding this finding aid was provided through a grant awarded by the National Endowment for the Humanities.


Biographical NoteReturn to Top

Thomas Charles Power was born at Dubuque, Iowa, May 22, 1839, the son of Irish immigrants, Michael W. Power and Catherine McLeer Power. He was raised on the family farm near Dubuque. The eldest of four children, Power contributed heavily to the work on the farm while completing the rudimentary education offered in area schools. In his teens, Power attended Sissinawa Mound College, in Wisconsin, where he studied science and engineering. After three years of study, but without graduating, he returned to his home and taught in rural schools near Peru, Iowa, during the years 1858-1860. In 1860, Thomas Power accepted a job with a survey party for the federal government and spent the next four years surveying for government and private firms in the Dakotas, Nebraska, Kansas, and eastern Montana. In 1865, he settled in Nebraska, first working as a carpenter, and, in 1866, he became a minor partner in a wholesale merchandising firm supplying several frontier areas.

This investment, and his familiarity with the West, led him, in the following year, to locate at Fort Benton, Montana Territory, head of navigation on the Upper Missouri. With the stock of goods he brought with him, he opened a general mercantile firm in the spring of 1867. His younger brother, John W. Power, followed with a further stock of goods later that spring, and Power's initial company, T.C. Power and Brother, was formed.

T.C. Power's firm was ideally located, for not only did it trade with residents of the locality, the military garrison, and Indian tribes of the region, but as head of navigation on the Missouri, Fort Benton offered unique advantages of supply and served as the hub of a freighting network to the towns and camps of the isolated Territory. Power rapidly exploited his situation and, in 1868, began supplementary overland freighting operations while expanding the range and quantity of his merchandise.

T.C. Power and Brother and the other large Fort Benton firm, I.G. Baker and Company, dominated trade and freighting on the northern plains by the mid 1870's. A significant portion of the business of these firms was in the fur and hide trade with Indians of the region and other hunters, an involvement that coincided with the period of slaughter of the northern buffalo herd. The hide trade, and, later, buffalo bones made up many of the down river cargos in the 1870's and early 1880's.

The rapid expansion of the Power and Baker firms caused them to invest in the construction of the river steamer Benton, to supply goods for their operations and to carry gold, silver, hides, and other products down river. This investment, in 1874, resulted in the formation of the Fort Benton Transportation Company and in subsequent years other steamboats were built or purchased to expand this facet of the trade. In the late 1870's, Power purchased Baker's interest in the steamer line and continued its expansion until the firm dominated the Upper Missouri commerce in the years remaining before railroads reached the region and effectively ended river transportation. As an adjunct to his steamer and freighting interests, Power, in 1879, formed the first of several stagecoach lines which served much of northern and central Montana and, eventually, linked with the transcontinental Northern Pacific Railroad at Billings.

While retaining his investments in the Fort Benton area, in 1878, T.C. Power settled permanently in Helena, by then Territorial capital, and later State capital, and rapidly emerging as the focus of Montana's finance and trade. Having centered his business interests at Helena, Power became active in the capital's economic, political and social life. He maintained several commercial firms, built and operated the American National Bank, and speculated in real estate and regional mining companies.

T.C. Power's entrepreneurial interests were extremely broad; he founded or invested in over ninety-five companies in the course of his active career. During the period 1880-1920, in addition to major interests in merchandising and transportation, he invested in cattle and sheep ranching, real estate throughout the northwest, lumbering, coal mining, electric power generation, hotels, automobile distributing, military and reservation supply, agricultural implement sales, banking, grain milling, municipal water supply, metals mining, oil, and irrigation.

An interest in politics paralleled Power's diverse business career. A lifelong Republican, he was an active supporter of the Territorial and State party, as well as contributing to and involving himself in national party affairs. He served as a delegate to the abortive 1884 Constitutional Convention, but chose not to run for the 1889 Convention which resulted in Montana's statehood. Power was defeated in the first state gubernatorial election, in 1889, by Joseph K. Toole, the Democratic candidate. In 1890, he was selected by the divided First State Legislative Assembly as one of four senators, two from each party, to fill Montana's two seats in the nation's upper house. Power and the other Republican chosen, Wilbur Fisk Sanders, were seated by the Republican-controlled U. S. Senate over the bitter opposition of the Democratic contenders. Power's service in the Senate, 1890-1895, was creditable, with concentration on the State's major interests: the free coinage of silver, irrigation, the disposal of the public domain, and the wool tariff. T.C. Power's one term in the Senate ended his active involvement in politics.

Thomas C. Power married Mary Flanagan at Dubuque, Iowa, in 1867, just prior to travelling to Montana. The couple had one son, Charles Benton Power. T.C. Power, still in active control of his varied financial interests, died at Helena, Montana, March 16, 1923.

Charles Benton Power was born at Dubuque, Iowa, November 9, 1868, the son of Thomas C. and Mary Flanagan Power. His early life was spent at Fort Benton, Montana, center of his father's financial interests. He moved to Helena with his family in 1878. There he completed his early education in the public schools of the community. In 1888, C.B. Power received a Bachelor of Arts degree from Georgetown University, Washington, D.C., and later completed a supplemental Bachelor's degree and a law degree at Columbia University, in 1891 and 1893.

C.B. Power returned to Helena, Montana after completion of his education and entered the practice of law. He joined his father, in 1895, in the management of the Power business interests in Montana and the northwest. In 1923, after his father's death, C.B. Power succeeded to ownership and operation of the remaining firms. During his business career, C.B. Power's interests remained primarily in merchandising and real estate, but he also invested in oil, hotels, agriculture and mining.

C.B. Power married Mable Larson of Helena, in 1901. The couple had three children, Margaret, Charles B., Jr., and Jane Elizabeth. Mrs. Mable Power died in 1918. In 1944, C.B. Power married Pauline Ely. Charles Benton Power died at Helena, November 15, 1953.

Content DescriptionReturn to Top

The T. C. Power papers are arranged into sixteen subgroups: 1) T.C. Power--Political, 2) T.C. Power--Personal, 3) T.C. Power and Brother (includes associated companies), 4) C.B. Power--Personal, 5) Grain Companies, 6) Hardware Companies, 7) Mercantile Companies, 8) Mining Companies, 9) Organizations 10) Ranch Companies, 11) Real Estate, 12) Transportation Companies, 13) Water Companies, 14) Bismarck, North Dakota, enterprises, 15) Washington and Oregon enterprises, and 16) Miscellaneous enterprises.

The papers (1881-1902) in the 'T.C. Power--Political' subgroup document his unsuccessful bid to be the first State governor in 1889 and, more importantly, his term as a United States senator, 1890-1895. Forming the largest segment of the political papers is the General Correspondence, which reflects issues that affected the livelihood of his constituents: free silver and the wool tariff. Most of this is incoming correspondence with only a few letters of reply from Power. Other questions of interest to Montanans during his term of office were the establishment of better services, such as post offices for rural areas, irrigation, uses of public lands, and requests for political patronage. The subgroup also contains Financial Records, including an election expense account for 1888-1895; Legal Documents, Speeches, including an 1889 campaign speech; Clippings, mainly tariff issues, irrigation, and political scrapbooks; and a Miscellany Series, which includes lists of registered voters; federal documents; a record of bills, etc., pertaining to irrigation introduced in the U. S. Senate during the 52nd Congress, an 1892 list of attorneys in Montana, and petitions for the establishment of post offices.

The papers (1871-1923) in the 'T.C. Power--Personal' subgroup reflect his involvement in the firm of T.C. Power and Brother, and his financial investments in other areas. Because Power played such an important role in the administration of T.C. Power and Brother, his General Correspondence details some of the activity of the holding company, particularly after 1900. The Financial Records, which detail his personal investments in mining and real estate--including areas outside of Montana, make up another significant portion of his personal papers. There are also some records for his household expenses. Other series include Legal Documents, consisting mostly of agreements and bills of sale; Organization records, including stock certificates and minutes of meetings; miscellaneous Clippings; assay and company Reports; and a Miscellany Series including such things as a 1920 list of sheep owners in Montana and a 1916 list of materials suitable for paving streets in Fort Benton.

The largest volume of records are those in the 'T.C. Power and Brother' subgroup. T.C. Power and Brother was a holding company whose operations first centered at Fort Benton. Originally the activity of the company focused on steamboating on the Missouri River, supplying merchandise to branch stores, Indian agencies and military posts, cattle ranches, and area residents. The company later expanded to include mining, stage coach lines, and real estate. Records for the holding company are nearly complete for the period 1880-1900. Some records, such as outgoing correspondence and financial material, date to the late 1860s. Between 1900 and 1920 there is almost no correspondence in the company's records. Consequently, the personal papers of T.C. Power and of C.B. Power, and those companies in which T.C. Power and Brother had an interest, must be used to fill this gap. Series in this subgroup include "Incoming Correspondence (1881-1893; Outgoing Correspondence in letterpress books (1868-1896); General Correspondence (1919-1930); Legal Documents (1871-1895); Court Papers (1883-1887); one 1889 Speech by W.V. Pemberton; one assay Report (1885); and miscellaneous Clippings (1882). The Financial Records Series contains bills and statements (1873-1930), credit books (1892-1899), dry goods books (1882-1899), inventories (1881-1890), trial balances (1881-1891), journals (1870-1927), ledgers (1867-1903), cash books (1868-1901), day books (1868-1899), and order books (1872-1899). The Miscellany Series consists of consignments (1878-1883), shipping books (1868-1889), receiving books (1869-1891), loading books (1875-1879), discharging books (1870-1882), bills of lading and freight bills (1868-1897), tracers and claims (1880-1889), requisitions (1881-1893), and ammunition orders (1877-1882) for the Blackfeet Indian Agency. This subgroup also contains records of various subsidiary companies.

Charles Benton Power's personal records (1895-1941), in the 'C.B. Power--Personal' subgroup, document his active participation in various aspects of T.C. Power and Brother, as well as his extensive interests outside of Montana. His General Correspondence (1895-1940) documents the economic reversals of the 1920s and 1930s, particularly as they affected the companies of T.C. Power and Brother. Other series include Financial Records (1895-1940); Legal Documents (1894-1938); and Organization records (1922-1932), including stock certificates and minutes of the Montana Automobile Association.

The 'Grain', 'Hardware', 'Mercantile', 'Mining', 'Organization', 'Ranch', 'Real Estate', 'Transportation', 'Water', and 'Bismarck, North Dakota' subgroups reflect the Powers' wide-ranging economic interests. In many ways the records represent a cross-section of Montana's economic life during the late 1800s and the early 1900s. During the 1800s most of the records of these companies were retained with the T.C. Power and Brother records. After 1900, however, they were filed separately by each company. The difficulty then in dealing with this collection is that the whole Power corporation was not entirely consistent in either of these practices. Consequently a researcher interested in one of these subgoup companies also has to look in the T.C. Power and Brother records, and in the personal papers of T.C. Power and C.B. Power. In addition to their Montana businesses, T.C. and C.B. Power were also involved in real estate, irrigation, mercantile, banking, and lumbering operations in Oregon and Washington.

The records in the 'Washington and Oregon' subgroup have been kept separate from the Montana businesses, but additional material can be found in the 'T.C. Power and Brother', 'T.C. Power--Personal', and 'C.B. Power--Personal' subgroups.

Use of the CollectionReturn to Top

Restrictions on Use

The Montana Historical Society is the owner of the materials in the Research Library and makes available reproductions for research, publication, and other uses. Written permission must be obtained from the Research Library before any reproduction use. The Society does not necessarily hold copyright to all of the materials in the collections. In some cases, permission for use may require seeking additional authorization from the copyright owners.

Preferred Citation

Item description and date. Collection Title. Collection Number. Box and Folder numbers. Montana Historical Society Research Center, Archives, Helena, Montana.

Administrative InformationReturn to Top


Detailed Description of the CollectionReturn to Top

The following section contains a detailed listing of the materials in the collection

Thomas C. Power--Political Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
1 / 1
Thomas H. Carter
1888
1 / 2
George O. Eaton
1888
1 / 3
Nicholas M. Erickson
1888
1 / 4
Alexander C. Johnson
1888
1 / 5
Isaac D. McCutcheon
1888
1 / 6
Lee Mantle
1888
1 / 7
Albert J. Seligman
1888
1 / 8
D-W (correspondents include William H. DeWitt, S.A. Estes, George W. Irvin, Alvin Lent, J.P. Woolman)
1888
1 / 9
Telegrams (correspondents include Marcus Daly, William Hoge, Dan McKay, James H. Mills)
1888
1 / 10
American Protective Tariff League
1889
1 / 11
Charles A. Aubrey
1889
1 / 12
Albert L. Babcock
1889
1 / 13
Isaac P. Baker
1889
1 / 14
Benton Transportation Company
1889
1 / 15
Nicholas J. Bielenberg
1889
1 / 16
Absalom F. Bray
1889
1 / 17
Thompson Campbell
1889
1 / 18
John Blatchford Collins
1889
1 / 19
Patrick Conlon
1889
1 / 19a
W. A. Clark
1889
1 / 20
Nicholas M. Erickson
1889
1 / 21
Andrew B. Hammond
1889
1 / 21a
L. H. Hershfield
1889
1 / 22
Simeon S. Hobson
1889
1 / 23
William L. Hoge
1889
1 / 24
Harry R. Horr
1889
1 / 25
Allan R. Joy
1889
1 / 26
Hiram Knowles
1889
1 / 27
Peter Koch
1889
1 / 28
Paul McCormick
1889
1 / 29
Lee Mantle
1889
1 / 30
Justin E. Morse
1889
1 / 31
Gust. Moser
1889
1 / 32
National Silver Convention
1889
1 / 33
Albert J. Seligman
1889
1 / 34
W.B. Shaw
1889
1 / 35
S.A. Swiggett
1889
1 / 36
Portus B. Weare
1889
1 / 37
Benjamin Franklin White
1889
1 / 38
Lucius Whitney
1889
1 / 39
A-M (correspondents include W.B. Allison, John C. Barr, William Bartle, E. Bement & Sons, Butte Scandinavian Democratic Club, W.D. Deaton, Fairbanks, Morse & Co., Charles S. Fell, Fergus County Republican Committee, James Fergus, Aaron Hershfield, Home Land & Cattle Co., Charles H. Hood, Lewis and Clark County Republican Committee, John McCormick, J.P. Menard, Charles E. Miller, Missoula County Republican Central, James H. Moe, Thomas F. Morgan, S.G. Murray)
1889
1 / 40
O-Y (correspondents include F.D. Pease, G.J. Reek, Republican League of the United States, River Press Publishing Co., James M. Ryan, Shaffer & Read, Almon Spencer, Superior Drill Co., William H. Todd, J.A. Viall, Williams & Goodenow, Winona Wagon Co.)
1889
1 / 41
Telegrams (correspondents include W.B. Allison, Isaac P. Baker, John S. Booge, Absalom F. Bray, Thompson Campbell, Clum & Dingman, Patrick Conlon, O. Fletcher Goddard, William J. Jack,Hiram Knowles, Lee Mantle, Charles H. McLeod, F.D. Pease, Reid, Murdoch & Co., Albert J. Seligman, Portus B. Weare)
1889
1 / 42
American Protective Tariff League
1890
1 / 43
Charles Aubrey
1890
1 / 44
Albert L. Babcock
1890
1 / 45
Isaac P. Baker
1890
1 / 46
Alexander C. Botkin
1890
1 / 47
George M. Bourquin
1890
1 / 48
Absalom F. Bray
1890
1 / 49
Thompson Campbell
1890
1 / 50
Thomas H. Carter
1890
1 / 51
John H. Charles
1890
1 / 52
John Blatchford Collins
1890
1 / 53
Patrick Conlon
1890
1 / 54
Thomas Couch
1890
1 / 55
William Courtenay
1890
1 / 56
Thomas A. Cummings
1890
1 / 57
George C. Douglas
1890
2 / 1
George O. Eaton
1890
2 / 2
Nicholas M. Erickson
1890
2 / 3
Robert Fisher
1890
2 / 4
John Gannon
1890
2 / 5
O. Fletcher Goddard
1890
2 / 6
Andrew B. Hammond
1890
2 / 7
Charles S. Hartman
1890
2 / 8
Simeon S. Hobson
1890
2 / 9
Harry R. Horr
1890
2 / 10
Robert H. Howey
1890
2 / 11
William M. Jack
1890
2 / 12
Alexander C. Johnson
1890
2 / 13
Hiram Knowles
1890
2 / 14
Peter Koch
1890
2 / 15
Richard Lockey
1890
2 / 16
Isaac D. McCutcheon
1890
2 / 17
Charles H. McLeod
1890
2 / 18
Lee Mantle
1890
2 / 19
Thomas O'Hanlon
1890
2 / 20
John W. Power
1890
2 / 21
John E. Rickards
1890
2 / 22
Wilbur Fisk Sanders
1890
2 / 23
Charles R. Severance
1890
2 / 24
George Steell
1890
2 / 25
S. A. Swiggett
1890
2 / 26
Portus B. Weare
1890
2 / 27
Elbert Durkee Weed
1890
2 / 28
Benjamin Franklin White
1890
2 / 29
Lucius Whitney
1890
2 / 30
A-C (correspondents include, John C. Barr, William Bartle, R.T. Bayliss, E.W. Beattie, Charles Bird, George E. Boos, Charles A. Broadwater, Z.T. Burton, John V. Carroll, John K. Castner, O.G. Cooper, E.A. Crain)
1890
2 / 31
D-G (correspondents include Davenport Mills Co., Walter W. DeLacy, James Fergus, Gallatin County Farmers Alliance, G. H. Goodrich)
1890
2 / 32
H-K (correspondents include Thomas G. Hathaway, John J. Healy, L.H. Hershfield, David Hilger, Charles W. Hoffman, M.H. Keefe, W. H. Kelly, Henry A. Kennerly)
1890
3 / 1
L-M (correspondents include William MacQueen, Thomas A. Marlow, Marshall Field & Co. James Mauldin, Perry M. McAdow, Robert L. McCulloh, James H. Moe, S. G. Murray)
1890
3 / 2
N-R (correspondents include Gilman R. Norris, Northern Pacific Railroad Company, F. D. Pease, L. W. Peck, John Potter, J.C. Rainsford, G. J. Reek, Republican Central Committee, H. P. Rolfe, Charles L. Ryan)
1890
3 / 3
S-T (correspondents include Asa P. Samples, C. W. Sparr, Almon Spencer, Clark Tingley)
1890
3 / 4
U-Z (correspondents include United States Assay Office, United States Executive Office, United States Indian Affairs Office; United States Indian Service, Flathead Agency; United States Interior Department, United States Justice Department, United States Land Offices, United States Pensions Bureau, United States Post Office Department United States Senate Secretary, United States War Department, Peter Van Schaak & Sons, Rudolf Von Tobel Sr. & Jr., John M. Vrooman, Decius S. Wade, James B. Walker, William Weinstein Jr., W. S. Wetzel, A. H. Wilder, Walter A. Wood, Frank E. Wright)
1890
3 / 5
A-L telegrams (correspondents include W. B. Allison, Isaac P. Baker, John S. Booge, George E. Boos, George M. Bourquin, Thompson Campbell, Thomas H. Carter, John H. Charles, John Blatchford Collins, Patrick Conlon, Thomas Couch, Thomas A Cummings, E. A. Crain, George O. Eaton, Robert Fisher, O. D. Frary, O. Fletcher Goddard, Andrew B. Hammond, Samuel T. Hauser, F. George Heldt, L. H. Hershfield, Anton M. Holter, William J. Jack, R. H. Kleinschmidt,)
1890
3 / 6
M-W telegrams (correspondents include Lee Mantle, Marshall Field & Co. Thomas L. Martin, Paul McCormick, Isaac D. McCutcheon, Joseph H. McKnight, Charles H. McLeod, E. C. Meacham, M. A. Meyendorff, Charles E. Miller, Thomas O'Hanlon, John E. Rickards, James M. Ryan, Matthew Ryan Jr., Wilbur Fisk Sanders, Albert J. Seligman, George Steell, William H. Todd, Joesph K. Toole, United States Interior Department Billings, James B. Walker, Portus B. Weare, Elbert Durkee Weed, Benjamin Franklin White, A. H. Wilder)
1890
3 / 7
Charles Aubrey
1891
3 / 8
Albert L. Babcock
1891
3 / 9
Alexander C. Botkin
1891
3 / 10
Absalom F. Bray
1891
3 / 11
Thomas H. Carter
1891
3 / 12
John Blatchford Collins
1891
3 / 13
D. A. Cory
1891
3 / 14
Thomas Couch
1891
3 / 15
Thomas A. Cummings
1891
3 / 16
George C. Douglas
1891
3 / 17
Clinton D. Firestone
1891
3 / 18
Robert Fisher
1891
3 / 19
John Gannon
1891
3 / 20
O. Fletcher Goddard
1891
3 / 21
Great Northern Railway
1891
3 / 22
E. D. Hastie
1891
3 / 23
Harry R. Horr
1891
4 / 1
Robert H. Howey
1891
4 / 2
Hiram Knowles
1891
4 / 3
Paul McCormick
1891
4 / 4
Charles H. McLeod
1891
4 / 5
Northern Pacific Railroad Company
1891
4 / 6
John E. Rickards
1891
4 / 7
Charles E. Severance
1891
4 / 8
W. B. Shaw
1891
4 / 9
George Steell
1891
4 / 10
S. A. Swiggett
1891
4 / 11
Portus B. Weare
1891
4 / 12
Elbert Durkee Weed
1891
4 / 13
Lucius Whitney
1891
4 / 14
A-G (correspondents include John C. Barr, Berg Brothers, R. W. Buckland, R. H. ClendeninFred W. Foster, Charles G. Griffith)
1891
4 / 15
H-R (correspondents include R. O. Hickman, David Hilger, Charles W. Hoffman, Anton W. Holter, Henry A. Kennerly, Marshall Field & Co., S. G. Murray, F. D. Pease, William T. Pigott)
1891
4 / 16
S-T (correspondents include John W. H. Stouch, Clark Tingley)
1891
4 / 17
U-W (correspondents include United States Agriculture Department Washington, United States Commission of Fish & Fisheries, United States Executive Office, United States Geological Survey Washington, D. C., United States Interior Department Billings, United States Interior Department Census Office, United States Land Offices,United States Post Office Department Washington, D. C., United States Senate Secretary, United States Treasury Department Assay Office, United States Treasury Department Washington, D. C., United States War Department Washington, D. C., A. H. Wilder)
1891
4 / 18
Telegrams (correspondents include Isaac P. Baker, Franklin, MacVeagh & Co., Anton M. Holter, Robert H. Howey, Charles H. McLeod, Wilbur Fisk Sanders, James B. Walker)
1891
4 / 19
J. A. Auld
1892
4 / 20
Nicholas J. Bielenberg
1892
4 / 21
Alexander C. Botkin
1892
4 / 22
Absalom F. Bray
1892
4 / 23
Daniel Brereton
1892
4 / 24
Barnard Brown
1892
4 / 25
Thompson Campbell
1892
4 / 26
Thomas H. Carter
1892
4 / 27
D. A. Cory
1892
4 / 28
Thomas A. Cummings
1892
4 / 29
Nicholas M. Erickson
1892
4 / 30
Robert Fisher
1892
4 / 31
D. E. Folsom
1892
4 / 32
John Gannon
1892
4 / 33
O. Fletcher Goddard
1892
5 / 1
J. Hamburger
1892
5 / 2
Andrew B. Hammond
1892
5 / 3
Charles S. Hartman
1892
5 / 4
Henri J. Haskell
1892
5 / 5
E. D. Hastie
1892
5 / 6
R. J. Hinton
1892
5 / 7
William J. Hoge
1892
5 / 8
Harry R. Horr
1892
5 / 9
Robert H. Howey
1892
5 / 10
Allan R. Joy
1892
5 / 11
Peter Koch
1892
5 / 12
Conrad Kohrs
1892
5 / 13
Richard Lockey
1892
5 / 14
Paul McCormick
1892
5 / 15
Joseph H. McKnight
1892
5 / 16
Charles H. McLeod
1892
5 / 17
Lee Mantle
1892
5 / 18
Wilbur N. Noffsinger
1892
5 / 19
Northern Pacific Railroad Company
1892
5 / 20
John E. Rickards
1892
5 / 21
Albert J. Seligman
1892
5 / 22
S. A. Swiggett
1892
5 / 23
Portus B. Weare
1892
5 / 24
Elbert Durkee Weed
1892
5 / 25
Benjamin Franklin White
1892
5 / 26
Lucius Whitney
1892
5 / 27
A-F (correspondents include E. K. Abbott, John C, Barr, William Bartle, E. W. Beattie, Beaverhead County Republican Central Committee, Berg Brothers, Z. T. Burton, G. W. Cook, W. G. Conrad, Robert E. Fisk, Fred W. Foster)
1892
5 / 28
G-O (correspondents include George D. Greene, John J. Healy, Home Land & Title Co., Kalispell Townsite Co., William A. Lyon, Madison County Clerk and Recorder, Madison County Treasurer, Phil A. Manx, Charles E. Miller, Missoula County Republican Central, Thomas F. Morgan, Gilman R. Norris)
1892
5 / 29
P-T (correspondents include H. M. Parchen & Co., F. D. Pease, G. J. Reek, C. R. Scoffin, N. C. Smith, C. W. Sparr, Cyrus Stiles, Clark Tingley)
1892
5 / 30
U-W (correspondents include United States Agriculture Department, United States Commission of Fish & Fisheries, United States Indian Affairs Office, United States Indian School Service Ft. Shaw, United States Indian Service Blackfeet Agency, United States Interstate Commerce Commission, United States Land Offices, United States Post Office Department, United States Senate Secretary, United States Treasury Department, Rudolf Von Tobel, John M. Vrooman, James A. Walsh)
1892
5 / 31
Telegrams (correspondents include Isaac P. Baker, Nicholas J. Bielenberg, Barnard Brown, John V. Carroll, Thomas H. Carter, Thomas A. Cummings, Simeon S. Hobson, Alexander Johnson, Lee Mantle, M. A. Meyendorff, Charles E. Miller, Wilbur N. Noffsinger, Charles Benton Power, J. C. Rainsford, Wilbur Fisk Sanders, Albert J. Seligman, C. W. Sparr, Portus B. Weare)
1892
5 / 32
American Protective Tariff League
1893
5 / 33
Charles Aubrey
1893
5 / 34
J. C. Auld
1893
5 / 35
Albert L. Babcock
1893
6 / 1
Isaac P. Baker
1893
6 / 2
Nicholas J. Bielenberg
1893
6 / 3
Alexander C. Botkin
1893
6 / 4
George M. Bourquin
1893
6 / 5
Daniel Brereton
1893
6 / 6
Barnard Brown
1893
6 / 7
John H. Charles
1893
6 / 8
John Blatchford Collins
1893
6 / 9
D. A. Cory
1893
6 / 10
William Courtenay
1893
6 / 11
Thomas C. Cummings
1893
6 / 12
George O. Eaton
1893
6 / 13
Nicholas M. Erickson
1893
6 / 14
Clinton D. Firestone
1893
6 / 15
Robert Fisher
1893
6 / 16
John Gannon
1893
6 / 17
O. Fletcher Goddard
1893
6 / 18
Great Northern Railway
1893
6 / 19
Charles S. Hartman
1893
6 / 20
Henri J. Haskell
1893
6 / 21
E. D. Hastie
1893
6 / 22
R. J. Hinton
1893
6 / 23
William L. Hoge
1893
6 / 24
Harry R. Horr
1893
6 / 25
Robert H. Howey
1893
6 / 26
William M. Jack
1893
6 / 27
Ella L. Knowles
1893
6 / 28
Hiram Knowles
1893
6 / 29
Peter Koch
1893
6 / 30
Paul McCormick
1893
6 / 31
Joseph H. McKnight
1893
6 / 32
Charles H. McLeod
1893
6 / 33
Lee Mantle
1893
6 / 34
Montana Free Coinage Association
1893
6 / 35
Justin E. Morse
1893
6 / 36
Wilbur N. Noffsinger
1893
6 / 37
Northern Pacific Railroad Company
1893
6 / 38
Thomas O'Hanlon
1893
6 / 39
John W. Power
1893
6 / 40
M. W. Ransom
1893
6 / 41
John E. Rickards
1893
6 / 42
Wilbur Fisk Sanders
1893
6 / 43
Charles E. Severance
1893
6 / 44
W. B. Shaw
1893
6 / 45
Frank L. Sizer
1893
6 / 46
George Steell
1893
6 / 47
Granville Stuart
1893
6 / 48
William W. Van Orsdel
1893
6 / 49
Portus B. Weare
1893
6 / 50
Elbert Durkee Weed
1893
6 / 51
Lucius Whitney
1893
6 / 52
Wool Growers' Association
1893
6 / 53
A-B (correspondents include E.K. Abbott, O.R. Allen, W.B. Allison, American Bimetallic League, James M. Armoux, David Arnes, M. D. Baldwin, Baltimore & Ohio Railroad, Co., C. H. Barstow, E. W. Beattie, John W. Besserer, Louis V. Bogy, George E. Boos, Bower Bros., Broadwater & Pepin; Burdett, Thompson & Law, Z. T. Burton)
1893
6 / 54
C-E (correspondents include Edward F. Cameron, John V. Carroll, John K. Castner, William A. Chessman, Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., Charles E. Conrad, David Cowan)
1893
7 / 1
F-G (correspondents include Fenno Brothers & Childs, Nathaniel Ford, Fred W. Foster, R. Arthur Fraser, Great Northern Railway Co., George D. Greene)
1893
7 / 2
H-J (correspondents include William Harrison, L. H. Hershfield, David Hilger, Charles W. Hoffman, Anton M. Holter, G. E. Ingersoll, Inter Mountain Publishing Co.,)
1893
7 / 3
K-L (correspondents include F. S. Lang & Co., M. H. Keefe, James B. Keenan, Nicholas Kessler, J. H. Kimball, Mack J. Leaming, E. E. Leech, Alvin C. Leighton, William A. Lyon)
1893
7 / 4
M (correspondents include Madison County Clerk & Recorder, D. W. Marsh, Marshall Field & Co., Thomas L. Martin, Mayn & Heitman, C. H. McArthur, M. A. Meyendorff, C. R. Middleton, Missoula Publishing Co., Montana Auditor, Montana College of Agriculture and Mechanic Arts, Montana Governor's Office, Montana Land Agent, Montana Secretary of State, Philip I. Moule, Mullan Pass Coal Company, M. H. Murphy, Ira Myers)
1893
7 / 5
N-Q (correspondents include Joseph Nimmo Jr., Northern Pacific Railroad Company, John E. Osborne, Myron M. Parker, F. D. Pease, Charles Benton Powers
1893
7 / 6
R-T (correspondents include J. W. Seligman & Co., J. C. Rainsford, Thomas S. Rattle, F. H. Ray, Reid, Murdoch & Co., River Press Publishing Co., H. P. Rolfe, C. R. Scoffin, Fisk J. Shaffer, Shannon Bros. & Co., N. C. Smith, William H. Standish, Studebaker Bros. Manufacturing Co., James Sullivan, T. J. Tallant, Joseph K. Toole)
1893
7 / 7
U-United States C (correspondents include United States Agriculture Department, United States Civil Service Commission, United States Commission of Fish & Fisheries)
1893
7 / 8
United States G-L (correspondents include United States Census Office, United States Indian Affairs Office, United States Indian Commissioners Board, United States Indian School Service Ft. Shaw & Harlem, United States Indian Service Blackfeet & Ft. Belknap & Crow Agencies, United States Interior Department Billings, United States Interstate Commerce Commission, United States Justice Department, United States Land Offices, United States Pension Bureau)
1893
8 / 1
United States, P--V (correspondents include United States Post Office Department, United States Senate Secretary, United States Treasury Department, United States War Department, Rudolf Von Tobel)
1893
8 / 2
W-Y (correspondents include Decius S. Wade, Henry Weidman, Western Federation of Miners, Williams Goodenow & Stanton)
1893
8 / 3
Telegrams (correspondents include E.K. Abbott, Barnard Brown, William A. Chessman, Patrick Conlon, Thomas Couch, Thomas A. Cummings, Marcus Daly, W. D. Deaton, Paris Gibson, Charles S. Hartman, Samuel T. Hauser, Inter Mountain Publishing Co., Alexander Johnson, Nicholas Kessler, Lee Mantle, M. A. Meyendorff, Montana Free Coinage Association, M. H. Murphy, Wilbur N. Noffsinger, John E. Rickards, Wilbur Fisk Sanders, Albert J. Seligman, Fisk J. Shaffer, W. B. Shaw, United States Agriculture Department, United States Interior Department Billings, United States Internal Revenue Service, United States Treasury Department, United States War Department, James B. Walker, Elbert Durkee Weed)
1893
8 / 4
American Protective Tariff League
1894
8 / 5
Charles Aubrey
1894
8 / 6
J.C. Auld
1894
8 / 7
Albert L. Babcock
1894
8 / 8
Isaac P. Baker
1894
8 / 9
Alexander C. Botkin
1894
8 / 10
George M. Bourquin
1894
8 / 11
Absalom F. Bray
1894
8 / 12
Daniel Brereton
1894
8 / 13
Barnard Brown
1894
8 / 14
John H. Charles
1894
8 / 15
John Blatchford Collins
1894
8 / 16
D. A. Cory
1894
8 / 17
William Courtenay
1894
8 / 18
Thomas A. Cummings
1894
8 / 19
Marcus Daly
1894
8 / 20
George O. Eaton
1894
8 / 21
Nicholas M. Erickson
1894
8 / 22
Clinton D. Firestone
1894
8 / 23
Robert Fisher
1894
8 / 24
D. E. Folsom
1894
8 / 25
O. Fletcher Goddard
1894
8 / 26
Great Northern Railway
1894
8 / 27
Andrew B. Hammond
1894
8 / 28
Charles S. Hartman
1894
8 / 29
Henri J. Haskell
1894
8 / 30
Helena Capital Executive Committee
1894
8 / 31
Richard J. Hinton
1894
8 / 32
Simeon S. Hobson
1894
8 / 33
Robert H. Howey
1894
8 / 34
William M. Jack
1894
8 / 35
Alexander C. Johnson
1894
8 / 36
Allan R. Joy
1894
8 / 37
J. C. Judd and Root
1894
8 / 38
Justice, Bateman, & Co.
1894
8 / 39
Hiram Knowles
1894
8 / 40
Richard Lockey
1894
8 / 41
Paul McCormick
1894
8 / 42
Joseph H. McKnight
1894
8 / 43
Charles H. McLeod
1894
8 / 44
Lee Mantle
1894
9 / 1
Montana Free Coinage Association
1894
9 / 2
Montana Stock Growers Association
1894
9 / 3
Justin E. Morse
1894
9 / 4
Gust. Moser
1894
9 / 5
Wilbur N. Noffsinger
1894
9 / 6
Northern Pacific Railroad Company
1894
9 / 7
Thomas O'Hanlon
1894
9 / 8
Charles Benton Power
1894
9 / 9
M. W. Ransom
1894
9 / 10
John E. Rickards
1894
9 / 11
Albert J. Seligman
1894
9 / 12
Charles E. Severance
1894
9 / 13
Frank L. Sizer
1894
9 / 14
George Steell
1894
9 / 15
Granville Stuart
1894
9 / 16
S. A. Swiggett
1894
9 / 17
William W. Van Orsdel
1894
9 / 18
Portus B. Weare
1894
9 / 19
Elbert Durkee Weed
1894
9 / 20
Lucius Whitney
1894
9 / 21
A-B (correspondents include E. K. Abbott, O. R. Allen, W. B. Allison, American Bimetallic League, James M. Armoux, Bank of Fergus Co., John C. Barr, R. T. Bayliss, John W. Besserer, Bower Brothers, Burdett, Thompson & Law, Z. T. Burton)
1894
9 / 22
C-D (correspondents include Edward F. Cameron, Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., David Cowan, G. W. Cook, R. H. Clendenin, W. G. Conrad)
1894
9 / 23
E-G (correspondents include E. D. Edgerton, Henry Elling, Fenno Brothers & Childs, Erastus Green, Charles G. Griffith)
1894
9 / 24
H-I (correspondents include William Harrison, Spencer Hibbard, Anton M. Holter, Ira Ingraham, R. O. Hickman)
1894
9 / 25
J-L (correspondents include Henry A. Kennerly, Alvin C. Leighton, Robert X. Lewis, William A. Lyon)
1894
9 / 26
M (correspondents include Thomas A. Marlow, D. W. Marsh, Marshall Field & Co., Perry M. McAdow, John McCormick, James McMillan & Co., M. A. Meyendorff, Missoula Publishing Co., Montana Agriculture, Labor and Industry Bureau, Montana College of Agriculture and Mechanic Arts, Montana Governor's Office, Montana Superintendent of Public Instruction, Philip I. Moule, Mullan Pass Coal Company, M. H. Murphy, Ira Myers)
1894
10 / 1
N-P (correspondents include John E. Osborne)
1894
10 / 2
R (correspondents include Thomas S. Rattle, River Press Publishing Co., Royal Milling Co.)
1894
10 / 3
S-T (correspondents include Shannon Bros. & Co., Silverman & Cohen, N. C. Smith, C. W. Sparr, James Sullivan, Jere Sullivan, Sutherlin Bros., Clark Tingley)
1894
10 / 4
United States A-I (correspondents include United States Agriculture Department United States Census Office, United States Commission of Fish & Fisheries, United States Executive Office, United States Geological Survey, United States Indian Service, Ft. Belknap; United States Interior Department, Billings; United States Interstate Commerce Commission, United States Land Offices, United States Pension Bureau)
1894
10 / 5
United States J-W (correspondents include United States Justice Department United States Post Office Department, United States Treasury Department, United States War Department)
1894
10 / 6
V-Z (correspondents include Rudolf Von Tobel, Decius S. Wade, James A. Walsh, Austin W. Warr, Weare Commission Co., A. Weisenhorn, West Gallatin Irrigation Co., Winona Wagon Co., Yellowstone National Park Transportation Co., Zortman Brothers)
1894
10 / 7
Telegrams (correspondents include Isaac P. Baker, Daniel Brereton, Barnard Brown, William A. Chessman, William A. Clark, Thomas A. Cummings, Marcus Daly, Robert Fisher, O. Fletcher Goddard, Great Northern Railway Co., Erastus Green, H. C. Judd & Root, Samuel T. Hauser, Alexander Johnson, Lee Mantle, Thomas A. Marlow, Paul McCormick, Joseph H. McKnight, James McMillan & Co., Missoula Publishing Co., Montana Free Coinage Association, Thomas O'Hanlon, Peter Van Schaack & Sons, Charles Benton Power, John W. Power, R. T. Bayliss, John E. Rickards, Albert J. Seligman, Silver Bow Trades and Labor Assembly, Frank L. Sizer; Spencer, Mayn & Heitman, James Sullivan, Jere Sullivan)
1894
10 / 8
Charles Aubrey
1895
10 / 9
J. C. Auld
1895
10 / 10
Alexander C. Botkin
1895
10 / 11
Thomas H. Carter
1895
10 / 12
Thomas Couch
1895
10 / 13
Thomas A. Cummings
1895
10 / 14
Marcus Daly
1895
10 / 15
Robert Fisher
1895
10 / 16
Charles S. Hartman
1895
10 / 17
Samuel T. Hauser
1895
10 / 18
Robert H. Howey
1895
10 / 19
Justin E. Morse
1895
10 / 20
Northern Pacific Railroad Company
1895
10 / 21
Thomas O'Hanlon
1895
10 / 22
John W. Power
1895
10 / 23
John E. Rickards
1895
10 / 24
Albert J. Seligman
1895
10 / 25
W. B. Shaw
1895
10 / 26
Frank L. Sizer
1895
10 / 27
William W. Van Orsdel
1895
11 / 1
A-K (correspondents include Baltimore & Ohio Railroad Co., R. T. Bayliss, Burdett, Thompson & Law, Edward F. Cameron, Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., R. H. Clendenin, Jeremiah Collins, W. G. Conrad, Erastus Green, Joseph Kipp)
1895
11 / 2
L-T (correspondents include William A. Lyon, C. H. McArthur, Montana Secretary of State, Ira Myers, Northern Pacific Railroad Company, Schuttler & Hotz, Sutherlin Bros., Clark Tingley)
1895
11 / 3
U-Y (correspondents include United States Agriculture Department, United States Geological Survey, United States Indian School Service Ft. Belknap, United States Indian School Service Ft. Shaw, United States Interior Department Billings, United States Interstate Commerce Commission, United States Labor Department, United States Post Office Department, United States Senate Secretary, United States War Department, Rudolf Von Tobel, Weare Commission Co.)
1895
11 / 4
Telegrams (correspondents include American Bimetallic League, Henry A. Kennerly, Robert X. Lewis, Thomas L. Martin, Northern Pacific Railroad Company, Thomas O'Hanlon, Charles Benton Power, John E. Rickards, Frank L. Sizer, George Steell, United States Treasury Department Washington, D. C)
1895
11 / 5
G, M (correspondents include George W. Graham, H. M. Moran)
1896
11 / 6
Thomas H. Carter
1897
11 / 7
Robert Fisher
1897
11 / 8
A-V (correspondents include Indianapolis Monetary Convention, United States Post Office Department Washington, D. C.; W. C. Kester, J. W. Power, Frank A. Vanderlip)
1897-1900
11 / 9
Telegram
1897
11 / 10
William A. Clark
1902
11 / 11
G, P (correspondents include Paris Gibson)
1902
11 / 12
Telegrams (correspondents include H. C. Corbin, Grant Marsh, Theodore Roosevelt, B. C. White, T. J. Walsh, John A. McCauley
1902-1913
Financial Records
Box/Folder
11 / 13
Statement, Republican Central Committee
1886
11 / 14
Misc.
1888
11 / 15
Account with Merchants National Bank
1889
11 / 16
Misc
1892
11 / 17
Senate Stationery Account
1894
11 / 18
Misc., Election Expense Account
1888-1895
Legal Documents
Box/Folder
11 / 19
Election, Affidavit of Matt McGinnis
1889
Speeches
Box/Folder
11 / 20
Campaign Speech
1886
11 / 21
Election, Gen. James B. Weaver's Speech, Helena
1892
11 / 22
Misc.
1894
Clippings
Box/Folder
11 / 23
Misc.
1881
11 / 24
Misc.
1889
11 / 25
Misc., Tariff Issue
circa 1890
11 / 26
Misc.
1891
11 / 27
Scrapbook, Tariff and Irrigation Issues
1892
11 / 28
Election, Misc.
1892
11 / 29
Scrapbook, Tariff Issue
1893
12 / 1
Misc.
1893
12 / 2
Misc.
1894
Court Papers
Box/Folder
12 / 3
Judge Sawyer's decision involving mineral lands (Francoeur vs. Newhouse), California circuit court
1889
Miscellany
Box/Folder
12 / 4
Election, Republican Territorial Central Committee
1882
12 / 5
Petition
1882
12 / 6
Act to create Cascade County
1887
12 / 7
Certification of Montana delegates and alternates to Republican National Convention
1888
12 / 8
Election, emigration agent's list of men forwarded from Laurel and other places
1889
12 / 9
Election, registration list for Gold Flint Precinct #31
1889
12 / 10-11
Election, men at Tuohy Brothers', Mathew Brothers' and Kerrick's camps
1889
12 / 12
Election, men shipped from St. Paul to Canon House, Marden, and Glendive
1889
12 / 13
Election, men working at Gallatin Butte Branch, October 1889
1889
12 / 14
Election, men sent from St. Paul to Butte City
1889
12 / 15
Election, men sent from St. Paul to Laurel
1889
12 / 16
Election, registered voters in Silver Bow County precinct #34
1889
12 / 17
Election, registered voters in precinct #4--Whitehall, Fish Creek, and Gold Flint
1889
12 / 18
Election, men sent from St. Paul over various dates
1889
12 / 19
Election, men sent from St. Paul to Anaconda
1889
12 / 19a
Election (includes speeches, detective reports, etc.)
1888-1889
12 / 20
Federal documents, an act to create the states of Montana, North Dakota, South Dakota, and Washington
1889
12 / 21
Misc. tax list
RESTRICTED
1889
12 / 22
Misc.
1889
12 / 23
Misc., certificate of election to the U. S. Senate
1890
12 / 24
Election misc.
1890
12 / 25
Federal documents, a bill to enable the Secretary of the Interior to complete the appraisement and sale of lands patented to certain Flathead Indians in the Bitterroot Valley
1890
12 / 26
Federal documents, a bill to provide for the examination and classification of certain mineral lands, and for other purposes
1890
12 / 27
Federal documents, a bill to provide for the examination and classification of certain mineral lands in Montana and Idaho
1890
12 / 28
Federal documents, report in regard to the credentials of Messrs. Sanders, Power, Clark, and Maginnis claiming seats in the U. S. Senate
1890
12 / 29
Federal documents, argument of Halbert E. Paine in behalf of Messrs. Sanders and Power
1890
12 / 30
Federal documents, speech of John C. Spooner on behalf of Messrs. Sanders and Power's election to the U. S. Senate
1890
12 / 31
Federal documents, report of the facts in the Montana case
1890
12 / 32
Federal documents, a bill for the relief of Paul McCormick
1891
12 / 33
Misc., record of bills, petitions, and memorials pertaining to irrigation; introduced in U. S. Senate, 52nd Congress, December 10, 1891-May 23, 1892
1891-1892
12 / 34
Election, Beaverhead County official ballot count
1892
12 / 35
Election, Custer County Registry Agents
1892
12 / 36
Election, Chouteau County registration lists
1892
12 / 37
Election, Jefferson County Republican Central Committee and county ticket
1892
12 / 38
Election, registration list, district #8, Meagher County
1892
12 / 39
Election, chairmen of county committees
1892
12 / 40
Election, misc
1892
13 / 1
Federal documents, bills and reports providing for the examination and certification of certain mineral lands in Montana and Idaho
1892
13 / 2
Misc., Montana Code Book
1892
13 / 3
Misc., practicing attorneys in Montana
1892
13 / 4
Misc., statistics for wheat tariff legislation
circa 1892
13 / 5
List of registered voters and campaign workers by county
1893
13 / 6
Federal documents, bills to provide for the examination and classification of certain mineral lands in Montana and Idaho
1893
13 / 7
Resolution, David G. Browne case
1893
13 / 8
Misc., David G. Browne case
1893
13 / 9
Misc., occupational list by county of registered Republican voters in Beaverhead-Silver Bow counties
1893
13 / 10
Misc., price of silver bullion
1893
13 / 11
Misc., statistics for wool tariff legislation
1893
13 / 12
Misc., Montana territorial and state legislators, 1864-1893
1893
13 / 13
Misc.
1893
13 / 14
Election, Chouteau County election returns
1894
13 / 15
Election, county Republican nominees for legislative tickets
1894
13 / 16
Federal documents, bills and reports on the examination and classification of certain mineral lands in Montana and Idaho
1894
13 / 17
Petitions, opposition to Wilson Tariff Bill
1894
13 / 18
Misc., political orientation of Montana newspapers
1894
13 / 19
Misc., wool tariff legislation
1894
13 / 20
Election, Montana's U. S. Senatorial vote
1895
13 / 21
Federal documents, amendments to an act to provide for the examination and classification of certain mineral lands in Montana and Idaho
1895
13 / 22
Resolution, Washington Camp No. 1, P.O.S. of A. [Patriotic Order Sons of America], Butte
1895
13 / 23
Misc., wool tariff legislation
1895
13 / 24
Election, Chouteau County official election returns
1896
13 / 25
Petition, establishment of the Chinook Post Office
1897
13 / 26
Misc., occupation and political affiliation of selected Montanans
undated
13 / 27
Petitions, establishment of post offices
undated
13 / 28
Misc.
undated
Clippings
Volume
1-3
Political scrapbooks
1885-1894

Thomas C. Power--Personal Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
13a / 1-2
Miscellaneous (correspondents include John J. Healy & Bro., Thomas F. Healy)
1869, 1871-1872
13a / 3
Miscellaneous (correspondents include Clendenin Bros.)
1876
13a / 4
J. H. McKnight & Co.
1878
13a / 5
R-U (correspondents include John Reiplinger, Studebaker Bros. Manufacturing Co.)
1878
13a / 6
C-J (correspondents include Illinois Central Railroad Company)
1879
13a / 7
T. C. Power & Bro.
1879
13a / 8
R-U (correspondents include C. F. Rader, Raleigh and Clarke, J. W. Raymond, Reed & Sherwood, John Reiplinger, Peter Ronan)
1879
13a / 9
Isaac P. Baker
1880
13a / 10
B (correspondents include I. G. Baker, John C. Barr)
1880
13a / 11
John H. Charles
1880
13a / 12
C-L (correspondents include Chicago & North-Western Railway Co., Paris Gibson)
1880
13a / 13
Mc (correspondents include McDevitt & Wright)
1880
13a / 14
M-N (correspondents include Missouri River Transportation Company, L. B. Ripley)
1880
13a / 15-16
T. C. Power & Bro. ( includes telegrams)
1880
14 / 1
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1880
14 / 2
R (correspondents include J. C. Rainsford, J. Rattray & Co., J. W. Raymond & Co., Reed & Sherwood, James Rees, Reid, Murdoch & Fischer, M. Reinig, John Reiplinger, V. C. Rinda, Ringwald Bros. & Co., William Rowe, William Ryan & Son)
1880
14 / 3
U (correspondents include Davis & Wann, United States Indian Service Flathead Agency, United States War Department Ft. Assiniboine, United States War Department Helena)
1880
14 / 4
Wolf Point, MT
1880
14 / 5
A (correspondents include N. Authier)
1881
14 / 6-7
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1881
14 / 8
Banks
1881
14 / 9
C. A. Broadwater
1881
14 / 10
B (correspondents include William J. Barton, Anthony Brooks, Henry P. Brooks)
1881
14 / 11
John H. Charles
1881
14 / 12
C-D (correspondents include Chicago & Grand Trunk Railway, Chicago & North-Western Railway Co., Thomas Clary, Cochrane Ranche Co., Ltd., Charles E. Conrad; Dunn, Lee & Babcock)
1881
14 / 13
Fort Walsh, N.M.T
1881
14 / 14
F-L (correspondents include R. L. Frazee, Paris Gibson, Gilmer & Salisbury Stage Co., James, Johnston & Co., A. M. Johnson, Leighton and Jordan, Joseph Leighton)
1881
14 / 15-16
Paul McCormick (includes telegrams)
1881
14 / 17
Mc (correspondents include Perry M. McAdow, McCormick & Carlile, John McCormick)
1881
14 / 18
M-N (correspondents include Missouri River Transportation Co., Lewis Mitchell & Co, F. Moore, Northern Pacific Railroad Company, Northwest Transportation Co.)
1881
14 / 19
Thomas O' Hanlon (telegram)
1881
14 / 20
Poplar River, MT
1881
14 / 21-22
T. C. Power & Bro. (includes telegrams)
1881
14 / 23
T. C. Power & Co. Dillon, MT
1881
14 / 24
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1881
14 / 25
P-R (correspondents include Pember & Prouty, James Rees, John Reiplinger, William Ryan & Son)
1881
14 / 26
S-U (correspondents include Asa P. Samples, Almon Spencer, St. Louis & St. Paul Packet Line, George Steell, Studebaker Bros., Manufacturing Co., United States Indian Service Blackfeet, Crow & Flathead agencies, United States Post Office Department, United States War Department Bismarck, Ft. Buford, Ft. Assiniboine, Ft. Custer, Ft. Maginnis, St. Paul, Minn.)
1881
14 / 27
U telegrams (correspondents include United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Ft. Berthold, United States War Department Ft. Snelling, Minn.)
1881
15 / 1
Wolf Point, MT
1881
15 / 2
W (correspondents include P. B. Weare & Co., H. J. Wackerlin, A. H. Wilder)
1881
15 / 3
A (correspondents include Abbot-Downing Co.)
1882
15 / 4
Isaac P. Baker
1882
15 / 5
Banks
1882
15 / 6
B (correspondents include I. G. Baker, I.G. Baker & Co., Best, Russell & Co., James S. Brisbin, Henry P. Brooks, W. H. Buck, Walter Burke, Walter Burleigh)
1882
15 / 7
B telegrams (correspondents include Buck & Hunt, Massena Bullard)
1882
15 / 8
John H. Charles
1882
15 / 9
Clum & Dingman
1882
15 / 10
C-D (correspondents include Canada Survey Inspector, Canadian Pacific Railway Co., Jeremiah Collins, W. G. Conrad, Custer County Treasurer, Davis & Wann)
1882
15 / 11
D telegrams (correspondents include Davis & Wann)
1882
15 / 12
Nicholas M. Erickson
1882
15 / 13
F-L (correspondents include Great Central Route, Christopher W. Hoor, William H. Hunt Jr., A. Kyes, Lake Superior Transit Co., Leighton and Jordan)
1882
15 / 14
Paul McCormick
1882
15 / 15
J. H. McKnight & Co.
1882
15 / 16
Mc (correspondents include Perry M. McAdow, J. S. McNaught)
1882
15 / 17
M-O (correspondents include Martin Maginnis, Grant Marsh, Mayn & Heitman, Missouri River Transportation Co., Lewis Mitchell & Co, Philip I. Moule, Northern Pacific Railroad Company, O'Brien & Wilson)
1882
15 / 18
Poplar River, MT
1882
15 / 19
T. C. Power & Bro.
1882
15 / 20
T. C. Power & Co.
1882
15 / 21
P-S (correspondents include John Reiplinger, Alf. J. Stephens, Studebaker Bros. Manufacturing Co., Asa P. Samples, James Sullivan)
1882
15 / 22
S telegrams (correspondents include A. P. Samples)
1882
15 / 23
T-U (correspondents include Thomas Townsend, Union Pacific Railway Co., United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Flathead Agency, United States Indian Servicer Crow Agency, United States Post Office Department Washington, D. C.; United States War Department Ft. Assiniboine, United States War Department Ft. Custer, United States War Department Ft. Shaw, United States War Department Ft. Snelling, MN)
1882
15 / 24
U telegram (correspondents include United States War Department Ft. Custer)
1882
15 / 25
Wolf Point, MT
1882
15 / 26
Wolf Point, MT, telegram
1882
15 / 27
W (correspondents include P. B. Weare & Co., Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine, Lucius Whitney, A. H. Wilder, Wright and Edwards Mining Co.)
1882
15 / 28
A (correspondents include W. B. Allison)
1883
15 / 29
Isaac P. Baker
1883
15 / 30
B (correspondents include George A. Baker, William J. Barton, Henry P. Brooks, C. G. Blanden, I. G. Baker & Co., J. & A. Boskowitz, James E. Booge & Co.)
1883
15 / 31
John H. Charles
1883
15 / 32
Clum & Dingman
1883
15 / 33
C (correspondents include Chicago & North-Western Railway Co., Chicago, St. Paul, Minneapolis & Omaha Railway Co., Tom Connolly, S. B. Coulson)
1883
15 / 34
C telegram (T. E. Collins)
1883
15 / 35
D (correspondents include A. J. Davidson & Co.)
1883
15 / 36
Nicholas M. Erickson
1883
15 / 37
F-H (correspondents include James Fergus, James Fergus & Son, Greene & Peck, Christopher W. Hoor, Thomas Howard)
1883
16 / 1
J-L (correspondents include Will R. Jones, Walter B. Jordan, A. Kyes, Lake Michigan and Lake Superior Transportation Company, Lake Superior Transit Co.)
1883
16 / 2
Paul McCormick
1883
16 / 3
J. H. McKnight
1883
16 / 4
T. F. Morgan
1883
16 / 5
M-N (correspondents include Minnesota & Montana Land and Improvement Co., Missouri River Transportation Co., Montana Agricultural, Mineral and Mechanical Association, Northern Pacific Express Co., Northern Pacific Railroad Company)
1883
16 / 6
Thomas O'Hanlon
1883
16 / 7
O (correspondents include O'Brien & Wilson)
1883
16 / 8
T. C. Power & Bro.
1883
16 / 9
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1883
16 / 10
P-R (correspondents include E. M. Pollinger, John W. Power, James Rees, John Reiplinger, H. P. Rolfe)
1883
16 / 11
N. C. Smith
1883
16 / 12
S (correspondents include Asa P. Samples, Schuttler & Hotz, Sprague, Warner & Co., James Sullivan)
1883
16 / 13
T-V (correspondents include J. F. Tostevin, United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Blackfeet, Ft. Peck, & Crow Agencies, United States Post Office Department, United States War Department St. Paul, & Ft. Snelling, Minn.)
1883
16 / 14
U telegram (correspondents include United States War Department Ft. Snelling, Minn.)
1883
16 / 15
Wolf Point, MT
1883
16 / 16
W (correspondents include P. B. Weare & Co., Benjamin Franklin White, Lucius Whitney, A. H. Wilder)
1883
16 / 17
Isaac P. Baker
1884
16 / 18
Banks
1884
16 / 19
B (correspondents include Bismarck Roller Mills, Henry P. Brooks, Massena Bullard)
1884
16 / 20
John H. Charles
1884
16 / 21
Clum & Dingman
1884
16 / 22
C-D (correspondents include Canada, Northwest Mounted Police, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, W. G. Conrad, A. J. Davidson & Co., David Davies)
1884
16 / 23
Nicholas M. Erickson
1884
16 / 24
F-G (correspondents include R. L. Frazee, Robert S. Ford)
1884
16 / 25
F. George Heldt
1884
16 / 26
H-I (correspondents include Illinois Central Railroad Co.)
1884
16 / 27
Judith Post
1884
16 / 28
K-L (correspondents include Lake Superior Transit Co., Joseph Leighton, Richard Lockey)
1884
16 / 29
Paul McCormick
1884
16 / 30
Maple Creek N.W.T
1884
16 / 31
Mc (correspondents include A. J. McDonald)
1884
16 / 32
M-O (correspondents include Phil A. Manix, Montana Cattle Co., Montana Governor's Office Helena, Ira Myers, Northern Pacific Railroad Company)
1884
16 / 33
T. C. Power & Bro.
1884
16 / 34
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1884
16 / 35
P-U (correspondents include E. M. Pollinger, John W. Power, Winthrop H. Raymond, John Reiplinger, Asa P. Samples, George Steell & Co., Sterling & Von Tobel, James Sullivan, United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Blackfeet, & Crow agencies, United States Surveyor General Helena, United States Treasury Department, United States War Department Ft. Snelling, Minn. & Helena)
1884
16 / 36
Wolf Point, MT
1884
16 / 37
W (correspondents include Walrond Cattle Ranche, P. B. Weare & Co., Benjamin Franklin White, Lucius Whitney, George T. Wickes, Window & Crampton)
1884
16 / 38
A (correspondents include John T. Athey)
1885
16 / 39
Isaac P. Baker
1885
16 / 40
Banks
1885
16 / 41
B (correspondents include I.G. Baker & Co., Barstow & Whitelaw, John C. Brenner, Henry P. Brooks)
1885
16 / 42
John H. Charles
1885
16 / 43
Clum & Dingman
1885
16 / 44
C (correspondents include Chicago & North-Western Railway Co., Thomas Clary, Comely & Foote, Tom Connolly, W. G. Conrad, Cutler & Gilbert)
1885
16 / 45
Nicholas M. Erickson
1885
16 / 46
E-G (correspondents include F. A. Greenleaf, Ellery C. Ford, Robert S. Ford, Fraser & Chalmers, Charles G. Griffith)
1885
16 / 47
Simeon S. Hobson
1885
16 / 48
H (correspondents include R. S. Hale, G. L. Hammond, Michael Holleran, Anton M. Holter, Christopher W. Hoor)
1885
16 / 49
Judith Post
1885
16 / 50
J-L (correspondents include J. R. Jenks, J. F. Keating, Conrad Kohrs, Joseph Leighton)
1885
16 / 51
Paul McCormick
1885
16 / 52
J. H. McKnight
1885
17 / 1
Marshall Field & Company
1885
17 / 2
Mc (correspondents include James J. McCormick)
1885
17 / 3
M-N (correspondents include Mandin Roller Mill Co., Phil A. Manix, Meagher County Clerk & Recorder, Charles E. Miller, William Mulcahy, Northern Pacific Railroad Company)
1885
17 / 4
Thomas O'Hanlon
1885
17 / 5
O (correspondents include O'Brien & Wilson)
1885
17 / 6
T. C. Power & Bro.
1885
17 / 7
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1885
17 / 7a
T. C. Power & Co., Missoula, MT
1885
17 / 8
P-R (correspondents include Duncan C. Plumb, John W. Power, Winthrop H. Raymond, John Reiplinger)
1885
17 / 9
N. C. Smith & Co.
1885
17 / 10
S-V (correspondents include Asa P. Samples, J. B. Samples, Sims & Armington, James Sullivan, United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Flathead Agency, United States Post Office Department, United States War Department Ft. Snelling, Minn., Robert Vaughn)
1885
17 / 11
Wolf Point, MT
1885
17 / 12
W (correspondents include Portus B. Weare, W. S. Wetzel, Lucius Whitney, George T. Wickes)
1885
17 / 13
A (correspondents include John T. Athey)
1886
17 / 14
Isaac P. Baker
1886
17 / 15
Banks
1886
17 / 16
B (correspondents include I.G. Baker & Co., Henry P. Brooks)
1886
17 / 17
John H. Charles
1886
17 / 18
Clum & Dingman
1886
17 / 19
C (correspondents include California Sugar Refinery, California, Oregon, & Idaho Stage Co., Canada Indian Affairs Department, Canada Interior Department, Canadian Pacific Railway Co., John K. Castner)
1886
17 / 20
D (correspondents include A. L. Demers, Deer Lodge County Assessor, John P. Dyas)
1886
17 / 21
S. S. Eaton
1886
17 / 22
Nicholas M. Erickson
1886
17 / 23
E-F (correspondents include Fairbanks, Morse & Co., James Fergus, Ellery C. Ford, Robert S. Ford, R. L. Frazee)
1886
17 / 24
G-I (correspondents include G. H. Goodrich, Andrew B. Hammond, Harry B. Hill, Christopher W. Hoor, Ira Ingraham
1886
17 / 25
Judith Post
1886
17 / 26
K-L (correspondents include M. H. Keefe)
1886
17 / 27
Paul McCormick
1886
17 / 28
J. H. McKnight & Co.
1886
17 / 29
Maple Creek & Calgary, N. W. T.
1886
17 / 30
T. L. Martin
1886
17 / 31
T. F. Morgan
1886
17 / 32
Mc (correspondents include C. H. McArthur, H. G. McIntire)
1886
17 / 33
M (correspondents include Mandan Roller Mill Co., Phil A. Manix , James Mauldin, Missoula Mercantile, John T. Murphy & Co., M. H. Murphy; Murphy, Maclay & Co.)
1886
17 / 34
N (correspondents include Northern Pacific Railroad Company)
1886
17 / 35
Thomas O'Hanlon
1886
17 / 36
O (correspondents include Christopher D. O'Brien)
1886
17 / 37
Poplar River, MT
1886
17 / 38
T. C. Power & Bro.
1886
17 / 39
T. C. Power & Co., Helena & Bozeman, MT
1886
17 / 40
P-V (correspondents include F. D. Pease, John W. Power, J. L. Prouty, Winthrop H. Raymond, John Reiplinger, H. P. Rolfe, Asa P. Samples, J. B. Samples, Wilbur Fisk Sanders, James Sullivan, Sutherlin Bros., Joseph K. Toole, United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Ft. Peck, United States Treasury Department, United States War Department Ft. Snelling, Minn, Robert Vaughn)
1886
17 / 41
Wolf Point, MT
1886
17 / 42
W (correspondents include , Weare Commission Co., Portus B. Weare; Wells, Fargo & Co., Benjamin Franklin White, Lucius Whitney, George T. Wickes, Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Co., Worden & Co.)
1886
17 / 43
A (correspondents include I. William Adams, D.G. Ainslie, American Aberdeen-Angus Breeders Assn.)
1887
18 / 1
Isaac P. Baker
1887
18 / 2
Banks
1887
18 / 3
Boats
1887
18 / 4
B (correspondents include I. G. Baker & Co., Bay State Live Stock Co., Bi-Metallic Mining Co., Bismarck Roller Mills, John C. Brenner, Henry P. Brooks, Bullard & Barbour, Massena Bullard, Walter Burke,)
1887
18 / 5
John H. Charles
1887
18 / 6
Clum & Dingman
1887
18 / 7
C-D (correspondents include Canada Interior Department, Chicago & North-Western Railway Co., Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., Connecticut Mutual Life Insurance Co., Tom Connolly, W. G. Conrad, William Courtenay, Thomas A. Cummings, Cunningham & Haas, Cutler & Gilbert, W. D. Deaton)
1887
18 / 8
Nicholas M. Erickson
1887
18 / 9
E-F (correspondents include James Fergus, Robert S. Ford; Forman, Ford & Company, Fort Benton Board of Trade, David Fratt)
1887
18 / 10
O. Fletcher Goddard
1887
18 / 11
F. George Heldt
1887
18 / 12
Simeon S. Hobson
1887
18 / 13
H-I (correspondents include Joseph Hirshberg & Co., Holmes, Pyott & Co., Holter Lumber Co., Hurlbut, Conrad Land & Cattle Co., Idaho Stage Co., Ira Ingraham)
1887
18 / 14
Judith Post
1887
18 / 15
J-L (correspondents include Jefferson County Clerk & Recorder, Lake Michigan and Lake Superior Transportation Co., John Largent, H. W. Scotland Lavender, Lewis and Clark County Treasurer, Lloyd Iron Roofing and Paint Co., Richard Lockey, Charles Logan)
1887
18 / 16
Paul McCormick
1887
18 / 17
J. H. McKnight & Co.
1887
18 / 18
Maple Creek, N. W. T
1887
18 / 19
Marshall Field & Company
1887
18 / 20
Thomas F. Morgan
1887
18 / 21
Mc (correspondents include James J. McCormick)
1887
18 / 22
M (correspondents include Mandan Roller Mill Co., Phil A. Manix; Manning, Harding & Martin, James Mauldin, Samuel M. Mears, Minnesota & Northwestern Railroad Co., Missoula Mercantile; Montana Agricultural, Mineral and Mechanical Association; Montana Auditor, Montana Company, Ltd.; Morse, Williams & Co., John E. Mulford, Mullan Pass Coal Co.)
1887
18 / 23
N (correspondents include National Tube Works Company, North Star Mills, Northern Pacific Railroad Company)
1887
19 / 1
Thomas O'Hanlon
1887
19 / 2
O (correspondents include Christopher D. O'Brien, Joseph Oppenheimer)
1887
19 / 3
T. C. Power & Bro.
1887
19 / 4-4a
T. C. Power & Co., Helena, Bozeman & Missoula, MT
1887
19 / 5
P-R (correspondents include John W. Power, J. L. Prouty, Reed & Sherwood, Rocky Mountain Husbandman, Matthew Ryan Jr.)
1887
19 / 6
N. C. Smith
1887
19 / 7
S-T (correspondents include Asa P. Samples, Phil M. Saunders, St. Louis & St. Paul Packet Line; St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railway Co., , Nelson Story & Co., James Sullivan, Joseph Todd, Toole & Wallace; Turner, Clarke & Rawson)
1887
19 / 8
U-W (correspondents include United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Blackfeet, Flathead, Lemhi, Spokane Falls, & Crow agencies, United States Interstate Commerce Commission, United States Treasury Department, United States War Department Ft. Custer, Ft. Missoula, Ft. Shaw, St. Paul, Minn.; John W. Wade, Weare Commission Co., Portus B. Weare, Lucius Whitney, Willamette Steam Mills)
1887
19 / 9
A (correspondents include D.G. Ainslie, American Aberdeen-Angus Breeders Assn., F. K. Armstrong, S. C. Ashby & Co., John T Athey)
1888
19 / 10-11
Isaac P. Baker
1888
19 / 12
Banks
1888
19 / 13
B (correspondents include George A. Baker, Louis Belanger, John W. Besserer, Bismarck Roller Mills, C.G. Blanden, George F. Blake Manufacturing Co., William F. Boxwell, John C. Brenner, Butte Daily Miner)
1888
19 / 14
Calgary Post
1888
19 / 15
John H. Charles
1888
19 / 16
Clum & Dingman
1888
19 / 17
C-D (correspondents include Cascade County Assessor, John K. Castner, Chicago & North-Western Railway Co., Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., Connecticut Mutual Life Insurance Co., Thomas Couch, William Courtenay, Crane Bros., Manufacturing Co., Curtis & Burdett; W. D. Deaton, Deere & Co., A. L. Demers, H. F. Douglas, Drummond & Philipsburg Railwood Co.)
1888
19 / 18
Nicholas M. Erickson
1888
19 / 19
E-F (correspondents include Robert S. Ford, Fort Shaw Livestock Co., Fraser & Chalmers, R. L. Frazee, John L. Fyffe, L. C. Fyhrie & Co.)
1888
19 / 20
O. Fletcher Goddard
1888
19 / 21
G (correspondents include Garth & Co., John S. Griffin, Gurney Hot Water Heater Co.)
1888
19 / 22
Simeon S. Hobson
1888
20 / 1
H-I (correspondents include Helena & Northern Railroad Co., Helena & Red Mountain Railroad Co., Helena & Rimini Mining Co., Helena, Boulder Valley & Butte Railroad, Helena City Council, City of Helena Sewer Department, Charles W. Hoffman, Holmes, Pyott & Co., Robert H. Howey, Ira Ingraham, Gilman R. Norris)
1888
20 / 2
Judith Post
1888
20 / 3
J-L (correspondents include J. R. Jenks, M. H. Keefe, M. Koch, Peter Koch, Kohrs, & Bielenberg, J. R. Latimer, Lewis and Clark County Treasurer, Lloyd Iron Roofing and Paint Co., Charles Logan)
1888
20 / 4
Paul McCormick
1888
20 / 5
J. H. McKnight & Co.
1888
20 / 6
Marshall Field & Company
1888
20 / 7
Thomas F. Morgan
1888
20 / 8
Mc (correspondents include Joseph K. McCammon, H. G. McIntire)
1888
20 / 9
M (correspondents include Mandan Roller Mill Co., Phil A. Manix, James Mauldin, Meagher County officials, J. P. Menard, Charles E. Miller, Missoula & Bitter Root Valley Railroad Co., Missoula County Republican Central Committee, Missoula Mercantile, Montana Agricultural, Mineral and Mechanical Association, Montana Auditor, Montana Central Railway Co., Montana Packing and Provision Company, Mullan Pass Coal Company, W. C. Murphy)
1888
20 / 10
N (correspondents include Northern Pacific Railroad Company, Portus B. Weare, Benjamin Franklin White)
1888
20 / 11
Thomas O'Hanlon
1888
20 / 12
O (correspondents include Christopher D. O' Brien, Joseph Oppenheimer)
1888
20 / 13
T. C. Power & Bro.
1888
20 / 14-14a
T. C. Power & Co., Helena, Bozeman, & Missoula
1888
20 / 15
P (correspondents include F. D. Pease, L. W. Peck, Sarah E. Power)
1888
20 / 16
R (correspondents include James Rees, Republican National Committee, Louis Rotwitt, Charles Rowe, Charles L. Ryan, Matthew Ryan Jr., C. O. Rynesson)
1888
20 / 17
N. C. Smith
1888
20 / 18
S-T (correspondents include Asa P. Samples; Sanders, Cullen & Sanders, Wilbur Fisk Sanders, Gus Senieur, Shepherd & Flinn, St. Louis & St. Paul Packet Line; St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railway Company; Stephens, Bickford & Higgins, John W. H. Stouch, Byron F. Strong, Joseph K. Toole)
1888
20 / 19
U-W (correspondents include United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Blackfeet, Flathead, LaPointe, Lemhi, & Crow agencies, United States War Department Ft. Missoula, Helena, St. Paul, Minn.; John W. Wade, Weare Commission Co., A. Weisenhorn, Lucius Whitney, George T. Wickes, Henry Wiegand, Williams & Goodenow, Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Co.)
1888
20 / 20
Charles Aubrey
1889
21 / 1
A (correspondents include D. G. Ainslie, D. G. Ainslie & Sons, Alberta Railway & Coal Co., W. B. Allison, Armstrong & Hartman, S. M. Ault)
1889
21 / 2
Isaac P. Baker
1889
21 / 3
Banks
1889
21 / 4
B (correspondents include Bain Wagon Co., Baltimore & Ohio Railroad Co., E. D. Bannister, John C. E. Barker, Bay State Live Stock Co., R. T. Bayliss, Blackfoot Milling & Manufacturing Co., William F. Boxwell, Spruille Braden, Daniel Brereton, Barnard Brown, Massena Bullard)
1889
21 / 5
Calgary Post
1889
21 / 6
Thomas H. Carter
1889
21 / 7
John H. Charles
1889
21 / 8
Clum & Dingman
1889
21 / 9
C-D (correspondents include John K. Castner, Chicago & North-Western Railway Co, Thomas Clary, Connecticut Mutual Life Insurance Co., W. G. Conrad, William Courtenay, Curtis & Burdett, W. D. Deaton, Deere & Co., Walter W. DeLacy, T. J. Demers, Drummond & Philipsburg Railroad Co.)
1889
21 / 10
Nicholas M. Erickson
1889
21 / 11
E-F (correspondents include Henry Elling, C. F. Ellis & Co., Fraser & Chalmers, R. L. Frazee)
1889
21 / 12
O. Fletcher Goddard
1889
21 / 13
G (correspondents include Phil Gibson, W. G. Gooding, S. Gordon, Gould Brothers, Grygla & Selden)
1889
21 / 14
Simeon S. Hobson
1889
21 / 15
H-I (correspondents include Andrew B. Hammond, Will Hanks, T. W. Harvey, F. George Heldt, John N. Heldt, Helena & Red Mountain Railroad Co., Helena & Rimini Mining Co., Helena Board of Trade, Helena Building & Investment Co., Helena Water Co.; Helena, Boulder Valley & Butte Railroad, Abbott L. Hodge; Holmes, Pyott & Co., Harry R. Horr, Ira Ingraham)
1889
21 / 16
Judith Post
1889
21 / 17
J (correspondents include John Jackson, A. W. James & Son, C. D. Joslyn)
1889
21 / 18
Hiram Knowles
1889
21 / 19
K (correspondents include J. E. Townsend Kanouse, M. H. Keefe)
1889
21 / 20
L (correspondents include J. R. Latimer, Robert Leggatt, Charles Logan, Lone Pine Mining and Milling Co., Luce & Luce)
1889
21 / 21
Paul McCormick
1889
21 / 22
J. H. McKnight
1889
21 / 23
Marshall Field & Company
1889
21 / 24
Thomas F. Morgan
1889
21 / 25
Mc (correspondents include William T. McFarland, H. G. McIntire)
1889
22 / 1
M-N (correspondents include Phil A. Manix, Meagher County Clerk & Recorder, J. P. Menard, Missoula & Bitter Root Valley Railroad Co., Missoula Mercantile, Montana Packing and Provision Company, Montana Stock Commissioners, Montana Stockgrowers Association, Mullan Pass Coal Company, National Silver Convention, National Tube Works Company, Northern Pacific Railroad Company, Northrup, Braslan & Goodwin Co.)
1889
22 / 2
Thomas O'Hanlon
1889
22 / 3
O (correspondents include Christopher D. O'Brien)
1889
22 / 4
T. C. Power & Bro.
1889
22 / 5
T. C. Power & Co.
1889
22 / 6
P-R (correspondents include F. D. Pease, Francis Pope, John W. Power, Racine Wagon and Carriage Co., Winthrop H. Raymond, Reid, Murdoch & Co., Thomas J. Ryan)
1889
22 / 7
S-T (correspondents include Asa P. Samples, Saxton and Phillips Heating and Ventilation Co., Schuttler & Hotz, Albert J. Seligman, Fisk J. Shaffer; St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railway Co., George Steell, John W. H. Stouch, Byron F. Strong, Joseph L. Townsend)
1889
22 / 8
U-Z (correspondents include United States Indian Affairs Office, United States Indian Service Blackfeet, Flathead, Ft. Peck, & Lemhi agencies, United States War Department Ft. Missoula, Wade, Toole & Wallace, Weare Commission Co., Portus B. Weare, A. Weisenhorn, George T. Wickes, Willett & Pashley, Williams & Goodenow, Winona Wagon Co., Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Co.)
1889
22 / 9
Charles Aubrey
1890
22 / 10
A (correspondents include R. Alexander, J. M. Armstrong)
1890
22 / 11-12
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1890
22 / 13
Banks
1890
22 / 14
Alex C. Botkin
1890
22 / 15
Broadwater, McCulloh & Co.
1890
22 / 16
B (correspondents include I. G. Baker, Baltimore & Ohio Railroad Co., E.D. Bannister, Bay State Live Stock Co., Berg Bros., Louis V. Bogy, Bower Bros., Spruille Braden, Barnard Brown, Horace R. Buck, Massena Bullard, Z. T. Burton)
1890
23 / 1
John H. Charles
1890
23 / 2
Clum & Dingman
1890
23 / 3
C (correspondents include Thompson Campbell, John K. Castner, William A. Chessman, Thomas Clary, Tom Connolly, D. A. Cory, Thomas Couch, William Courtenay, Curtis & Burdett)
1890
23 / 4
C telegram, D. A. Cory
1890
23 / 5
D (correspondents include A. J. Davidson & Co., W. D. Deaton, Deere & Co., Walter W. DeLacy, William DeLacy)
1890
23 / 6
Nicholas M. Erickson
1890
23 / 7
E (correspondents include E. D. Edgerton, C. F. Ellis & Co.)
1890
23 / 8
E telegram, C. F. Ellis & Co.
1890
23 / 9-10
Clinton D. Firestone (includes telegrams)
1890
23 / 11
F (correspondents include Forman, Ford & Company, R. L. Frazee)
1890
23 / 12
O. Fletcher Goddard
1890
23 / 13
G (correspondents include G. H. Goodrich, Great Northern Railway Co., P. L. Gregory)
1890
23 / 14
Simeon S. Hobson
1890
23 / 15
H-I (correspondents include Andrew B. Hammond, Samuel T. Hauser, Helena & Red Mountain Railroad Co., L. H. Hershfield, J. H. Hibbard, Charles W. Hoffman, Anton M. Holter, Charles H. Hood, Harry R. Horr, Hurlbut Land & Cattle Co., Ira Ingraham)
1890
23 / 16
Judith Post
1890
23 / 17
K-L (correspondents include J. E. Townsend Kanouse, M. H. Keefe, Albert Kleinschmidt, R. H. Kleinschmidt, Frank A. Law, Leader Publishing Co., Robert Leggatt, Richard Lockey, William A. Lyon)
1890
23 / 18
Paul McCormick
1890
23 / 19
J. H. McKnight & Company
1890
23 / 20
Marshall Field & Company
1890
23 / 21
Thomas F. Morgan
1890
23 / 22
Mc (correspondents include Perry M. McAdow, William T. McFarland)
1890
23 / 23
M-N (correspondents include Meagher County Treasurer, Missoula County Treasurer, Montana Company, Ltd.; Montana Packing and Provision Company, Montana Secretary of State, Mullan Pass Coal Company, Northern Pacific and Montana Railroad Co., Northern Pacific Railroad Company)
1890
24 / 1
Thomas O'Hanlon
1890
24 / 2
O (correspondents include Orr & Lockett Hardware Co.)
1890
24 / 3
T. C. Power & Bro.
1890
24 / 4-5
T. C. Power & Co.
1890
24 / 6
P-R (correspondents include John W. Power, Bennett Price, Frank E. Read, John Reiplinger, R. T. Riddlesbarger, James M. Ryan, Thomas J. Ryan)
1890
24 / 7
R telegram, Frank E. Read
1890
24 / 8
S (correspondents include Asa P. Samples, Wilbur Fisk Sanders, Seligman & Seligman, Albert J. Seligman, J. W. Seligman & Co., Shaffer & Read, Fisk J. Shaffer, Sprague, Warner & Co., George Steell, John W. H. Stouch, W. S. Streeter, Byron F. Strong, Studebaker Bros. Manufacturing Co., James Sullivan)
1890
24 / 9
S telegrams (correspondents include A. J. Seligman, Smith & Wyman)
1890
24 / 10
T (correspondents include Joseph L. Townsend), B. Turner & Bro.)
1890
24 / 11
U-Y (correspondents include United States Interstate Commerce Commission, John W. Wade, Weare Commission Co., Portus B. Weare, A. Weisenhorn, J. R. Whitmire, Lucius Whitney, Willett & Pashley, R. G. Wright, Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Co.)
1890
24 / 12
U telegrams (correspondents include United States Interior Department Billings)
1890
24 / 13
Charles Aubrey
1891
24 / 14
A (correspondents include Anderson & Findlay, A. L. Appleman)
1891
24 / 15-16
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1891
24 / 17
Banks
1891
24 / 18
B (correspondents include E. D. Bannister, John C. E. Barker, Bay State Live Stock Co., Belgrade Grain & Produce Co., Barnard Brown, Massena Bullard)
1891
25 / 1
John H. Charles
1891
25 / 2
Clum & Dingman
1891
25 / 3
C (correspondents include Edward F. Cameron, L. R. Casey, William A. Chessman; Chisholm, Boyd & White, John E. Clifford, Tom Connolly, William Courtenay, Thomas A. Cummings, Curtis & Burdett)
1891
25 / 4
C telegram, William Courtenay
1891
25 / 5
D (correspondents include W. D. Deaton, Deer Lodge County Clerk & Recorder)
1891
25 / 6
Nicholas M. Erickson
1891
25 / 7
E (correspondents include C. F. Ellis & Co.)
1891
25 / 8
F (correspondents include Robert S. Ford, R. L. Frazee, L. C. Fyhrie & Co.)
1891
25 / 9
F telegram, L. C. Fyhrie & Co.
1891
25 / 10
O. Fletcher Goddard
1891
25 / 11
G (correspondents include Paris Gibson, G. H. Goodrich, Great Falls Lumber Co., Great Northern Railway Co.)
1891
25 / 12
Simeon S. Hobson
1891
25 / 13
H-I (correspondents include Andrew B. Hammond, W. H. Hammond, Harney Peak Consolidated Tin Co., Thomas Hart, R. J. Hartman, Thomas G. Hathaway, M. J. Healy, Helena Commercial Club, Charles W. Hoffman, Michael Holleran, Anton M. Holter, Christopher W. Hoor, Ira Ingraham)
1891
25 / 14
Judith Mercantile Company
1891
25 / 15
J-L (correspondents include James S Kirk & Co., J. E. Townsend Kanouse, F. S. Lang & Co., J. R. Latimer, Luce & Luce, William A. Lyon)
1891
25 / 16
L telegram, B.O. Lenoir
1891
25 / 17
Paul McCormick
1891
25 / 18
J. H. McKnight & Company
1891
25 / 19
Maple Creek & Calgary N. W. T
1891
25 / 20
Marshall Field & Company
1891
25 / 21
Thomas F. Morgan
1891
25 / 22
Mc (correspondents include Angus McGilvray)
1891
25 / 23
M-N (correspondents include Phil A. Manix, James Mauldin, Missoula Mercantile Co., Montana Packing and Provision Company, E. J. Morrison, Justin E. Morse, Mullan Pass Coal Company, William Munroe, M. H. Murphy; Murphy, Maclay & Co., S. G. Murray; Northrup, Braslan & Goodwin Co.)
1891
25 / 24
N telegram, E. S. Nettleton
1891
25 / 25
O'Hanlon & Company
1891
25 / 26
T. C. Power & Bro.
1891
25 / 27
T. C. Power & Co.
1891
25 / 28
P-R (correspondents include J. O. Patterson & Co., M. S. Parker, Willis A. Parsell, L. W. Peck, John W. Power, Bennett Price; Rappal, Lamb & Co.)
1891
25 / 29
R telegram, John Rankin
1891
25 / 30
S (correspondents include Dan Samples, Seligman & Seligman, Albert J. Seligman, Shannon Bros. & Co., Smith Brothers Sheep Co., Phil S. Smith, C. W. Sparr, William C. Stanley, George Steell, Byron F. Strong, James Sullivan, )
1891
25 / 31
S telegram, Shannon Bros.
1891
25 / 32
T-W (correspondents include Joseph L. Townsend, United States Agriculture Department, H. J. Wackerlin, Weare Commission Co., Portus B. Weare, Benjamin Franklin White, Silas White, Lucius Whitney, Willett & Pashley, Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Co.)
1891
25 / 33
W telegram (Portus B Weare)
1891
26 / 1
A (correspondents include E.K. Abbott, J.H. Allen)
1892
26 / 2
Isaac P. Baker
1892
26 / 3
Banks
1892
26 / 4
Block P Mining Company
1892
26 / 5
B (correspondents include I. G. Baker & Co., Baltimore & Ohio Railroad Co., E. D. Bannister, John C. E. Barker, Bay State Live Stock Co., John W. Besserer, Bower Bros., Spruille Braden, Barnard Brown)
1892
26 / 6
John H. Charles
1892
26 / 7
Clay, Robinson & Co.
1892
26 / 8
C-D (correspondents include Edward F. Cameron, John K. Castner; Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co.; Chisholm, Boyd & White, W. G. Conrad, G. W. Cook, W. J. Cook, D. C. Corbin, A. J. Davidson & Co., W. D. Deaton, John J. Donnelly, Douglas Bros.)
1892
26 / 9
Nicholas M. Erickson
1892
26 / 10
E-G (correspondents include C. F. Ellis & Co., (Mrs.) N. M. Erickson, W. A. Eudaly, William B. Fisher, J. S. Ford, Great Falls & Canada Railway Co., Great Northern Railway Co., Charles G. Griffith, Johnson & Company)
1892
26 / 11
F. George Heldt
1892
26 / 12
Simeon S. Hobson
1892
26 / 13
H-I (correspondents include Andrew B. Hammond, M. J. Healy, Charles W. Hoffman, Michael Holleran, Anton M. Holter, Norman B. Holter, Robert H. Howey, James B. Hubbill, William H. Hunt, Ira Ingraham )
1892
26 / 14
Judith Mercantile Company
1892
26 / 15
J-L (correspondents include Judith Cattle Co., M. H. Keefe, Joseph Kipp, Lazear and Orr, Lloyd Iron Roofing and Paint Co., William A. Lyon)
1892
26 / 16
Paul McCormick
1892
26 / 17
J. H. McKnight & Company
1892
26 / 18
Marshall Field & Company
1892
26 / 19
T. L. Martin
1892
26 / 20
Thomas F. Morgan
1892
26 / 21
Mc (correspondents include J. W. McKnight, Charles H. McLeod)
1892
26 / 22
M-N (correspondents include Phil A. Manix, D. W. Marsh, Charles E. Miller, James H. Moe, Montana Attorney General, Justin E. Morse, William Mueller, Mullan Fire-Brick & Tile Co., M. H. Murphy; Murphy, Maclay & Co., Gilman R. Norris, Northern Pacific Railroad Company)
1892
26 / 23
O'Hanlon & Company
1892
26 / 24
T. C. Power & Bro.
1892
27 / 1
T. C. Power & Co.
1892
27 / 2
P-R (correspondents include Isaac P. Baker, Myron M. Parker, John W. Power, Bennett Price, River Press Publishing Co., Charles L. Ryan)
1892
27 / 3
N. C. Smith & Bro.
1892
27 / 4
S-T (correspondents include Dan Samples, Albert J. Seligman, Fisk J. Shaffer, Shannon Bros. & Co., Phil S. Smith, C. W. Sparr, William C. Stanley, George Steell, Kate E. Tierney, Joseph L. Townsend)
1892
27 / 5
U-W (correspondents include United States Treasury Department, H. J. Wackerlin, Walsh & Newman, Weare Commission Co., Portus B. Weare, A. Weisenhorn, Silas White, J. R. Whitmire, George T. Wickes, Willett & Pashley, Williams Goodenow & Stanton)
1892
27 / 6
A (correspondents include J. C. Anderson, Augusta Catholic Church)
1893
27 / 7
Isaac P. Baker
1893
27 / 8
Banks
1893
27 / 9
Belgrade Mercantile Company
1893
27 / 10
B (correspondents include Bach, Cory & Co., Berg Bros., Barnard Brown, Burdett, Thompson & Law)
1893
27 / 11
B telegrams (correspondents include E. D. Bannister, R. T. Bayliss)
1893
27 / 12
Thomas H. Carter
1893
27 / 13
John H. Charles
1893
27 / 14
C-D (correspondents include Edward F. Cameron, William A. Chessman, Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., W. D. Deaton, Dewey, Gould & Co.)
1893
27 / 15
Nicholas M. Erickson
1893
27 / 16
E-G (correspondents include Elizabeth Mining Co., Fenno Brothers & Childs, Great Northern Railway Co.)
1893
27 / 17
Simeon S. Hobson
1893
27 / 18
H (correspondents include William Harrison, Harry B. Hill, Charles W. Hoffman, Michael Holleran, Anton M. Holter, J. C. Hutchinson)
1893
27 / 19
H telegram, George B. Harris
1893
27 / 20
I (correspondents include Ira Ingraham)
1893
27 / 21
Judith Mercantile Company
1893
27 / 22
J-L (correspondents include William J. Jack, M. N. Johnson, B. W. Jones, W. A. Kanouse, Henry G. Klenze, Richard Lockey)
1893
27 / 23
Paul McCormick
1893
27 / 24
J. H. McKnight & Company
1893
27 / 25
Lee Mantle, telegram
1893
27 / 26
Marshall Field & Company
1893
28 / 1
M-N (correspondents include D. W. Marsh, Montana Stockgrowers Association, Mullan Fire-Brick & Tile Co., Mullan Pass Coal Company; Murphy, Maclay & Co., Wilbur N. Noffsinger, Northern Pacific Railroad Company, Northrup, Braslan & Goodwin Co.)
1893
28 / 2
O'Hanlon & Company
1893
28 / 3
Charles Benton Power
1893
28 / 4
T. C. Power & Bro.
1893
28 / 5
T. C. Power & Co.
1893
28 / 6
P (correspondents include F. D. Pease, E. M. Pollinger, John W. Power)
1893
28 / 7-8
John E. Rickards (includes telegrams)
1893
28 / 9
R-S (correspondents include Rappal, Lamb & Co., John Reiplinger, Rosenbaum Brothers & Co., James M. Ryan, Albert J. Seligman, C. W. Sparr, James Sullivan)
1893
28 / 10
T-W (correspondents include Millard F. Trask, United Smelting & Refining Co., Walsh & Newman, P. B. Weare & Co., Lucius Whitney, Williams Goodenow & Stanton)
1893
28 / 11
A (correspondents include U. G. Allen)
1894
28 / 12
Isaac P. Baker
1894
28 / 13
Banks
1894
28 / 14
Belgrade Mercantile Company
1894
28 / 15
B (correspondents include Barnard Brown, P. E. Byrne)
1894
28 / 16
John H. Charles
1894
28 / 17
Clum & Dingman
1894
28 / 18
C-G (correspondents include Edward F. Cameron, Cascade County District Court, William A. Chessman, Chouteau County Clerk & Recorder, Deere & Webber Co., Fenno Brothers & Childs, Nathaniel Ford)
1894
28 / 19
Simeon S. Hobson
1894
28 / 20
H-L (correspondents include William Harrison, Samuel T. Hauser, M. J. Healy, Anton M. Holter, Ira Ingraham, Allan R. Joy, H. C. Judd & Root, J. E. Townsend Kanouse, Richard Lockey, William A. Lyon)
1894
28 / 21
Paul McCormick
1894
28 / 22
J. H. McKnight & Company
1894
28 / 23
Marshall Field & Company
1894
28 / 24
M-O (correspondents include Montana Stockgrowers Association, Mullan Fire-Brick & Tile Co., Mullan Pass Coal Company, George R. Newell, & Co., Joseph Oppenheimer)
1894
28 / 25
Charles Benton Power
1894
28 / 26
T. C. Power & Bro.
1894
29 / 1
T. C. Power & Co.
1894
29 / 2
Power Mercantile Company
1894
29 / 3
P-W (correspondents include John W. Power, B. A. Robertson, Royal Milling Co., Albert J. Seligman, C. W. Sparr, Weare Commission Co., Portus B. Weare)
1894
29 / 4
Isaac P. Baker
1895
29 / 5
Banks
1895
29 / 6
B (correspondents include Baltimore & Ohio Railroad Co., Louis V. Bogy, Barnard Brown)
1895
29 / 7
John H. Charles
1895
29 / 8
E-H (correspondents include C. F. Ellis & Co., M. J. Healy)
1895
29 / 9
Judith Mercantile Company
1895
29 / 10
K (correspondents include Kalispell Roller Mills & Elevator, J. J. Kennedy)
1895
29 / 11
J. H. McKnight & Company
1895
29 / 12
Mc (correspondents include J. W. McKnight)
1895
29 / 13
M-N (correspondents include Missoula Mercantile, Northern Pacific Railroad Company)
1895
29 / 14
O'Hanlon & Company
1895
29 / 15-16
Charles Benton Power (includes telegrams)
1895
29 / 17
T. C. Power & Bro.
1895
29 / 18
T. C. Power & Co.
1895
29 / 19
Power Mercantile Company
1895
29 / 20
P-W (correspondents include C. W. Sparr, Studebaker Bros Manufacturing Co., John M. Sweeney, United States War Department Ft. Assiniboine, H. J. Wackerlin, Walsh & Newman)
1895
29 / 21
Banks
1896
29 / 22
C-H (correspondents include W. G. Conrad, Richard Dunn, S. F. Gillman, Adolph Heller)
1896
29 / 23
Judith Mercantile Company
1896
29 / 24
L-Mc (correspondents include Oscar F. Long, James McBertly)
1896
29 / 25
T. C Power & Bro.
1896
29 / 26
Power Mercantile Company
1896
29 / 27
P-W (correspondents include United States War Department Ft. Assiniboine)
1896
29 / 27a
Isaac P. Baker
1897
29 / 28
Banks
1897
29 / 29
D-G (correspondents include Richard Dunn, James Fergus, George Moore Investment Co., S. F. Gilman)
1897
29 / 30
Simeon S. Hobson
1897
29 / 31
H (correspondents include Adolph Heller)
1897
29 / 32
Judith Mercantile Company
1897
29 / 33
M-W (correspondents include Thomas A. Marlow, W. H. Wilson)
1897
29 / 34
W telegram (correspondents include W. H. Wilson)
1897
29 / 35
Banks
1898
29 / 36
E-G (correspondents include Evans, Snider, Buel Co., S. F. Gilman)
1898
29 / 37
Simeon S. Hobson
1898
29 / 38
Judith Mercantile and Cattle Company
1898
29 / 39
M-N (correspondents include Manlin-Yates Co., North American Transportation & Trading)
1898
29 / 40-41
T. C. Power & Bro. (includes telegrams)
1898
29 / 42
W (correspondents include W. H. Wilson)
1898
29 / 43
B (correspondents include Louis V. Bogy)
1899
29 / 44
T. C. Power & Bro.
1899
29 / 45
B-L (correspondents include Louis V. Bogy)
1900
29 / 46
Isaac P. Baker
1901
29 / 47
Banks
1901
29 / 47a
Missoula Mercantile Co.
1901
29 / 48
Isaac P. Baker
1902
29 / 49
Banks
1902
30 / 1
B. J. Boorman
1902
30 / 2
L-M (correspondents include Lewis and Clark County Assessor, Montana Sheep Commissioners)
1902
30 / 3
Charles Benton Power
1902
30 / 3a
P (correspondents include Park County Treasurer)
1902
30 / 4
B (correspondents include Bad Land Improvement Co., Broadwater County Government
1903
30 / 5
F. George Heldt
1903
30 / 6
H-M (correspondents include Jefferson County Assessor, Montana State Veterinarian)
1903
30 / 7
B. J. Boorman
1904
30 / 8
J-M (correspondents include Jefferson County)
1904
30 / 9
Allen Pierse
1904
30 / 10
P-Y (correspondents include Park County Assessor, Yellowstone County Treasurer)
1904
30 / 11
B-K (correspondents include Daniel Brereton, Connecticut Mutual Life Insurance Co., Jefferson County Treasurer)
1905
30 / 12
J-Y (correspondents include Jefferson County, Park County Treasurer, Shonkin Stock Association, Yellowstone County Treasurer)
1906
30 / 13
Banks
1907
30 / 14
B-D (correspondents include Daniel Brereton, Francis B. Clarke)
1907
30 / 15
Power Mercantile Company
1907
30 / 16
Mary G. Power
1907-1909
30 / 16a
P-Y (correspondents include S. E. Power, A. P. Smith, John W. Fisk)
1907
30 / 17
Banks
1908
30 / 18
B-J (correspondents include Connecticut Mutual Life Insurance Co., A. M. Holter Hardware Co., Jefferson County officials)
1908
30 / 19
Paul McCormick
1908
30 / 20
W. P. Rixon
1908
30 / 21
Y (correspondents include Yellowstone County Treasurer)
1908
30 / 22
A (correspondents include C. H. Austin)
1909
30 / 23
Banks
1909
30 / 24
Belgrade Company Ltd.
1909
30 / 25
B (correspondents include Bogy Mercantile Co., Louis V. Bogy, Boston and Montana Copper & Silver Mining Co., Massena Bullard)
1909
30 / 26
C-M (correspondents include Cascade Mercantile Co., W. E. Cullen Jr., Winifred A. Erickson, H. M. Dewar, Charles E. Heisey; Helena City Treasurer, Holmer-Flagler Live Stock Co., Jefferson County officials, Lewis and Clark County Treasurer, C. W. Morrison, J. H. McKnight & Co.)
1909
30 / 27
J. C. Morgan
1909
30 / 28
O'Hanlon Company
1909
30 / 29
T. C. Power & Bro., Ltd.
1909
30 / 30
Power Mercantile Company
1909
30 / 31
P (correspondents include Park County Treasurer)
1909
30 / 32
W. P. Rixon
1909
30 / 33
R-S (correspondents include J. M. Sampson, Slettengren and Arnell Real Estate; Spokane, Portland and Seattle Railway, George C. Stiles)
1909
30 / 34
A (correspondents include American Protective Tariff League, American Aberdeen-Angus Breeders Assn., C. H. Austin, W. B. Allison)
1910
30 / 35
Isaac P. Baker
1910
30 / 36
Banks
1910
30 / 37
Belgrade Company, Ltd.
1910
30 / 38
Bogy Mercantile Company
1910
30 / 38a
B (correspondents include B. J. Boorman, Benton Hardware Co., Daniel Brereton)
1910
30 / 39
E. F. Cameron
1910
30 / 40
Cascade Mercantile Company
1910
30 / 41
C-D (correspondents include Al Cedergreen, Francis B. Clarke; Clay, Robinson & Co., Murray H. Deaton, Joseph M. Dixon, Nathaniel Ford)
1910
30 / 41a
Winifred A. Erickson
1910
30 / 41b
F-G (correspondents include Great Western Elevator Co., George W. Fields)
1910
30 / 42
G-H (correspondents include Paris Gibson, Great Northern Railway Co., Louis Heitman; Helena City Treasurer, John D. Holiday, Holmer-Flagler Live Stock Co., William H. Hunt, Huse-Yates Co.)
1910
30 / 43
I (correspondents include Indemnity Exchange, John Ireland)
1910
30 / 44
Judith Mercantile and Cattle Company
1910
30 / 45
J-L (correspondents include S. N. Jordan, Lewis and Clark County Republican, Richard Lockey)
1910
30 / 46
T. L. Martin
1910
30 / 47
Montana Hardware Company
1910
30 / 48
M (correspondents include E. S. Maddock, P. H. Manchester, J. H. McKnight, J. C. Morgan)
1910
30a / 1
Alban B. Nixon
1910
30a / 2
N (correspondents include National Surety Company, National Wool Warehouse & Storage Company, Edwin L. Norris, Northern Pacific Railway Company, Northwestern Live Stock Association)
1910
30a / 3
O'Hanlon Company
1910
30a / 4
Allen Pierse
1910
30a / 5-6
Charles Benton Power
1910
30a / 7
T. C. Power & Bro. Ltd
1910
30a / 8
Power Mercantile Company
1910
30a / 9
P (correspondents include Pacific Coast Pipe Co., Padgett & Bell, W. T. Pigott, Jack Power, John M. Power, Charles N. Pray, Protective Holding Corporation)
1910
31 / 1
W. P. Rixon
1910
31 / 2
R (correspondents include John B. Rauch, Royal Milling Co.)
1910
31 / 3
Sanborn Company
1910
31 / 4
Sharp Brothers
1910
31 / 5
S-V (correspondents include George H. Shanley, Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers, F. E.Stranahan, Jere Sullivan, Rudolf Von Tobel)
1910
31 / 6
James A. Walsh
1910
31 / 7
W-Y (correspondents include M. J. Walsh, Yellowstone County Treasurer)
1910
31 / 8-9
A (correspondents include J. R. Allen & Bros., American Aberdeen-Angus Breeders Assn., John D. Anderson, Harry Armstrong, Henry Arnett, Arthur Aylesworth, C. H. Austin)
1911
31 / 10
Isaac P. Baker
1911
31 / 11-12
Banks
1911
31 / 13
Belgrade Company Ltd.
1911
31 / 14
W. S. Bennett
1911
31 / 15
C. H. Benton
1911
31 / 16
Benton Hardware Company
1911
31 / 17
Bogy Mercantile Company
1911
31 / 18
B. J. Boorman
1911
31 / 19
J. H. Burke
1911
31 / 20-21
B (correspondents include Joseph A. Baker, Bowles Live Stock Commission Co., Howard F. Bowman, Massena Bullard; Burdett, Thompson & Law)
1911
31 / 22
E.F. Cameron
1911
31 / 23
Cascade Mercantile Company
1911
31 / 24
Clay, Robinson, & Company
1911
31 / 25-26
Cohen, Atwater, & Shaw
1911
31 / 27
Collins Land Company
1911
31 / 28
C (correspondents include Carstens Packing Co., Henry K. Carver, Cascade County officials, Cascade Mercantile Co., Cascade Realty Co.; Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, George A. Chichester, Chouteau County Treasurer, Isaac F. Churchill, Cooper & Stephenson, Couch Bros. Co., Couch Investment Co.; C. C. Covington)
1911
31a / 1
D-E (correspondents include C. H. Dana, Z. T. Daniel, M. W. Davies, Otto Degen, W. Y. Dennis, H. M. Dewar, Joseph M. Dixon, William G. Downing, Albert W. Elliot, Charles D. Elliot, The Empire State Surety Company of New York, Carl A. Erickson, Winifred A. Erickson, Mrs. Charles Ewer)
1911
31a / 2
George P. Flannery
1911
31a / 3
George W. Frields
1911
31a / 4
F (correspondents include Farmington Bank, Fergus Live Stock & Land Co., Marshall Field & Company, Estate of Marshall Field, Stanley Field, H. B. Flaxman & Co., Lee M. Ford, E. D. Forest, P. C. Frazee, Frye & Company)
1911
31a / 5
Robert Gordon
1911
31a / 6
G (correspondents include P. B. Gallagher Land Co. Gallatin County Farmers' Alliance, Gallatin Valley Milling Company, Paris Gibson, The Girard National Bank, Charles U. Gordon, Fred L. Gray Company, Great Northern Railway Company, Great Western Elevator Co., H. P. Griffin, Gunn. Thompson Co., George E. Gunn)
1911
32 / 1
F. George Heldt
1911
32 / 2
David Hilger
1911
32 / 3
John D. Holliday
1911
32 / 4
H. K. & J. H. Howry
1911
32 / 5
Calvin E. Hubbard
1911
32 / 6
H (correspondents include W. K. Harber, Horatio Hazelton, Max Hebgen, William W. Heffelfinger, Louis Heitman, Helena City officials, Helena Commercial Club; Simeon S. Hobson, Michael Holleran, Albert S. Hovey)
1911
32 / 7
John Ireland
1911
32 / 8
I (correspondents include Indemnity Exchange, Iron Mountain Tunnel Co.)
1911
32 / 9
Judith Mercantile and Cattle Company
1911
32 / 10
J-K (correspondents include George J. Joyce)
1911
32 / 11
J. E. Logan
1911
32 / 12
L (correspondents include Hilare La Barre, Thomas Larkin, Evariste Lemire, Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Lewis and Clark County Commissioners, Robert A. Luke)
1911
32 / 13
McDonald Brothers
1911
32 / 14
T. L. Martin
1911
32 / 15
Otto Maurer
1911
32 / 16
Montana Hardware Company
1911
32 / 17-19
J. C. Morgan
1911
32 / 20
Mc (correspondents include Paul McCormick, B. P. McNair, McNamara & Marlow)
1911
32 / 21-22
M (correspondents include D. W. Marsh, Montana State College Bozeman, Montana State Land Department, Montana Stock Commissioners, Ira Myers)
1911
32 / 23-24
Alban B. Nixon
1911
32 / 25
N (correspondents include National Wool Warehouse & Storage, Northern Pacific Railroad Company)
1911
32 / 26
N telegrams (National Wool Warehouse & Storage)
1911
32 / 27
O'Hanlon Company
1911
32 / 28
O (correspondents include Frank O'Donnell, Oregon Railway & Navigation Co.)
1911
33 / 1
Allen Pierse
1911
33 / 2-3
Charles Benton Power (includes telegrams)
1911
33 / 4
T. C. Power & Bro., Ltd.
1911
33 / 5
Power Mercantile Company
1911
33 / 6
P (correspondents include Pinkerton's National Detective Agency, John Merlin Power, Charles N. Pray)
1911
33 / 7
P telegram (correspondents include Charles N. Pray)
1911
33 / 8
Q (correspondents include W. F. Quimby
1911
33 / 9
W. P. Rixon
1911
33 / 10
R (correspondents include John B. Rauch, River Press Publishing Co., Rosenbaum Brothers & Co.)
1911
33 / 11
R telegrams (correspondents include J. Rosenbaum Grain Co., Royal Milling Co.)
1911
33 / 12
Sanborn Company
1911
33 / 13
August Schwachheim
1911
33 / 14
Sharp Brothers
1911
33 / 15
S-V (correspondents include George H.Shanley, Shonkin Stock Association, Slettengren & Arnell Real Estate, F. E. Stranahan, Jere Sullivan, Millard F. Trask, United States Forest Service, United States Land Offices, United States Reclamation Service, Robert Vaughn)
1911
33 / 16
James A. Walsh
1911
33 / 17
W-Y (correspondents include Eugene A. Wyatt)
1911
33 / 18
A (correspondents include Ames Realty Co., B. Altman & Co., C. H. Austin, E. C. Abbott)
1912
33 / 19
Isaac P. Baker
1912
33 / 20-21
Banks (includes telegrams)
1912
33 / 22
Belgrade Company Ltd
1912
33 / 23
Benton Hardware Company
1912
33 / 24
Bogy Mercantile Company
1912
33 / 25
B. J. Boorman
1912
33 / 26
B (correspondents include Barker Mines Co., A. H. Barth, Bear Tooth Stock Co., Beaverhead County Government, Belden & Dekalb, Biggs Investment Co., Louis V. Bogy, Bozeman Milling Co., Daniel Brereton, Massena Bullard)
1912
33 / 27
E. F. Cameron
1912
33 / 28
Cascade Mercantile Company
1912
33 / 29
Collins Land Title Company
1912
33 / 30
C (correspondents include C. H. Campbell & Son, Caird Engineering Works, Cascade County Treasurer, Cascade Realty Co.; Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, William A. Clark, Connecticut Mutual Life Insurance Co.)
1912
33 / 31
D (correspondents include Joseph M. Dixon)
1912
34 / 1
D telegrams (correspondents include Joseph M. Dixon)
1912
34 / 2
E (correspondents include C. F. Ellis & Co., Winifred A. Erickson)
1912
34 / 3
George W. Frields
1912
34 / 4-5
F-G (correspondents include Nathaniel Ford, Frazee Estate Company, Frye & Company, Great Northern Railway Co., Great Western Grain Co.)
1912
34 / 6
F. George Heldt
1912
34 / 7
Simeon S. Hobson
1912
34 / 8
H-I (correspondents include W. K. Haber, F. J. Hagenbarth, William W. Heffelfinger, Louis Heitman, Helena City Treasurer, Anton M. Holter, William H. Hunt, Indemnity Exchange, International Harvester Co.)
1912
34 / 9
Judith Mercantile and Cattle Company
1912
34 / 10
J-K (correspondents include Jefferson County, George J. Joyce, Perry Kline; Conrad Kohrs)
1912
34 / 11
J. E. Logan
1912
34 / 12
L (correspondents include Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Robert A. Luke)
1912
34 / 13
Paul McCormick
1912
34 / 14
Marshall Field & Company
1912
34 / 15
T. L. Martin
1912
34 / 16
Montana Hardware Company
1912
34 / 17
J. C. Morgan
1912
34 / 18
Mc (correspondents include Charles H. McLeod)
1912
34 / 19
M (correspondents include Missoula County Clerk & Recorder, Missoula County Treasurer, Missoula Mercantile Company, Montana Flour Mills Company, Montana Implement Company, Montana State Land Department, Montana State Veterinarian, Montgomery Wool Growers Association, John T. Murphy & Co., Henry L. Myers)
1912
34 / 20
Alban B. Nixon
1912
34 / 21
N (correspondents include Northern Pacific Railroad Company)
1912
34 / 22
O'Hanlon Company
1912
34 / 23
O (correspondents include Frank D. O'Neill, Felix Orman)
1912
34 / 24
Allen Pierse
1912
34 / 25
Charles Benton Power
1912
34 / 26
T. C. Power & Bro., Ltd
1912
34 / 27
Power Mercantile Company
1912
34 / 28
P-Q (correspondents include Paris Dry Goods Co., Alfred F. Pashley, Powell County Clerk & Recorder, John Merlin Power, Sarah E. Power, Charles N. Pray, Thomas B. Quaw, W. F. Quimby)
1912
34 / 29
W. P. Rixon
1912
34 / 30
R (correspondents include John B. Rauch, F. H. Ray, J. Rosenbaum Grain Co., Royal Milling Co.)
1912
34 / 31
Sanborn Company
1912
34 / 32
August Schwachheim
1912
34 / 33
Sharp Brothers
1912
34 / 34
S-U (correspondents include Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers, Stranahan & Stranahan, William H. Todd, United States Agriculture Dept: Animal Industry; United States Treasury Department)
1912
34 / 35-36
James A. Walsh
1912
34 / 37
W (correspondents include H. K. Welch, E. E. Wenner, Western Retail Lumbermen's Association, George Wiley, L. L. Williamson, C. W. Willis)
1912
34 / 37a
A (correspondents include J. S. Alling, American Aberdeen Angus Breeders Assn., American Association of Public Accountants, American National Bank, Anderson & Evans, Austin Land and Live Stock Company)
1913
34 / 38
Isaac P. Baker
1913
34 / 39
Banks
1913
34 / 40
Belgrade Company
1913
34 / 41
Benton Hardware Company
1913
34a / 1
Bogy Mercantile Company
1913
34a / 2
B. J. Boorman; Boorman Lumber Company
1913
34a / 3
H. W. Brown
1913
34a / 4
B (correspondents include Ralph Edward Bancroft, Barker Mines Co., John Bielenburg, Thomas J. Bouton, C. G. Bower, J. E. Bower, Daniel Brereton, W. J. Butler, Butte Electric & Power Co.)
1913
34a / 5
E. F. Cameron
1913
34a / 6
Cascade Mercantile Company
1913
34a / 7
Cascade Milling and Elevator Company
1913
34a / 8
Clay Robinson and Company
1913
34a / 9
C (correspondents include C. H. Campbell & Son, Canadian Pacific Railway Co., Al Cedergreen; Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, Isaac F. Churchill)
1913
34a / 10
D-E (correspondents include Winifred A. Erickson, Escallier Sheep Co.)
1913
34a / 11
George W. Frields
1913
34a / 12
F-G (correspondents include Gallatin Valley Milling Co., Great Northern Railway Co., Great Western Grain Co.)
1913
34a / 13
City of Helena
1913
34a / 14
Christopher W. Horr
1913
34a / 15
H-I (correspondents include H. C. Hagalie, Samuel T. Hauser, Max Hebgen, Helena Cab Co., John D. Holliday, H. K. Howry, A. J. Hughes, Charles F. Hunt, Indemnity Exchange)
1913
34a / 16
George J. Joyce
1913
34a / 17
J (correspondents include Oscar Johnston, Judith Mercantile & Cattle Co.)
1913
34a / 18
Perry Kline
1913
34a / 19
K-L (correspondents include Thomas Larkin, Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Robert A. Luke)
1913
34a / 20
Rebecca and Jennie McCormick
1913
34a / 21
McDonald Brothers and Company
1913
34a / 22
J. H. McKnight Company
1913
34a / 23
J. C. Morgan
1913
34a / 24-25
M (correspondents include E. S. Maddock, Martin Maginnis, Malin-Yates Co., Marshall Field & Co., Thomas L. Martin, Missoula Mercantile, Montana Hardware Company, Henry L. Myers)
1913
34a / 26
National Wool Warehouse and Storage Co.
1913
34a / 27
Northern Pacific Railway Company
1913
34a / 28-29
N-O (correspondents include National Wool Growers' Association, E. Naumberg & Co., Gilman R. Norris, O'Hanlon Company)
1913
34a / 30
Allen Pierse
1913
34a / 31
Charles Benton Power
1913
34b / 1
Power Mercantile Company
1913
34b / 2
Power-Morgan Company
1913
34b / 3-4
T. C. Power and Bro., Ltd
1913
34b / 5
P (correspondents include Thomas Bridham, Frank Palmer, Pinkerton's National Detective Agency, C. E. Prahman, Charles N. Pray)
1913
34b / 6
R (correspondents include John B. Rauch, W. P. Rixon, B. A. Robertson, W. W. Robinson, Rosenbaum Brothers & Co., Royal Milling Co., Charles M. Russell)
1913
34b / 7
Sanborn Company
1913
34b / 8
J. G. Stuart
1913
35 / 1
S (correspondents include Sharp Brothers, Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers, C. W. Sparr, J. W. Speer, Stranahan & Stranahan, Granville Stuart, Jere Sullivan)
1913
35 / 2
Thorpe Brothers
1913
35 / 3
T(correspondents include E. A. Tennis, Townsend Hardware & Implement Co.)
1913
35 / 4
U. S. Office of Indian Affairs/U. S. Indian Service
1913
35 / 5
U-V (correspondents include United States Agriculture Department, United States Agriculture Dept: Animal Industry)
1913
35 / 6
James A. Walsh
1913
35 / 7
Thomas J. Walsh
1913
35 / 8
W (correspondents include Austin W. Warr, Western Union Helena, Mary K. Wilson, R. H. Wilson, S. F. Wilson & Co.)
1913
35 / 9
Y (correspondents include Yegen Bros.)
1913
35 / 10-11
A (correspondents include Walter H. Aldridge, W. B. Allison, American Aberdeen-Angus Breeders Assn., American Protective Tariff League, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Anaconda Copper Mining Co., Anderson & Evans, John W. Arthur, C. H. Austin)
1914
35 / 12-13
Isaac P. Baker
1914
35 / 14
Banks
1914
35 / 15
Belgrade Company, Ltd.
1914
35 / 16
Benton Hardware Company
1914
35 / 17
Bogy Mercantile Company
1914
35 / 18
B. J. Boorman
1914
35 / 19-20
B (correspondents include John Bielenburg, Louis V. Bogy, Daniel Brereton, Buick Motor Co., Massena Bullard)
1914
35 / 21
E. F. Cameron
1914
35 / 22
Cascade Mercantile Company
1914
35 / 23-24
Clay, Robinson and Company
1914
35 / 25
Collins Land Company
1914
35 / 26-27
C (correspondents include Cascade Realty Co., Al Cedergreen, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, Coburn Cattle Co., W. A. Conrad, Couch Bros. Co., E. B. Craighead)
1914
36 / 1
D-E (correspondents include Deere & Webber Co., Donovan-McCormick, J. P. Early, El Paso Live Stock Commission Co., Winifred A. Erickson, Charles Escher, John M. Evans)
1914
36 / 2
E telegrams (correspondents include Charles Eschler)
1914
36 / 3
George W. Frields
1914
36 / 4
F (correspondents include Finch, Van Slyck & McConville, May G. Flanagan, Ford Motor Company, Nathaniel Ford, Sarah J. Fox, Frazee Estate Company, Frye & Company)
1914
36 / 5
F telegram (correspondents include Frye & Company)
1914
36 / 6
G (correspondents include Gallatin Valley Milling Co., Goodyear Rubber Co., Great Northern Railway Co.)
1914
36 / 7
F. George Heldt
1914
36 / 8
David Hilger
1914
36 / 9
Simeon S. Hobson
1914
36 / 10
H (correspondents include W. K. Harber, Louis Heitman, Francis G. Heldt, Helena City Treasurer, Helena Commercial Club, P. H. Holman, Anton M. Holter, Christopher W. Hoor)
1914
36 / 11
H telegrams (correspondents include E. C. Houghton, Neal Houslet)
1914
36 / 12
I (correspondents include Indemnity Exchange, International Harvester Co.)
1914
36 / 13
Judith Mercantile and Cattle Company
1914
36 / 14
J (correspondents include Jefferson County, George J. Joyce)
1914
36 / 15
J telegrams (correspondents include George J. Joyce)
1914
36 / 16
K (correspondents include W. F. Kester, Perry Kline, Kohrs & Bielenberg, Conrad Kohrs)
1914
36 / 17
K telegram (correspondents include Perry Kline)
1914
36 / 18
Local Lumber Company
1914
36 / 19
L (correspondents include Herbert LaChappelle, E. B. Largent, W.A. Leach, Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Richard Lockey, Robert A. Luke)
1914
36 / 20
Paul McCormick
1914
36 / 21
McDonald Brothers
1914
36 / 22
Marshall Field & Company
1914
36 / 23-24
T. L. Martin (includes telegram)
1914
36 / 25
Montana Hardware Company
1914
36 / 26
Mc (correspondents include Mary P. McCormick, Conroy N. McLennan)
1914
36 / 27
M (correspondents include Malin-Yates Co., Missoula Mercantile, Montana Commissioner of State Lands, Montana District Court, Montana Power Company, Montana Ranches Company, Montana Secretary of State, Montana State College Bozeman, Montana State Veterinarian, Montana Stock Commissioners, George Moore Investment Co., M. M. Moore, Henry L. Myers)
1914
36 / 28
M telegram (correspondents include Montana State Veterinarian)
1914
36 / 29
Alban B. Nixon
1914
36 / 30
N-O (correspondents include National Wool Growers' Association, National Wool Warehouse & Storage Co., E. Naumberg & Co., Northern Pacific Railroad Company)
1914
36 / 31
N telegrams (correspondents include National Wool Warehouse & Storage Co.)
1914
36 / 32-33
Allen Pierse (includes telegrams)
1914
36 / 34-35
Charles Benton Power (includes telegrams)
1914
37 / 1-2
T. C. Power & Bro., Ltd.
1914
37 / 3-4
T. C. Power Company (includes telegrams)
1914
37 / 5
Power Implement Company
1914
37 / 6
Power Mercantile Company
1914
37 / 7
Power-Morgan Company
1914
37 / 8
Power-Wilson Company
1914
37 / 9
P-Q (correspondents include Packard Motor Car Co., Paris Dry Goods Co., Alfred F. Pashley, Pence Automobile Co., Howard Pew, Powell County Assessor, John Merlin Power, Charles N. Pray, W. F. Quimby)
1914
37 / 10
P telegrams (correspondents include Packard Motor Car Co.)
1914
37 / 11
W. P. Rixon
1914
37 / 12
W. W. Robinson
1914
37 / 13
W. W. Robinson, telegrams
1914
37 / 14
R (correspondents include George L. Ramsey, John B. Rauch, George K. Reeder, Republican State Central Committee, F. B. Reynolds, Rosenbaum Brothers and Co., Royal Milling Co.)
1914
37 / 15
R telegrams (correspondents include Rosenbaum Bros. and Co.)
1914
37 / 16
Sanborn Company
1914
37 / 17
August Schwachheim
1914
37 / 18-19
Sharp Brothers (includes telegrams)
1914
37 / 20
J. G. Stuart
1914
37 / 21
J. G. Stuart, telegrams
1914
38 / 1
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, Frank J. Schatz, Ludwig Schatz, Schaub Brothers, W. A. Selvidge, Society of Montana Pioneers, C. W. Sparr, Tom Stout, Stranahan & Stranahan, F. E. Stranahan, Jere Sullivan, Sunnyside Store Co., Swearingen & McCullough)
1914
38 / 2
Thorpe Brothers
1914
38 / 3
T-V (correspondents include Teton County Assessor, Townsend Hardware & Implement Co., Anna S. Turner, United States Agriculture Dept: Animal Industry, United States Forest Service, United States Indian Service Ft. Belknap & Ft. Peck, United States Internal Revenue Service)
1914
38 / 4
James A. Walsh
1914
38 / 5
W-Y (correspondents include H. J. Wackerlin, Western Union Helena, H. W. White Investment Co., R. H. Wilson, S. F. Wilson & Co., Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine, Eugene A. Wyatt)
1914
38 / 6
W telegrams (correspondents include Thomas J. Walsh)
1914
38 / 7
A (correspondents include J.M. Adamson, Walter H. Aldridge, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Anderson & Evans, John W. Arthur, C. H. Austin)
1915
38 / 8-9
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1915
38 / 10
Banks
1915
38 / 11
Belgrade Company Ltd.
1915
38 / 12
Benton Hardware Company
1915
38 / 13-14
Bogy Mercantile Company (includes telegrams)
1915
38 / 15
B. J. Boorman
1915
38 / 16
B (correspondents include Albert Babcock, Bad Land Improvement Co., Bemis Bros. Bag Co., Biggs Investment Co., Louis V. Bogy, Daniel Brereton, Massena Bullard, Butte & Superior Copper Co., Ltd.)
1915
38 / 17
E. F. Cameron
1915
39 / 1
Cascade Mercantile Company
1915
39 / 2
Clay, Robinson & Co.
1915
39 / 3
Collins Land Company
1915
39 / 4
C (correspondents include Cascade Realty Co., Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, John Blatchford Collins, John Clay & Co.)
1915
39 / 5
C telegram (correspondents include T. R. Carson)
1915
39 / 6-7
R. L. Diggs (includes telegrams)
1915
39 / 8
D (correspondents include Joseph M. Dixon)
1915
39 / 9
D telegrams ( correspondents include Dodge Bros. Motor Cars)
1915
39 / 10
E (correspondents include Winifred A. Erickson, Charles Escher, John M. Evans)
1915
39 / 11
George W. Frields
1915
39 / 12
F (correspondents include Fergus County Cooperative Extension Service, William B. Fisher, May G. Flanagan, Lee M. Ford, Nathaniel Ford, Sarah J. Fox, Frazee Estate Company, Frye & Company)
1915
39 / 13
Hugh D. Galusha
1915
39 / 14-15
Gary Brothers & Gaffke Company (includes telegrams)
1915
39 / 16
Robert Gordon
1915
39 / 17
G (correspondents include Great Northern Railway Co., Great Western Grain Co., A. F. Graeter)
1915
39 / 18
G telegram (correspondents include Great Western Grain Co.)
1915
39 / 19
F. George Heldt
1915
39 / 20
David Hilger
1915
39 / 21
Simeon S. Hobson
1915
39 / 22
H. K. & J. H. Howry
1915
39 / 23
H (correspondents include Hamilton Cereal & Flour Mills Co., Andrew B. Hammond, W. K. Harber, M.J. Healy, Max Hebgen, Louis Heitman, Francis G. Heldt, Helena City officials, Helena Commercial Club, Christopher W. Hoor, Hudson Motor Car Co.)
1915
39 / 24
H telegrams (correspondents include Hudson Motor Car Co.)
1915
39 / 25
I (correspondents include Illinois State Board of Agriculture, Imperial Manufacturing Company)
1915
39 / 26
Ole Johnson
1915
39 / 27
Judith Mercantile and Cattle Company
1915
39 / 28
J-K (correspondents include Jefferson County, George J. Joyce, Kalispell Townsite Co., J. E. Townsend Kanouse, W. F. Kester, Perry Kline; Conrad Kohrs)
1915
39 / 29
K telegrams (correspondents include Perry Kline)
1915
39 / 30
Local Lumber Company
1915
39 / 31
L (correspondents include Herbert LaChappelle, Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Lewis and Clark County Commissioners, Richard Lockey)
1915
39 / 32
Paul McCormick
1915
39 / 33
McDonald Brothers
1915
39 / 34
Marshall Field & Company
1915
39 / 35
T. L. Martin
1915
39 / 36
Montana Hardware Company
1915
39 / 37
Mc (correspondents include Minnie McBride, C. W. McCabe, Leslie T. McCleary, Fred M. McCord, J. J. McGreevy, Gillman McKinnie)
1915
39 / 38
Mc telegram (correspondents include Alexander McKenzie)
1915
39 / 39
M (correspondents include Monarch Mercantile Co., Montana District Court, Montana Implement Company, Montana Oil Company, Montana Ranches Company, Montana State College Bozeman, Montana State Veterinarian, Montana Stock Commissioners, Henry L. Myers)
1915
40 / 1
Alban B. Nixon
1915
40 / 2
N (correspondents include E. Naumberg & Co., National Wool Growers' Association, National Wool Warehouse & Storage, Northern Pacific Railroad Company; Northrup, King & Co.)
1915
40 / 3
O'Hanlon Company
1915
40 / 4-5
O (includes telegrams: correspondents include Charles O'Donnell)
1915
40 / 6
Allen Pierse
1915
40 / 7-8
Charles Benton Power (includes telegrams)
1915
40 / 9-10
T. C. Power & Bro, Ltd. (includes telegrams)
1915
40 / 11-12
T. C. Power Company (includes telegrams)
1915
40 / 13
Power Implement Company
1915
40 / 14
Power Mercantile Company
1915
40 / 15
Power-Morgan Company
1915
40 / 16
Power-Wilson Company
1915
40 / 17
P (correspondents include Packard Motor Car Co., H. M. Parchen, James Orville Patterson, F. D. Pease, John Merlin Power, Sarah E. Power, Charles N. Pray)
1915
40 / 18-19
W. W. Robinson (includes telegrams)
1915
40 / 20
R (correspondents include John B. Rauch, Rea Brothers, Rosenbaum Brothers & Co., J. Rosenbaum Grain Co., Royal Milling Co.)
1915
40 / 21
Sanborn Company
1915
41 / 1
August Schwachheim
1915
41 / 2
Sharp Brothers
1915
41 / 3-4
J. G. Stuart (includes telegrams)
1915
41 / 5
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, Frank J. Schatz, Schaub Brothers, Peter Schuttler Co., Albert J. Seligman, J. Slaght, Society of Montana Pioneers, J. W. Speer, Tom Stout, Stranahan & Stranahan, F. E. Stranahan, Swearingen & McCullough)
1915
41 / 6
Thorpe Brothers
1915
41 / 7
T-V (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Townsend Hardware & Implement Co., Anna S. Turner, United States, Internal Revenue Service, Robert Vaughn)
1915
41 / 8
James A. Walsh
1915
41 / 9
W-Y (correspondents include David Waddell, Thomas Walbert, Thomas J. Walsh, R. H. Wilson, S. F. Wilson & Co.)
1915
41 / 10
A (correspondents include J.M. Adamson, Walter H. Aldridge, Amberg File & Index Co., American Aberdeen-Angus Breeders Assn., Ames Realty Co., C. H. Austin)
1916
41 / 11
A telegrams (correspondents include Walter H. Aldridge)
1916
41 / 12
Isaac P. Baker
1916
41 / 13-14
Banks (includes telegrams)
1916
41 / 15
Belgrade Company Ltd.
1916
41 / 16
Benton Hardware Company
1916
41 / 17-18
Bogy Mercantile Company (includes telegrams)
1916
41 / 19
B. J. Boorman
1916
41 / 20-21
J. H. Burke (includes telegrams)
1916
41 / 22
B (correspondents include Albert Babcock, Barker Mines Co., A. H. Barth, Belden & Dekalb, Bemis Bros. Bag Co., Frank L. Benepe, Biggs Investment Co., Bloedel-Donovan Lumber Co., George B. Bourne, Bradstreet Co., Daniel Brereton)
1916
41 / 23
B telegrams (correspondents include Bloedel-Donovan Lumber Co., John W. Burke)
1916
42 / 1
E. F. Cameron
1916
42 / 2
Cascade Mercantile Company
1916
42 / 3-4
Clay, Robinson & Company (includes telegrams)
1916
42 / 5
C (correspondents include George H. Carsley, Henry K. Carver, Cascade County officials, Cascade Realty Co., Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., Isaac F. Churchill, Jeremiah Collins, Connecticut Mutual Life Insurance Co., Cooper & Stephenson, Cudahy Refining Co.)
1916
42 / 6
C telegrams (correspondents include Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co.)
1916
42 / 7-8
R. L. Diggs (includes telegrams)
1916
42 / 9
D (correspondents include Murray H. Deaton, Deere & Webber Co., Nick Dickinson, Joseph M. Dixon, M. W. Dore)
1916
42 / 10
D telegrams (correspondents include Nick Dickinson)
1916
42 / 11
E (correspondents include C. F. Ellis & Co., Winifred A. Erickson, Ernst & Ernst, Charles Escher, John M. Evans)
1916
42 / 12
E telegrams (correspondents include Charles Escher)
1916
42 / 13
George F. Frields
1916
42 / 14
F (correspondents include William B. Fisher, May G. Flanagan, Forman Ford & Company, Sarah J. Fox, Frazee Estate Company, Frye & Company)
1916
42 / 15
F telegrams (correspondents include William B. Fisher)
1916
42 / 16
Hugh D. Galusha
1916
42 / 17
Gary Brothers & Gaffke Co., Inc.
1916
42 / 18
Robert Gordon
1916
42 / 19
G (correspondents include Gallatin Valley Milling Co.)
1916
42 / 20
F. George Heldt
1916
42 / 21
David Hilger
1916
42 / 22
Simeon S. Hobson
1916
42 / 23
H. K. & J. H. Howry
1916
42 / 24
Calvin E. Hubbard
1916
42 / 25
H (correspondents include Andrew B. Hammond, W. K. Harber, William W. Heffelfinger, Helena City Clerk, Helena Commercial Club, J. H. Hibbard, Harry B. Hill, Michael Holleran, Norman B. Holter, A. J. Hughes)
1916
42 / 26
John Ireland
1916
42 / 27
I (correspondents include International Harvester Co.)
1916
42 / 28
Ole Johnson
1916
42 / 29
Judith Mercantile and Cattle Company
1916
42 / 30
J-K (correspondents include Jefferson County, Perry Kline, Herman J. Klinsman, Conrad Kohrs)
1916
42 / 31
K telegrams (correspondents include Herman J. Klinsman)
1916
42 / 32
Local Lumber Company
1916
42 / 33
J. E. Logan
1916
42 / 34
L (correspondents include Frank S. Lang, League to Enforce Peace, Louis Lindberg, E. Lowitz)
1916
42 / 35
Paul McCormick
1916
42 / 36
McDonald Brothers
1916
42 / 37
Manhattan Mercantile Company
1916
42 / 38
Marshall Field & Company
1916
42 / 39
T. L. Martin
1916
42 / 40
Montana Hardware Company
1916
42 / 41
Mc (correspondents include J. C. McCarthy)
1916
42 / 42
M (correspondents include Malin-Yates Co., Missoula Mercantile Co., Montana Commissioner of State Lands, Montana District Court, Montana Governor's Office, Montana Oil Company, Montana Power Company, Montana State College Bozeman, Montana State Veterinarian, C. W. Morrison, Henry L. Myers)
1916
42 / 43
M telegrams (correspondents include J. and W. D. Mobly)
1916
43 / 1
Alban B. Nixon
1916
43 / 2
N (correspondents include National Wool Growers' Association, National Wool Warehouse & Storage, George R. Newell, & Co., Northern Pacific Railroad Company)
1916
43 / 3
N telegrams (correspondents include National Wool Warehouse and Storage Co.)
1916
43 / 4
O'Hanlon Company
1916
43 / 5
O (correspondents include Charles O'Donnell, R.E. O'Keefe, Jack O'Leary)
1916
43 / 5a
Allen Pierse
1916
43 / 6-7
Charles Benton Power (includes telegrams)
1916
43 / 8-9
T. C. Power & Bro. (includes telegrams)
1916
43 / 10-12
T. C. Power & Bro., Ltd.
1916
43 / 13
T. C. Power Company
1916
43 / 14
Power Implement Company
1916
43 / 15
Power Mercantile Company
1916
43 / 16
Power-Morgan Company
1916
43 / 17
Power-Wilson Company
1916
43 / 18-19
P (includes telegrams: correspondents include Packard Motor Car Co., Powell County Treasurer, John Merlin Power, Sarah E. Power, Charles N. Pray)
1916
43 / 20-21
W. W. Robinson (includes telegrams)
1916
44 / 1
R (correspondents include John B. Rauch, Rea Brothers, Republican National Committee, Republican State Central Committee, F. B. Reynolds, Rosenbaum Brothers & Co., Royal Milling Co.)
1916
44 / 2
R telegrams (correspondents include Rosenbaum Grain Co.)
1916
44 / 3-5
Sanborn Company (includes telegrams)
1916
44 / 6
August Schwachheim
1916
44 / 7
Sharp Brothers
1916
44 / 8
J. G. Stuart
1916
44 / 9
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, Frank J. Schatz, Ludwig Schatz, Schaub Brothers, Albert J. Seligman, George H. Shanley; Shea, Smith & Co., J. Slaght, Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers, C. W. Sparr, J. W. Speer, Samuel Stephenson, Tom Stout, Stranahan & Stranahan, F. E. Stranahan, Granville Stuart, Jere Sullivan, Swearingen & McCullough)
1916
44 / 10-11
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1916
44 / 12
T-V (correspondents include Townsend Hardware & Implement Co., George L. Tracy Co., Millard F. Trask, Mike H. Tuohy, Two Miracle Concrete Co., United States Agriculture Department United States Forest Service)
1916
44 / 13
James A. Walsh
1916
44 / 14
W (correspondents include T. J. Werlen, S. F. Wilson & Co., E. M. Wright)
1916
44 / 15
W telegrams (correspondents include T. J. Walsh, C. C. Webber)
1916
44 / 16
A (correspondents include J.M. Adamson, Walter H. Aldridge, Amberg File & Index Co., American National Live Stock Association, American Protective Tariff League, Henry Arnett)
1917
44 / 17
A telegrams (correspondents include Walter H. Aldridge)
1917
44 / 18
Lewis C. Babcock
1917
44 / 19-20
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1917
45 / 1
Banks
1917
45 / 2
Belgrade Company Ltd.
1917
45 / 3
Benton Hardware Company
1917
45 / 4-5
Bogy Mercantile Company (includes telegrams)
1917
45 / 6
B. J. Boorman
1917
45 / 7
B (correspondents include Albert Babcock, Bemis Bros. Bag Co., James Best, J. H. Bloedel, Louis V. Bogy, Daniel Brereton)
1917
45 / 8
E. F. Cameron
1917
45 / 9
Cascade Mercantile Company
1917
45 / 10
Clay, Robinson & Company
1917
45 / 11
D. J. Condon
1917
45 / 12
C (correspondents include John V. Carroll, George H. Carsley, Carver Mercantile Co., Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, Chouteau County Commissioners, Conrad-Twigg Co.)
1917
45 / 13
R. L. Diggs
1917
45 / 14
D-F (correspondents include Deere & Webber Co., Nick Dickinson, George Dutro, C. F. Ellis & Co., Winifred A. Erickson, Ernst & Ernst, John M. Evans, Fergus County Assessor, May G. Flanagan, Nathaniel Ford, Frye & Company)
1917
45 / 15
Hugh D. Galusha
1917
45 / 16
Gary Hay & Grain Company
1917
45 / 17
G (correspondents include Gallatin County Attorney, Gallatin County Treasurer, Great Northern Railway Co., Great Western Grain Co.)
1917
45 / 18
Simeon S. Hobson
1917
45 / 19
H. K. & J. H. Howry
1917
45 / 20
Calvin E. Hubbard
1917
45 / 21
H (correspondents include Hamilton Cereal & Flour Mills Co., W. K. Harber, Louis Heitman, Francis G. Heldt, Helena Building & Investment Co.; Helena City officials, Anton M. Holter)
1917
45 / 22
I (correspondents include International Harvester Co.)
1917
45 / 23
Ole Johnson
1917
46 / 1
Judith Mercantile and Cattle Company
1917
46 / 2
J (correspondents include George J. Joyce)
1917
46 / 3
K (correspondents include Perry Kline, Conrad Kohrs)
1917
46 / 4
K telegrams (correspondents include J. E. Kenkel)
1917
46 / 5-6
Local Lumber Company (includes telegrams)
1917
46 / 7
J. E. Logan
1917
46 / 8
L (correspondents include Hilare LaBarre, F. S. Lang & Co., Lewis and Clark County Assessor, Lewistown Wholesale Company, Richard Lockey)
1917
46 / 9
McDonald Brothers
1917
46 / 10-12
Manhattan Mercantile Company (includes telegrams)
1917
46 / 13
Marshall Field & Company
1917
46 / 14-15
T. L. Martin (includes telegrams)
1917
46 / 16
Mc (correspondents include Robert L. McCulloh, McElroy & Holmden, Samuel McKennan)
1917
46 / 17
M (correspondents include Malin-Yates Co., Missoula Mercantile Co., Montana District Court, Montana Flour Mills Company, Montana Hail Insurance Board, Montana Industrial Accident Board, Montana Livestock Commission, Montana Oil Company, Montana Railroad Commission, Montana State College Bozeman, Montana Stockgrowers Association, Musselshell County Clerk & Recorder, Henry L. Myers)
1917
46 / 18
Alban B. Nixon
1917
46 / 19
N (correspondents include National Wool Growers' Association, E. Naumberg & Co., Gilman R. Norris, Northern Pacific Railroad Company)
1917
46 / 20
N telegrams (Northern Pacific Railway Co.)
1917
46 / 21
O'Hanlon Company
1917
46 / 22
O (correspondents include Charles Okerman)
1917
46 / 23
Allen Pierse
1917
46 / 24-25
Charles Benton Power (includes telegrams)
1917
46 / 26
T. C. Power & Bro., Ltd.
January 1917-May 1917
47 / 1-3
T. C. Power & Bro., Ltd.
June 1917-December 1917
47 / 4
T. C. Power Company
1917
47 / 5
Power Implement Company
1917
47 / 6
Power Mercantile Company
1917
47 / 7
Power-Morgan Company
1917
47 / 8
Power-Wilson Company
1917
47 / 9
P (correspondents include Parchen Drug Co., Powell County Assessor, Power Hardware Co., John Merlin Power, T. C. Power Motor Car Co., John E. Price & Co.)
1917
47 / 10-11
W. W. Robinson (includes telegrams)
1917
47 / 12
R (correspondents include John B. Rauch, Ravalli Cereal & Flour Mills Co., Rosenbaum Brothers & Co.)
1917
47 / 13
R telegrams (correspondents include J. Rosenbaum Grain Co.
1917
47 / 14-15
August Schwachheim (includes telegrams)
1917
47 / 16
Sharp Brothers
1917
47 / 17
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, Ludwig Schatz, Shea, Smith & Co., J. Slaght, Society of Montana Pioneers, C. W. Sparr, Samuel Stephenson, Stranahan & Stranahan, F. E. Stranahan, Jere Sullivan, Swearingen & McCullough)
1917
47 / 18
Taylor, Tipling & Co.
1917
47 / 19-20
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1917
47 / 21
Tri-City Oil Company
1917
47 / 22
Trident Store Company
1917
48 / 1
T-V (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Edmond G. Toomey, Townsend Hardware & Implement Co., George L. Tracy Co., Anna S. Turner, United States Internal Revenue Service, United States Post Office Department, Jesse R. Villars)
1917
48 / 2
T-V telegrams (correspondents include The Trumbull Safe and Vault Co., J. VanWee, J. W. Vanderbilt)
1917
48 / 3
James A. Walsh
1917
48 / 4
W-Y (correspondents include Thomas J. Walsh, C. F. Watkins, Charles C. Webber, T. J. Werlen, H. W. White Investment Co., Eugene A. Wyatt, Wyoming Executive Office)
1917
48 / 5
W telegrams (correspondents include Thomas J. Walsh)
1917
48 / 6
A (correspondents include Walter H. Aldridge, B. Altman & Co., American National Live Stock Association, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Anaconda Copper Mining Co.)
1918
48 / 7-8
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1918
48 / 9
Banks
1918
48 / 10
Belgrade Company Ltd.
1918
48 / 11
Benton Hardware Company
1918
48 / 12
Bogy Mercantile Company
1918
48 / 13
B. J. Boorman
1918
48 / 14
B (correspondents include Albert Babcock, Benton Baker, J. W. Barker, Barker Mines Co., John C. Barr, Charles A. Beckstrom, A. F. Belzer, Biggs Investment Co., Blaine County Government, Daniel Brereton, C. H. Bowers)
1918
48 / 15-16
E. F. Cameron (includes telegrams)
1918
48 / 17
Cascade Mercantile Company
1918
48 / 18
Clay, Robinson & Company
1918
48 / 19
Collins Land Company
1918
48 / 20-21
D. J. Condon (includes telegrams)
1918
49 / 1
C (correspondents include Caird Engineering Works, Campbell, Heath & Co., Cascade County Clerk & Recorder, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, John Clay & Co., Conroy-MacLennan Agency, Continental Oil Co.)
1918
49 / 2-3
R. L. Diggs (includes telegrams)
1918
49 / 4
D-F (correspondents include Joseph M. Dixon, Ernst & Ernst, Fisher Flouring Mills Co., May G. Flanagan, Sarah J. Fox, Frye & Company)
1918
49 / 5
F telegrams (correspondents include Fisher Flouring Mill Company)
1918
49 / 6
Hugh D. Galusha
1918
49 / 7-8
Gary Hay & Grain Co., Inc. (includes telegrams)
1918
49 / 9
G (correspondents include Galen, Mettler & Toomey, Gallatin County Attorney, Great Northern Railway Co., Grommes & Ullrich)
1918
49 / 10
David Hilger
1918
49 / 11
Simeon S. Hobson
1918
49 / 12
H (correspondents include Louis Heitman, Helena Building & Investment Co., Helena Commercial Club, Helena City officials, Michael Holleran, A. M. Holter Hardware Co., A. J. Hughes)
1918
49 / 13
H telegrams (correspondents include Thomas Hovet)
1918
49 / 14
I (correspondents include International Harvester Co.)
1918
49 / 15
Ole Johnson
1918
49 / 16
J-K (correspondents include Jefferson County, Perry Kline)
1918
49 / 17
Local Lumber Company
1918
49 / 18-19
J. E. Logan (includes telegrams)
1918
49 / 20
L (correspondents include Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Richard Lockey)
1918
49 / 21
Paul McCormick
1918
49 / 22
McDonald Brothers
1918
49 / 23
Manhattan Mercantile Company
1918
49 / 24
Marshall Field & Company
1918
49 / 25-26
T. L. Martin (includes telegrams)
1918
49 / 27
Montana Hardware Company
1918
49 / 28
Mc (correspondents include McElroy & Holmden, Samuel McKennan)
1918
49 / 29
M (correspondents include Charles E. Miller, Missoula Mercantile, Montana District Court, Montana Industrial Accident Board, Montana Oil Company, Montana State College Bozeman, C. W. Morrison, Henry L. Myers)
1918
49 / 30
M telegram (correspondents include Henry L. Myers)
1918
49 / 31
Alban B. Nixon
1918
49 / 32
N (correspondents include National Wool Growers' Association, Northern Pacific Railroad Company)
1918
49 / 33
N telegrams (correspondents include National Wool Growers' Association, National Wool Warehouse & Storage)
1918
49 / 34
O'Hanlon Company
1918
49 / 35
O (correspondents include Father John J. O'Kennedy, Oklahoma Aberdeen Angus Breeders Association)
1918
49 / 36
O telegram (correspondents include O'Hanlon Company)
1918
50 / 1
Allen Pierse
1918
50 / 2-3
Charles Benton Power (includes telegrams)
1918
50 / 4-6
T. C. Power & Bro., Ltd (includes telegrams)
1918
50 / 7
Power Implement Company
1918
50 / 8
Power Mercantile Company
1918
50 / 9
Power Morgan Company
1918
50 / 10
Power-Wilson Company
1918
50 / 11
P-Q (correspondents include James Orville Patterson, F. D. Pease, John Merlin Power, Sarah E. Power, T. C. Power Motor Car Co., Quinn-Shepherdson Co.)
1918
50 / 12-13
W. W. Robinson (includes telegrams)
1918
50 / 14
R (correspondents include John B. Rauch, Republican State Central Committee, Mrs. Jacob Ritter, River Press Publishing Co.)
1918
50 / 15
R telegrams (correspondents include George L. Ramsey)
1918
50 / 16
August Schwachheim
1918
50 / 17
Sharp Brothers
1918
50 / 18
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, J. Slaght, Richard deB Smith, C. W. Sparr, Samuel Stephenson, Granville Stuart, J. G. Stuart, Sunnyside Store Co.)
1918
50 / 19
S telegrams (George W. Sill & Co., J. G. Stuart)
1918
50 / 20
Taylor, Tipling & Co.
1918
50 / 21
Thorpe Brothers
1918
51 / 1
Trident Store Company
1918
51 / 2
T-V (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Townsend Hardware & Implement Co., Millard F. Trask, Mike H. Tuohy, Anna S. Turner, Union Wholesale Grocery Co., United States War Industries Board, Jesse R. Villars)
1918
51 / 3
T telegram (correspondents include George L. Tracy Co.)
1918
51 / 4
James A. Walsh
1918
51 / 5
W-Z (correspondents include Thomas J. Walsh, Charles C. Webber, Eugene A. Wyatt, Yellowstone County Treasurer)
1918
51 / 6
A (correspondents include Walter H. Aldridge, B. Altman & Co., American Aberdeen-Angus Breeders Assn., American National Live Stock Association, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Anaconda Copper Mining Co.)
1919
51 / 7
Lewis C. Babcock
1919
51 / 8-9
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1919
51 / 10
Banks
1919
51 / 11
Belgrade Company Ltd.
1919
51 / 12
Benton Hardware Company
1919
51 / 13-14
Bogy Mercantile Company (includes telegrams)
1919
51 / 15
B. J. Boorman
1919
51 / 16
B (correspondents include Benton Baker, Joseph A. Baker, John C. Barr, A. F. Belzer, Blaine County Government, George B. Bourne, George Hale Brabrook, Bradstreet Co., Daniel Brereton, C. H. Bowers)
1919
51 / 17
B telegrams (correspondents include George Hale Brabrook)
1919
51 / 18
E. F. Cameron
1919
51 / 19
Cascade Mercantile Company
1919
51 / 20
Collins Land Company
1919
51 / 21
D. J. Condon
1919
51 / 22
C (correspondents include Llewellyn Callaway, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway)
1919
51 / 23-24
R.L. Diggs (includes telegrams)
1919
51 / 25
D (correspondents include Deere & Webber Co., Joseph M. Dixon)
1919
51 / 26
D telegram (correspondents include Deere & Webber Co.)
1919
51 / 27
E (correspondents include Winifred A. Erickson)
1919
52 / 1
F (correspondents include Finch, Van Slyck & McConville; Fisher Flouring Mills Co., Sarah J. Fox)
1919
52 / 2
F telegrams (correspondents include Fisher Flouring Mills Co.)
1919
52 / 3
Hugh D. Galusha
1919
52 / 4-6
Gary Hay & Grain Company (includes telegrams)
1919
52 / 7
G (correspondents include Paris Gibson, O. Fletcher Goddard, Great Northern Railway Co., Great Western Sugar Co.)
1919
52 / 8
F. George Heldt
1919
52 / 9
Simeon S. Hobson
1919
52 / 10
John D. Holliday
1919
52 / 11
H. K. & J. H. Howry
1919
52 / 12
Calvin E. Hubbard
1919
52 / 13
H (correspondents include F. J. Hagenbarth, Andrew B. Hammond, Louis Heitman, Helena Commercial Club, Helena City officials, Hudson Motor Car Co.)
1919
52 / 14
I (correspondents include International Harvester Co.)
1919
52 / 15
Ole Johnson
1919
52 / 16-17
J (includes telegrams: correspondents include Wilber Judson)
1919
52 / 18
K (correspondents include J. E. Townsend Kanouse, Perry Kline)
1919
52 / 19-20
Local Lumber Company (includes telegrams)
1919
52 / 21
J. E. Logan
1919
52 / 22
L (correspondents include Herbert LaChappelle, Walter M. Leuthold, Lewis and Clark County Assessor, Lewistown Wholesale Company)
1919
52 / 23
Manhattan Mercantile Company
1919
52 / 24
Marshall Field & Company
1919
52 / 25
T. L. Martin
1919
52 / 26
Montana Hardware Company
1919
52 / 27
Mc (correspondents include John McBarron, J. A. McDonough, McElroy & Holmden)
1919
53 / 1
M (correspondents include Malin-Yates Co., Charles E. Miller, Missoula Mercantile, Montana District Court, Montana Industrial Accident Board, Montana Oil Company, Montana Ranches Company, C. W. Morrison, Henry L. Myers)
1919
53 / 2-3
Alban B. Nixon (includes telegrams)
1919
53 / 4
N (correspondents include National Wool Warehouse & Storage, Northern Pacific Railroad Company, Northrup, King & Co.)
1919
53 / 5
O'Hanlon Company
1919
53 / 6
O (correspondents include Harry J. O'Brien, John N. O'Brien, Father John J. O'Kennedy, Oregon and Western Colonization Co.)
1919
53 / 7
Allen Pierse
1919
53 / 8-9
Charles Benton Power (includes telegrams)
1919
53 / 10-13
T. C. Power & Bro. (includes telegrams)
1919
53 / 14
Power Implement Company
1919
53 / 15-16
Power Mercantile Company (includes telegrams)
1919
53 / 17
Power-Morgan Company
1919
53 / 18-19
Power-Wilson Company (includes telegrams)
1919
53 / 20
P (correspondents include F. D. Pease, John Merlin Power, Sarah E. Power, T. C. Power Motor Car Co., John E. Price & Co.)
1919
53 / 21
W. P. Rixon
1919
53 / 22
R (correspondents include John B. Rauch, Carl W. Riddick, River Press Publishing Co., Joseph Rosenbaum)
1919
53 / 23
R telegram (correspondents include R. J. Roseth)
1919
53 / 24
August Schwachheim
1919
53 / 25
Sharp Brothers
1919
53 / 26
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, W. A. Selvidge, Shea, Smith & Co., I. S. Singer, Slettengren and Arnell Real Estate, Richard deB Smith, Society of Montana Pioneers, Samuel Stephenson, F. E. Stranahan)
1919
53 / 27
Taylor, Tipling & Co.
1919
53 / 28-29
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1919
53 / 30
Tri-City Oil Company, Inc.
1919
53 / 31
Trident Store Company
1919
53 / 32
T-V (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Townsend Hardware & Implement Co., Anna S. Turner, Union Wholesale Grocery Co., United States Internal Revenue Service, United States Smelting and Refining, United States War Department, Jesse R. Villars)
1919
54 / 1
James A. Walsh
1919
54 / 2
W-Z (correspondents include Thomas J. Walsh, S. P. Wilson, Eugene A. Wyatt, Yellowstone Park Transportation Co.)
1919
54 / 3
W-Z telegrams (correspondents include Frederic R. Weekes)
1919
54 / 4
A (correspondents include American National Live Stock Association, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Anaconda Copper Mining Co.)
1920
54 / 5
A telegrams (correspondents include B. Altman & Co.)
1920
54 / 6
Lewis C. Babcock
1920
54 / 7-8
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1920
54 / 9-10
Banks (includes telegrams)
1920
54 / 11-12
Belgrade Company Ltd. (includes telegrams)
1920
54 / 13
Benton Hardware Company
1920
54 / 14
Block P Mining Company
1920
54 / 15-16
Bogy Mercantile Company (includes telegrams)
1920
54 / 17
B. J. Boorman
1920
54 / 18
J. H. Burke
1920
54 / 19
B (correspondents include Benton Baker, Bemis Bros. Bag Co., Bismarck Realty Co., Louis V. Bogy, C. H. Bowers, Bowles Live Stock Commission Co., Daniel Brereton, Bunker Hill & Sullivan Mining & Concentrating Co.)
1920
54 / 20
B telegrams (correspondents include Flora Birch)
1920
54 / 21
E. F. Cameron
1920
54 / 22
Cascade Mercantile Company
1920
54 / 23
Clay, Robinson & Company
1920
54 / 24
Collins Land Company
1920
54 / 25
D. J. Condon
1920
54 / 26
C (correspondents include Caird Engineering Works, Edward F. Cameron, Cascade County Commissioners, Chicago & North-Western Railway Co., Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway)
1920
54 / 27-28
R. L. Diggs (includes telegrams)
1920
55 / 1
D-F (correspondents include Joseph M. Dixon, Ernst & Ernst, John M. Evans, Fisher Flouring Mills Co., May G. Flanagan, Sarah J. Fox, Frye & Company)
1920
55 / 2
F telegrams (correspondents include Frye & Company)
1920
55 / 3-4
Hugh D. Galusha (includes telegrams)
1920
55 / 5-8
Gary Hay & Grain Company (includes telegrams)
1920
55 / 9
G (correspondents include Great Western Grain Co.)
1920
55 / 10
Simeon S. Hobson
1920
55 / 11-12
John D. Holliday (includes telegrams)
1920
55 / 13
H (correspondents include W. K. Harber, Charles E. Heisey, Louis Heitman; Helena, City officials, Harry B. Hill, Hudson Motor Car Co.)
1920
55 / 14
H telegrams (correspondents include Hudson Motor Car Co.)
1920
55 / 15
I (correspondents include International Harvester Co.)
1920
55 / 16-18
Ole Johnson (includes telegrams)
1920
55 / 19-20
J (includes telegrams: correspondents include Wilber Judson)
1920
55 / 21
Local Lumber Company
1920
56 / 1
L (correspondents include F. S. Lang & Co., W. L. Lawson, Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Lewis and Clark County Commissioners)
1920
56 / 2
McDonald Brothers
1920
56 / 3-5
Manhattan Mercantile Company (includes telegrams)
1920
56 / 6
Montana Hardware Company
1920
56 / 7
Mc (correspondents include J. A. McDouough, McElroy & Holmden, H. G. McIntire, Samuel McKennan)
1920
56 / 8
Mc telegram (correspondents include Samuel McKennan)
1920
56 / 9
M (correspondents include Malin Yates Co., Missoula Mercantile, Monarch Mercantile Co., Montana District Court, Montana Governor's Office, Montana Highway Commission, Montana Livestock Commission, Montana Power Company, Montana Secretary of State, Henry L. Myers)
1920
56 / 10
M telegrams (correspondents include Hotel Maryland, Henry L. Myers)
1920
56 / 11
Alban B. Nixon
1920
56 / 12
N (correspondents include National Wool Warehouse & Storage, Northern Pacific Railroad Company, Northrup, King & Co.)
1920
56 / 13
O'Hanlon Company
1920
56 / 14
O (correspondents include Morgan J. O'Brien, Oklahoma Portland Cement Co., J. E. Oppenheimer
1920
56 / 15
O telegram (correspondents include Morgan J. O'Brien)
1920
56 / 16-17
Charles Benton Power (includes telegrams)
1920
56 / 18
T. C. Power & Bro., Ltd.
1920
56 / 19
T. C. Power & Company
1920
56 / 20
Power Implement Company
1920
56 / 21-22
Power Mercantile Company (includes telegrams)
1920
56 / 23
Power-Morgan Company
1920
56 / 24
Power-Wilson Company
1920
57 / 1
P-R (correspondents include F. D. Pease, Powell County Treasurer, Power Hardware Co., John Merlin Power, Sarah E. Power, John B. Rauch, Republican National Committee, Republican State Central Committee, Carl W. Riddick, Royal Milling Co.)
1920
57 / 2
August Schwachheim
1920
57 / 3
Sharp Brothers
1920
57 / 4
S (correspondents include C. F. Schaffarzick, Society of Montana Pioneers, C. W. Sparr, J. W. Speer)
1920
57 / 5
Taylor, Tipling & Co.
1920
57 / 6
Thorpe Brothers
1920
57 / 7-8
Tri City Oil Company Inc. (includes telegrams)
1920
57 / 9
Trident Store Company
1920
57 / 10
T-U (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Townsend Hardware & Implement Co., Anna S. Turner; United States War Department)
1920
57 / 11
James A. Walsh
1920
57 / 12
W-Z (correspondents include Wells, Fargo & Co., Wells-Dickey Co., Western Union, H. W. White Investment Co., S. F. Wilson & Co.)
1920
57 / 13
W telegrams (correspondents include Thomas J. Walsh)
1920
57a / 1
A (correspondents include Albers Bros., Milling Co., American Smelting & Refining Co., Anaconda Copper Mining Co., Joseph Armont, Arro Oil & Refining Co.)
1921
57a / 2
Isaac P. Baker
1921
57a / 3-4
Banks
1921
57a / 5-6
Belgrade Company Ltd.
1921
57a / 7
Benton Hardware Company
1921
57a / 8-10
Block P Mining Company
1921
57a / 11-12
Bogy Mercantile Company
1921
57a / 13
Boorman Lumber Company
1921
57a / 14
B (correspondents include B. J. Boorman)
1921
57b / 1
Cascade Mercantile Company
1921
57b / 2
Cascade Milling and Elevator Company
1921
57b / 3
D. J. Condon
1921
57b / 4
Connecticut Life Insurance Company
1921
57b / 5
C (correspondents include Caird Engineering Works, Bishop John P. Carroll, Cascade County Commissioners; Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, E. S. Clark, John Clay & Co., Coffin Bros.)
1921
57b / 6
R. L. Diggs
1921
57b / 7
D-E (correspondents include Joseph M. Dixon, Erie City Iron Works, Ernst & Ernst)
1921
57b / 8
J. M. Flint
1921
57b / 9
F (correspondents include Fairbanks, Morse & Co., Fisher Flouring Mills Co., May G. Flanagan, Nathaniel Ford)
1921
57b / 10-11
Gary Hay and Grain Company
1921
57b / 12
G (correspondents include J. Leo Gesell, Great Northern Railway Co., Great Western Grain Co.)
1921
57b / 13
Cora A. Hill
1921
57b / 14
S. S. Hobson
1921
57b / 15
H (correspondents include W. K. Harber, Louis Heitman, Helena Building & Realty Co., Helena City Clerk, Herrin & Hoffman, Hubbard Abstract Co., William H. Hunt)
1921
57b / 16
I-K (correspondents include International Harvester Co., Oscar Johnston)
1921
57b / 17
Local Lumber Company
1921
57b / 18
L (correspondents include Lewis and Clark County Assessor, Dr. A. F. Longeway)
1921
57b / 19
Malin-Yates Company
1921
57b / 20-21
Manhattan Mercantile Company
1921
57c / 1
Massachusetts Mutual Life Insurance Company (re McDonald Co. Building)
1921
57c / 2
Washington J. McCormick
1921
57c / 3
Missoula Mercantile Company
1921
57c / 4
Ray T. Moe
1921
57c / 5
Monarch Mercantile Company
1921
57c / 6
Henry L. Myers
1921
57c / 7
M (correspondents include G. W. Merkle Coal Co., Montana Railroad Commission, Montana Trade at Home Association, C. W. Morrison)
1921
57c / 8-9
Alban B. Nixon
1921
57c / 10
N-O (correspondents include National Wool Warehouse & Storage Co., Northern Pacific Railroad Company, Northrup, King & Co., Thomas O'Hanlon, Jack O'Leary)
1921
57c / 11
Charles Benton Power
1921
57c / 12
John M. Power
1921
57c / 13
Power Implement Company
1921
57c / 14-15
Power Mercantile Company
1921
57c / 16-17
Power-Morgan Company
1921
57c / 18-19
T. C. Power and Brother Ltd.
1921
57c / 20
Power-Wilson Company
1921
57c / 21
P (correspondents include Packard Motor Car Co., Allen Pierse, Margaret Power, Sarah E. Power, T. C. Power Co.)
1921
57d / 1
John B. Rauch
1921
57d / 2
Carl W. Riddick
1921
57d / 3
R (correspondents include Ringwald Bros & Co., Charles O. Robinson)
1921
57d / 4
Sharp Brothers
1921
57d / 5
James T. Sanford
1921
57d / 6
S (correspondents include St. Ignatius Mission, St. Vincent's Academy, Schaub Brothers, Sims & Armington, Sisters of Charity, Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers)
1921
57d / 7
Thorpe Brothers
1921
57d / 8
Townsend Hardware and Implement Company
1921
57d / 9
T-V (correspondents include Frances D. Tait, Joseph K. Toole, Tri-City Oil Co., Inc., Trident Store Co., T. J. Troy, United States Internal Revenue Service, United States Post Office Department)
1921
57d / 10
Thomas J. Walsh
1921
57d / 11
Frederic R. Weekes
1921
57d / 12
W (correspondents include N. P. Walters Detective Agency, Wood Brothers, Eugene A. Wyatt)
1921
57d / 13
A (correspondents include B. R. Albin, American Smelting & Refining Co., Ames Realty Co., Joseph Armont, Arro Oil & Refining Co.)
1922
57d / 14
Lewis C. Babcock
1922
57d / 15
Isaac P. Baker
1922
57d / 16
Banks
1922
57d / 17-18
Belgrade Company, Ltd.
1922
57d / 19
Benton Hardware Company
1922
57d / 20
Block P Mining Company
1922
57d / 21
Bogy Mercantile Company
1922
57d / 22
B. J. Boorman
1922
57d / 23
B (correspondents include Barker Mines Co., Bemis Bros. Bag Co., Louis V. Bogy, Bradstreet Co., Daniel Brereton, Percy Bullard, Bunker Hill & Sullivan Mining & Concentrating Co.)
1922
57d / 24
E. F. Cameron
1922
58 / 1
Cascade Mercantile Company
1922
58 / 2
Collins Land Company
1922
58 / 3
D. J. Condon
1922
58 / 4
C (correspondents include Edward F. Cameron, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, John Clay & Co.)
1922
58 / 5
R. L. Diggs
1922
58 / 6-9
D-F (correspondents include Ernst & Ernst, Fisher Flouring Mills Co.)
1922
58 / 10
Gary Hay and Grain Company
1922
58 / 11
G (correspondents include Great Northern Railway Co., Great Western Sugar Co.; Gunn, Rasch & Hall)
1922
58 / 12
Simeon S. Hobson
1922
58 / 13
John D. Holliday
1922
58 / 14
Calvin E. Hubbard
1922
58 / 15-16
H-I (correspondents include H. C. Hagalie, W. K. Harber, Helena City Clerk, Mrs. Harry B. Hill, A. M. Holter Hardware Co., Hudson Motor Car Co.)
1922
58 / 17
Ole Johnson
1922
58 / 18
J (correspondents include George J. Joyce)
1922
58 / 19
K (correspondents include Perry Kline)
1922
58 / 20
Local Lumber Company
1922
58 / 21
L (correspondents include Lewis and Clark County Treasurer)
1922
58 / 22
McDonald Brothers
1922
58 / 23-24
Manhattan Mercantile Company (includes telegrams)
1922
58 / 25
Marshall Field & Company
1922
58 / 26
Montana Hardware Company
1922
58 / 27
Mc (correspondents include Washington J. McCormick)
1922
58 / 28
M (correspondents include D. F. Mains, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Mill Mutuals Agency, Missoula Mercantile Co., Monarch Mercantile Co., Montana Auditor, Montana Highway Commission, Montana Railroad Commission, Murphy, Maclay & Co., Henry L. Myers)
1922
58 / 29
M telegrams (correspondents include Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Monarch Mercantile Co.)
1922
58 / 30
Alban B. Nixon
1922
58 / 31
N (correspondents include National Wool Warehouse & Storage, Northern Pacific Railroad Company)
1922
59 / 1
O'Hanlon Company
1922
59 / 2
O (correspondents include R. B. Oliver)
1922
59 / 3
Charles Benton Power
1922
59 / 4
T. C. Power & Bro., Ltd.
1922
59 / 5
Power Implement Company
1922
59 / 6
Power Mercantile Company
1922
59 / 7
Power-Morgan Company
1922
59 / 8
Power-Wilson Company
1922
59 / 9
P (correspondents include Alfred F. Pashley, Phoenix Development Co., Power Hardware Co., T. C. Power Motor Car Co., Power & Wells Cattle Co., Charles N. Pray)
1922
59 / 10
P telegrams (correspondents include Plymouth Cordage Co.)
1922
59 / 11
R (correspondents include John B. Rauch, River Press Publishing Co., Ryan Fruit Co.)
1922
59 / 12
R telegrams (correspondents include Carl W. Riddick)
1922
59 / 13
August Schwachheim
1922
59 / 14
Sharp Brothers
1922
59 / 15
S (correspondents include Schaub Brothers, Peter Schuttler Co., Slettengren and Arnell Real Estate, Society of Montana Pioneers)
1922
59 / 16
Taylor, Tipling & Company
1922
59 / 17-18
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1922
59 / 19
Tri-City Oil Company
1922
59 / 20
Trident Store Company
1922
59 / 21
T-V (correspondents include J. B. Taylor, Townsend Hardware & Implement Co.; United States Internal Revenue Service, United States Smelting and Refining, United States War Finance Loan Corporation, Jesse R. Villars)
1922
59 / 22
James A. Walsh
1922
59 / 23
W-Y (correspondents include Thomas Walbery, Thomas J. Walsh, Charles C. Webber, Frederic R. Weekes, S. F. Wilson & Co.)
1922
59 / 24
B. J. Boorman
1923
59 / 25
B-M (correspondents include Daniel Brereton, Ernst & Ernst)
1923
59 / 26
Charles Benton Power
1923
59 / 27
Power Mercantile Company
1923
59 / 28
Power-Morgan Company
1923
59 / 29
Power-Wilson Company
1923
59 / 30
T-Y (correspondents include Townsend Hardware & Implement Co., United States Internal Revenue Service)
1923
59 / 31-32
Charles Benton Power
1924, 1927
59 / 33
Power-Morgan Company
1927
59 / 34
W (correspondents include Walsh & Nagle)
1927
59 / 34a
Chas DeLong
undated
59 / 34b
Charles Benton Power and children
1911-1923
Financial Records
Box/Folder
59 / 35
Bills & statements, "L" miscellaneous
1875
59 / 36-37
Bills & statements (includes J. H. McKnight & Co.; T.C. Power and Bro.)
1876
59 / 38
Bills & statements, J. H. McKnight & Co.
1877
59 / 39
Bills & statements, T. C. Power & Bro.
1877
60 / 1
Bills & statements, T. C. Power & Bro.
1878
60 / 2-4
Bills & statements, B-P (includes J.H. McKnight & Co.; T.C. Power & Bro.)
1879
60 / 5-9
Bills & statements, C-U (includes J.H. McKnight & Co.; T.C. Power & Bro.; United States Indian Service Crow Agency)
1880
60 / 10-17
Bills & statements, B-U (includes Isaac P. Baker, Henry P. Brooks, Judith Cattle Co., J.H. McKnight & Co., T.C. Power & Bro., United States Indian Service Crow Agency, United States War Department Ft. Maginnis)
1881
60 / 18-30
Bills & statements, A-Z (includes Isaac P. Baker, Benton & Helena Stage Co., Clum & Dingman, Marshall Field & Co., T.C. Power & Bro., T.C. Power & Co.)
1882
60 / 31-38
Bills & statements, A-Z (includes T.C. Power and Co.)
1883
61 / 1-12
Bills & Statements, A-Z (includes Marshall Field & Co., T.C. Power & Co.)
1884
61 / 13-23
Bills & statements, B-Z (includes Paul McCormick & Co., Marshall Field & Co., T.C. Power and Bro., T.C. Power & Co.)
1885
61 / 24-36
Bills & statements, A-Z (includes California, Oregon & Idaho Stage Co., T.L. Martin, Poplar River Agency, Wolf Point Agency)
1886
61 / 37-46
Bills & statements, B-Y (includes Marshall Field & Co.)
1887
61 / 47
Bills & statements, A
1888
62 / 1-10
Bills & statements, B-W (includes Paul McCormick, Marshall Field & Co.)
1888
62 / 11-27
Bills & statements, A-W (includes Isaac P. Baker, banks, Benton Transportation Co., Calgary Post, Helena Building & Investment Co., T.C. Power & Bro.)
1889
62 / 28-38
Bills & statements, A-W (includes Isaac P. Baker)
1890
62 / 39-48
Bills & statements, A-W (includes banks, Judith Cattle Co., O'Hanlon & Co., United States War Department Ft. Assiniboine)
1891
62 / 49-51
Bills & statements, A-G
1892
63 / 1-7
Bills & statements, H-Y (includes Marshall Field & Co., O'Hanlon Co.)
1892
63 / 8-22
Bills & statements, A-W (includes banks, Benton Transportation Co., Nicholas M. Erickson, Judith Mercantile Co., Marshall Field & Co., Montana Hardware Co.)
1893
63 / 23-38
Bills & statements, B-U (includes Isaac P. Baker, banks, Nicholas M. Erickson, Judith Mercantile Co., J.H. McKnight & Co., Marshall Field & Co., Montana Hardware Co., T.C. Power & Bro., Power Mercantile Co.)
1894
63 / 39-52
Bills & statements, B-W (includes Isaac P. Baker, banks, J.H. McKnight & Co., Montana Hardware Co., T.C. Power & Co., Power Mercantile Co.)
1895
64 / 1-12
Bills & statements, C-T (includes Judith Cattle Co., Montana Hardware Co., T.C. Power & Bro., Power Mercantile Co.)
1896
64 / 13-18
Bills & statements, C-W (includes J.H. McKnight & Co.)
1897
64 / 19-26
Bills & statements, E-W (includes Thomas O'Hanlon Estate, O'Hanlon Co.)
1899
64 / 27
Bills & statements, O'Hanlon Company
1900
64 / 28-31
Bills & statements, B-W (includes Belgrade Company Ltd., T.C. Power Co.)
1910
64 / 32-35
Bills & statements, A-Z (includes Isaac P. Baker, banks)
1911
64 / 36-43
Bills & statements, A-W (includes Belgrade Co., Ltd., Bogy Mercantile Co., James A. Walsh)
1912
64 / 44-45
Bills & statements, B-H (includes B.J. Boorman)
1913
64 / 46-52
Bills & statements, A-W (includes B.J. Boorman, Collins Land Co., Sanborn co., James A. Walsh)
1914
64 / 53-57
Bills & statements, A-C (includes Belgrade Co., Ltd., B.J. Boorman, Cascade Mercantile Co.)
1915
65 / 1-3
Bills & statements, C-W (includes T.C. Power Co.)
1915
65 / 4-9
Bills & statements, A-W (includes Belgrade Co., Ltd., B.J. Boorman, T.C. Power Co.)
1916
65 / 10-21
Bills & statements, B-W (includes Benton Hardware Co., Inc., B.J. Boorman, Montana Oil Co., T.C. Power Motor Car Co., Taylor Tipling & Co., James A. Walsh)
1917
65 / 22-27
Bills & statements, A-S (includes B.J. Boorman, T.C. Power Motor Car Co., Power-Morgan Co.)
1918
65 / 28-37
Bills & statements, A-W (includes banks, B.J. Boorman, T.C. Power & Bro., T.C. Power Co., T.C. Power Motor Car Co., Taylor Tipling & Co.)
1919
65 / 38
Bills & statements, Belgrade Company Ltd.
1920
66 / 1-6
Bills & statements, B-W (includes T.C. Power & Bro., T.C. Power Motor Car Co., Taylor Tipling & Co.)
1920
66 / 7
Bills & statements, C-M
1921
66 / 8-10
Bills & statements, A-Y (includes Taylor Tipling & Co.)
1922
66 / 11-13
Bills & statements, C-Y (includes Power-Wilson Co.)
1923
66 / 14-15
Checkbook stubs, American National Bank, Helena
1899, 1911-1913
66 / 15a
Expenses (includes correspondence from American National Bank, Helena)
1876-1877
66 / 16
Property and real estate list
1878-1891
66 / 17
Journal, Helena property
1881-1900
66 / 18
Ledger, Helena property
1881-1900
67 / 1
Journal for real estate
1886-1906
67 / 2
Ledger for real estate
1886-1906
67 / 3
Property list, description and assessed value
1887-1895
67 / 4
Bank book, National Bank of the Republic, Washington, D. C.
1890-1891
67 / 5
Account and ledger book
1900-1909
68 / 1
Account book
1900-1915
68 / 2
Account book, monthly financial status of companies owned by T. C. Power & Bro.
1902
68 / 3
Ledger, household expenses
1907-1909
68 / 4
Ledger
1910-1920
68 / 5
Journal, T. C. Power Estate
1916-1920
69 / 1
Annual statement of recapitulation of lumber yards
1914
69 / 2-9
Miscellaneous: trial balances
1891-1900
69 / 10
Miscellaneous: Thomas O'Hanlon Estate appraisal
1900
69 / 11-21
Miscellaneous: property assessment lists and property taxation
RESTRICTED
1902-1912
70 / 1-7
Miscellaneous: property assessment lists and property taxation
RESTRICTED
1913-1919
70 / 8
Miscellaneous: life insurance policy payments
1871-1921
70 / 9
Miscellaneous: insurance premium statements
1925
70 / 10
Miscellaneous: Escallier Sheep Company unearned insurance payments
1919
70 / 11
Miscellaneous: insurance schedule submitted to the Fire Insurance Underwriters of the Pacific
1922
70 / 12
Miscellaneous: cancelled and rewritten insurance policy statements
1923
70 / 13
Miscellaneous: insurance premium statement
1924
71 / 1
Miscellaneous: cancelled certificates of deposit
1885-1899
71 / 2-3
Miscellaneous: cancelled notes
1885-1915
71 / 4
Miscellany
1881
71 / 5
Miscellaneous: freight hauled from Carroll
1882
71 / 6-8
Miscellany
1883-1896
71 / 9
Miscellaneous: financial account of corporations in which T. C. Power had direct or indirect interest
1917
71 / 10
Miscellaneous: Liberty Bond subscriptions by Local Lumber Company
1918
71 / 11
Miscellany
1920
71 / 11a-c
Memo books
1884-1902
Legal Documents
Box/Folder
71 / 12
Indictment: U. S. vs. W. F. Ensign, T. C. Power, C. E. Giddings, and H. D. Upham (Blackfeet Agency court case)
1873
71 / 13
Certificate of sale: U. S. Indian Service, Ft. Belknap to T. C. Power & Co.
1877
71 / 14
Miscellaneous: bills of sale
1879
71 / 15
Summons: Theodore I. Dawes against T. C. Power
1881
71 / 16
Miscellaneous (correspondents include Judith Cattle Co., Lewistown)
1881
71 / 17
Agreement between C. A. Broadwater & Co. and T. C. Power, manager of Fort Benton Transportation Company
1882
71 / 18
Agreements
1882
71 / 19
Bills of sale
1882
71 / 20
Deed, Patrick Murphy to T. C. Power
1882
71 / 21
Power of Attorney, T. C. Power to William R. Merriam
1882
71 / 22
Agreement between Walter Burke and T. C. Power & Bro.
1883
71 / 23
Agreement between Samuel T. Hauser, Thomas C. Power, John T. Murphy, and E. G. Maclay
1883
71 / 24
Bonds
1883
71 / 25
Contract between Leighton & Jordan and T. C. Power & Bro.
1883
71 / 26
Protest and manifest of merchandise, case of steamer Butte damaged by fire
1883
71 / 27
Subcontracts
1883
71 / 28
Agreement between Clendenin Mining & Smelting Co., E. W. Knight, and Collins, Duer & Co., et al.
1884
71 / 29
Bills of sale
1884
71 / 30
Bonds (includes Thomas A. Cummings, John W. Power)
1884
71 / 31
Agreement between C. A. Broadwater & Co. and T. C. Power & Bro.
1885
71 / 32
Agreement between Paul McCormick & Co. and Murphy Cattle Company Ltd.
1885
71 / 33
Agreement between T. C. Power & Bro. and Broadwater, McCulloh & Company
1885
71 / 34
Lease between T. C. Power and William Chumasero
1885
71 / 35
Subcontracts (includes John W. Besserer, A. E. Pound, John W. Power)
1885
71 / 36
Agreement and tenders between Canadian Indian Affairs Superintendent, T. C. Power & Bro.; Tees, Wilson & Company, and John Reiplinger
1886
71 / 37
Agreements (includes T. C. Power & Bro.)
1886
71 / 38
Bill of sale: Billings, Barker & Benton Mail & Stage Company to E. P. King
1886
71 / 39
Contracts
1886
71 / 40
Leases between Canadian Department of Interior and T. C. Power & Bro.
1886
71 / 41
Subcontracts (include John W. Power, W. B. Shaw)
1886
71 / 42
Execution: T. C. Power & Bro. vs. Walter Davis
1887
71 / 43
Agreement between T. C. Power, Paul McCormick, and E. D. Bannister
1888
71 / 44
Subcontracts (includes John W. Power)
1888
71 / 45
Agreement between T. C. Power, James Sullivan, E. D. Bannister, and J. B. Sanford
1889
71 / 46
Agreements (includes Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine)
1889
72 / 1
Contracts
1889
72 / 2
Agreement between Bay State Live Stock Company and T. C. Power & Bro.
1890
72 / 3
Agreement with James Sullivan
1890
72 / 4
Agreement between U. S. Indian Affairs Office and Charles A. Weare
1890
72 / 5
Bills of sale
1890
72 / 6
Leases (includes Joseph L. Townsend)
1890
72 / 7
Plaintiff complaint: E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James Sullivan
1890
72 / 8
Subcontract (includes John W. Power)
1890
72 / 9
Testimonial statement of H. G. McIntire in case of E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James Sullivan
1890
72 / 10
Agreement between Bay State Live Stock Company and Murphy Cattle Company Ltd.
1891
72 / 11
Agreements (includes T. C. Power & Bro., Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine)
1891
72 / 12
Leases (includes D. A. McDonald)
1891
72 / 13
Bills of sale (includes D. A. McDonald)
1892
72 / 14
Bond: T. C. Power & Bro. to Millard F. Trask
1892
72 / 15
Leases (includes D. A. McDonald)
1892
72 / 16
Writs of attachment
1892
72 / 17
Deed: T. C. Power & Bro. to W. D. Symmes
1893
72 / 18
Leases (includes D. A. McDonald)
1893
72 / 19
Replication of E. D. Edgerton, case of E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James Sullivan
1893
72 / 20
Affidavit of James T. Sullivan, case of E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James T. Sullivan
1894
72 / 21
Leases
1894
72 / 22
Bills of sale
1895
72 / 23
Certificates of redemption
1896
72 / 24
Final judgment: State of Montana ex rel. R. C. Wallace et al. vs. State Board of Equalization
1896
72 / 25
Warranty deed: Thomas O'Hanlon to Thomas O'Hanlon Company Inc.
1897
72 / 26
Agreements (includes Benton & Lewistown Stage Co.)
1898
72 / 27
Bills of sale
1898
72 / 28
Contract: U. S. War Department, Ft. Assiniboine and Patrick E. Byrne
1899
72 / 29
Miscellaneous
1900
72 / 30
Appointment: Lewis and Clark Sheep Commissioner
1901
72 / 31
Bonds
1906
72 / 32
Agreements (includes Isaac F. Churchill, T. C. Power & Bro., Ltd.)
1913
72 / 33
Bills of sale
1913
72 / 34
Agreements (includes Power Mercantile Co., Lewistown)
1914
72 / 35
Agreements (includes Sanborn Co.)
1916
72 / 36
Notice of passage of resolution of intention, Helena City Council
1916
72 / 37
Sanborn Company proposition to sell property to Power Implement Company
1916
72 / 38
Agreements (includes Manhattan Mercantile Co., Trident Store Co.)
1917
72 / 39
Miscellaneous
1917
72 / 40
Summons and precipice, T. C. Power vs. Ray T. Moe
1921
72 / 41
Points and authorities of appellants, E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James Sullivan
circa 1890
Organizational Records
Box/Folder
72 / 42-45a
Stock certificates (includes U. S. Ice and Refrigerating Company, American Cotton Seed Company, Montana Folkebald Publishing Company, First National Bank of Helena, unidentified company)
1881-1895
72 / 46
Board of Directors meeting: Helena, Hot Springs and Smelter Railroad
1890
72 / 47
Preliminary meeting and trustees' meeting: Judith Mercantile Company
1890
72 / 48
Resolution to sell Helena Motor Railway Company's road
circa 1890
72 / 49
Stockholders' meeting: Sioux City and Northern Packet Company
1890
72 / 50
Stock certificate sale: Park Canyon Gold and Silver Mining Company
1892
72 / 51
Subscription list: First State Bank of Cascade
1909
72 / 52
Minutes: Montana Freight Rate Association
1918
Clippings
Box/Folder
72 / 53-55
Miscellaneous
1881-1918
Reports
Box/Folder
72 / 56
Mullan Pass Mining Company
1882
72 / 57
Coal conditions between Rocky Mountains, Dearborn and Birch Creeks, and Marias River
1887
72 / 58
I. F. Churchill ranch report by C. Calvin Bower
1913
72 / 59
Wilbur Fisk Sanders Memorial Association
1914
72 / 60
Sale of horses to European allies at Miles City by Samuel McKennan
1915
72 / 61
State Veterinary Surgeon's Report to the governor of Montana
1915
72 / 62
Condition of Dallas Oil Field, Fremont County, Wyoming, by M. J. Hopkins and F. John S. Sur
1918
72 / 63
Cascade Mercantile Company
1919
72 / 64-66
Certificates of assay
1886-1889
Miscellany
Box/Folder
73 / 1-2
Bills of lading (includes C. Lehman; J. Mulherin [?])
1876-1877
73 / 3
Miscellaneous
1878
73 / 4-6
Memorandum books
1883-1885
73 / 7
Code book
1885
73 / 8
Diagrams of Fort Bogy Post and Wolf Point Post
1886
73 / 9
Northwest Territory land lease memo
1886
73 / 10
Property of Billings & Benton Stage Line
1886
73 / 11
Undelivered Fort Benton freight
1886
73 / 12
United States Indian Affairs Office proposals for beef
1886
73 / 13
Estimated sewer installation costs in Helena
1888
73 / 14
Prospectus on Helena Insurance Agency (Incorporated)
1889
73 / 15
Plat of land in Fergus, Meagher, and Yellowstone counties
1890
73 / 16
Crow Indian Agency Council, position on grazing on reservation
1890
73 / 17
E. D. Edgerton vs. T. C. Power and James T. Sullivan
1890
73 / 18
Crow Indian Agency Council report on settlement of damages caused by Big Horn Southern Railroad
1892
73 / 19
Miscellaneous
1892
73 / 20
Memorandum on construction of Steamboat Block
1893
73 / 21
Specifications for erection of building, Fort Benton
1896
73 / 22
Bounty claims filed in Custer and Rosebud counties, 1901-1911
1911
73 / 23
Memo of conversation between Bert Coty and T. C. Power
1911
73 / 24-25
Bounty claims by county (comparative statements, 1909-1913)
1909-1913
73 / 26
Property owned by Power Mercantile Company, Lewiston
1913
73 / 27
Bounty claims filed in Lincoln and Flathead counties
1914
73 / 28
Bounty claims filed for years 1911-1915
1915
73 / 29
Certificate of sustaining membership in the National Republican Party
1916
73 / 30
Materials suitable for pavement of a Fort Benton street
1916
73 / 31-34
Miscellaneous
1916-1919
73 / 35
Property owned by Power Mercantile Company, Lewistown
1920
73 / 36
Sheep owners of Montana
1920
73 / 37
David Perry's account of William H. Donald's indictment of Paul L. Van Cleve and horse stealing
1922
73 / 38
Miscellaneous
1923
73 / 39
Montana Oil Company insurance form
undated
73 / 40
Statement by J. W. Garvey on insurance rates for lumber yards
undated
73 / 41
Plan for refrigeration unit, T. C. Power & Bro., Fort Benton
undated
Bound Volumes-Financial Records
Volume
4-8
Cash books
January 1895-November 1926

T.C. Power & Brother Return to Top

Container(s) Description Dates
Incoming Correspondence
Box/Folder
74 / 1
Ab-Ac (correspondents include Abbot-Downing Co., Acme Spring Bed Co.)
1881-1894
74 / 2
Ad-Ak (correspondents include James C. Adams)
1881-1897
74 / 3
Alb-Allen (correspondents include Alden Vinegar Co., Allen, Moon & Co., O.R. Allen, Sanford Allen)
1881-1894
74 / 4
Alley-Alli (correspondents include Fred R. Alley, A.H. & C.B. Alling, J.W. Allison)
1881-1894
74 / 5
Allp-Ander (correspondents include Amberg File & Index Co., American Biscuit & Manufacturing Co., American Cereal Co., American Express Co., American Sugar Refinery Co., American Suit Manufacturing Co., John Anderson)
1881-1894
74 / 6
Andr-Armi (correspondents include Arbuckle Bros. Coffee Co.)
1882-1894
74 / 7
Armo-Armsby (correspondents include Armour & Co., Armour Packing Co., Armour-Cudahy, , James M. Armoux, J. K. Armsby & Co.)
1883-1894
75 / 1
Armstrong-As (correspondents include Armstrong & Hartman, F. K. Armstrong, S. C. Ashby & Co.)
1881-1894
75 / 2
Atc-Atk (correspondents include John T. Athey)
1881-1893
75 / 3
Aub-Aul (correspondents include Charles A. Aubrey, Auerbach, Finch & Van Slyck, J. C. Auld, S. M. Ault)
1883-1894
75 / 4-5
C. H. Austin
1882-1894
75 / 6
J. Austin-Ay (correspondents include N. Authier, George Ayers, Charles W. Ayres)
1883-1894
75 / 7
A telegrams (correspondents include J.W. Allison, American Cereal Co., American Express Co., American Sugar Refinery Co., Armour & Co., Armour-Cudahy, Armour Packing Co., J. K. Armsby & Co., F. K. Armstrong, John T. Athey, J. C. Auld, N. Authier)
1881-1894
75 / 8-9
Isaac P. Baker
January 1881-July 1883
76 / 1-9
Isaac P. Baker
August 1883-June 1886
77 / 1-8
Isaac P. Baker
July 1886-June 1888
78 / 1-5
Isaac P. Baker
December 1888-May 1893
78 / 6-9
Isaac P. Baker, telegrams
1882-1893
79 / 1-8
Banks A-S (includes First National Bank in Great Falls, Helena, and Leavenworth, Kansas)
1882-1904
79 / 9
Banks, telegrams
1881-1887
80 / 1
Blackfeet Agency Post
1880-1882
80 / 2-5
Boats (includes telegrams)
1881-1889, undated
80 / 6-7
H. I. Bodley & Company
1881-1884
80 / 8
C. A. Broadwater & Company
April 1880-April 1881
81 / 1-3
C. A. Broadwater & Company (includes telegrams)
May 1881-May 1882
81 / 4-7
Broadwater, McCulloh & Company
May 1881-February 1883
82 / 1-7
Broadwater, McCulloh & Company
March 1883-May 1886
83 / 1-5
Broadwater, McCulloh, & Company
June 1886-December 1892
83 / 6-9
Broadwater, McCulloh, & Company, telegrams
1882-1887
83 / 10
Broadwater, McNamara & Company
1882-1883
84 / 1
Broadwater, McNamara & Company
1884-1890
84 / 2
Broadwater, McNamara & Company, telegrams
1882, 1889-1890
84 / 3
Bab-Bai (correspondents include Babcock & Miles, Bach, Cory & Co., Bain Wagon Co.)
1882-1893
84 / 4
Bak (correspondents include Baker & DeLorimier, Joseph A. Baker, I. G. Baker, I.G. Baker & Co.)
1881-1893
84 / 5
Bal-Ban (correspondents include G.F. Balding; J.H. Baldwin; Balfour, Guthrie & Co.; R.S. Ball; A.L. Bancroft & Co.; J.A. Banfield & Co.)
1882-1890
84 / 6
Bar-Barn (correspondents include Barnard Bros. & Cope, W.D. Barclay)
1882-1893
84 / 7
Barr (correspondents include A. R. Barrows, John C. Barr)
1882-1887
84 / 8
Bars-Bat (correspondents include Barstow & Whitelaw, Charles W. Barstow, William C. Bartlett)
1881-1893
85 / 1
Bau-Beau (correspondents include E. W. Beattie, Beaupre, Keogh & Co., Beaupre, Keogh & Davis, R. T. Bayliss)
1882-1892
85 / 2
Bec-Bel (correspondents include Belanger & Boissonneault, Louis Belanger, Belgrade Mercantile Co.)
1882-1893
85 / 3
Bem-Bert (correspondents include E. Bement & Sons, Bemis Bros. Bag Co., C. H. Benton)
1882-1893, 1896
85 / 4
Bes-Bis (correspondents include John W. Besserer, Best, Russell & Co., Nicholas J. Bielenburg, Big Blackfoot Milling Co., C. G. Birdseye, Bismarck Roller Mills)
1881-1893
85 / 5
Bla-Bli (correspondents include Valentin Blatz Bottling Department)
1882-1893
86 / 1
Blo-Bog (correspondents include H. & L. Block, Nathan F. Block, Louis V. Bogy, Thomas J. Bogy)
1881-1893
86 / 2
Boh-Boog (correspondents include C. Boissonneault, E.L. Bonner & Co., James E. Booge & Co., Booge Packing Co.)
1881-1891
86 / 3
Book-Bowen (correspondents include George E. Boos, Borup & Co., J. & A. Boskowitz, Alexander C. Botkin)
1881-1891
86 / 4-5
Bower Bros.
1881-1893
86 / 6
Bowes-Boyer (correspondents include William F. Boxwell)
1883-1893, 1903-1904
86 / 7
Charles H. Boyle
1881-1893
87 / 1
Boyle-Bri (correspondents include Bradstreet Co., Thomas E. Brady, Daniel Brereton, C. L. Bristol, Broadstreet Mercantile Co.)
1882-1892
87 / 2
Bro-Bron (correspondents include Broadwater & Pepin)
1882-1895
87 / 3
Broo (correspondents include Brooks & Hilger, Anthony Brooks, Brooks Bros., Henry P. Brooks, John Brooks)
1882-1892, 1898-1899
87 / 4
Brou-Browne (correspondents include Barnard Brown, Walter Brown's Son & Co., Brown and Williams, Brown Bros. & Co., David G. Browne)
1882-1892
87 / 6
Bru-Buck (correspondents include S. Bruml, Buck & Hunt, Horace R. Buck, W. H. Buck, R. W. Buckland)
1882-1893
87 / 7
Bue-Burc (correspondents include S. R. Buford, Massena Bullard)
1880-1893
88 / 1-2
Julian F. Burd
1883-1885
88 / 3
S. C. Burd-Burg (correspondents include S. C. Burd, H. D. Burghardt)
1882-1893
88 / 4
Burk-By (correspondents include Walter Burke, Burt & Mears, Z. T. Burton, Butte & Montana Commercial Co., P. E. Byrne)
1882-1893
88 / 5
Ba-Bi, telegrams (correspondents include Bach, Cory & Co., Bain Wagon Co., George A. Baker, I.G. Baker & Co., John C. Barr, William C. Bartlett; Beaupre, Keogh & Davis; Beaupre, Keogh & Co., Belgrade Mercantile Co., Bemis Bros. Bag Co.)
1882-1892
88 / 6
Bl-By, telegrams (correspondents include Blackwell's Durham Tobacco Co., Valentin Blatz Bottling Department, Nathan F. Block, Louis V. Bogy, James E. Booge & Co., Booge Packing Co., Charles H. Boyle, Daniel Brereton, Broadwater & Pepin, Brown Bros. & Co., Barnard Brown, David G. Browne, Buck & Hunt, S. Buford, Bullard & Barbour, Massena Bullard, Walter Burke, Butte & Montana Commercial Co., W. H. Buck)
1882-1893
88 / 7
Frank J. Call & Company
1886-1887
88 / 8
Clum & Dingman
December 1880-September 1881
89 / 1-7
Clum & Dingman
October 1881-April 1884
90 / 1-11
Clum & Dingman
May 1884-December 1887
91 / 1-3
Clum & Dingman
January 1888-December 1888, 1893
91 / 4
Clum & Dingman, telegrams
1881-1888
91 / 5
Cab-Cal (correspondents include C. H. Cabaniss Jr., California Sugar Refinery; California, Oregon, & Idaho Stage Co.)
1882-1894
91 / 6
Cam-Cap (correspondents include Edward F. Cameron, A. J. Campbell, P. Campbell, Canada, Indian Affairs Department; Canada, Northwest Mounted Police, Canadian Pacific Railway Co.)
1882-1894
91 / 7
Card-Cars (correspondents include Guy Carlton, Carroll & Powell, John V. Carroll, Michael Carroll, Carson, Pirie Scott & Co., A. M. Carstairs & Co., Carstairs & Topping)
1881-1894
91 / 8
Cart-Cass (correspondents include Thomas H. Carter, Cascade County officials, Cassils, Stimson & Co.)
1881-1894
91 / 9
Cast-Cav (correspondents include Castle Bros., Castle Bros. & Loupe, John K. Castner, Cataract Mill Co., C. M. Caverly)
1882-1894
92 / 1
Cec-Ces (correspondents include A. A. Cecil, Cereal Milling Co.)
1888-1894
92 / 2
Cha-Chic (correspondents include John H. Charles, Chicago & Eastern Illinois Railroad, Chicago & North-Western Railway Co., Chicago, Burlington & Northern Railway; Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co.; Chicago Cheese Co.; Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway; Chicago, Rock Island & Pacific Railway; Chicago, St. Paul & Kansas City; Chicago, St. Paul, Minneapolis & Omaha Railway Co.)
1880-1894
92 / 3
Chil-Chr (correspondents include James M. Childs, Chouteau County officials )
1881-1893
92 / 4
Chu-Clap (correspondents include William Chumasero, Isaac F. Churchill, O. H. Churchill)
1881-1894
92 / 5-6
Clark-Clary (correspondents include Clark Bros. & Co.; H. Clark & Co. Clarke, Conrad & Curtain, Thomas Clary)
1881-1894
92 / 7
Clax-Cline (correspondents include T. James Claxton; Clay, Robinson & Co., Clendenin Mining & Smelting Co., George Clendenin Jr., R. H. Clendenin)
1876, 1879, 1881-1890
93 / 1
Cling-Coa (correspondents include E. R. Clingan)
1881-1893
93 / 2
Cob-Colg (correspondents include M. R. Cobb, R. E. Cobb, Joseph Cobell, M. H. Cochrane, Mark Cockrill, Elijah Coffin, Cohen Bros. & Co., W. J. Colgan)
1881-1894
93 / 3
Coll-Com (correspondents include Collier White Lead & Oil Co.; Collins, Duer & Co., Jeremiah Collins, W.S. Collins), Comely & Foote)
1881-1894
93 / 4
Con-Conn (correspondents include Connecticut Mutual Life Insurance Co., Tom Connolly)
1881-1894, 1898-1899, 1903
93 / 5
Conr-Cooke (correspondents include Conrad Bros., W. G. Conrad, Continental Oil Co., G. W. Cook)
1880-1896
93 / 6-7
Cool-L. Cop (correspondents include A. A. Cooper, Cooper & Pigott, O.G. Cooper, William Cooper & Nephews)
1882-1894
93 / 8
Coq-Cov (correspondents include William Courtenay)
1882-1894
94 / 1-5
D. Cowan
1888-1894
94 / 6
M. Cowan-Cra (correspondents include Albert Cowin, Crane Bros. Manufacturing Co., Phil M. Crapo, Crathern & Caverhill)
1873, 1881-1897
94 / 7-8
Cre-Cru (correspondents include L. W. Crichton, Howard Crowby, Abe Crosson, Sam Crosson)
1882-1894
95 / 1
Cud-Cun (correspondents include Thomas A. Cummings)
1882-1894
95 / 2
Cup-Curr (correspondents include Samuel Cupples Wooden Ware Co.)
1881-1893
95 / 3
Curt-Cut (correspondents include Curtis & Burdett, J. R. Curtis, Custer Forwarding Co., Cutler & Gilbert)
1881-1894
95 / 4
Ca-Cl, telegrams (correspondents include California Sugar Refinery, A. J. Campbell, P. Campbell, John V. Carroll, Michael Carroll, Thomas H. Carter, John K. Castner, Cataract Mill Co., Cereal Milling Co., John H. Charles, H. O. Chowen, Clark Bros. & Co., H. Clark & Co., Thomas Clary, )
1882-1894
95 / 5
Co-Cu, telegrams (correspondents include W. S. Collins, A. A. Cooper, O. G. Cooper, William Cooper & Nephews, William Courtenay, David Cowan, Albert Cowin, Thomas A. Cummings, Samuel Cupples Wooden Ware Co., Cutler & Gilbert)
1883-1893
95 / 6
Dak-Davie (correspondents include Dake Bakery, Dallemand & Co., A. J. Davidson & Co., David Davies)
1879-1893
95 / 7
Davis (correspondents include A. C. Davis, Davis & Wann, George C. Davis, John Davis)
1882-1892
96 / 1
Davison-Ded (correspondents include A. Davison, James Dawson, Dearborn Sheep Co., W. D. Deaton, Fred DeBary & Co., DeCamp & Beyer, John W. DeCamp & Co., D. K Dederick & Co., )
1881-1892
96 / 2
Dee-Del (correspondents include Deere & Co.; Deere, Mansur & Co., Walter W. DeLacy)
1880-1892
96 / 3
Dem-Desch (correspondents include A. L. Demers, T. J. Demers, Charles Dennehy, Denny, Rice & Co.)
1880-1893
96 / 4
H. L. DesCombes
1883-1890
96 / 5
Dess-Dew (correspondents include Gus Desselle; L. K. Devlin, Dewey, Gould & Co.)
1882-1892
96 / 6
Dex-Doc (correspondents include W. O. Dexter, Diamond Match Co., W. H. Dick, F. H. Dickinson, Diebold Safe and Lock Co., N. V. Dittlinger & Co., J. J. Dockery)
1882-1892
96 / 7
Dod-Dou (correspondents include John J. Donnelly; H. F. Douglas; Douglas, Stuart & Forrest)
1881-1892
97 / 1
Dow-Dui (correspondents include C. M. Dowance, Downs & Allen, William Downs, Michael Doyle & Co., Dozier-Weyl Cracker Co., J. R. Drew, Duck Brand Co., S. Duffin)
1878, 1881-1893
97 / 2
Dun-Dunl (correspondents include R. G. Dun & Co., Dunlap & Mitchell)
1881-1893
97 / 3
Dunn-Dura (correspondents include Dunn, Lee & Babcock, Thomas Dunn)
1882-1887
97 / 4
Durh-Dy (correspondents include Cass Durham, Dyas & Murray, John P. Dyas)
1881-1892
97 / 5
D telegrams (correspondents include A. J. Davidson & Co., A. C. Davis, George C. Davis, Dearborn Sheep Co., DeCamp & Beyer, John W. DeCamp & Co., D. K. Dederick & Co., Deere & Co.; Denny, Rice & Co., Gus Desselle, L. K. Devlin, John J. Donnelly, H. F. Douglas, Cass Durham, Dyas & Murray)
1882-1892
97 / 6-7
S. S. Eaton (includes telegrams)
1884-1886
97 / 8-9
Erickson Post
December 1887-August 1888
98 / 1-8
Erickson Post
September 1888-October 1889
99 / 1-9
Erickson Post
November 1889-March 1891
100 / 1-9
Erickson Post
April 1891-March 1892
101 / 1-9
Erickson Post
April 1892-May 1893
102 / 1-5
Erickson Post
June 1893-January 1894
102 / 6
Erickson Post, telegrams
1888-1893
102 / 7-8
Ea-Elf (correspondents include J. P. Early, Eddy, Hammond & Co., John W. Eddy, D. C. Ehrhart, Eldredge Manufacturing Co., Eldredge Sewing Machine Co., Elfelt, Levi & Co.)
1881-1892
103 / 1
El (correspondents include E.M. Elliott, John J. Ellis, I. L. Ellwood Manufacturing Co.)
1882-1892
103 / 2
Em-Er (correspondents include James H. Emery, Empire Carbon Works, Nicholas M. Erickson)
1881-1893
103 / 3
Es-Ex (correspondents include Essex & Waterworth, George Esterly & Son, James Ettien, Excelsior Manufacturing Co.)
1881-1892
103 / 4
E telegrams (correspondents include Eddy, Hammond & Co.; John W. Eddy, D. C. Ehrhart, E. M. Elliott, I. L. Ellwood Manufacturing Co., James H. Emery, Excelsior Manufacturing Co.)
1882-1892
103 / 5-8
Fort Belknap Post
1880-1882
104 / 1-9
Fort Belknap Post
1883-1886
105 / 1-8
Fort Belknap Post
January 1887-March 1889
106 / 1-4
Fort Belknap Post
April 1889-December 1889
106 / 5-6
Fort Belknap Post, telegrams
1882-1889
106 / 7
Fort McLeod Post, N. W. T.
1881
106 / 8-9
Fort Walsh, N. W. T.
1881
107 / 1-5
Fort Walsh, N. W. T. (includes telegrams)
January 1882-May 1883
107 / 6
Fab-Fen (correspondents include N. K. Fairbank & Co., Fairbanks, Morse & Co., Fell & Vrooman, Fenno Brothers & Childs)
1881-1893
107 / 7
Fer-A. Fergus (correspondents include Fenno Brothers & Childs)
1886-1893
107 / 8-9
James Fergus; James Fergus & Son
1881-1892
107 / 10
K. Fergus-Fey (correspondents include Fergus County Argus, Fergus officials)
1883-1894
108 / 1
Fie-Fir (correspondents include Finch, Van Slyck & Company; Finch, Van Slyck, Young & Co.)
1881-1892
108 / 2
Fish (correspondents include Charles G. Fish)
1881-1893
108 / 3
Fisher-Fiske (correspondents include David Fisher, Fiske Brothers, Louis S. Fiske & Co.)
1882-1890
108 / 4
Fit-Flah (correspondents include Flagler & Holmer)
1881-1894
108 / 5
Flan-Foll (correspondents include Flint, Peabody & Co, Michael Foley)
1881-1893
108 / 6
Fols-N. Ford (correspondents include David E. Folsom, C. P. Ford & Company, Ellery C. Ford; J. S. Ford, Johnson & Company; Nathaniel Ford)
1881-1894
109 / 1
R. Ford-Fore (correspondents include Ford Brothers, Robert S. Ford)
1881-1890
109 / 2
Forg-Fos (correspondents include Forman, Ford & Company; Fort Benton city officials; Fort Benton Transportation Co., H. S. Foster, N. A. Foss)
1881-1893
109 / 3-4
Fow-Frank (correspondents include Frankel & Block, N.A. Frankel & Co., Franklin Sugar Refining Co., R. Franklyn & Co.)
1881-1893
109 / 5
Frar-Fraz (correspondents include O. D. Frary, R. Arthur Fraser, David Fratt, R. L. Frazee)
1882-1892
109 / 6
Fre-Fry (correspondents include George A. Fry & Co.)
1881-1893
109 / 7
Fu-Fy (correspondents include L. C. Fyhrie & Co.)
1881-1892
110 / 1
Fa-Fu telegrams (correspondents include N. K. Fairbank & Co., Joseph Fecto; Fenno Brothers & Childs; Finch, Van Slyck & Company; Charles G. Fish, David Fisher, Louis S. Fiske & Co.; Ford Brothers, Robert S. Ford, H. S. Foster, Frankel & Block, N. A. Frankel & Co., Franklin Sugar Refining Co., David Fratt, R. Franklyn & Co., R. L. Frazee)
1882-1893
110 / 2-6
General Agent (includes telegrams)
1880-1882
110 / 7
Ga (correspondents include William Gaddis, Gans & Klein)
1881-1894
111 / 1
Ge-J. Gibson (correspondents include Herman C. Geisse, Charles S. Gibson)
1881-1892
111 / 2
Paris Gibson
1880-1892
111 / 3
T. Gibson-Giv (correspondents include Gibson & Chowen, M. A. Gillette, Gilmer & Salisbury Stage Co.)
1881-1893
111 / 4
Gj-Goi (correspondents include J. L. Gjerde; Glaser, Frame & Co., Glass Block Store, Glidden Felt Pad Co., W. Glitschka, Globe Hosiery Mills, H. B. Glover & Co., Ruben Godfrey, Geo. W. Goernflo)
1881-1893
111 / 5
Gol-Goodwin (correspondents include Goodrich Lumber Company, G. H. Goodrich)
1882-1893
111 / 6
Goodyear (correspondents include Goodyear Rubber Co., Goodyear's Metallic Rubber Shoe Co.)
1884-1893
111 / 7
Gor-Grah (correspondents include O. Fletcher Goddard, Gordon & Ferguson)
1881-1893
112 / 1-2
Gran-Gray (correspondents include Grand Forks Roller Mills, C.H. Graves & Co.)
1881-1893
112 / 3
Grea (correspondents include Great Central Route, Great Falls & Canada Railway Co., Great Falls Lumber Co., Great Northern Railway Co.)
1883-1893, 1897
112 / 4
Gree-Grim (correspondents include Greene & Peck; Greenhood, Bohm & Co., Charles R. Greenleaf, Charles G. Griffith)
1881-1894
112 / 5-6
Griggs Brothers
1889-1892
112 / 7
Griggs, Cooper & Co. - Gu (correspondents include Grommes & Ullrich)
1881-1894
112 / 8
Ga-Gra telegrams (correspondents include Gans & Klein, Herman C. Geisse, Gibson & Chowen, Charles S. Gibson, Paris Gibson, Goodrich Lumber Company, G. H. Goodrich, Grand Forks Roller Mills, C. H. Graves & Co.)
1882-1893
112 / 9
Gre-Gu telegrams (correspondents include Great Northern Railway Co., Greenhood, Bohm & Co., Charles R. Greenleaf, Charles G. Griffith, Griggs Brothers)
1882-1892
113 / 1-2
Simeon S. Hobson (includes telegrams)
1884-1892
113 / 3
Haa-Hal (correspondents include Haas Bros., R. S. Hale, Hallowell & Coburn)
1881-1893
113 / 4
Ham-Han (correspondents include Hamilton & Hazlett, A. B. Hamilton, Will Hanks)
1881-1893
113 / 5
Hap-Hard (correspondents include Hapgood Plow Co.; Harding, Martin & Caverly; Hardwood Manufacturing & Storage Co.)
1881-1893
113 / 6
Harm-Haw (correspondents include E. D. Hastie, Hawkeye Steel Barb Fence Co.)
1881-1892
113 / 7
Hay-Heal (correspondents include John J. Healy, M. J. Healy, Thomas F. Healy)
1881-1893, 1896-1897
114 / 1
Hean-Hem (correspondents include Louis Heitman, F. George Heldt, Helena & Benton Stage Co., Helena & Livingston Smelting & Reduction Co.)
1881-1892
114 / 2
Hen-Hep (correspondents include C. M. Henderson & Co., A. W. Henry)
1882-1892
114 / 3
Herm-Merr (correspondents include George Herrmann & Co., Frank Herron)
1882-1892
114 / 4
Hers-Hig (correspondents include L. H. Hershfield, S. F. Hess & Co., C. L. Herzog, Spencer Hibbard)
1881-1893
114 / 5
Hild-Hill (correspondents include David Hilger, Harry B. Hill, Joseph S. Hill, J. S. Hillyer)
1880-1893, 1895
114 / 6
Hin-Hir (correspondents include Joseph Hirshberg & Co., Julius Hirshberg)
1882-1892
114 / 7
His-Hod (correspondents include John W. Hittle)
1881-1891
115 / 1
Hof-Hol (correspondents include Charles W. Hoffman, A. M. Holter Hardware Co., Holter Lumber Co., Holy Family Mission)
1881-1892
115 / 2
Hom-Hors (correspondents include Home Land & Cattle Co., Christopher W. Hoor, Jacob Hoover, S. P. Horr)
1881-1892
115 / 3
Hort-C. Hughes (correspondents include Thomas Howard, Hudson Mining Co.)
1878-1891
115 / 4-5
Frank Hughes
September 1880-October 1882
115 / 6
J. Hughes-Hul (correspondents include P. H. Hughes)
1881-1891
116 / 1
Hum-Hus (correspondents include E. A. Huson)
1881-1892
116 / 2
Hut-Hy (correspondents include S. B. Hutchinson, H. Hutchison, J. H. Huyck & Co.; Hyams, Pauson,& Co.)
1881-1891
116 / 3
Haa-Her telegrams (correspondents include Haas Bros., Hallowell & Coburn; Harding, Martin & Caverly; Hardwood Manufacturing & Storage Co., Samuel T. Hauser, M. J. Healy, F. Heldt, C. M. Henderson & Co., A. W. Henry, George Frank Herron, C. L. Herzog)
1882-1893
116 / 4
Hew-Huy telegrams (correspondents include David Hilger, George H. Hill, Charles W. Hoffman, Anton M. Holter, A. M. Holter & Bro., Charles H. Hood, Thomas Howard, Frank Hughes)
1882-1890
116 / 5
Indian Contract Business: B - United States Indian Affairs Office
1882-1889
116 / 6-7
Indian Contract Business: United States Indian Service (includes Blackfeet, Colville, and Crow Agencies)
1882-1889
117 / 1-2
Indian Contract Business: United States Indian Service (Flathead, Fort Belknap, Fort Berthoud, Fort Peck, Lemhi, and White Earth Agencies); United States War Department
1882-1889
117 / 3
Indian Contract Business: telegrams
1882-1885
117 / 4
Id-Ind (correspondents include Iler & Co., Henry Imkamp, C. Imoda)
1880-1892
117 / 5
Ing-Ir (correspondents include G. E. Ingersoll, Ira Ingraham, Inter Mountain Publishing Co.)
1881-1897
117 / 6
I telegrams (correspondents include Iler & Co.)
1883, 1887
117 / 7-9
Judith Cattle Company
1882-1892
118 / 1
Judith Cattle Company, telegrams
1882, 1888-1891
118 / 2-6
Judith Mercantile Company (includes telegrams)
1890-1893
118 / 7-9
Judith Post
1882-1886
119 / 1-6
Judith Post (includes telegrams)
1887-1890
119 / 7
Jac-Jan (correspondents include F. A. Janeaux)
1880-1892
119 / 8
Jaq-Job (correspondents include Jerrard & Decamp)
1881-1894
120 / 1
John-Johnstone (correspondents include James, Johnston & Co., Alexander Johnson)
1881-1892
120 / 2
Jol-Jone (correspondents include W. D. Jones)
1882-1892
120 / 3
Jons-Jour (correspondents include Joslin, Cudworth & Co., Joslyn & Morse)
1882-1892
120 / 4
Joy-Ju (correspondents include Judith River Cattle Co., Jurgens & Price, Justice Bateman & Co.)
1881-1892
120 / 5
J telegrams (correspondents include James, Johnston & Co., Jerrard & Decamp, Alexander Johnson, Joslin Cudworth & Co., Justice Bateman & Co.)
1880-1891
120 / 6
Kab-Keen (correspondents include Max Kabaker, Kalispell Roller Mills & Elevator, Kalispell Townsite Co., J. E. Townsend Kanouse, W. H. Kanouse, Kavanaugh Bros.)
1880-1892
120 / 7
Kees-Kei (correspondents include Edson Keith & Co., Keith Bros & Co., John M. Keith, O. R. Keith & Co.)
1881-1892
121 / 1
Kell (correspondents include P. H. Kelly & Co., P. H. Kelly Mercantile Co.)
1879, 1881-1894
121 / 2
Kels-Kill (correspondents include George Kennedy, H. A. Kennedy, J. J. Kennedy, August Kern Barber Supply Co., Nicholas Kessler)
1881-1892
121 / 3
Kim-Kin (correspondents include Henry W. King & Co.)
1881-1892
121 / 4
Kipp (correspondents include Joseph Kipp)
1881-1893
121 / 5
Kir-Kla (correspondents include James S. Kirk & Co.)
1881-1892
121 / 6
Kle-Kli (correspondents include Albert Kleinschmidt, Albert Kleinschmidt Commercial Co., Kleinschmidt & Bros, Henry G. Klenze, Jacob Kline)
1881-1892
121 / 7
Kn-Kv (correspondents include Hiram Knowles, Peter Koch, Conrad Kohrs)
1881-1892
122 / 1
Ka-Ky telegrams (correspondents include J. F. Keating, James B. Keenan, John M. Keith, W. H. Kelly, P. H. Kelly Mercantile Co. W. H. Kelly, August Kern Barber Supply Co., Henry W. King & Co., Joseph Kipp, Albert Kleinschmidt, R. H. Kleinschmidt, Jacob Kline, M. Koch, A. Kyes)
1882-1893
122 / 2-6
Lewistown, Mont.
1883-1885
123 / 1-7
Lewistown, MT
1885-1887
124 / 1-3
Lewistown, MT
1887-1887
124 / 4
Lab-Lam (correspondents include S. Lachman & Co., Charles Y. Lacy, Ladd Tobacco Co., Lake Michigan and Lake Superior Transportation Co., Lake Superior Transit Co., Lambert & Bishop Wire Fence Co.)
1881-1892
124 / 5
Lan-Lap (correspondents include C. M. Lanning, Lapeyre Brothers, Ben E. Lapeyre)
1881-1892
124 / 6
Lara-Lark (correspondents include John Largent, M. C. Larkin)
1881-1891
124 / 7
Lars-Lef (correspondents include J. R. Latimer, Lazear and Orr, Mack J. Leaming, E. E. Leech)
1881-1892, 1898
125 / 1
Leh-Leo (correspondents include Charles Lehman & Co., Charles Lehman, Fred Lehman; Leighton, Jordan & Hedderich, Joseph Leighton, W. C. Leistikow)
1880-1892
125 / 2
Lep-Lev (correspondents include Joseph Lessard)
1881-1892
125 / 3
Lew-Linc (correspondents include Lewis and Howard, Press Lewis, W. L. Lincoln)
1881-1893
125 / 4
Lind-Lore (correspondents include Lloyd Iron Roofing and Paint Co., Richard Lockey, Charles Logan)
1881-1892, 1895
125 / 5
Lorillard & Co.
1881-1893
125 / 6
Los-Ly (correspondents include Lothrup & Dott, Robert A. Luke, Lyon Brothers, William A. Lyon)
1881-1892
126 / 1
L telegrams (correspondents include Ladd Tobacco Co., Lambert & Bishop Wire Fence Co., Lapeyre Brothers, Ben E. Lapeyre, John Largent, Mack J. Leaming, Leighton and Jordan, Leighton, Jordan & Hedderich, W. C. Leistikow, Press Lewis, Lloyd Iron Roofing and Paint Co., Richard Lockey, Charles W. Logan, P. Lorillard & Co.)
1882-1892
126 / 2-6
Paul McCormick & Co. (includes telegrams)
1883-1892
126 / 7-8
J. H. McKnight & Co.
1881-1881
127 / 1-7
J. H. McKnight & Co.
1881-1885
128 / 1-7
J. H. McKnight & Co.
1885-1893
129 / 1-2
J. H. McKnight & Co. telegrams
1881-1893
129 / 3-5
Maple Creek, N.W.T. (includes telegrams)
1883-1885
129 / 6-7
Maple Creek & Calgary, N.W.T.
1885-1888
130 / 1-3
Maple Creek & Calgary, N.W.T. (includes telegrams)
1889-1892
130 / 4-7
Marshall Field & Company
1881-1889
131 / 1-2
Marshall Field & Company
1889-1890, 1891, 1899
131 / 3
Marshall Field & Company, telegrams
1882-1891
131 / 4-7
T. F. Morgan & Company
1884-1886
132 / 1-6
T. F. Morgan & Company (includes telegrams)
1886-1893
132 / 7
McA-McCl (correspndents include J. G. MacAdams, McAdow & Co., McAdow & Coverly, Perry M. McAdow, C. H. McArthur, Joseph K. McCammon, William S. McCaskey)
1881-1892
133 / 1
McCo-McCr (correspondents include McCormick & Carlile; James J. McCormick, John McCormick)
1881-1891
133 / 2
McCu-McDe (correspondents include McCuaig & Gearing; McCune, Read & Schofield, McCutcheon & McIntire, Isaac D. McCutcheon, Peter J. McDermott, James McDevitt)
1881-1892
133 / 3
McDon (correspondents include Henry McDonald, R. L. McDonald & Co.)
1881-1893
133 / 4
McDow-McGin (correspondents include M. E. McDowell & Co., D. McEacham, Angus McGillvray)
1881-1892
133 / 5
McGl-McL (correspondents include H. G. McIntire, J. W. McKnight)
1881-1892
133 / 6
McMa-McMu (correspondents include James McMillan & Co.)
1882-1894
134 / 1
McNa (correspondents include McNamara & Marlow, Cornelius J. McNamara, J. S. McNaught, William MacNaughton's Sons)
1881-1892, 1895
134 / 2
McNe-McQ (correspondents include William MacQueen)
1881-1891
134 / 3
McS-McV (correspondents include Franklin MacVeagh & Co.)
1881-1892
134 / 4
McA-McV telegrams (correspondents include McAdow & Co.; Perry M. McAdow; William S. McCaskey; John McCormick; Paul McCormick; McCuaig & Gearing; Robert L. McCulloh; McCune, Read & Schofield; M. E. McDowell & Co.; D. McEacham; H. G. McIntire; James McMillan & Co.; McNamara & Marlow; Cornelius J. McNamara; J. S. McNaught; R. L. McDonald & Co.; William MacNaughton's Sons; William MacQueen; Franklin MacVeagh & Co.)
1882-1893
134 / 5
Mac-R. W. Main (correspondents include Magill & Co., Martin Maginnis, Maginnis Mining Co., Robert W. Main)
1882-1894
134 / 6
Main (correspondents include Main & Moran, R. W. Main & Co.)
1890-1893
135 / 1
Main-Mam (correspondents include Main & Winchester)
1881-1894
135 / 2
Mand-Mani (correspondents include Mandan Roller Mill Co., Phil A. Manix)
1881-1891
135 / 3
Mann-Marc (correspondents include Manning, Harding & Martin; Daniel Webster Maratta; Marburg Brothers)
1881-1894
135 / 4
Mark-Marr (correspondents include H. M. Marks & Co., Thomas A. Marlow)
1881-1894
135 / 5
Mars (correspondents include D. W. Marsh, M. F. Marsh, A. C. Marshman)
1882-1894
135 / 6
Mart-Marv (correspondents include H. M. Martin, Thomas L. Martin, Marvin & Cammick)
1882-1894
135 / 7
Marx-May (correspondents include J. A. Massie)
1881-1894
136 / 1
Meac-Mead (correspondents include E. C. Meacham & Co., E.C. Meacham Arms Co., Charles Lehman)
1881-1892
136 / 2
Meagher County (correspondents include Meagher County Clerk & Recorder, Meagher County Treasurer)
1881-1893
136 / 2a
Mean-Men (correspondents include Frank Meanea, George A. Means, Mees Brothers, E. F. W. Meier, Mendelson Bros., E. Mendenhall, Meneely Hardware Company)
1881-1894
136 / 3
Mer-Mid (correspondents include R. Merton, M. A. Meyendorff)
1881-1894
136 / 4
Milb-Miln (correspondents incluide M. E. Milner)
1881-1894
136 / 5
H. A. Milot
1881-1887
136 / 6
Milt-Mint (correspondents include Walter J. Minar, Mineral Argus, J. H. Ming, Minneapolis & St. Louis Railway, Minnesota & Montana Land and Improvement Co., Minto Roller Mills)
1881-1894
137 / 1
Minu-Mish (correspondents include Londen Minugh)
1885-1894
137 / 2
Miss (correspondents include Missoula County Treasurer, Missoula Mercantile Co., Missoula Real Estate Association, Missouri River Transportation Co.)
1880-1881, 1888-1893
137 / 3
Mit-Mon (correspondents include Mart Mitchell, Edward Moale, J. A. Monks & Son Distillery Co.)
1881-1894
137 / 4
Montana A-G (correspondents include Montana Agricultural, Mineral and Mechanical Association; Montana Agriculture, Labor and Industry Bureau; Montana Attorney General; Montana Auditor; Montana Cattle Co.; Montana Elevator Company; Montana Examiners, Board of; Montana Forwarding Co.; Montana Governor's Office)
1881-1893
137 / 5
Montana Hardware Company
1892-1894
137 / 6
Montana I-S (correspondents include Montana Irrigation Convention; Montana Packing and Provision Company; Montana Recorder of Marks and Brands; Montana Secretary of State; Montana Stage Company; Montana Stock Commissioners, Board of)
1881-1894
138 / 1
Montana S-W (correspondents include Montana Stockgrowers Association, Montana Supreme Court Helena, Montana Treasurer of Helena, Montana Wool Grower)
1881-1894
138 / 2
Mora-Moria (correspondents include J. T. Moran, Thomas F. Morgan)
1880-1894
138 / 3
Moris (correspondents include Morison, Anderson & Butchart; W. R. Morison & Co.)
1881-1894
138 / 4
Morrell-Mui (correspondents include E. J. Morrison, Philip I. Moule, William Mueller)
1880-1893
138 / 5
William Mulcahy
1881-1889
138 / 6
Mull-Mun (correspondents include Mullan Pass Coal Company, William Muller)
1880-1894
139 / 1
Mura-Murp (correspondents include Murphy, Higgins & Co.; John T. Murphy; John T. Murphy & Co.; M. H. Murphy; Murphy, Maclay & Co.; Murphy Neel & Co.)
1880-1894
139 / 2
Murr-My (correspondents include Musgrave Murray, S. G. Murray, Myers, Buck & Co., Ira Myers)
1881-1894
139 / 3
Ma-Me telegrams (correspondents include Edgar G. Maclay, Magill & Co., Main & Winchester, Robert W. Main, Mandan Roller Mill Co., Manning, Harding & Martin, H. M. Marks & Co., Thomas A. Marlow, M. F. Marsh, H. M. Martin, Thomas L. Martin)
1881-1892
139 / 4
Mi-Mu telegrams (correspondents include Charles E. Miller, Hubert A. Milot, Minto Roller Mills, Londen Minugh, Missoula Mercantile, Montana Packing and Provision Company, J. T. Morgan, Thomas F. Morgan; Morison, Anderson & Butchart; W. R. Morison & Co.; William Mulcahy, John T. Murphy, M. H. Murphy; Murphy, Maclay & Co.)
1882-1893
139 / 5
Na-Nei (correspondents include Namburg, Kraus, Lauer & Co., National Syrup Co., National Tube Works Company, Nebraska City Packing Co., Neihart Herald)
1881-1894
139 / 6
Nel-Neub (correspondents include C. N. Nelson Lumber Co., D. G. Nelson & Co., H. A. Nelson & Sons.; Nelson, Matter & Co.; R. K. Nelson; L. R. Nettre)
1881-1893
139 / 7
Neustadter Brothers
1883-1893
140 / 1
New-Nia (correspondents include New York Consolidated Card Co. George R. Newell & Co.)
1878, 1881-1893
140 / 2
Nic-Norr (correspondents include Herbert Nicholson & Co., Gilman R. Norris)
1882-1894
140 / 3
North (correspondents include North Dakota Milling Association, North Montana Sheep Company, North Star Mills, North Star Woolen Mill Company)
1882-1893
140 / 4
Northern (correspondents include Northern Ohio Blanket Mills, Northern Pacific Express Co., Northern Pacific Railroad Company)
1878, 1881-1893
140 / 5
Northwest-Northwestern (correspondents include Northwest Buffalo Robe Co., Northwest Transportation Co., Northwestern Bone Syndicate, Northwestern Fertilizing Co.)
1881-1893
140 / 6
Nortin-Ny (correspondents include R. Norwood)
1880-1893
140 / 7
Na-No telegrams (correspondents include National Syrup Co., George R. Newell & Co., Herbert Nicholson & Co., Wilbur N. Noffsinger, Gilman R. Norris, North Dakota Milling Association, Northern Pacific Railroad Company, Northwest Buffalo Robe Co., Northwestern Fertilizing Co., R. Norwood)
1882-1893
141 / 1-10
O'Hanlon & Company
1891-1892
142 / 1-8
O'Hanlon & Company (includes telegrams)
1892-1894, 1897
142 / 9-13
O'Hanlon Post
1889-1890
143 / 1-11
O'Hanlon Post
1890-1891
143 / 12
O'Hanlon Post, telegrams
1889-1891
144 / 1
Ob-Ok (correspondents include Christopher D. O'Brien; James O'Brien & Co.; O'Brien & Wilson; Offutt, Ellmore & Cooper; Charles Ohlerking)
1880-1893
144 / 2
Ol-Ow (correspondents include A. Ortmayer & Son, O. R. & N Mining Company, Omaha Smelting & Refining Company, Joseph Oppenheimer, John E. Ottumwa)
1881-1892
144 / 3
O telegrams (correspondents include Christopher D. O'Brien, O'Hanlon Post, Thomas O'Hanlon)
1882-1892
144 / 4-7
Poplar River, Mont. (includes telegrams)
1881-1885
145 / 1
T. C. Power & Company, Dillon
1881-1882
145 / 2-7
T. C. Power & Company, Helena and Bozeman
1879-1882
146 / 1-4
T. C. Power & Company, Helena & Bozeman (includes telegrams)
1883-1886
146 / 5-8
T. C. Power & Company
1887-1891
147 / 1-4
T. C. Power & Company (includes telegrams)
1891-1894
147 / 5-7
T. C. Power & J. W. Power
1880-1882
148 / 1-6
T. C. Power & J. W. Power
1882-1886
149 / 1-7
T. C. Power & J. W. Power
1886-1890
150 / 1-6
T. C. Power & J. W. Power
1891-1898
151 / 1-7
T. C. Power & J. W. Power, telegrams
1882-1886
152 / 1-2
T. C. Power & J. W. Power, telegrams
1887-1893
152 / 3-7
Power Mercantile Company
1894
153 / 1
Power Mercantile Company
1894
153 / 2
Pac-Pari (correspondents include Paris, Allen & Co.)
1881-1893
153 / 3
Park-Pat (correspondents include James Orville Patterson)
1881-1893
153 / 4
Pau-Peck (correspondents include F. D. Pease, L. W. Peck)
1881-1893
153 / 5
Peck & Lacy
1885-1893
153 / 6
Peckham-Pen (correspondents include O. H. Peckham & Co., Pember & Prouty, Pence & Clawson, Peninsular Electric Co., Penryn Fruit Company)
1881-1893
153 / 7
Pep-Ph (correspondents include J. L. Perkins, P. J. Peters)
1881-1893
154 / 1
Pi-Poo (correspondents include Allen Pierse, Plankinton & Armours, E. M. Pollinger, Poole Bros.)
1881-1893
154 / 2
Pop-Poul (correspondents include Francis Pope, Porter Bros. & Co., N. S. Porter, John Potter)
1881-1893
154 / 3
Poun-Pow (correspondents include A. E. Pound, H. C. Pound, Charles Benton Power, Mary G. Power, Nellie K. Power, Sarah E. Power)
1881-1893
154 / 4
Pra-Prod (correspondents include George P. Pratt, W. J. Pratt, J. Q. Preble & Co., A. K. Prescott, Carl Price, R. S. Price, Price Baking Powder Company, Priedman-Lewis Factory)
1881-1893
154 / 5
Prou-Py (correspondents include J. L. Prouty)
1882-1893
154 / 6
P telegrams (correspondents include H. M. Parchen, Paris, Allen & Co., J. L. Perkins, Porter Bros. & Co., Nellie K. Power, J. L. Prouty)
1882-1892
154 / 7
Q (correspondents include Quaker City Shirt Co., Jack Quigley, Daniel Quimby, Richard Quinn)
1880-1890
154 / 8
Q telegrams (correspondents include Thomas B. Quaw)
1888-1892
154 / 9
Railroads: A-C (includes Canadian Pacific Railway Company; Chicago, Burlington and Northern Railroad; Chicago & Grand Trunk Railway Co.; Chicago, Rock Island & Pacific)
1882-1888
155 / 1
Railroads: C-M (includes Chicago, St. Paul; Minneapolis & Omaha; Louisville & Nashville)
1882-1887
155 / 2
Railroads: M-N (includes Minneapolis & St. Louis; New York, Lake Erie & Western)
1882-1887
155 / 3-4
Railroads: Northern Pacific
1881-1888
155 / 5
Railroads: P-W (includes Pennsylvania Company; Wisconsin Central)
1882-1889
155 / 6
Railroads: C-S telegrams (correspondents include C. L. Rising, J. M. Hannaford, Northern Pacific Railroad; St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railroad)
1884-1888
155 / 7
Rab-Rat (correspondents include Racine Wagon and Carriage Co.; Raleigh , Clarke & Edwards, Raleigh and Clarke; T. M. Rasin; J. Rattray & Co.)
1881-1893
156 / 1
Rau-Reed (correspondents include J. W. Raymond & Co., Winthrop H. Raymond, W. F. Rector, F. W. Reed & Co.)
1881-1893
156 / 2
Reed & Sherwood
1881-1893
156 / 3
Reeder-Reid (correspondents include James Rees)
1879-1893
156 / 4
Reid, Murdoch & Company
1889-1893
156 / 5
Reid, Murdoch & Fischer
1881-1888
156 / 6
Reidy-Rh (correspondents include M. Reinig, John Reiplinger, Republican National Committee, Republican State Central Committee, Republican Territorial Central Committee)
1881-1893
156 / 7
Rice-Rich (correspondents include David Rice, J. H. Rice, C. H. Richards, George Richards, H. Richie)
1881-1893
157 / 1-2
R. A. Richie
1881-1892
157 / 3
Ric-Riv (correspondents include Richie & Brereton, R. T. Riddlesbarger, V. C. Rinda, Ringwald Bros & Co., Charles S. Ritch, River Press Publishing Co.)
1880-1893
157 / 4
Roa-Roberts (correspondents include Roberts Brothers)
1882-1893
157 / 5
Robertson-Rogers (correspondents include B. A. Robertson, Rocky Mountain Bell Telephone, Rocky Mountain Husbandman)
1881-1893
157 / 6
Rogu-Ross (correspondents include H. P. Rolfe; Rosenbaum Brothers & Co.; Rosenbaum, Bass & Co.; James Ross)
1881-1893
157 / 7
Ross-Row (correspondents include John Ross, Charles Rowe)
1881-1893
158 / 1
Roy-Rus (correspondents include Royal Milling Co.)
1881-1894
158 / 2
Ry (correspondents include Ryan Brothers, Charles L. Ryan, Jepp Ryan, Thomas J. Ryan, William Ryan & Son, C. O. Rynesson)
1881-1893
158 / 3
Rac-Re telegrams (correspondents include Racine Wagon and Carriage Co.; Raleigh, Clarke & Edwards; Raleigh and Clarke; Thomas S. Rattle; Reed & Sherwood; Reid, Murdoch & Co.; Reid, Murdoch & Fischer)
1882-1893
158 / 4
Ric telegrams (correspondents include R. A. Richie)
1882-1890
158 / 5
Ril-Ry telegrams (correspondents include Charles S. Ritch, H. P. Rolfe, Charles Rowe, William Rowe, Royal Milling Co., Ryan Brothers, Charles L. Ryan, Matthew Ryan Jr., William Ryan & Son)
1882-1893
158 / 6-8
N. C. Smith & Company
1883-1886
159 / 1-3
N. C. Smith & Company (includes telegrams)
1886-1893
159 / 4
Stages: A-B (correspondents include G. Bach, I. G. Baker & Co., William S. Baker; Billings, Barker and Benton Stage Co., A. R. Barrows)
1883-1886
159 / 5
Stages: Be-Burd (correspondents include John Beck, Benton and Billings Stage Line, O. A. Birgman; A. H. Boomer, Broadwater, McCulloh & Co.)
1883-1886
159 / 6
Stages: Burk-C (correspondents include Walter Burke, W. D. Cameron, W. D. Chapman, E. R. Clingan)
1882-1886
159 / 7
Stages: D (correspondents include John Davis, W. T. Daugherty)
1884-1886
160 / 1
Stages E-M (correspondents include N. M. Erickson, M. Foley, G. H. Goodrich, T. L. Halbert Jr., Frank A. Meanea, T. F. Morgan, E. J. Morison)
1882-1886
160 / 2
Stages N-Sm (correspondents include New England Medical Institute, Northern Pacific Express Company, Northern Pacific Railroad Company, John Parnell, Peck & Lacy, Piedmont Air Line, N. C. Smith & Co.)
1882-1887
160 / 3
Stages: Sp-St (correspondents include Spencer & Co., George Steell, Stephens Brothers)
1881-1886
160 / 4
Stages: T-Wh (correspondents include A. M. Thompson, J. Viall, J. D. Weatherwax, Wells Fargo & Co's Express, C.H. Whitley)
1883-1886
160 / 5-6
Stages: L. Whitney
1882-1886
160 / 7
Stages: Wi-Z (correspondents include Henry Wilson, Frank E. Wright)
1884-1886
161 / 1
Stages: A-W telegrams
1882-1886
161 / 2-6
Steamboats (includes telegrams)
1880-1883
161 / 7-8
Superintendent (Fort Benton Transportation Company)
1884-1886
162 / 1-4
Superintendent (Fort Benton Transportation Company, includes telegrams)
1886-1889
162 / 5
Sa-Saint (correspondents include Safety Nitro Powder Co.; St. Louis & St. Paul Packet Line; St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railway Co.; St. Paul's Mission)
1881-1894
162 / 6
Saint P-X (correspondents include Saint Peter's Mission, Saint Xavier Mission)
1881-1893
162 / 7
Sal (correspondents include Moses Salomon)
1880-1893
162 / 8-9
A. P. Samples
1882-1890
163 / 1
Sam-San (correspondents include Dan Samples, J. B. Samples, Sanders & Cullen, Wilbur Fisk Sanders)
1881-1893
163 / 2
Sar-Schle (correspondents include Saranac Glove Co., A. Schilling & Co.)
1881-1893
163 / 3
Schli-Schlo (correspondents include Joseph Schlitz Brewing Co.)
1887-1894
163 / 4
Schm-Schw (correspondents include Schuttler & Hotz)
1881-1893
163 / 5
Sco-Sem (correspondents include Scoffin & Gray, Albert J. Seligman)
1881-1893, 1896
163 / 6
Gus Senieur
1884-1892
163 / 7
Ses-Shar (correspondents include Severance & Co., Charles E. Severance, Shaffer & Read, Shaffer & Yergy, Shannon Bros. & Co.)
1881-1893
164 / 1
Shau-Sher (correspondents include W. B. Shaw; Shea, Smith & Co.; Shepherd & Flinn)
1881-1893
164 / 2
Shet-Sil (correspondents include John H. Shober, Shonkin Stock Association, Silverman & Cohen)
1878, 1881-1893
164 / 3
Sim-Sk (correspondents include Simmons Hardware Co.)
1881-1893
164 / 4
Sl-Smith (correspondents include H. C. Slavens)
1881-1893
164 / 5-7
Charles Smith
1889-1894
165 / 1
Smith (correspondents include J. B. Smith & Bro., Phil S. Smith)
1881-1893
165 / 2
Smith-Spat (correspondents include Smith Brothers Sheep Co., C. W. Sparr)
1881-1893
165 / 3
Spau-Spencer (correspondents include Almon Spencer)
1881-1891
165 / 4
Spencer-Sprague (correspondents include Spencer & Co.; John Spencer; Spencer, Mayn & Heitman; Spotted Horse Mine)
1881-1893
165 / 5-6
Sprague, Warner & Co.
1881-1893
165 / 7
Sprat-Stav (correspondents include Claus Spreckles; Spreckles Sugar Refinery; F. M. Sproehnle & Co.; Stacy, Adams & Co.; A. J. Stade; George M. Stafford; Standard Watch Co.; James T. Stanford; W. J. Stanley; J. L. Stark; W. G. Stark; Staver & Abbott Mfg. Co.)
1881-1893
166 / 1
Steb-Steell (correspondents include Steele & Co.)
1881-1893
166 / 2-4
George Steell
1881-1893
166 / 5
Steell-Stil (correspondents include Steell & Wetzel, Stephens Bros., Alf. J. Stephens)
1881-1893
166 / 6
Stim-Sto (correspondents include Fred Stimson, Nelson Story & Co., John W. H. Stouch)
1880-1894
166 / 7
Str-Stua (correspondents include Strauss, Goodman Yondorf & Co., Thomas P. Strode, Byron F. Strong, Granville Stuart)
1881-1893, 1900
167 / 1
Stud-Sun (correspondents include Studebaker Bros Manufacturing Co., James Sullivan, Jere Sullivan, Sunnyside Store Co.)
1881-1893
167 / 2
Sur-Sw (correspondents include Sweet, Orr, and Co.)
1881-1893
167 / 3
Sa-Si telegrams (correspondents include Asa P. Samples, Dan Samples, J. B. Samples, Joseph Schlitz Brewing Co., Schuttler & Hotz, Gus Senieur, Shaffer & Yergy, Shannon Bros. & Co., Shepherd & Flinn, Simmons Hardware Co.)
1882-1893
167 / 4
Sk-Sw telegrams (correspondents include H. C. Slavens; J. B. Smith & Bro.; Charles A. Smith; C. W. Sparr; Spotted Horse Mine; Sprague, Warner & Co.; Steele & Co.; George Steell; George Steell & Co.; Fred Stimson; Studebaker Bros Manufacturing Co.; Jere Sullivan; Sweet, Orr and Co.)
1882-1893
167 / 5
Ta-Tem (correspondents include Tees, Costigan & Wilson; Tees, Wilson & Co.)
1881-1893
167 / 6
Ten-Thi (correspondents include George J. Tenney & Co., N. F. Tenney, Son & Co., Walter H. Tenney & Co.)
1881-1893
167 / 7
Thomas-Thompson (correspondents include J. H. Thomas & Sons, E. J. Thomas)
1878, 1881-1893
168 / 1
Thomson-Till (correspondents include Thomas E. Thornton, George Tileston & Co.)
1881-1892
168 / 2
Tin-Toole (correspondents include Clark Tingley, Joseph Todd, Tom J. Todd & Co., William H. Todd, Joseph K. Toole)
1880-1894
168 / 3
Toom-Toz (correspondents include Torchiani & Kremer, Joseph L. Townsend)
1881-1893
168 / 4
Tracy (correspondents include George L. Tracy Co.)
1887-1893
168 / 5
Traf-Tru (correspondents include R. M. Trafton & Co., R. M. Trafton, Millard F. Trask)
1881-1893
168 / 6
Tu-Ty (correspondents include Granville Turner; Tyler, & Massie)
1882-1892
168 / 7
T telegrams (correspondents include George L. Tracy Co.; N. F. Tenney Son & Co.; R. M. Trafton & Co.; Clark Tingley; Joseph Todd; Torchiani & Kremer; Joseph L. Townsend; Walter H. Tenney & Co.)
1882-1893
169 / 1
Ul-Un (correspondents include Union Pacific Railway Co.)
1881-1893
169 / 2
United States Assay Office
1886-1887
169 / 3
United States Commission of Fish and Fisheries
1893
169 / 4
United States Custom Houses
1881-1883
169 / 5
United States Engineer Office
1881-1892
169 / 6
United States General Land Office
1891-1893
169 / 7
United States Geological Office
1883
169 / 8
United States Indian Affairs Office
1880-1891
169 / 9-10
United States Indian Service: Blackfeet Agency
1881-1894
169 / 11
United States Indian Service: Crow Agency
1881-1890
169 / 12
United States Indian Service: Flathead Agency
1881-1889
169 / 13
United States Indian Service: Fort Belknap
1881-1882
170 / 1-3
United States Indian Service: Fort Belknap
1883-1896
170 / 4
United States Indian Service: Fort Berthold
1881-1891
170 / 5
United States Indian Service: Fort Peck
1882-1891
170 / 6
United States Indian Service: Ouray Indian Agency, Utah Territory
1885
170 / 7
United States Indian Service: Standing Rock Agency, Dakota Territory
1883
170 / 8
United States Internal Revenue Collector, Helena
1881-1883
170 / 9
United States Land Office
1887-1895
170 / 10
United States Marshal
1881
170 / 11
United States Missouri River Commission
1885-1890
170 / 12
United States Post Office Department
1882-1893
170 / 13
United States Treasury Department
1881-1894
170 / 14
United States War Department: Camp Poplar River
1884-1889
170 / 15
United States War Department: Coal Banks
1885
170 / 16
United States War Department: Fort Abraham Lincoln
1886-1887
170 / 17-18
United States War Department: Fort Assiniboine
1881-1885
171 / 1-3
United States War Department: Fort Assiniboine
1886-1996
171 / 4
United States War Department: Fort Bennett, Dakota Territory
1886
171 / 5
United States War Department: Fort Buford, Dakota Territory
1881-1889
171 / 6
United States War Department: Fort Custer
1881-1883
171 / 7
United States War Department: Fort Keogh
1888-1889
171 / 8
United States War Department: Fort Maginnis
1881-1889
171 / 9
United States War Department: Fort Missoula
1881-1890
171 / 10
United States War Department: Fort Randall, Dakota Territory
1885
171 / 11
United States War Department: Fort Shaw
1881-1889
171 / 12
United States War Department: Fort Snelling, Minnesota
1881-1889
172 / 1
United States War Department: Fort Stevenson, Dakota Territory
1881
172 / 2
United States War Department: Fort Yates, Dakota Territory
1886-1887
172 / 3-4
United States War Department: Helena Disbursing Quartermaster
1881-1890
172 / 5
United States War Department: Helena Subsistence Department
1881
172 / 6
United States War Department: St. Paul, Minnesota
1881-1897
172 / 7
United States War Department: Washington, D. C.
1881-1888
172 / 8
United Steno-Ur (correspondents include Hiram D. Upham)
1886-1892
172 / 9
United States Engineers Office telegrams
1883-1891
172 / 10
United States Indian Affairs Office telegrams
1885
172 / 11
United States War Department: Fort Assiniboine telegrams
1882-1892
172 / 12
United States Indian Service: Fort Belknap telegrams
1883-1890
172 / 13
United States War Department: Fort Maginnis telegrams
1883-1887
172 / 14
United States War Department: Fort Shaw telegrams
1882-1887
172 / 15
United States War Department: Fort Snelling, Minnesota telegrams
1883-1888
172 / 16
United States War Department: Helena Disbursing Quartermaster telegrams
1881-1884
172 / 17
United States War Department: St. Paul, Minnesota telegrams
1887-1889
173 / 1
Val-Vau (correspondents include Peter Van Schaack & Sons, Van Schaack, Stevenson & Co., Robert Vaughn)
1881-1892
173 / 2
Vaw-Vr (correspondents include J. A. Viall, John J. Viall, John M. Vrooman)
1882-1892
173 / 3
Va-Ve telegrams (correspondents include Valentine, Vestal & Davis)
1882, 1888
173 / 4-7
Wolf Point, Mont.
1881-1884
174 / 1-2
Wolf Point, Mont. (includes telegrams)
1884-1885
174 / 3
Wab-Wall (correspondents include Wabash, St. Louis & Pacific Railway; H. J. Wackerlin & Co.; Decius S. Wade; Wade, Toole & Wallace; R. P. Walker; C. L. Wall)
1881-1892, 1895
174 / 4
Walr-Warden (correspondents include Walsh & Newman, Frank H. Warden)
1881-1893
174 / 5-6
Warden & Oxnard
1881-1893
174 / 7
Wardw-Wase (correspondents include Edward Wardwell, H. O. Wareham, Sullivan Wareham, A. C. Warner, A. J. Warner, Warner Brothers Corset Manufacturers, Warner & Stoltze, Austin W. Warr, O. B. Warwick, John Wasesha)
1881-1893
174 / 8
Wash-Way (correspondents include W. W. Watson)
1881-1893
175 / 1-2
P. B. Weare & Company
1881-1885
175 / 3-4
Weare Commission Company
1885-1891
175 / 5
Weare-Wellm (correspondents include Weare-Fyffe Produce Co.)
1881-1892
175 / 6
Wells-Wels (correspondents include Wells, Fargo & Co., James A. Wells)
1881-1892
175 / 7
Wen-Wet (correspondents include Western Sugar Refining Co., W. S. Wetzel)
1881-1893
175 / 8
Wha-Whitm (correspondents include Benjamin Franklin White)
1881-1893
175 / 9
L. Whitney
1882-1883
176 / 1
L. Whitney
1883-1887
176 / 2
Whitt-Wilc (correspondents include George T. Wickes, Henry Wiegand, Fred Wilcox)
1881-1892
176 / 3
Wild-Wils (correspondents include A. H. Wilder, Jeremiah Williams & Co., Williams & Goodenow, Wilson & Bradbury, Wilson & Wilsey)
1881-1892
176 / 4
Wilt-Wino (correspondents include Winchester Repeating Arms Co., Window & Crampton, Winona Wagon Co.)
1880-1893
176 / 5
Wins-Wit (correspondents include Charles A. Winship, Wirth & Dickie, Wirts & Scholle, Witmer Brothers)
1880-1894
176 / 6
Woc-Woo (correspondents include John H. Wood & Son, Walter A. Wood Harvester Co.)
1881-1893
176 / 7-8
Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Company
1881-1887
177 / 1-4
Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine Company
1888-1892
177 / 5
Wood-Wre (correspondents include C. E. Woodruff & Co., Wood-Maude Milling Co.)
1881-1892
177 / 6
Wri-Wy (correspondents include Frank E. Wright)
1881-1892
177 / 7
W telegrams (correspondents include Weare-Fyffe Produce Co., Western Sugar Refining Co., Benjamin Franklin White, Lucius Whitney, Walter A. Wood)
1882-1891
177 / 8
Y (correspondents include Yellowstone County Clerk & Recorder, Yellowstone County Treasurer, James A. Young, John Young)
1882-1892
177 / 9
Z (correspondents include Zeller, Phelps & Swift, George H. Ziegler, Zion's Co-operative, Martin Zittlosen, Vincent Zureck)
1882-1893
Outgoing Correspondence
Box/Folder
178 / 1-4
Letterpress Book
1868-1874
179 / 1-3
Letterpress Book
1874-1875
180 / 1-3
Letterpress Book
1875-1876
181 / 1-3
Letterpress Book
1876-1877
182 / 1-2
Letterpress Book
1878
183 / 1-3
Letterpress Book
1878-1879
184 / 1-3
Letterpress Book
1879-1880
185 / 1-2
Letterpress Book
1880-1881
186 / 1-2
Letterpress Book
1881
187 / 1-2
Letterpress Book
1881-1882
188 / 1
Letterpress Book: stage business
1882-1885
188 / 2
Letterpress Book
1882
189 / 1-2
Letterpress Book
1882-1883
190 / 1-2
Letterpress Book
1883
191 / 1-2
Letterpress Book
1883-1884
192 / 1-2
Letterpress Book
1884-1885
193 / 1-2
Letterpress Book
1885
194 / 1
Letterpress Book: stage business
1885-1886
194 / 2-3
Letterpress Book
1885-1886
195 / 1
Letterpress Book: stage business
1886-1888
195 / 2
Letterpress Book
1886
196 / 1-2
Letterpress Book
1886-1887
197 / 1-2
Letterpress Book
1887
198 / 1-2
Letterpress Book
1887-1888
199 / 1-2
Letterpress Book
1888
200 / 1-2
Letterpress Book
1888-1889
201 / 1-2
Letterpress Book
1889-1890
202 / 1-2
Letterpress Book
1890-1891
203 / 1-2
Letterpress Book
1891
204 / 1-3
Letterpress Book
1891-1892
205 / 1-2
Letterpress Book
1892-1893
206 / 1-3
Letterpress Book
1893
207 / 1-3
Letterpress Book
1893-1894
208 / 1-2
Letterpress Book
1894
209 / 1-3
Letterpress Book
1894-1895
210 / 1-2
Letterpress Book
1895-1896
211 / 1-2
Letterpress Book
1896
212 / 1-2
Letterpress Book
1896-1897
213 / 1-2
Letterpress Book
1897-1898
214 / 1
Letterpress Book
1898
214 / 2-3
Letterpress Book: telegrams
1879-1884
215 / 1-4
Letterpress Book: telegrams
1884-1892
216 / 1-2
Letterpress Book: telegrams
1892-1896
General Correspondence
Box/Folder
216 / 3
Taylor, Tipling & Company
1919
216 / 4
Isaac P. Baker
1920
216 / 5
Banks
1920
216 / 6
Bogy Mercantile Company
1920
216 / 7
B (correspondents include Bismarck Realty Co.)
1920
216 / 8
Cascade Milling & Elevator Company
1920
216 / 9
C-H (correspondents include Fergus County Clerk & Recorder, Great Northern Railway Co., Hege & Watkins Co.)
1920
216 / 10
Montana Electric Company
1920
216 / 11
M (correspondents include Mill Mutuals Agency, Montana Audit Company, Montana Commissioner of State Lands, Montana Secretary of State)
1920
216 / 12
Alban B. Nixon
1920
216 / 13
N-O (correspondents include National Biscuit Company, Julia O'Connor, Otzen Packing Co.)
1920
216 / 14
Charles Benton Power
1920
216 / 15
Thomas C. Power
1920
216 / 16
T. C. Power and Brother Ltd.
1920
216 / 17
T. C. Power Company
1920
216 / 18
Power Implement Company
1920
216 / 19
Power Mercantile Company
1920
216 / 20
Power-Morgan Company
1920
216 / 21-22
Power-Wilson Company
1920
216 / 23
P (correspondents include Sarah E. Power)
1920
216 / 24
Q-S (correspondents include Quinn-Shepherdson Co., John B. Rauch, River Press Publishing Co.)
1920
216 / 25
Taylor, Tipling & Company
1920
216 / 26
Thorpe Brothers
1920
216 / 27
Tri-City Oil Company
1920
216 / 28
Trident Store Company
1920
217 / 1
T-Z (correspondents include Three Forks Portland Cement Co., Townsend Hardware & Implement Co., Union Wholesale Grocery Co., United States Internal Revenue Service, Wakefield & Witherspoon, James A. Walsh, Western Union Helena, S. P. Wilson)
1920
217 / 2
A (correspondents include Aluminum Goods Manufacturing Co., Amberg File & Index Co., Annin & Co. Flag Makers, Associated Industries of Montana)
1921
217 / 3
Isaac P. Baker
1921
217 / 4
Banks: Bismarck Bank
1921
217 / 5
Banks: First National Bank, Chicago
1921
217 / 6
Banks A-W (correspondents include American National Bank, Farmers Bank of Belgrade, First National Bank, The Merchants National Bank, Minnesota Loan & Trust Company, Northwestern National Bank, The Old National Bank, Seattle National Bank, Union Trust Company, Washington Trust Company)
1921
217 / 7
Belgrade Company Ltd.
1921
217 / 8
Bogy Mercantile Company
1921
217 / 9
Brookmore Economic Service Inc.
1921
217 / 10
B (correspondents include Benton Hardware Co., Bismarck Elevator & Investment Co.)
1921
217 / 11
C-F (correspondents include Cascade Mercantile Co., I. W. Church, R. G. Dun & Co., Ernst & Ernst, Fergus County Treasurer, )
1921
217 / 12
Gary Hay and Grain Company
1921
217 / 13
G-K (correspondents include Helena Building & Realty Co., Spencer Hibbard)
1921
217 / 14
Local Lumber Company
1921
217 / 15
L (correspondents include The Literary Digest, H. C. Lust and Company)
1921
217 / 16
Manhattan Mercantile Company
1921
217 / 17
Massachusetts Mutual Life Insurance Co.
1921
217 / 18
Midland Fruit Company
1921
217 / 19
Mill Mutuals Agency
1921
217 / 20
Montana Electric Company
1921
217 / 21
M (correspondents include James H. McQuaig, Ray T. Moe, Montana Industrial Accident Board, Montana Treasurer)
1921
217 / 22
N (correspondents include Alban B. Nixon)
1921
217a / 1
Charles Benton Power
1921
217a / 2
Thomas C. Power
1921
217a / 3
T. C. Power and Brother Ltd.
1921
217a / 4
Power Implement Company
1921
217a / 5
Power Mercantile Company
1921
217a / 6
Power-Morgan Company
1921
217a / 7
Power-Wilson Company
1921
217a / 8
P-S (correspondents include Parchen Drug Co., Rocky Mountain Fire Insurance Company, St. Paul Garment Mfg. Co.)
1921
217a / 9
Taylor, Tipling & Company
1921
217a / 10
T-W (correspondents include Sam'l C. Tatum Co., Townsend Hardware & Implement Co., Union Wholesale Grocery Company, Valier-Montana Land & Water Co., S. P. Wilson)
1921
217b / 1
A (correspondents include Ames Realty Co.)
1922
217b / 2
Isaac P. Baker
1922
217b / 3
Banks
1922
217b / 4
Belgrade Company Ltd.
1922
217b / 5
Benton Hardware Company
1922
217b / 6
Bogy Mercantile Company
1922
217b / 7
B (correspondents include Bain Wagon Co., Bemis Bros. Bag Co., Louis V. Bogy, Boorman Lumber Co., Bradstreet Co., Business-Men's Clearing House, Butte Wholesale Grocery Co., F. A. Buttrey Co.)
1922
217b / 8
Cascade Mercantile Company
1922
217b / 9
Cascade Milling and Elevator Company
1922
217b / 10
C-F (correspondents include Edward F. Cameron; Campbell, Heath & Co., Champion Tool Co., Crane Co. of Minnesota, Drake-Ballard Co., R. G. Dun & Co., Ernst & Ernst, Federal Hardware and Implement Co.)
1922
217b / 11-12
Gallatin Valley Realty Company
1922
217b / 13
Gary Hay and Grain Company
1922
217b / 14
G-L (correspondents include Gallatin County officials, Hugh D. Galusha, Hollam Co., Frank E. Jones, Lewis and Clark County Assessor, Local Lumber Company, Lovelace Grocery Co.)
1922
217b / 15
Manhattan Mercantile Company
1922
217b / 16
Midland Fruit Company
1922
217b / 17
Mill Mutuals Agency/Millers National Insurance Company
1922
217b / 18
Montana Electric Company
1922
217b / 19
Montana Register of State Lands
1922
217b / 20
M (correspondents include Madison County officials, Marshall Field & Co., Massachusetts Mutual Life Insurance Co., McDonald Bros. Co., James H. McQuaig, Meagher County Treasurer, Montana Secretary of State)
1922
217b / 21
N-O (correspondents include Alban B. Nixon, Oliver-Stout Implement Co. Bozeman, Frank D. Oveser)
1922
217b / 22
Thomas C. Power
1922
217b / 23
Power Implement Company
1922
217b / 24
Power Mercantile Company
1922
217b / 25
Power-Morgan Company
1922
217c / 1
T. C. Power and Brother Ltd.
1922
217c / 2
Power-Wilson Company
1922
217c / 3
P-R (correspondents include Power Mercantile Co. Lewistown, Charles Benton Power, John B. Rauch, Realty Abstract Co., Retail Hardware, Mutual Fire Insurance Co.)
1922
217c / 4
S-T (correspondents include Sharp Brothers, State Implement Co., W.R.C. Stewart, Taylor, Tipling & Co.; Teton County Canal & Reservoir Co., Townsend Hardware & Implement Co., Trident Store Co.)
1922
217c / 5
Union Trust Company
1922
217c / 6
U (correspondents include United States Internal Revenue Service, United States War Department)
1922
217c / 7
Martin Vettleson
1922
217c / 8
V-W (correspondents include James A. Walsh, Wells-Dickey Co., Western Union Helena, S. P. Wilson)
1922
218 / 1
A (correspondents include Amberg File & Index Co.)
1923
218 / 2
Isaac P. Baker
1923
218 / 3
Banks: A-First National Bank, Butte
1923
218 / 4
Banks: First National Bank, Chicago-M
1923
218 / 4a
Banks N-U (correspondents include National Bank of Montana, National City Bank of New York, Northwestern National Bank, Old National Bank, Seattle National Bank, Union Trust Company)
1923
218 / 5
Banks: telegrams
1923
218 / 6
Belgrade Company Ltd.
1923
218 / 7
Bogy Mercantile Company
1923
218 / 8
Boorman Lumber Company
1923
218 / 9
B (correspondents include Benton Hardware Co., W.M. Biggs & Co., Bismarck Realty Co., Louis V. Bogy, Bradstreet Co.)
1923
218 / 10
Cascade Mercantile Company
1923
218 / 11
Cascade Milling and Elevator Company
1923
218 / 12
C (correspondents include Edward F. Cameron, Cascade County Treasurer, Chinook Lumber Co., Frank Collins, Connecticut Mutual Life Insurance Co., Crane Co. of Minnesota)
1923
218 / 13
D-F (correspondents include Drake-Ballard Co., R. G. Dun & Co., Emery-Fuller Mercantile Co., Empire Storage & Ice Co., Federal Hardware and Implement, Fergus County officials)
1923
218 / 14
Gary Hay and Grain Company
1923
218 / 15
G (correspondents include Gallatin County officials, Hugh D. Galusha)
1923
218 / 16
H-L (correspondents include H. C. Hagalie, Louis Heitman, Helena Building & Realty Co., Helena City Treasurer, Helena Commercial Club, Hollam Co., John D. Holliday, Hubbard Abstract Co., A. J. Hughes, International Harvester Co., Judith Hardware Co., Judith Mercantile & Cattle Co., Lewis and Clark County officials, Local Lumber Company)
1923
218 / 17
McDonald Brothers
1923
218 / 18
Marshall Field & Company
1923
218a / 1
Midland Fruit Company
1923
218a / 2
Montana Electric Company
1923
218a / 3
Montana State Agencies
1923
218a / 4-5
M (correspondents include D. F. Mains, Manhattan Co., Massachusetts Mutual Life Insurance Co., McCue & Stephenson, Meagher County Treasurer, Mill Mutuals Agency)
1923
218a / 6
N-O (correspondents include Alban B. Nixon, Northern Pacific Railroad Company)
1923
218a / 7
Charles Benton Power
1923
218a / 8
T. C. Power & Brother Ltd.
1923
218a / 9
Power Hardware Company
1923
218a / 10
Power Mercantile Company
1923
218a / 11
Power-Morgan Company
1923
218a / 12
Power-Wilson Company
1923
218a / 13
P-Q (correspondents include G. B. Payne, Annie Williston Phelps, Power Implement Co.)
1923
218a / 14
Alva Rogers
1923
218a / 15
R (correspondents include E. J. Rafferty, Retail Merchants Association of Montana, Ray Reynolds, Rogers and Rogers)
1923
218a / 16
Sharp Brothers
1923
218a / 17
W. R. C. Stewart
1923
218a / 18
S-T (correspondents include R. G. Shinkle, H. L. Snyder, St. John's Ecclesiastical Society, W. S. Stephenson, Thorpe Brothers, Townsend Hardware & Implement Co., Trident Store Co.)
1923
218a / 19
U. S. Internal Revenue Service
1923
218a / 20
U-V (correspondents include Valier-Montana Land & Water Co.)
1923
218a / 21
W (correspondents include Wakefield & Witherspoon, J. L. Walsh, James A. Walsh, H. W. White Investment Co., S. P. Wilson, C. N. Wood)
1923
219 / 1
A (correspondents include Agricultural Credit Corporation, Ames Realty Co.)
1924
219 / 2
Isaac P. Baker
1924
219 / 3-4
Banks A-U
1924
219 / 5
Belgrade Company Ltd.
1924
219 / 6
Bogy Mercantile Company
1924
219 / 7
Boorman Lumber Company
1924
219 / 8
B (correspondents include Benton Baker, Ralph Edward Bancroft, Benton Hardware Co., Bismarck Elevator & Investment Co., Bradstreet Co.)
1924
219 / 9
Cascade Mercantile Company
1924
219 / 10
Cascade Milling and Elevator Company
1924
219 / 11
C (correspondents include Chamber of Commerce of U. S.)
1924
219 / 12
D-F (correspondents include Harry J. Deck, Drake-Ballard Co., R. G. Dun & Co., Emery-Fuller Mercantile Co., John P. Fabrick, Felt & Tarrant Manufacturing Co.)
1924
219 / 13
Gary Hay & Grain Company
1924
219 / 14
G-H (correspondents include Gallatin County Treasurer, Hugh D. Galusha, R. R. Hardgrove; Helena City Treasurer, Hollam Co.)
1924
219 / 15
I-L (correspondents include International Harvester Co., John Ireland, Lewis and Clark County Treasurer, Local Lumber Company)
1924
219 / 16
D. F. Mains
1924
219 / 17
Massachusetts Mutual Life Insurance Co.
1924
219 / 18
M (correspondents include Marsh & McLennan, Cora J. Martin, McDonald Bros. Co., Midland Fruit Co., Montana Commissioner of State Lands, Montana Development Association, Montana Electric Company, Montana Equalization Board, Montana Industrial Accident Board)
1924
219 / 19
N-O (correspondents include Alban B. Nixon)
1924
219 / 20-21
Charles Benton Power
1924
219 / 22
T. C. Power & Brother, Ltd.
1924
219 / 23
T. C. Power Company
1924
219 / 24
Power Implement Company
1924
219 / 25
Power Mercantile Company
1924
219a / 1
Power-Morgan Company
1924
219a / 2
Power-Wilson Company
1924
219a / 3-4
P-S (correspondents include Plymouth Cordage Co., Power Hardware Co., John B. Rauch, Alva Rogers, August Schwachheim, Sharp Brothers, W. R. C. Stewart)
1924
219a / 5
Taylor, Tipling & Company
1924
219a / 6
Thorpe Brothers
1924
219a / 7
T (correspondents include Edward T. Teitsworth, Thomas Thexton, Townsend Hardware & Implement Co., Trident Store Co.)
1924
219a / 8
U. S. Internal Revenue Service
1924
219a / 9
U-W (correspondents include United States Treasury Department, James A. Walsh, Wells-Dickey Co., Western Union, George P. White)
1924
219a / 10
A (correspondents include Agricultural Credit Corporation, Ames Realty Co.)
1925
219a / 11
Isaac P. Baker
1925
220 / 1-3
Banks A-V, telegrams
1925
220 / 4
Belgrade Company Ltd.
1925
220 / 5
Bogy Mercantile
1925
220 / 6
Boorman Lumber Company
1925
220 / 7
B (correspondents include Louis V. Bogy, Grant Boorman, Howard F. Bowman, Bradstreet Co., P. E. Byrne)
1925
220 / 8
Cascade Mercantile Company
1925
220 / 9
Cascade Milling and Elevator Company
1925
220 / 10
C-F (correspondents include Campbell Investment Co., Cascade County officials, Collins Land Co., Crane Co. of Minnesota, Drake-Ballard Co, R. G. Dun & Co., Emery-Fuller Mercantile Co., Federal Hardware and Implement, Fergus County Treasurer, Fletcher G. Flaherty, Frank Flanagan)
1925
220 / 11
Gary Hay and Grain Company
1925
220 / 12
G-L (correspondents include A. M. Holter Hardware Co., Gallatin County officials, Hugh D. Galusha, Helena Building & Realty Co., Helena City Clerk, Helena Commercial Club, Hollam Co., John D. Holliday, Thomas Hovet, Charles F. Hunt, International Harvester Co., George J. Joyce, Judith Basin County Clerk & Recorder, Lewis and Clark County Assessor)
1925
220 / 13
McDonald Brothers Company
1925
220 / 14
Marshall Field and Company
1925
220 / 15
Montana Electric Company
1925
220 / 16-17
M (correspondents include Madison County Assessor, D. F. Mains, Marsh & McLennan, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Peter J. McDermott, Meagher County Treasurer, Midland Fruit Co., Mill Mutuals Agency, Missoulian Publishing Co., Montana Commissioner of State Lands, Montana Development Association, Montana Equalization Board, Montana Lumber and Hardware Company, Montana Secretary of State; Murphey, Favre & Co.)
1925
220 / 18
Alban B. Nixon
1925
220 / 19
N (correspondents include Northern Pacific Railroad Company)
1925
220 / 20
O'Hanlon Company
1925
221 / 1
O (correspondents include O'Hanlon Company)
1925
221 / 2-3
Charles Benton Power (includes telegrams)
1925
221 / 4
T. C. Power & Bro., Ltd.
1925
221 / 5
Power Mercantile Company
1925
221 / 6
Power-Morgan Company
1925
221 / 7
Power-Wilson Company
1925
221 / 8
P-S (correspondents include G. B. Payne, Power Hardware Co., Rialto Theatre, Ryan Fruit Co., Sharp Brothers, Sweet Grass County officials)
1925
221 / 9
Taylor, Tipling & Company
1925
221 / 10
Thorpe Brothers
1925
221 / 11
Tri-City Oil Company, Inc.
1925
221 / 12
Trident Store Company
1925
221 / 13
T-Y (correspondents include Townsend Hardware & Implement Co., United States Internal Revenue Service, United States Land Offices, Valier-Montana Land & Water Co., Walsh & Nagle, Wells-Dickey Co., E. M. Wright, Yellowstone County Assessor)
1925
221 / 14
A (correspondents include Agricultural Credit Corporation, Amberg File & Index Co., Ames Realty Co., Anaconda Copper Mining Co.)
1926
221 / 15
Isaac P. Baker
1926
221 / 16
Banks: A-M
1926
221 / 17
Banks: N-V
1926
221 / 18
Belgrade Company Ltd
1926
221 / 19
Benton Hardware Company
1926
221 / 20
Bogy Mercantile Company
1926
221 / 21
Boorman Lumber Company
1926
221 / 22
B (correspondents include Benton Baker, Finley Baker, Bradstreet Co., P. E. Byrne)
1926
222 / 1
Cascade Mercantile Company
1926
222 / 2
Cascade Milling & Elevator Company
1926
222 / 3
C-E (correspondents include Cascade County officials, Collins Land Co., Continental Oil Co., Drake-Ballard Co., R. G. Dun & Co., Emery-Fuller Mercantile Co.)
1926
222 / 4
Fobes Supply Company
1926
222 / 5
F (correspondents include Fairbanks, Morse & Co., Fallon County Government, Federal Hardware and Implement, Fergus County Assessor, Fergus County Treasurer, Fletcher G. Flaherty)
1926
222 / 6
Gary Hay & Grain Company, Inc.
1926
222 / 7
G-L (correspondents include Gallatin County officials, Gallatin Valley Milling Co., Gallatin Valley Realty Company, Hugh D. Galusha, Louis Heitman, Helena Building & Realty Co., Helena Commercial Club, Hollam Co., John D. Holliday, John Ireland, Perry Kline, Lewis and Clark County officials, Local Lumber Company)
1926
222 / 8
McDonald Brothers Company
1926
222 / 9
Marshall Field & Company
1926
222 / 10
Montana Electric Company
1926
222 / 11
Mc (correspondents include McCabe & Finn, A. C. McClurg & Co., McLean County )
1926
222 / 12
M-O (correspondents include D. F. Mains, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Meagher County Treasurer, Mill Mutuals Agency, Missoula Mercantile, Montana Commissioner of State Lands and Investments, Montana Equalization Board, Montana Lumber and Hardware Company; Murphey, Favre & Co.; Murphy-Maclay Hardware Co., Northern Pacific Railroad Company)
1926
222 / 13
Charles Benton Power
1926
222 / 14
T. C. Power & Bro., Ltd.
1926
222 / 15
T. C. Power Company
1926
222 / 16
Power Mercantile Company
1926
222 / 17
Power-Morgan Company
1926
222 / 18
Power-Wilson Company
1926
222 / 19
P-S (correspondents include Pondera County Treasurer, Power Hardware Co., Sarah E. Power, T. C. Power Motor Car Co., Rialto Theatre, Ryan Fruit Co., Sharp Brothers, Sweet Grass County Treasurer)
1926
222 / 20
Taylor, Tipling & Company
1926
222 / 21-22
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1926
222 / 23
Trident Store Company
1926
222 / 24
T-Z (correspondents include Townsend Hardware & Implement Co., United States Internal Revenue Service, United States Land Offices, United States Veterans Bureau, Walsh & Nagle, James A. Walsh, C. F. Watkins, Western Union, H. W. White Investment Co., Zuger and Tillotson)
1926
222 / 25
W telegrams (correspondents include Thomas J. Walsh)
1926
222 / 26
A (correspondents include Ames Realty Co.)
1927
222 / 27
A telegrams (correspondents include Agricultural Credit Corporation)
1927
222 / 28-29
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1927
223 / 1
Banks
1927
223 / 2
Belgrade Company Ltd.
1927
223 / 3
Benton Hardware Company
1927
223 / 4
Bogy Mercantile Company
1927
223 / 5
Boorman Lumber Company
1927
223 / 6
B (correspondents include Finley Baker, Louis V. Bogy, Howard F. Bowman, Bradstreet Co., P. E. Byrne)
1927
223 / 7
Cascade Mercantile Company
1927
223 / 8
Cascade Milling and Elevator Company
1927
223 / 9
C-E (correspondents include Edward F. Cameron, Cascade County officials, Collins Land Co., Crane Co. of Minnesota, R. G. Dun & Co.)
1927
223 / 10
Fobes Supply Company
1927
223 / 11
F (correspondents include Fallon County Government, Fergus County Treasurer, Fletcher G. Flaherty)
1927
223 / 12
Gary Hay & Grain Company, Inc.
1927
223 / 13
G-L (correspondents include Gallatin County officials, Gans & Klein Investment Company, Samuel T. Hauser, Louis Heitman, Helena Building & Realty Co., Helena City Clerk, Helena Commercial Club, Hollam Co., John D. Holliday, International Harvester Co., George J. Joyce, Judith Basin County Clerk & Recorder, Lewis and Clark County Treasurer, Local Lumber Company)
1927
223 / 14
McDonald Brothers Company
1927
223 / 15
Marshall Field & Company
1927
223 / 16
Montana Electric Company
1927
223 / 17
Mc (correspondents include J. A. McDonough)
1927
223 / 18
M (correspondents include D. F. Mains, Marsh & McLennan, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Meagher County Treasurer, Mill Mutuals Agency, Montana Equalization Board, Montana Lumber and Hardware Company, Montana Secretary of State, Montana Seed Company; Murphey, Favre & Co.)
1927
223 / 19
N-O (correspondents include National Council of State Legislatures, Eva Nelson, Nutrine Candy Co., Edward J. O'Brien, Julia O'Connor, D. T. Owens & Co. Price Owens)
1927
223 / 20
Charles Benton Power
1927
223 / 21
T. C. Power & Bro., Ltd
1927
223 / 22
T. C. Power Company
1927
223 / 23
Power Mercantile Company
1927
223 / 24
Power-Morgan Company
1927
223 / 25
Power-Wilson Company
1927
223 / 26
P (correspondents include Alfred F. Pashley, Pondera County Treasurer, Power Hardware Co., T. C. Power Motor Car Co.)
1927
223 / 27-28
P-S telegrams (correspondents include Rialto Theatre, Ryan Fruit Co., Sharp Brothers, Sweet Grass County Treasurer)
1927
223a / 1
Taylor, Tipling & Company
1927
223a / 2
Thorpe Brothers
1927
223a / 3
Townsend Hardware Company
1927
223a / 4
Trident Store Company
1927
223a / 5
U. S. Internal Revenue Service
1927
223a / 6
U-Z (correspondents include James A. Walsh, Zuger, and Tillotson)
1927
223a / 7
Agricultural Credit Corporation
1928
223a / 8
Ames Realty Company
1928
223a / 9
A (correspondents include American Bank Note Company, Appman & Bostwick, Autopoint Company)
1928
223a / 10
Isaac P. Baker
1928
223a / 11
Banks
1928
223a / 12
Belgrade Company Ltd.
1928
223a / 13
Benton Transportation Company
1928
223a / 14
Bogy Mercantile Company
1928
223a / 15
Boorman Lumber Company
1928
223a / 16-19
B-L (correspondents include Benton Hardware Co., Bradstreet Co., C. W. Buntin, P. E. Byrne, Robert Cameron, Cascade Mercantile Co., Cascade Milling & Elevator Co., Conroy-MacLennan Agency, Drake-Ballard Co., Winifred A. Erickson, Ernst & Ernst, Eugene B. Favre, Frazee Estate Company, Gary Hay & Grain Co., H. L. Gustine, Samuel T. Hauser Jr., Charles E. Heisey, Louis Heitman, Intermountain Union College, Thomas Jackson, Local Lumber Company)
1928
223a / 20
Montana Department of State Lands & Investments
1928
223a / 21-22
M-O (correspondents include Manhattan Mercantile Co., Joseph Mason, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Massachusetts Mutual Life Insurance Co., McDonald Bros. Co., Montana Hail Insurance Board, Montana Secretary of State; Murphey, Favre & Co., Montana Equalization Board)
1928
224 / 1
Charles Benton Power
1928
224 / 2-3
T. C. Power & Brother, Ltd.
1928
224 / 4
Power Mercantile Company
1928
224 / 5
Power-Morgan Company
1928
224 / 6
Power-Wilson Company
1928
224 / 7
P-S (correspondents include Annie Williston Phelps, Benton Power, Power Hardware Co., John Merlin Power, , T. C. Power Co. Helena, T. C. Power Motor Car Co., Sharp Brothers, Stranahan & Towner)
1928
224 / 8
Thorpe Brothers
1928
224 / 9
Townsend Hardware and Implement Company
1928
224 / 10-11
T-V (correspondents include Taylor, Tipling & Co.; Trident Store Co.; United States Internal Revenue Service; T. J. Vaughan-Rhys)
1928
224 / 12
James A. Walsh
1928
224 / 13
W-Z (correspondents include Warm Springs Card Co., C. F. Watkins, E. M. Wright, Zuger and Tillotson)
1928
224 / 14
Isaac P. Baker
1929
224 / 15
Banks
1929
224 / 16
Belgrade Company, Ltd.
1929
224 / 17
Benton Hardware Company
1929
224 / 18
Bogy Mercantile Company
1929
224 / 19
B (correspondents include Finley Baker, Belgrade Realty Co.)
1929
224 / 20
Gary Hay & Grain Company
1929
224 / 21
H-M (correspondents include Helena Building & Realty Co., Local Lumber Company, Manhattan Mercantile Co., Montana Equalization Board, Montana Highway Commission, Montana Public Service Commission, Montana Secretary of State, Montana Treasurer)
1929
224 / 22
Charles Benton Power
1929
224 / 23
T. C. Power and Brother Ltd.
1929
224 / 24
T. C. Power Company
1929
224 / 25
Power Mercantile Company
1929
224 / 26
Power-Morgan Company
1929
224 / 27
Power-Wilson Company
1929
224 / 28-29
P (correspondents include Phoenix Development Co., Power Hardware Co., John Merlin Power, Power-Townsend Co.)
1929
224 / 30
R-S (correspondents include Rialto Theatre, Ryan Fruit Co., Sharp Brothers)
1929
224 / 31
Taylor, Tipling and Company
1929
225 / 1-2
Thorpe Brothers
1929
225 / 3
Tri-City Oil Company
1929
225 / 4
Trident Store Company
1929
225 / 5
T-Z (correspondents include Union Wholesale Grocery Co., United States Land Offices, United States Veterans Bureau, Valier-Montana Land & Water Co., T. J. Vaughan-Rhys, Walsh & Nagle, James A. Walsh, C. F. Watkins, Wells-Dickey Co., Western Union, White Preston Agency, Zuger and Tillotson)
1929
225 / 6
A (correspondents include American Smelting & Refining Co., Anaconda Copper Mining Co.)
1930
225 / 7
Isaac P. Baker
1930
225 / 8-9
Banks: A-U
1930
225 / 10
Belgrade Company, Ltd.
1930
225 / 11
Benton Hardware Company
1930
225 / 12
Bogy Mercantile Company
1930
225 / 13
Boorman Lumber Company
1930
225 / 14
B (correspondents include Finley Baker, Frayne Baker, Howard F. Bowman, Bradstreet Co., C. W. Buntin)
1930
225 / 15
Cascade Milling & Elevator Company
1930
225 / 16
C-F (correspondents include Caird Engineering Works, Edward F. Cameron, Cascade County Treasurer, Collins Land Co., Conroy-MacLennan Agency, Continental Oil Co., R. G. Dun & Co., Federal Hardware and Implement Co., Fergus County officials, Fletcher G. Flaherty, George E. Fuller)
1930
225 / 17
G-L (correspondents include Gans & Klein Investment Company, Gallatin County Clerk & Recorder, Percy Gaw, Louis Heitman, Helena Building & Realty Co., Helena City Treasurer, Hollam Co., John D. Holliday, Jefferson County, Lewis and Clark County officials, Local Lumber Company)
1930
225 / 18
Marshall Field & Company
1930
225 / 19
Mc (correspondents include J. A. McDonough)
1930
225 / 20
M-N (correspondents include Marsh & McLennan, Massachusetts Mutual Life Insurance Co., Meagher County Treasurer, Montana Automobile Association, Montana Equalization Board, Montana Highway Commission, Montana Industrial Accident Board, Montana Lumber and Hardware Company, Montana Packing and Provision Company, Murphey, Favre & Co.)
1930
225 / 21
O'Hanlon Company
1930
225 / 22
O (correspondents include Julia O'Connor, D. W. Ogilbee, John G. O'Malley)
1930
225 / 23-24
Charles Benton Power (includes telegrams)
1930
226 / 1
T. C. Power & Bro., Ltd.
1930
226 / 2
T. C. Power Company
1930
226 / 3
Power Implement Company
1930
226 / 4
Power Mercantile Company
1930
226 / 5
Power-Morgan Company
1930
226 / 6
Power-Wilson Company
1930
226 / 7
P (correspondents include Pondera County Clerk & Recorder, Sarah E. Power, Power-Townsend Co.)
1930
226 / 8
R-S (correspondents include Rialto Theatre, Ryan Fruit Co., Sharp Brothers, Sweet Grass County Treasurer)
1930
226 / 9
Taylor, Tipling & Company
1930
226 / 10-11
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1930
226 / 12
Trident Store Company
1930
226 / 13
T-V (correspondents include United States Internal Revenue Service, T. J. Vaughan-Rhys)
1930
226 / 14
Westinghouse Electric Supply Company
1930
226 / 15
W-Z (correspondents include Walsh & Nagle, James A. Walsh, C. F. Watkins, S. P. Wilson, Zuger and Tillotson)
1930
Financial Records
Box/Folder
226 / 16
Bills & statements, Ab-Am
1881-1894
227 / 1
Bills & statements, An-Ay
1881-1894
227 / 2-4
Bills & statements, Isaac P. Baker
1881-1891
227 / 5
Bills & statements, Banks
1881-1893
227 / 6-7
Bills & statements, Blackfeet Agency Post
1878-1882
228 / 1
Bills & statements, boats
1882-1887, undated
228 / 2
Bills & statements, H. I. Bodley & Company
1881-1883
228 / 3
Bills & statements, C. A. Broadwater & Company
1880-1882
228 / 4
Bills & statements, Broadwater, McCulloh & Company
1882-1890
228 / 5
Bills & statements, Broadwater, McNamara & Company
1883-1889
228 / 6
Bills & statements, Bab-E. Baker
1883-1893
228 / 7-8
Bills & statements, I. G. Baker & Co.
1880-1891
228 / 9
Bills & statements, W. Baker-Bau
1881-1894
228 / 10
Bills & statements, Bay-Benn
1881-1894
229 / 1
Bills & statements, Bent-Bet (includes Benton & Billings Stage Co, Benton & Helena Stage Co.)
1880-1894
229 / 2
Bills & statements, Bi-Boo (includes Billings & Benton Stage Line; Billings, Barker & Benton Mail & Stage, Thomas J. Bogy)
1881-1893
229 / 3-5
Bills & statements, Bor-Bux
1881-1893
229 / 6
Bills & statements, F. J. Call & Company
1886-1887
229 / 7
Bills & statements, Clum & Dingman
1878-1888
229 / 8
Bills & statements, Ca-Cen
1880-1894
230 / 1-8
Bills & statements, Cer-Cut (includes Choteau House, Choteau Lodge)
1876-1894
231 / 1-2
Bills & statements, Dan-Dy
1879-1894
231 / 3
Bills & statements, S. S. Eaton
1881-1886
231 / 4
Bills & statements, Erickson Post
1884-1894
231 / 5
Bills & statements, E
1881-1894
231 / 6
Bills & statements, Fort Belknap post
1881-1889
231 / 7
Bills & statements, Fort McLeod, N. W. T.
1879
231 / 8
Bills & statements, Fort Walsh Post
1880-1883
232 / 1-5
Bills & statements, F (includes M.A. Flanagan)
1880-1894
232 / 6
Bills & statements, General Agent
1881-1883
232 / 7
Bills & statements, Ga-Gl
1881-1894
233 / 1-3
Bills & statements, God-Gu
1888-1894
233 / 4-7
Bills & statements, Haa-Hil (includes Helena & Benton Stage Co.)
1875-1894
234 / 1
Bills & statements, Hir-Hy
1880-1894
234 / 2
Bills & statements, Indian contract business
1882-1883
234 / 3
Bills & statements, I
1881-1893
234 / 4-5
Bills & statements, Judith Cattle Company
1881-1892
234 / 6
Bills & statements, Judith Mercantile
1890-1894
234 / 7-8
Bills & statements, Judith Post
1882-1889
234 / 9
Bills & statements, J
1881-1894
234 / 10-11
Bills & statements, Ka-Kin
1881-1894
235 / 1
Bills & statements, Kip-Ku
1881-1894
235 / 2
Bills & statements, Lewistown, Mont.
1883-1887
235 / 3-6
Bills & statements, L
1881-1894
235 / 7
Bills & statements, Paul McCormick & Company
1883-1890
236 / 1-5
Bills & statements, J. H. McKnight & Company
1881-1893
236 / 6
Bills & statements, Maple Creek
1884-1886
236 / 7
Bills & statements, Maple Creek & Calgary
1885-1891
236 / 8
Bills & statements, Marshall Field & Company
1881-1883
237 / 1-4
Bills & statements, Marshall Field & Company
1884-1983
237 / 5
Bills & statements, T. F. Morgan & Company
1883-1890
237 / 6-7
Bills & statements, Mc-McM (includes McCormick & Carlile)
1875-1876, 1881-1891
238 / 1
Bills & statements, McN-McV
1881-1894
238 / 2-7
Bills & statements, Mac-My (includes Missoula Mercantile Co, Montana Elevator Co., Montana Hardware Co., Montana Lumber & Hardware Co., Montana Packing & Provision Co., Thomas F. Morgan; Murphy, Maclay & Co.; Murphy, Neel & Co.)
1880-1894
239 / 1-2
Bills & statements, N
1881-1894
239 / 3
Bills & statements, O'Hanlon & Company
1891-1895
239 / 4
Bills & statements, O'Hanlon Post
1889-1891
239 / 5
Bills & statements, O
1879-1896
239 / 6
Bills & statements, Poplar River
1881-1885
239 / 7-9
Bills & statements, T. C. Power & Co., Helena & Bozeman
1879-1882
240 / 1-2
Bills & statements, T. C. Power & Co., Helena & Bozeman
1883-1886
240 / 3-5
Bills & statements, T. C. Power & Co.
1887-1894
240 / 6-7
Bills & statements, T. C. Power & J. W. Power
1879-1894
240 / 8
Bills & statements, Power Mercantile Company
1894
241 / 1-3
Bills & statements, Power Mercantile & Company
1894
241 / 4-6
Bills & statements, P
1881-1897
241 / 7
Bills & statements, Ra-Red
1880-1894
242 / 1-5
Bills & statements, R-Ry
1881-1894
242 / 6
Bills & statements, N. C. Smith & Company
1882-1889
243 / 1-3
Bills & statements, stages: A-Y (includes Billings, Barker & Benton Stage Co.; Billings Stage Co.)
1881-1887
243 / 4-6
Bills & statements, steamboats
1879-1883
243 / 7
Bills & statements, superintendent
1884-1885
244 / 1-3
Bills & statements, superintendent
1886-1888
244 / 4-7
Bills & statements, Sa-Ster (includes Spencer & Co.; Spencer, Mayn & Heitman; George Steell)
1879-1894
245 / 1-2
Bills & statements, Stet-Sw
1880-1894
245 / 3-4
Bills & statements, T
1880-1894
245 / 5
Bills & statements, U. S. Engineers
1883-1889
245 / 6
Bills & statements, United States Indian Service: Blackfeet Agency
1881-1892
245 / 7
Bills & statements, United States Indian Service: Crow Agency
1880-1885
245 / 8
Bills & statements, United States Indian Service: Flathead Agency
1880-1888
245 / 9
Bills & statements, United States Indian Service: Fort Belknap Agency
1880-1893
245 / 10
Bills & statements, United States Indian Service: Fort Berthold Agency
1891-1892
245 / 11
Bills & statements, United States Indian Service: Fort Peck
1885
245 / 12-13
Bills & statements, United States Indian Service: miscellaneous Indian freight
1878-1887
245 / 14
Bills & statements, United States Land Office
1897
246 / 1-2
Bills & statements, United States Signal Service
1881-1886
246 / 3
Bills & statements, United States War Dept: Coal Banks
1886-1887
246 / 4
Bills & statements, United States War Department: Fort Assiniboine
1882-1897
246 / 5
Bills & statements, United States War Department: Fort Maginnis
1883-1884
246 / 6
Bills & statements, United States War Department: Fort Missoula
1881-1882
246 / 7-8
Bills & statements, United States War Department: Fort Shaw
1881-1885
247 / 1
Bills & statements, United States War Department: Fort Shaw
1886-1887
247 / 2
Bills & statements, United States War Department: Helena
1881-1882
247 / 3-5
Bills & statements, United States War Department: Miscellaneous government freight
1883-1889
247 / 6-7
Bills & statements, U-V
1881-1894
247 / 8
Bills & statements, Wolf Point
1880-1885
247 / 9
Bills & statements, H. J. Wackerlin & Co.
1880-1881
248 / 1-6
Bills & statements, H. J. Wackerlin & Co.
1881-1895
248 / 7
Bills & statements, Wai-Wat
1879-1894
248 / 8
Bills & statements, P. B. Weare & Co.
1875, 1881-1885
249 / 1-3
Bills & statements, Weare-Wood
1881-1894
249 / 4-6
Bills & statements, W. A. Wood Mowing & Reaping Machine Co.
1881-1892
249 / 7-9
Bills & statements, Wood-Z
1881-1894
249 / 10-13
Bills & statements, "A-W" miscellaneous
1913
250 / 1-4
Bills & statements, A-K
1920
250 / 5
Bills & statements, Marshall Field & Company
1920
250 / 6-8
Bills & statements, Mc-S
1920
250 / 9
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1920
250 / 10
Bills & statements, T-Z
1920
250 / 11
Bills & statements, A
1921
250 / 12
Bills & statements, banks
1921
250 / 13
Bills & statements, Boorman Lumber Company
1921
250 / 14-16
Bills & statements, B-L
1921
250 / 17
Bills & statements, Marshall Field & Company
1921
250 / 18
Bills & statements, Montana Electric Company
1921
250 / 19-21
Bills & statements, M-S
1921
250 / 22
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1921
250 / 23
Bills & statements, T-W
1921
250 / 24
Bills & statements, A-W
1922
250 / 24a
Bills & statements, A-B
1923
250 / 25
Bills & statements, Cascade Mercantile Company
1923
250 / 26
Bills & statements, C-L
1923
250 / 27
Bills & statements, Marshall Field & Company
1923
250 / 28
Bills & statements, Montana Electric Company
1923
250 / 29
Bills & statements, M-W
1923
250 / 30-33
Bills & statements, A-L
1924
250 / 34
Bills & statements, Marshall Field & Company
1924
250 / 35-36
Bills & statements, M-O
1924
250 / 37
Bills & statements, T. C. Power Company
1924
250 / 38-39
Bills & statements, P-S
1924
250 / 40
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1924
250 / 41
Bills & statements, T-W
1924
250 / 42-46
Bills & statements, A-L
1925
250 / 47
Bills & statements, Marshall Field & Company
1925
250 / 48-49
Bills & statements, M-N
1925
250 / 50-51
Bills & statements, T. C. Power Company
1925
251 / 1
Bills & statements, Power Mercantile Company
1925
251 / 2
Bills & statements, Power-Wilson Company
1925
251 / 3-4
Bills & statements, P-S
1925
251 / 5
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1925
251 / 6
Bills & statements, T-W
1925
251 / 7
Bills & statements, A-E
1926
251 / 8
Bills & statements, Fobes Supply Company
1926
251 / 9-10
Bills & statements, F-L
1926
251 / 11
Bills & statements, Marshall Field & Company
1926
251 / 12
Bills & statements, Montana Electric Company
1926
251 / 13-14
Bills & statements, M-O
1926
251 / 15
Bills & statements, Charles Benton Power
1926
251 / 16
Bills & statements, T. C. Power & Bro., Ltd.
1926
251 / 17-19
Bills & statements, T. C. Power Company
1926
251 / 20
Bills & statements, P-S
1926
251 / 21
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1926
251 / 22
Bills & statements, T-W
1926
251 / 23
Bills & statements, A
1927
251 / 24
Bills & statements, Belgrade Company Ltd.
1927
251 / 25
Bills & statements, B-C
1927
251 / 26
Bills & statements, Fobes Supply Company
1927
251 / 27
Bills & statements, F-I
1927
251 / 28
Bills & statements, Marshall Field & Company
1927
251 / 29-30
Bills & statements, M-O
1927
251 / 31
Bills & statements, T. C. Power Company
1927
251 / 32-33
Bills & statements, P-S
1927
251 / 34
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1927
252 / 1
Bills & statements, U-W
1927
252 / 2
Bills & statements, A-W
1928
252 / 3
Bills & statements, A
1929
252 / 4
Bills & statements, Belgrade Company
1929
252 / 5
Bills & statements, B
1929
252 / 6
Bills & statements, Cascade Mercantile Company
1929
252 / 7
Bills & statements, C
1929
252 / 8
Bills & statements, Fobes Supply Company
1929
252 / 9
Bills & statements, G-L
1929
252 / 10
Bills & statements, Marshall Field & Company
1929
252 / 11-13
Bills & statements, M-S
1929
252 / 14
Bills & statements, Taylor, Tipling & Company
1929
252 / 15
Bills & statements, T-W
1929
252 / 16
Bills & statements, Belgrade Company Ltd.
1930
252 / 17-18
Bills & statements, C-H
1930
252 / 19
Bills & statements, Marshall Field & Company
1930
252 / 20-22
Bills & statements, M-W
1930
252 / 23-24
Statements (Letterpress Book)
1873-1877
253 / 1-3
Statements (Letterpress Book)
1877-1880
254 / 1-4
Statements (Letterpress Book)
1879-1881
255 / 1-4
Statements (Letterpress Book)
1881-1884
256 / 1-4
Statements (Letterpress Book)
1884-1887
257 / 1-3
Statements (Letterpress Book)
1887-1890
258 / 1-3
Statements (Letterpress Book)
1890-1892
259 / 1-3
Statements (Letterpress Book)
1892-1895
259 / 4
Credit book
1892-1894
260 / 1-3
Credit books
1894-1899
260 / 4-5
Dry goods books 3-4
1882-1883
261 / 1-4
Dry goods books 5-8
1883-1886
262 / 1-4
Dry goods books 9-12
1886-1888
263 / 1-4
Dry goods books 13-16
1889-1890
264 / 1-4
Dry goods books 17-21
1891-1893
265 / 1-4
Dry goods books 22-25
1893-1895
266 / 1-4
Dry goods books 26-29
1895-1896
267 / 1-3
Dry goods books 30-32
1896-1897
268 / 1-3
Dry goods books 33-35
1897-1899
269 / 1-2
Freight ledgers
1881-1883
269 / 3
Inventory of goods (Fort Clagett)
1878 May 3
269 / 4
Ledger (Fort Kipp)
1869-1874
269 / 5
Ledger (Fort McLeod)
1877-1881
270 / 1
Ledger (Blackfeet Indian Agency Post)
1876-1879
270 / 2
Sales book (Blackfeet Indian Agency Post)
1876-1880
270 / 3
Sales & Account Book (Blackfeet Indian Agency Post)
1878-1879
270 / 4
Cash Book (Wolf Point)
1883 August 24-1886 December 31
271 / 1
Journal (Wolf Point)
1885-1886
271 / 2
Ledger (Wolf Point)
1885-1886
271 / 3
Abstracts of way-fares collected, stages
1881-1886
271 / 4
Account book, First National Bank, Fort Benton
1883-1884
271 / 5
Accounts transferred, stages
1884
271 / 6
Annual report, Judith Cattle Company
1891
271 / 7
Annual report, Judith Mercantile Company
1891
271 / 8
Annual report, O (includes O'Hanlon Cattle Company Inc.)
1891
271 / 9
Balance sheets, Nicholas M. Erickson
1888-1891
271 / 10
Balance sheets, Lewistown, MT
1885-1887
271 / 11
Balance sheets, J. H. McKnight & Company
1880-1887
271 / 12
Balance sheets, T. C. Power & Bro.
1880-1890
271 / 13
Balance sheets, T. C. Power & Co.
1887-1891
271 / 14
Balance sheets, W (includes H. J. Wackerlin)
1883-1888
271 / 15
Bills payable, Isaac P. Baker
1888
271 / 16
Bills receivable, Nicholas M. Erickson
1887-1889
271 / 17
Bills receivable, Lewistown, MT
1884-1887
271 / 18
Bills payable & receivable, T. C. Power & Bro.
1880-1885
272 / 1
Comparative statements, W
1887-1888
272 / 2
Eastern accounts, J. H. McKnight & Company
1881
272 / 3
Internal Revenue Stamps
1880-1883
272 / 4
Inventory, B
1882
272 / 5
Inventories, Nicholas M. Erickson
1888-1891
272 / 6
Inventories, Fort Belknap
1881-1886
272 / 7
Inventory, Fort Clagett
1882
272 / 8
Inventory of boat store, general agent
1881
272 / 9
Inventories, Judith Post
1885-1890
272 / 10
Inventory, Lewistown, MT
1887
272 / 11
Inventory, T. F. Morgan & Company
1886
272 / 12
Inventories, Poplar River
1883-1885
272 / 13
Inventory, T. C. Power & Bro.
1882
272 / 14
Inventory, T. C. Power & Company
1882
272 / 15
Inventory, N. C. Smith & Company
1887
272 / 16
Inventories, stages
1885-1886
272 / 17
Inventories, S (includes Spencer & Co.)
1882
272 / 18
Inventories, Wolf Point
1881-1885
272 / 19
Ledger balances, Isaac P. Baker
1884-1890
272 / 20
Ledger balances, general agent
1882
272 / 21
Ledger balances, Lewistown, MT
1884
272 / 22
Memoranda of gold bullion deposited by First National Bank, Helena
1885-1888
272 / 23
Merchandise sales, Lewistown, MT
1885
272 / 24
Mule team account, T. C. Power & Bro.
1886-1888
272 / 25
Payroll, Judith Cattle Company
1892
272 / 26
Payroll statements, P
1897
272 / 27
Petty ledger, T. C. Power & Bro.
1881
272 / 28
Profit & loss, Isaac P. Baker
1885-1889
272 / 29
Profit & loss, Lewistown, MT
1885-1887
272 / 30
Profit & loss, steamboats
1888
272 / 31
Property and assessment lists, Judith Cattle Company
1890-1891
272 / 32
Resource and liability statements, T. C. Power & Bro.
1885-1886
272 / 33
Season statements, Isaac P. Baker
1889
272 / 34
Trial balances, Isaac P. Baker
1885-1887
272 / 35
Trial balances, Nicholas M. Erickson
1888-1893
272 / 36
Trial balances, Judith Mercantile Company
1890-1891
272 / 37
Trial balances, Lewistown, MT
1884-1887
272 / 38
Trial balances, J. H. McKnight & Company
1881
272 / 39
Trial balances, T. C. Power & Bro.
1880-1890
272 / 40
Trial balances, stages
1883
272 / 41
Trial balances, W
1881-1887
272 / 42
U. S. Indian Service, freight rates
1882-1890
272 / 43
United States War Department: Yellowstone expedition
1873
Legal Documents
Box/Folder
273 / 1
Agreement with J. H. McKnight
1871
273 / 2
Miscellaneous agreement (includes T. C. Power & Co.)
1872
273 / 3
Agreement with D. W. Marsh
1876
273 / 4
Deeds, Chouteau County Probate Judge to T. C. & J. W. Power
1876
273 / 5
Deeds
1876
273 / 5a
Insurance policy
1876-1878
273 / 6
Chattel Mortgage, Pepin Bros. to T. C. Power & Bro.
1877
273 / 7
Miscellaneous
1877
273 / 8
Deeds, Chouteau County Probate Judge to T. C. Power
1878
273 / 9
Deeds
1878
273 / 10
Bills of sale
1879
273 / 11
Deeds
1879
273 / 12
Depositions, T. C. Power & Bro. vs. J. J. Healy & Bro.
1879
273 / 13
Mortgages to T. C. Power & Bro.
1879
273 / 14
Mortgage
1879
273 / 15
Affidavits
1880
273 / 16
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1880
273 / 17
Agreements
1880
273 / 18
Bills of sale, James M. Armoux to T. C. Power & Bro.
1880
273 / 19
Deeds to T. C. & J. W. Power
1880
273 / 20
Insurance policy
1880
273 / 20a
License granted to Thomas J. Bogy to trade with Crows and Gros Ventres
1873
273 / 20b
License granted to John W. Power to trade with Gros Ventres and Assiniboine
1874
273 / 21
License granted to John W. Power to trade with Blackfeet Agency
1880
273 / 22
Mortgages to T. C. Power & Bro.
1880
273 / 23
Agreement with C. A. Broadwater & Co.
1881
273 / 24
Agreement with Thomas O'Hanlon
1881
273 / 25
Agreement, formation of co-partnership, Spencer & Co.
1881
273 / 26
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1881
273 / 27
Agreement between U. S. War Department, Fort Custer, and Paul McCormick
1881
273 / 28
Agreements (includes I.G. Baker & Co., Northern Pacific Railroad Company, Walter A. Wood Mowing & Reaping Machine)
1881
273 / 29
Bid Proposal to U. S. War Department, Fort Custer by Paul McCormick
1881
273 / 30
Bills of sale, Fred Lehman to T. C. Power & Bro.
1881
273 / 31
Bills of sale
1881
273 / 32
Bond for contract fulfillment between Isaac P. Baker et al. & U. S. War Department, Bismarck, D.T.
1881
273 / 33
Contracts with U. S. War Department
1881
273 / 34
Certificate of landing, Port of Fort McLeod, N. W. T.
1881
273 / 35
Deeds
1881
273 / 36
Protest notices
1881
273 / 37
Miscellaneous
1881
273 / 38
Affidavits
1882
273 / 39
Agreement between C. A. Broadwater & T. C. Power
1882
273 / 40
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1882
273 / 41
Agreements with U. S. War Department, Fort Custer
1882
273 / 42
Agreements
1882
273 / 43
Contract with U. S. War Department, Fort Maginnis
1882
273 / 44
Deeds
1882
273 / 45
Insurance policies
1882
273 / 46
Proceedings, Board of Survey, Fort Shaw
1882
273 / 47
Protest notices
1882
273 / 48
Miscellaneous
1882
273 / 49
Agreement with Nicholas M. Erickson
1883
273 / 50
Agreement with N. C. Smith et al.
1883
273 / 51
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1883
274 / 1
Agreements with U. S. War Department
1883
274 / 2
Agreements
1883
274 / 3
Deeds
1883
274 / 4
Mortgage
1883
274 / 5
Protest, Steamer Butte
1883
274 / 6
Protest, damaged freight on Steamer Helena
1883
274 / 7
Miscellaneous
1883
274 / 8
Agreement with Canadian Indian Affairs Department
1884
274 / 9
Agreement with T. F. Morgan
1884
274 / 10
Agreement with N. C. Smith & Co. et al.
1884
274 / 11
Agreement with U. S. Indian Affairs Office
1884
274 / 12
Agreement with U. S. War Department
1884
274 / 13
Agreements
1884
274 / 14
Deeds (correspondents include Northern Pacific Railroad Company)
1884
274 / 15
Indemnifying Bond, First National Bank, Fort Benton
1884
274 / 16
Mortgage
1884
274 / 17
Protest notices
1884
274 / 18
Miscellaneous
1884
274 / 19
Agreement with Broadwater, McCulloh, & Company
1885
274 / 20
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1885
274 / 21
Agreements with U. S. War Department
1885
274 / 22
Agreements (includes Benton Transportation Co., I.G. Baker & Co., McCune, Read & Schofield, Northern Pacific Railroad Company, P. Lorillard & Co.)
1885
274 / 23
Contract with U. S. Indian Affairs Office
1885
274 / 24
Deeds
1885
274 / 25
Mortgage
1885
274 / 26
Protest notices
1885
274 / 27
Miscellaneous (includes Charles A. Aubrey)
1885
274 / 28
Agreement with Broadwater, McNamara & Company
1886
274 / 29
Agreement with John M. Sweeney
1886
274 / 30
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1886
274 / 31
Agreements with U. S. War Department
1886
274 / 32
Agreements (includes Benton Transportation Co., Northern Pacific Railroad Company, P. Lorillard & Co.)
1886
274 / 33
Deeds
1886
274 / 34
Insurance policy
1886
274 / 35
Protest notices
1886
274 / 36
Miscellaneous (includes Clum & Dingman, T. C. Power & J. W. Power Helena)
1886
274 / 37
Agreement with N. C. Smith
1887
274 / 38
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1887
274 / 39
Agreements with U. S. War Department
1887
274 / 40
Agreements (includes Frank E. Wright)
1887
275 / 1
Deeds (includes Thomas Charles Power)
1887
275 / 2
Mortgage (includes N. C. Smith)
1887
275 / 3
Protest, wreck of Steamer City of Duluth
1887
275 / 4
Protest, wreck of Steamer Eclipse
1887
275 / 5
Protest, damaged freight unloaded from Steamer Missouri
1887
275 / 6
Miscellaneous
1887
275 / 7
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1888
275 / 8
Agreements with U. S. War Department
1888
275 / 9
Agreements
1888
275 / 10
Contract
1888
275 / 11
Deeds
1888
275 / 12
Mortgage (includes Fort Belknap Post)
1888
275 / 13
Miscellaneous (includes I. G. Baker, Thomas O'Hanlon)
1888
275 / 14
Agreements with U. S. Indian Affairs Office
1889
275 / 15
Agreements with U. S. War Department
1889
275 / 16
Agreements
1889
275 / 17
Contracts
1889
275 / 18
Deeds
1889
275 / 19
Insurance Policy
1889
275 / 20
Mortgage
1889
275 / 21
Miscellaneous (includes H. D. Burghardt, Alexander Johnson, Thomas Charles Power, Asa P. Samples)
1889
275 / 22
Agreement, incorporation of Judith Mercantile Company
1890
275 / 23
Agreement
1890
275 / 24
Contract
1890
275 / 25
Deed, T. F. Morgan et al. to T. C. Power & Bro.
circa 1890
275 / 26
Deeds (includes Northern Pacific Railroad Company)
1890
275 / 27
Mortgage
1890
275 / 28
Miscellaneous (includes Asa P. Samples, United States Indian Service Ft. Belknap)
1890
275 / 29
Agreements (includes Thomas E. Brady, M. H. Murphy, Thomas O'Hanlon)
1891
275 / 30
Deeds (includes H.J. Wackerlin Hardware Co., John W. Power)
1891
275 / 31
Mortgages (includes David Cowan, John W. Power)
1891
275 / 32
Protest notice
1891
275 / 33
Miscellaneous (includes Charles E. Miller)
1891
275 / 34
Abstracts
1892
275 / 35
Agreements (includes A. M. Holter Hardware Co.)
1892
275 / 36
Deed (includes A. J. McDonald)
1892
275 / 37
Miscellaneous (includes James Rees)
1892
275 / 38
Agreement
1893
275 / 39
Contract
1893
275 / 40
Deed (includes Thomas F. Morgan)
1893
275 / 41
Water right notice
1893
275 / 42
Miscellaneous
1893
275 / 43
Agreement with T. C. Power & Bro. and James O. Patterson
1894
275 / 44
Warranty deeds to J. O. Patterson & Co.
1894
275 / 45
Deed
1894
275 / 46
Mortgages & mortgage satisfactions (includes R. W. Buckland)
1894
275 / 47
Miscellaneous
1894
275 / 48
Agreement with U. S. War Department
1895
275 / 49
Agreement (includes I.G. Baker & Co.)
1895
276 / 1
Deeds
1895
276 / 2
Mortgages
1895
276 / 3
Water right abstract and notice
1895
276 / 4
Miscellaneous
1895
276 / 5
Agreement with U. S. War Department
1896
276 / 6
Deed
1896
276 / 7
Mortgage (includes John W. Power)
1896
276 / 8
Miscellaneous
1896
276 / 9
Bills of sale, O'Hanlon & Co. to O'Hanlon Co., Inc.
1897
276 / 10
Deed, J. W. Power to T. C. Power & Bro.
1897
276 / 11
Deed, T. C. Power et al. to T. C. Power & Bro.
1897
276 / 12
Dissolution of partnership, J. O. Patterson & Co.
1897
276 / 13
Agreement (includes James Donovan)
1898
276 / 14
Miscellaneous (includes St. Paul, Minneapolis & Manitoba Railway Co.)
1900
276 / 15
Deed, T. C. Power et al. to T. C. Power & Bro.
1901
276 / 16
Decree in the matter of the estate of J. W. Power, deceased
1901
276 / 17
Deed
1903
276 / 18
Application to U. S. Surveyor General for mining claim
undated
Organizational Records
Box/Folder
276 / 19
Certificate of incorporation, Fort Benton, Barker and Yellowstone Railway Company
1882
276 / 20
Memorandum of co-partnership, T. C. Power & Bro. and Thomas O'Hanlon
1882
276 / 21
Articles of incorporation, Bismarck Transportation Company
1885
276 / 22
Articles of incorporation, Helena Transportation Company
1885
276 / 23
Agreement to continue partnership, T. C. Power & Bro. and Thomas O'Hanlon
1886
276 / 24
Articles of incorporation, Sioux City and Northern Packet Company
1886
276 / 25
Articles of incorporation, Fort Benton Sheep Company
1888
276 / 26
By-laws, O'Hanlon Cattle Company, Inc.
circa 1891
276 / 27
By-laws, Thomas O'Hanlon Company, Inc.
circa 1891
276 / 28
By-laws, O'Hanlon Cattle Company
circa 1891
276 / 29
Certificate of incorporation, O'Hanlon Cattle Company
1891
276 / 30
Certificate of incorporation, Rocky Mountain Transportation Company
1891
276 / 31
Dissolution of partnership, T. C. Power & Bro. and Thomas O'Hanlon
1891
276 / 32
Notice of dissolution, H. J. Wackerlin & Company
1895
276 / 33
Articles of incorporation, Benton and Lewistown Stage Company
1895
Court Papers
Box/Folder
276 / 34
Points and authorities of respondents in reply in W. S. Wetzel, et al. vs. T. C. Power, et al. in Montana Territorial Supreme Court
1883
276 / 35
In equity, pleadings & evidence, T. C. Power, et al. vs. I. G. Baker, et al. in U. S. circuit court
1885
276 / 36
Petition of Power et al. for rehearing in U. S. Supreme Court in T. C. Power vs. I. G. Baker
1887
276 / 37
Brief for respondent, the United States vs. T. C. Power on the Steamer Butte case in Montana Territorial Supreme Court
1887
Speeches
Box/Folder
276 / 38
W. V. Pemberton on election of 1889
1889
Assay Reports
Box/Folder
276 / 39
Memorandum of gold bullion deposited at U. S. Assay Office, Helena
1885
Clippings
Box/Folder
276 / 40
Miscellaneous
1882
Miscellany
Box/Folder
276 / 41
Consignments: freight book #1 (steamers)
1878
276 / 42
Consignments: freight book "A" (steamers)
1879
276 / 43
Consignment book #1 (steamers)
1879
276 / 44
Consignment book #1 (Indians)
1879
277 / 1
Consignment book #3 (steamers)
1879
277 / 2
Consignments: wool
1879
277 / 3
Consignment book: "A" (steamers)
1880
277 / 4
Consignment book: #3 (steamers)
1880
277 / 5
Consignment book: #4 (steamers)
1880
277 / 6
Consignment book & inventory
1882-1883
277 / 7-8
Shipping book (wagons)
1868-1875
278 / 1
Shipping book (wagons) & inventory
June 1875-October 1875
278 / 2
Shipping book (wagons)
May 1876-October 1876
278 / 3
Shipping book: government freight (wagons)
1876, 1878
278 / 4
Shipping book #1 (wagons)
May 1877-November 1877
278 / 5
Shipping book (wagons)
May 1877-August 1878
278 / 6
Shipping book: Cow Island (wagons)
September 1877-January 1879
278 / 7
Shipping book #1 (wagons)
May 1878-August 1878
278 / 8
Shipping book #2 (wagons)
May 1878-October 1878
278 / 9
Shipping book (wagons)
July 1878-June 1879
279 / 1-5
Shipping book (wagons)
July 1878-December 1879
279 / 6
Shipping book: Cow Island (wagons)
September 1879-January 1880
279 / 7
Shipping book: Carroll (wagons)
October 1879-November 1879
279 / 8
Shipping book (wagons)
April 1880-July 1880
280 / 1
Shipping book #1 (wagons)
June 1880-November 1880
280 / 2
Shipping book #2 (wagons)
June 1880-June 1881
280 / 3-7
Shipping book (wagons)
June 1880-August 1881
281 / 1
Shipping book (wagons)
August 1881-December 1881
281 / 2
Shipping book: Cow Island (wagons)
October 1881-December 1881
281 / 3-6
Shipping book (wagons)
April 1882-August 1886
281 / 7
Shipping book #1 (wagons)
June 1886-July 1887
282 / 1-2
Shipping book (wagons)
June 1886-May 1892
282 / 3
Shipping book (steamers & wagons)
1880, 1882, July 1887-November 1889
282 / 4-5
Receiving book (steamers & wagons)
June 1869-May 1876
282 / 6
Receiving book #2 (steamers)
April 1873-February 1875
282 / 7
Receiving book #1 (steamers)
April 1873-June 1875
283 / 1
Receiving book (steamers)
April 1874-October 1875
283 / 2
Receiving book #4 (steamers)
1875
283 / 3
Receiving book #3 (steamers)
1875-1876
283 / 4
Receiving book (steamers)
April 1876-August 1876
283 / 5
Receiving book (steamers?)
July 1876-April 1878
283 / 6
Receiving book #1 (steamers)
May 1877-October 1877
283 / 7
Receiving book #2 (steamers)
May 1877-October 1877
283 / 8
Receiving book #1 (steamers)
May 1878-July 1878
284 / 1
Receiving book #2 (steamers)
May 1878-July 1878
284 / 2
Receiving book #3 (steamers)
July 1878-September 1878
284 / 3
Receiving book #4 (steamers)
August 1878-December 1878
284 / 4
Receiving book (Steamer Benton)
1878
284 / 5
Receiving book (Steamer Key West)
1878
284 / 6
Receiving book: Cow Island (steamers & wagons)
September 1879-November 1879
284 / 7
Receiving book: #3 (river freight)
May 1879-June 1881
284 / 8
Receiving book (Steamer Helena)
May 1880-June 1880
284 / 9
Receiving book: Cow Island (steamers)
1880
285 / 1
Receiving book: #2 (steamers)
May 1881-October 1881
285 / 2
Receiving book (steamers)
October 1881-July 1886
285 / 3
Receiving book: Poplar River(Steamer Helena)
August 1882-October 1882
285 / 4
Receiving book (steamers)
1882-1886
285 / 5
Receiving book (steamers)
1883
285 / 6
Receiving book (steamers)
1887
285 / 7
Receiving book (wagons)
June 1869-December 1869
285 / 8
Receiving book (wagons)
April 1874-August 1875
285 / 9
Receiving book: Cow Island (wagons)
August 1874-May 1876
285 / 10
Receiving book (wagons)
April 1879-November 1879
286 / 1
Receiving book: Maria, Coal Banks, & Cow Island landings (wagons)
September 1880-November 1880
286 / 2
Receiving books (wagons)
September 1880-October 1880
286 / 3
Receiving books: Cow Island (wagons)
August 1882-November 1883
286 / 4
Receiving book and Lynch & Conway mining accounts
1882-1886
286 / 5
Receiving book: wool (wagons)
March 1887-August 1888
286 / 6
Receiving book #1 (wagons)
April 1887-April 1891
286 / 7
Receiving book (miscellaneous)
April 1883-June 1886
286 / 8
Receiving book (unidentified)
1870
287 / 1
Cow Island loading book (wagon train)
1875
287 / 2
Cow Island loading book (wagon train)
1876
287 / 3
Loading book (wagon train)
1876-1877
287 / 4
Cow Island loading book (wagon train)
1879
287 / 5
Discharging book
1870-1872, 1876
287 / 6
Discharging book #1 (steamers)
May 1873-August 1874
287 / 7
Discharging book (Steamer Benton)
April 1875-October 1876
287 / 8
Discharging book (Steamer Helena)
May 1880-June 1882
287 / 9
Discharging book (Steamer Butte)
1880
288 / 1
Discharging book (Steamer Helena)
May 1881
288 / 2
Discharging book (Steamer Red Cloud)
June 1881
288 / 3
Discharging book (Steamer Benton)
1881
288 / 4
Discharging book (Steamer Benton)
May 1883-June 1883
288 / 5
Discharging book #2 (wagons)
May 1873-September 1874
288 / 6
Discharging book #3 (wagons)
May 1875-January 1876
288 / 7
Discharging book #5 (wagons)
1875
288 / 8
Discharging book (wagon trains)
1877
288 / 9
Montana down freight (receiving book)
May 1878-May 1879
289 / 1-3
Montana down freight
April 1879-August 1882
289 / 4
Wagon freight
July 1873-May 1875
289 / 5
Freight book (steamboat)
1878
289 / 6
Steamboat bills of lading
June 1868-September 1876
290 / 1-3
Steamboat bills of lading
May 1877-July 1884
291 / 1-3
Steamboat bills of lading
July 1884-June 1890
292 / 1-3
Bills of lading & freight bills
1878-1880
292 / 4
Bills of lading & freight bills, T. C. Power & Co., Dillon MT
1881
292 / 5-8
Bills of lading & freight bills
1881
293 / 1-6
Bills of lading & freight bills
1882-1883
294 / 1-6
Bills of lading & freight bills
1883-1885
295 / 1-7
Bills of lading & freight bills
1885-1887
296 / 1-9
Bills of lading & freight bills
1888-1897
296 / 10-19
Tracers & claims
1880-1889
297 / 1
Requisition A (includes J.W. Allison)
circa 1883
297 / 2
Requisition, Blackfeet Agency
1891
297 / 3
Requisition, B (includes Brown Bros. & Co., Julian F. Burd)
circa 1883-1890
297 / 4
Requisitions, Nicholas M. Erickson
1892-1893
297 / 5
Requisitions, E
1888-1891
297 / 6
Requisitions, Fort Belknap
1880-1891
297 / 7
Requisitions, Fort Walsh
1882
297 / 8
Requisitions, F (includes George A. Fry & Co.)
1886-1888
297 / 9
Requisitions, G
1883-1887
297 / 10
Requisitions, H
1888-1892
297 / 11
Requisition, Judith Cattle Company
circa 1891
297 / 12
Requisitions, Judith Post
1881-1889
297 / 13
Requisitions, J-K (includes F. A. Janeaux, Joseph Kipp)
1881-1892
297 / 14
Requisitions, Lewistown, MT
1883-1886
297 / 15
Requisitions, L
1885-1892, undated
297 / 16
Requisitions, J. H. McKnight & Company
1881-1887
297 / 17
Requisitions, T. F. Morgan & Company
1884-circa 1890
297 / 18
Requisitions, Mc (includes J. S. McNaught)
1881-1885
297 / 19
Requisitions, M (includes Thomas F. Morgan)
1881-1893
297 / 20
Requisitions, N (includes North Montana Sheep Company)
circa 1887-1893
297 / 21
Requisitions, O'Hanlon Post
circa 1889-circa 1890
297 / 22
Requisitions, Poplar River
1881-1884
297 / 23
Requisition, T. C. Power
1882
297 / 24
Requisition, R
1891
297 / 25
Requisitions, N. C. Smith & Company
1883-1886
297 / 26
Requisitions, S (includes Saint Peter's Mission, Steele & Co., George Steell, Jere Sullivan, Sunnyside Store Co.)
1881-1893
297 / 27
Requisitions, T (includes E. J. Thomas)
1883
297 / 28
Requisitions, U. S. Engineers
1889-1891
297 / 29
Requisitions, U
1882-1889
297 / 30
Requisitions, Wolf Point
1882-1885
297 / 31
Requisitions, W (includes W. S. Wetzel)
1887
297 / 32-37
Ammunition orders, Blackfeet Indian Agency
1877-1882
298 / 1-2
Petition for establishment of post office at T. F. Morgan's store
1885-1886
298 / 3
Petition for inclusion of Fergus County in Benton Land District
1888
298 / 4
Petition for restoration to public domain of Fort Assiniboine hay reserve
1891
298 / 5
Shipping list, Fort Belknap Post, April 19, 1881
1881
298 / 6
Shipping directions for articles furnished under contract with Indian department
1881-1886
298 / 7
Schedule of supplies required for the Indian service
1884-1886
298 / 8
Real estate records of T. F. Morgan
1895
298 / 9
Lists of real estate owned by various persons
undated
298 / 10
Memorandum book of Frank Hughey
1880
298 / 11
Wagons received and forwarded
1880
Financial Records Bound Volumes
Volume
9
Poplar River order book & ledger
September 1881-July 1886
10
Poplar River cash book
July 1882-September 1886
11
Poplar River ledger
October 1884-September 1886
12
Poplar River journal
November 1884-September 1886
13
Poplar River day book
April 1886-December 1886
13a
Journal
May 1868-April 1870
14
Journal (includes articles of agreement for T. C. Power & Bro., May 1, 1869)
May 1870-April 1873
15-57
Journals
1873-1927
58-67
Petty ledgers
1867-1883
67a-83
Ledgers
1868-1903
84-133
Cash books (includes accounts of steamers Benton and Helena , 1879)
1868-1901
134-213
Day books
1868-1899
214-227
Order books
1872-1899
228-229
Sales books
1872-1875
230
Transfer book
1899-1938
231-233
Balance books
1881-1909
234
Annual reports, statements, & balance sheets of corporations
1901-1914
236-241
F. W. Reed & Co. day books 2-7 (includes inventory, November 24, 1883)
January 1883-October 1884
Miscellany Bound Volumes
Volume
242-246
Up-freight books
1880-1888
247
Down-freight abstracts
1880-1885
248
Freight abstracts
1883-1886
249-254
Wagon bills of lading
1869-1887
255
Steamboat freight list
1878-1880
256
U. S. Indian freight list
1880
257
Miscellaneous freight list (Indian & military)
1880-1885
258
Steamboat freight list
April 1881-November 1882
259
Steamer Benton freight list, trip #3
1881
260
Steamer Helena freight list
1883
261
Miscellaneous freight lists
1885-1890
262
Steamer Benton freight list, trip #3
undated

Fort Benton Transportation Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
298a / 1
Freight book
1878-1880
298a / 2
Statement, Steamer Eclipse
1880
298a / 3
Statements, Steamer Helena
1880
298a / 4
Freight rate book and correspondence regarding rates
1881-1885
298a / 5
Bills & statements, Steamer Benton
1881
298a / 6
Bills & statements, Steamer Black Hills
1881
298a / 7
Statements, Steamer Helena
1881
298a / 8
Statement, money advanced to Frank Hughes
1881
298a / 9
Bills & statements miscellaneous
1881
298a / 10
Freight bills, government freight paid by agents
1881
298a / 11
Freight bills, steamers Dacotah, Red Cloud , & Rosebud
1881
298a / 12
Miscellaneous freight and passenger rates
1881
298a / 13
Bills
1882
299 / 1-4
Statements, steamers Benton, Black Hills, Butte, & Helena
1883
299 / 5
Railroad freight vouchers, cattle shipped to Montana by Northern Pacific Railroad
1883
299 / 6
Railroad freight vouchers, miscellaneous shipped by Northern Pacific Railroad
1883
299 / 7
Railroad and wagon freight vouchers, Crow Indian Agency freight shipped by Northern Pacific Railroad and Greene & Peck
1883
299 / 8
Railroad freight vouchers, Indian freight shipped by Northern Pacific Railroad
1884
299 / 9
Railroad freight vouchers, miscellaneous shipped by Northern Pacific Railroad
1884
299 / 10
Railroad freight vouchers, Indian freight shipped by Northern Pacific Railroad
1885
299 / 11
Railroad freight vouchers, miscellaneous shipped by Northern Pacific Railroad
1885
Legal Documents
Box/Folder
299 / 12
Complaint, Thomas Townsend, captain of Steamer Benton
1880
299 / 13
Protest, Robert F. Wright, et al. on Steamer Black Hills fire
1881
Miscellany
Box/Folder
299 / 14
Manifests, Steamer Benton
1881
299 / 15
Manifests, Steamer Black Hills
1881
299 / 16
Manifests, Steamer Butte
1881
299 / 17
Manifests, Steamer Far West
1881
299 / 18
Manifests, Steamer Helena
1881
299 / 19
Manifests, Steamer Rose Bud
1881
299 / 20
Manifests, miscellaneous steamboats
1881
300 / 1-2
Manifests, Steamer Benton
1882
300 / 3-4
Manifests, Steamer Black Hills
1882
300 / 5
Manifests, Steamer Butte
1882
300 / 6
Manifests, Steamer Helena
1882
300 / 7
Manifests, Steamer Rose Bud
1882
300 / 8
Manifests, miscellaneous steamer
1882
300 / 9-10
Manifests, Steamer Benton
1883
300 / 11
Manifests, Steamer Black Hills
1883
301 / 1
Manifests, Steamer Black Hills
1883
301 / 2
Manifests, Steamer Butte
1883
301 / 3-5
Manifests, Steamer Helena
1883
301 / 6
Manifests, Steamer Rose Bud
1883
301 / 7
Manifests, miscellaneous steamers
1883
301 / 8
Manifests, Steamer Benton
1884
301 / 9-10
Manifests, steamer F. Y. Batchelor
1884
302 / 1-3
Manifests, Steamer Helena
1884
302 / 4
Manifests, miscellaneous steamer
1884
302 / 5-6
Manifests, Steamer Benton
1885
302 / 7-8
Manifests, Steamer F. Y. Batchelor
1885
303 / 1-2
Manifests, Steamer Helena
1885
303 / 3-4
Manifests, Steamer Rose Bud
1885
303 / 5
Manifests, miscellaneous steamers
1885
303 / 6-8
Railroad and steamboat bills of lading, B-W
1881
303 / 9-10
Railroad and steamboat bills of lading, B-Chicago, North-Western Railway- W
1882
304 / 1-3
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago & North-Western Railway
1882
304 / 4
Railroad and steamboat bills of lading
1883-1885
304 / 5
U. S. bill of lading, Crow Indian Agency freight
1879
304 / 6
Miscellaneous passenger rates via Chicago & North Western Railway to points in Montana and Dakota territories
1879
304 / 7-10
Bills of lading, steamers Benton, Butte, Dacotah , & Helena
1881
304 / 11
Bills of lading, miscellaneous steamers
1881
304 / 12
Bills of lading, steamer Far West [labelled "flys"]
1881
304 / 13
Bills of lading, miscellaneous steamers
1882
304 / 14
Miscellaneous lower river freight
1882
304 / 15
Record of water gauge and arrivals & departures of boats at Fort Benton
1882-1883
304 / 15a
U. S. Military telegraph franking privilege
1883-1885
304 / 16
Miscellaneous Indian freight
1885
Miscellany Bound Volumes
Volume
263-269
Bills of lading (letterpress book)
1877-1886

Benton Transportation Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
305 / 1
Bills & statements
1886
305 / 2
Statement, uncollected freight
1886
305 / 3
Railroad freight bills
1886
305 / 4
Freight bills
1886
305 / 5
Railroad freight vouchers, Blackfeet Indian Agency freight shipped by Northern Pacific Railroad
1886
305 / 6
Railroad freight vouchers, miscellaneous freight shipped by Northern Pacific Railroad
1886
305 / 7
Statement, Broadwater, MuCulloh & Company
1887
305 / 8
Bills & statements, C-M
1887
305 / 9
Railroad freight bills
1887
Legal Documents
Box/Folder
305 / 10
Agreements with R. A. Richie
1886
Miscellany
Box/Folder
305 / 11-12
Manifests, Steamer Benton
1886
305 / 13
Manifests, Steamer Eclipse
1886
305 / 14-15
Manifests, Steamer F. Y. Batchelor
1886
305 / 16-17
Manifests, Steamer Helena
1886
306 / 1
Manifests, Steamer Judith
1886
306 / 2-4
Manifests, Steamer Rose Bud
1886
306 / 5
Manifests, miscellaneous steamers
1886
306 / 6
Manifests, Steamer Benton
1887
306 / 7
Manifests, Steamer Eclipse
1887
306 / 8
Manifests, Steamer F. Y. Batchelor
1887
306 / 9-10
Manifests, Steamer Helena
1887
307 / 1
Manifests, Steamer Helena
1887
307 / 2
Manifests, Steamer Judith
1887
307 / 3
Manifests, Steamer Missouri
1887
307 / 4-5
Manifests, Steamer Rose Bud
1887
307 / 6
Manifests, miscellaneous steamers
1887
307 / 7
Manifests, Steamer F. Y. Batchelor
1888
307 / 8
Manifests, Steamer Missouri
1888
307 / 9
Manifests, Steamer Rose Bud
1888
307 / 10
Manifests, miscellaneous steamers
1888
307 / 11
Manifests, steamers F. Y. Batchelor
1889
307 / 12
Manifests, Steamer Missouri
1889
307 / 13
Manifests, Steamer Rose Bud
1889
307 / 14
Manifests, miscellaneous steamers
1889
307 / 15
Manifests, Steamer F. Y. Batchelor
1890
307 / 16-18
Railroad and steamboat bills of lading, C, K-W
1886
308 / 1
Railroad and steamboat bills of lading
1887
308 / 2
Railroad and steamboat bills of lading; Chicago, Burlington & Quincy Railroad
1888
308 / 3
Railroad and steamboat bills of lading; Chicago & North-Western Railway-W
1888
308 / 4
Railroad and steamboat bills of lading
1889-1890
308 / 5
Railroad and steamboat bills of lading, B-Chicago, Burlington, & Quincy Railroad
1891
308 / 6
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago, Milwaukee, & St. Paul-G
1891
308 / 7
Railroad and steamboat bills of lading, I-W
1891
308 / 8
Railroad and steamboat bills of lading, A-Chicago, Burlington & Quincy Railroad
1892
309 / 1
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago & Grand Trunk-O
1892
309 / 2
Railroad and steamboat bills of lading, P-W
1892
309 / 3
Railroad and steamboat bills of lading, B-Central Vermont Railroad
1893
309 / 4
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago, Burlington, & Quincy Railroad
1893
309 / 5
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago, Burlington, & Quincy Railroad
1893
309 / 6
Railroad and steamboat bills of lading, Chicago Great Western Railway-U
1893
309 / 7
Railroad and steamboat bills of lading
1894
309 / 8
Freight delivered at Broadwater's Landing for I. G. Baker & Co.
1886
309 / 9
Freight delivered at Broadwater's Landing for Fort Belknap Agency
1886
309 / 10
Freight delivered at Broadwater's Landing for Murphy Maclay & Company
1886
309 / 11
Freight delivered at Broadwater's Landing for T. C. Power & Bro. (Fort Benton, Judith, Lewistown) and J. H. McKnight & Co.
1886
309 / 12
Freight stored at Broadwater's Landing
1886
309 / 13
Freight lists, Rocky Point and Broadwater's Landing
1886
309 / 14
Miscellaneous
1886
309 / 15
Freight lists, goods stored at Rocky Point warehouse in March 1887
1887
Bound Volumes
Volume
270
Check book
1883-1889
271
Bills of lading
1886-1888

Benton And Assiniboine Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
310 / 1
Delivery book
1879-1882
310 / 2-4
Money received
1879-1887

Benton And Barker Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
310 / 5
Abstracts of way-fares collected
1882
310 / 6
Journal
1882-1884
311 / 1
Ledger
1882-1884
311 / 2
Bills & statements
1882
311 / 3
Abstracts of way-fares collected
1883
311 / 4
Bills & statements
1883
311 / 5
Day book
1883
311 / 6
Delivery book
1883
311 / 7
Trial balance
January 1883
311 / 8
Abstracts of way-fares collected
1884
311 / 9
Cancelled checks
1884
311 / 10
Abstracts of way-fares collected
1885
311 / 11
Collections
undated
Miscellany
Box/Folder
311 / 12-13
Way bills
1882-1883
Miscellany: Bound Volumes
Volume
272-273
Way bills
1882-1887

Benton And Billings Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
312 / 1
Delivery book
1880-1887
312 / 2
Day book
1882-1883
312 / 3
Inventories
1883
312 / 4
Journal
1883-1887
312 / 5
Ledger
1883-1886
312 / 6
Trial and ledger balance
1881
312 / 7
Abstracts of way-fares collected
1884
312 / 8
Cancelled checks
1884
312 / 9
Abstracts of way-fares collected
1885

Benton & Billings Stage Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
312 / 10
Railroad vouchers, Northern Pacific Express Company
1885

Benton And Billings Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
313 / 1-4
Abstracts of way-fares collected
1886
313 / 5
Account book
1886-1887
313 / 6
Bills
1886
313 / 7
Cash book
1886-1888
313 / 8
Inventory
1886
313 / 9
Journal
1886-1887
313 / 10
Railroad vouchers, Northern Pacific Express Company
1886
313 / 11
Railroad vouchers, Wells Fargo Express Company
1886
313 / 12
Statements
1886
313 / 13
Statements, checking account
1886
Legal Documents
Box/Folder
314 / 1-2
Agreements
1883, 1886
Miscellany
Box/Folder
314 / 3
Miscellaneous
1885
314 / 4-8
Way bills (Ubet to Maiden Line)
1886
314 / 9
Way bills (Billings-Benton Line)
1886
314 / 10
Miscellaneous
1886
Miscellany: Bound Volumes
Volume
274-277
Way bills
1883-1887

Benton And Helena Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Outgoing Correspondence
Box/Folder
315 / 1-2
Letterpress book
1879-1882
Financial Records
Box/Folder
315 / 3
Journal
1878-1883
315 / 4
Ledger
1878-1882
316 / 1
Day book
1879-1880
316 / 2
Delivery book
1879-1881
316 / 3
Money received book
1879-1880
316 / 4
Day book
1880-1882
316 / 5
Statements
1881
316 / 6
Abstracts of way-fares collected
1882
316 / 7
Bills
1882
316 / 8
Cancelled checks
1882
316 / 9
Inventory
1882
316 / 10
Statements
1882
Legal Documents
Box/Folder
316 / 11-13
Deeds
1875, 1876, 1878
316 / 14
Mail contract
1878
316 / 15
Deeds
1879
316 / 16
Agreements
1882
316 / 17
Miscellaneous
1882
Organizational Records
Box/Folder
316 / 18
By-laws, certificate of incorporation, and minutes
1878
316 / 19
Stock certificates
1882
Miscellany
Box/Folder
316 / 20
Passes
1882
316 / 21
Way bills
circa 1882
316 / 22
Miscellaneous
1882
Miscellany: Bound Volumes
Volume
278-282
Way bills
1880-1882

Benton And Lewistown Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Organizational Records
Box/Folder
317 / 1
Stock certificates
December 1895
317 / 2
Minute book
1895-1897

Benton Southern Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
317 / 3
Journal
1882-1884
317 / 4
Ledger
1882-1884
317 / 5
Abstracts of way-fares collected
1885
Miscellany: Bound Volumes
Volume
283-285
Way bills (Benton to Martinsdale line)
1882-1883

Billings, Barker And Benton Mail And Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
318 / 1
Statements
1883
318 / 2
Abstracts of way-fares collected
1884
318 / 3
Cash book
1884-1885
318 / 4
Cancelled checks
1884
318 / 5
Check stub book
1884
318 / 6
Statements
1884
318 / 7
Miscellaneous
1884
318 / 8
Abstracts of way-fares collected
1885
318 / 9
Bills
1885
318 / 10-11
Cancelled checks
1885
318 / 12
Statements
1885
319 / 1
Bills
1886
319 / 2-3
Cancelled checks
1886
319 / 4
Statements
1886
319 / 5
Miscellaneous
1886
Legal Documents
Box/Folder
319 / 6
Agreements
1883
Organizational Records
Box/Folder
319 / 7
Articles of incorporation
1883
Miscellany
Box/Folder
319 / 8
Horse reports
1884

California, Oregon And Idaho Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
319 / 9
Abstracts of way-fares collected
1886

Coulson And Martinsdale Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
319 / 10
Cancelled checks
1882
319 / 11
Statements
1882
319 / 12
Bills & statements
1883
319 / 13
Cancelled checks
1883
319 / 14
Statements
1883
319 / 15
Abstracts of way-fares collected
1884
319 / 16
Cancelled checks
1884
319 / 17
Statements
1884
319 / 18-19
Abstracts of way-fares collected
1885-1886
Legal Documents
Box/Folder
319 / 20
Protest notice
1883

Gilmer And Salisbury Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
319 / 21
Money received book
1871-1876
320 / 1
Way-fare book
1878

Helena And Benton Stage Company Return to Top

Container(s) Description Dates
Financial Records
Box/Folder
320 / 2-4
Abstracts of freight bills
1884-1886

Yellowstone Stage Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
320 / 5
H. B. Hill
1906
320 / 6-7
Oscar Johnston (includes telegrams)
1906
320 / 8
A-W (correspondents include Abbot-Downing Co., Isaac P. Baker, Joseph M. Dixon, Great Northern Railway Co., Alban B. Nixon, Northern Pacific Railroad Company, F. A. Parrett, T. C. Power & Bro., Ltd., Walsh & Newman)
1906
320 / 9
Telegrams (correspondents include Joseph M. Dixon)
1906
320 / 10
H. B. Hill
1907
320 / 11
Oscar Johnston
1907
320 / 12
D-U (correspondents include O J. Dawson; Great Northern Railway Co., United States Post Office Department)
1907
320 / 13
H. B. Hill
1908
320 / 14-15
Oscar Johnston (includes telegrams)
1908
320 / 16
A-W (correspondents include Abbot-Downing Co., O. J. Dawson, Fairview Mercantile Company, Great Northern Railway Co., Northern Pacific Railway Company, Walsh & Newman)
1908
320 / 17
Telegrams (correspondents include O. J. Dawson)
1908
320 / 18
H. B. Hill
1909
320 / 19-20
Oscar Johnston (includes telegrams)
1909
320 / 21
D-U (correspondents include O. J. Dawson, Northern Pacific Railroad Company, United States Post Office Department)
1909
320 / 22
Telegrams
1909
321 / 1
H. B. Hill
1910
321 / 2
Oscar Johnston
1910
321 / 3
A-F (correspondents include O. J. Dawson)
1910
321 / 4
G (correspondents include Great Northern Railway Co.)
1910
321 / 5
M-U (correspondents include Montana Hardware Company, Alban B. Nixon, Northern Pacific Railway Company, United States Post Office Department)
1910
321 / 6
Telegrams (correspondents include Great Northern Railway Co., Harry B. Hill)
1910
321 / 7
H. B. Hill
1911
321 / 8
Oscar Johnston
1911
321 / 9
F-O (correspondents include Great Northern Railway Co., Lewis and Clark County Clerk & Recorder, Northern Pacific Railway Company)
1911
321 / 10
H. B. Hill
1912
321 / 11
Oscar Johnston
1912
321 / 12
C-V (correspondents include Fairview Mercantile Company, Great Northern Railway Co.)
1912
321 / 13
G (correspondents include Great Northern Railway Co.)
1913
Financial Records
Box/Folder
321 / 14
Account book, American National Bank, Helena
1906-1910
321 / 15
Bills & statements
1906
321 / 16
Journal
1906-1907
321 / 17
Ledger
1906-1907
321 / 18
Statements, American National Bank
1906
321 / 19
Miscellaneous
1906
321 / 20
Bills & statements
1907
321 / 21
Journal
1907-1913
321 / 22
Ledger
1907-1913
322 / 1
Miscellaneous
1907
322 / 2-3
Bills & statements
1908-1909
322 / 4
Miscellaneous
1909
322 / 5
Bills & statements
1910
322 / 6
Trial balance
1911
322 / 7
Miscellaneous
1911
322 / 8-9
Bills & statements
1912-1913
Legal Documents
Box/Folder
322 / 10
Agreements
1906
322 / 11
Bills of sale
1906
322 / 12
Brand certification
1906
322 / 13
Lease
1906
322 / 14
Notice of protest
1906
322 / 15-16
Bids and contracts (U. S. Post Office)
1906
322 / 17
Warranty deed
1907
322 / 18
Lease
1908
322 / 19
Lease termination notice
1909
322 / 20
Agreements
1910
322 / 21
Garnishment
1910
Organizational Records
Box/Folder
322 / 22
Dissolution & Proxy
1912
322 / 23
Stock certificates
1906
322 / 24
By-laws
1906
322 / 25
Minutes of directors
1906-1912
322 / 26
Annual reports
1908-1911
Miscellany
Box/Folder
322 / 27
Miscellaneous
1908
322 / 28
Way bills
1909
322 / 29
Miscellaneous
1909
322 / 30
Way Bill
1910
322 / 31
Miscellaneous
1910
322 / 32
Bills of lading
1911

Judith Cattle Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
322 / 33-34
H. P. Brooks
1887, 1890
322 / 35
John W. Power
1890
322 / 36
A-M (correspondents include American National Bank, James H. Moe)
1890
322 / 37
W. D. Deaton
1891
322 / 38
George W. Frields
1891
322 / 39
John W. Power
1891
322 / 40
T. C. Power & Bro.
1891
322 / 41
W. D. Deaton
1893
322 / 42
J. H. McKnight
1893
322 / 43
Charles E. Miller
1893
322 / 44
F-T (correspondents include Abner Piatt & Co., Fergus County Treasurer, Montana Stockgrowers Association, Shannon Bros. & Co., Clark Tingley)
1893
322 / 45
George W. Frields
1894
322 / 46
J. H. McKnight
1894
322 / 47
B-F (correspondents include Burdett, Thompson & Law, Fergus County Assessor, Fergus County Treasurer)
1894
322 / 48
B-M (correspondents include Bank of Fergus Co., Montana Commissioner of State Lands)
1895
322 / 49
J. H. McKnight
1896
322 / 50
Rosenbaum Brothers & Co.
1896
322 / 51
B-H (correspondents include Burdett, Thompson & Law, Evans-Snider-Buel Co., David Hilger)
1896
322 / 52
J. H. McKnight
1898
322 / 53
Rosenbaum Brothers & Co.
1898
322 / 54
B-U (correspondents include Burdett, Thompson & Law, Montana Stockgrowers Association, United States Engineers Office, United States Land Offices)
1898
Financial Records
Box/Folder
322 / 55
Interest on daily balances
1882
322 / 56
Statements, Account of A. Brooks, agent at Fort Maginnis, with T. C. Power & Bro.
1882
322 / 57
Statements
1884
322 / 58
Ledger, account kept by H. P. Brooks, foreman
1887
322 / 59
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1887
322 / 60
Employees' pay roll
1890
322 / 61
Bills & statements
1891
322 / 62
Abstracts of orders
1891
322 / 63
Statements, cattle sales
1891
323 / 1
Property assessment list
1892
323 / 2
Bills & statements
1893
323 / 3
Miscellaneous
1893
323 / 4-5
Employees' pay roll
1893, 1894
323 / 6
Statements, cattle sales
1894
323 / 7-9
Bills & statements
1894-1896
323 / 10
Employees' pay roll
1896
323 / 11
Statements, cattle sales
1896
323 / 12
Bills
1897
323 / 13
Employees' pay roll
1897
323 / 14
Property assessment list
1897
323 / 15
Statements, cattle sales
1898
323 / 16-17
Employees' pay roll
1898-1899
Legal Documents
Box/Folder
323 / 18
Affidavit of Augustino Raggio
1886
323 / 19
Miscellaneous
1886
323 / 20
Warranty deeds
1887
323 / 21
Miscellaneous
1889
323 / 22
Depositions and affidavits, Thomas L. Gorham Estate vs. United States and Sante Sioux Indians
1892
323 / 23
Agreements
1895
Organizational Records
Box/Folder
323 / 24
Memorandum of agreement, minutes of Montana Stock Growers Association, articles of incorporation of Judith Cattle Company
1878-1886
323 / 25
Articles of incorporation, by-laws, minutes of board of trustees and stockholders
1886-1899

Judith Mercantile Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
324 / 1
Gilman R. Norris
1895
Financial Records
Box/Folder
324 / 2
Cash book
1890-1902
324 / 3-4
Inventories
1891-1894
324 / 5
Property assessment list
1894
324 / 6
Day book
1895, 1905
325 / 1
Ledger
1896-1899
325 / 2-3
Trial balance
1897-1898
Legal Documents
Box/Folder
325 / 4
Agreement between T. C. Power & Bro. and G. R. Norris and Harry B. Hill
1883
325 / 5
Bill of sale
1890
325 / 6
Warranty deeds
1893
325 / 7
Bill of sale
1895
Organizational Records
Box/Folder
325 / 8
Stock certificates
1895
Financial Records: Bound Volumes
Volume
286
Ledger
1889-1892
288
Ledger
1893-1896

Judith Mercantile & Cattle Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
326 / 1
Clay, Robinson & Co.
1899
326 / 2
Gilman R. Norris
1899
326 / 3
T. C. Power & Bro.
1899
326 / 4
A-S (correspondents include A. H. Arnett; Burdett, Thompson & Law, Clum & Dingman, Montana Stock Commissioners, Rappal Brothers & Co.)
1899
326 / 5
Collins Land Company
1900
326 / 6
T. C. Power & Bro.
1900
326 / 7
A-S (correspondents include A. H. Arnett, Burdett, Thompson & Law)
1900
326 / 8
Gilman R. Norris
1901
326 / 9
C (correspondents include H. R. Clum & Co.)
1901
326 / 10
Gilman R. Norris
1902
326 / 11
T. C. Power & Bro., Ltd
1902
326 / 12
C-U (correspondents include B. F. Saunders, United States Land Offices)
1902
326 / 13
Gilman R. Norris
1903
326 / 14
Collins Land Company
1903
326 / 15
B (correspondents include Burdett, Thompson & Law)
1903
326 / 16
Paul McCormick
1904
326 / 17
Collins Land Company
1905
326 / 18
Clay, Robinson & Company
1907
326 / 19
Collins Land Company
1907
326 / 20
Gilman R. Norris
1907
326 / 21
Rosenbaum Bros. & Company
1907
326 / 22
H (correspondents include Hilger & Busenburg)
1907
326 / 23
Clay, Robinson, & Company
1908
326 / 24
Collins Land Company
1908
326 / 25
George W. Frields
1908
326 / 26
Gilman R. Norris
1908
326 / 27
Northern Pacific Railway Company
1908
326 / 28
F-T (correspondents include Fergus County Treasurer, Hilger Loan & Realty Co., Rappal Brothers & Co.)
1908
326 / 29
Clay, Robinson, & Company
1909
326 / 30
Collins Land Company
1909
326 / 31
George W. Frields
1909
326 / 32
Gilman R. Norris
1909
326 / 33
Northern Pacific Railway Company
1909
326 / 34
Charles Benton Power
1909
326 / 35
T. C. Power & Bro.
1909
326 / 36
Rosenbaum Brothers & Company
1909
326 / 37
B-V (correspondents include Isaac P. Baker, Will J. Beecher, Bowles Live Stock Commission Co., Chouteau County Assessor, Murray H. Deaton, Evans-Snider-Buel Co., Fergus County officials, Hilger Loan & Realty Co., George J. Joyce, Otto Maurer, North American Live Stock Commission, Rappal Brothers & Co., River Press Publishing Co., United States Land Offices, Walters & Dunbar Live Stock Commission, Robert Yuill)
1909
326 / 38
Clay Robinson & Company
1910
326 / 39
Collins Land Company
1910
326 / 40
T. A. Cummings
1910
326 / 41
George W. Frields
1910
326 / 42
Gilman R. Norris
1910
326 / 43
Northern Pacific Railway Company
1910
326 / 44
Pinkerton's National Detective Agency
1910
326 / 45
A-Y (correspondents include Murray H. Deaton, Fergus County Bounty Association, Hilger Loan & Realty Co., Otto Maurer, Edward C. Russell, United States Land Offices, United States Post Office Department, Robert Yuill)
1910
326 / 46
Collins Land Company
1911
326 / 47
T. A. Cummings
1911
326 / 48
Geroge W. Frields
1911
326 / 49
Charles F. Hunt
1911
326 / 50
Gilman R. Norris
1911
326 / 51
Frank Palmer
1911
326 / 52
Charles Benton Power
1911
326 / 53
A-W (correspondents include Oscar Anderson; Burdett, Thompson & Law, Murray H. Deaton, Fergus County Bounty Association, Andrew Fergus, Great Northern Railway Co., Hilger Loan & Realty Co., Alex Huffman, Otto Maurer; Montana Examiners, Board of Helena; John Merlin Power, Edward C. Russell, George C. Stiles, Rudolf Von Tobel, Wood Brothers)
1911
327 / 1
Clay, Robinson, & Company
1912
327 / 2
Collins Land Company
1912
327 / 3
George W. Frields
1912
327 / 4
Charles F. Hunt
1912
327 / 5
Gilman R. Norris
1912
327 / 6
Frank Palmer
1912
327 / 7
A-V (correspondents include American National Bank, Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway, Fergus County Assessor, Fergus County Bounty Association, Fergus County Sheep Company, Great Northern Railway Co., H. C. Hagalie, Hilger Loan & Realty Co., A. J. Hughes, Otto Maurer, Montana Commissioner of State Lands; Montana Board of Examiners, Charles O'Donnell, J. G. Stuart, Rudolf Von Tobel)
1912
327 / 8
Collins Land Company
1913
327 / 9
George W. Frields
1913
327 / 10-11
Charles Benton Power (includes telegrams)
1913
327 / 12
A-W (correspondents include Oscar Anderson, Isaac P. Baker, Fergus County Bounty Association, Hilger Loan & Realty Co., Otto Maurer, Montana Commissioner of State Lands, Tom Stout, United States Agriculture Dept: Animal Industry)
1913
327 / 13
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1914
327 / 14
Clay, Robinson & Company
1914
327 / 15
George W. Frields
1914
327 / 16
Frank Palmer
1914
327 / 17
Power Mercantile Company
1914
327 / 18
C-W (correspondents include Chicago, Burlington & Quincy Railroad Co., Chouteau County Assessor, Fergus County Assessor, Frye & Company, Great Northern Railway Co., Otto Maurer, Montana Stock Commissioners, Charles O'Donnell)
1914
327 / 19
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1915
327 / 20
Clay, Robinson & Company
1915
327 / 21
Collins Land Company
1915
327 / 22
Northern Pacific Railway
1915
327 / 23
Frank Palmer
1915
327 / 24
B-W (correspondents include Hilger Loan & Realty Co., Stockmen's National Bank)
1915
327 / 25
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1916
327 / 26
Clay, Robinson & Company
1916
327 / 27
Collins Land Company
1916
327 / 28
Charles Benton Power
1916
327 / 29
T. C. Power & Bro., Ltd.
1916
327 / 30
B-W (correspondents include Belden & Dekalb, C. H. Bowers, Nick Dickinson, Fergus County Assessor, Hugh D. Galusha, Great Northern Railway Co., Hilger Loan & Realty Co., Otto Maurer, Stockmen's National Bank, United States Land Offices)
1916
327 / 31
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1917
327 / 32
Rosenbaum Brothers & Company
1917
327 / 33
B-M (correspondents include C. H. Bowers, Fergus County Assessor, A. J. Hughes, Perry Kline, Otto Maurer)
1917
327 / 34
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1918
327 / 35
T. A. Cummings
1918
327 / 36
Rosenbaum Brothers & Company
1918
327 / 37
A-W (correspondents include Oscar Anderson, C. H. Bowers, Fergus County Assessor, Fergus County Extension Agent, Michael Holleran, A. J. Hughes, John M. Hughes, Otto Maurer, Montana Commissioner of State Lands, Montana Stock Commissioners, United States Land Offices)
1918
328 / 1
Chicago Live Stock Exchange
1919
328 / 2
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railroad
1919
328 / 3
Collins Land Company
1919
328 / 4
Omaha Live Stock Exchange
1919
328 / 5
Rosenbaum Brothers & Company
1919
328 / 6
A-W (correspondents include Oscar Anderson, J. W. Barker, Chouteau County Treasurer, Fergus County Assessor, Great Northern Railway Co., Hilger Loan & Realty Co., A. J. Hughes)
1919
328 / 7
Chicago Live Stock Exchange
1920
328 / 8
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railroad
1920
328 / 9
Clay, Robinson & Company
1920
328 / 10
Collins Land Company
1920
328 / 11
Northern Pacific Railway
1920
328 / 12
Omaha Live Stock Exchange
1920
328 / 13
Rosenbaum Brothers & Company
1920
328 / 14
A-Y (correspondents include William Albee, J. W. Barker, Barker & Cromer, Belden & Dekalb, Chouteau County Clerk & Recorder, Fergus County Clerk & Recorder, Howard C. Gee, Great Northern Railway Co., A. J. Hughes, John M. Hughes)
1920
328 / 15
Chicago Live Stock Exchange
1921
328 / 16
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1921
328 / 17
Omaha Live Stock Exchange
1921
328 / 18
Frank Palmer
1921
328 / 19
A-W (correspondents include Fergus County Treasurer, Howard C. Gee, Great Northern Railway Co., A. J. Hughes)
1921
328 / 20
Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway
1922
328 / 21
Collins Land Company
1922
328 / 22
Power Mercantile Company
1922
328 / 23
G-S (correspondents include Great Northern Railway Co., A. J. Hughes)
1922
328 / 24
Collins Land Company
1923
328 / 25
Northern Pacific Railway Company
1923
328 / 26
Power Mercantile Company
1923
328 / 27
C-U (correspondents include Fergus County Treasurer, First National Bank of Fergus County, Howard C. Gee, A. J. Hughes)
1923
329 / 1
Collins Land Company
1924
329 / 2
Power Mercantile Company
1924
329 / 3
B-S (correspondents include C. W. Buntin, Howard C. Gee, A. J. Hughes)
1924
329 / 4
Collins Land Company
1925
329 / 5
C-U (correspondents include W. J. Carroll, Howard C. Gee
1925
329 / 6
A-U (correspondents include William Albee, C. W. Buntin)
1926
329 / 7
T. C. Power & Bro., Ltd.
1927
329 / 8
A-S (correspondents include William Albee, Fergus County Treasurer, Howard C. Gee, A. J. Hughes)
1927
329 / 9
Collins Land Company
1928
329 / 10
Northern Pacific Railway
1928
329 / 11
A-P (correspondents include William Albee, N. M. Apple, C. W. Buntin, Howard C. Gee)
1928
329 / 12-13
E (correspondents include Ed Erickson)
1929-1930
329 / 14
E-S (correspondents include Ed Erickson, E. F. Sperry)
1931
329 / 15
J (correspondents include Thomas Jackson)
1932
329 / 16
F-J (correspondents include A. J. Hughes)
1935
Financial Records
Box/Folder
329 / 17-18
Property assessment lists
1895-1896
329 / 19
Cattle account
1896-1903
329 / 20
Inventories
1897-1899, 1905
329 / 21
Property assessment lists
1898
329 / 22
Trial balance
1899
329 / 23
Statements, cattle sales
1899
329 / 24
Property assessment list
1899
329 / 25
Inventories
1900-1904
329 / 26
Ledger
1900-1901
330 / 1
Statements, cattle sales
1900
330 / 2-3
Property assessment lists
1900-1901
330 / 4
Trial balance
1901
330 / 5
Statements
1901
330 / 6
Property assessment list
1902
330 / 7
Bills
1902
330 / 8
Trial balance
1902
330 / 9-10
Property assessment lists
1903-1904
330 / 11-12
Trial balance
1904
330 / 13
Inventories
1906-1907
330 / 14
Trial balance
1906
330 / 15
Property assessment lists
1906
330 / 16
Trial balance
1907
330 / 17
Statements, cattle sales
1907
330 / 18
Property assessment list
1907
330 / 19
Trial balance
1908
330 / 20
Inventory
1908
330 / 21
Statements, cattle sales
1908
330 / 22-23
Property assessment lists
1908-1909
330 / 24
Statements, cattle sales
1909
330 / 25
Account summaries
1909
330 / 26
Trial balance
1909
330 / 27
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1909
331 / 1
Property assessment lists
1910
331 / 2
Trial balances
1910
331 / 3
Bills & statements, B-W
1910
331 / 4
Statement, gathering charges for cattle shipment
1910
331 / 5
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1910
331 / 6
Accounts: monthly summaries
1910
331 / 7
Property assessment lists
1911
331 / 8
Inventory
1911
331 / 9
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1911
331 / 10
Statement, cattle sales
1911
331 / 11
Trial balances
1911
331 / 12
Accounts: monthly summaries
1911
331 / 13
Bills receivable
1911
331 / 14
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1912
331 / 15
Property assessment lists
1912
331 / 16
Statements, cattle sales
1912
331 / 17
Inventory
1912
332 / 1
Statements, gathering charges for cattle shipments
1912
332 / 2
Accounts: cattle expense, farm, ferry boat
1912
332 / 3
Accounts: general expense, horse, hotel, post office, profit & loss, ranch & improvement, stage, stock, cattle, and store
1912
332 / 4
Trial balances
1912
332 / 5
Miscellaneous
1912
332 / 6
Statements, cattle sales
1913
332 / 7
Property assessment lists
1913
332 / 8
Bills & statements
1914
332 / 9
Property assessment lists
1914
332 / 10
Bills
1915
332 / 11
Property assessment lists
1915
332 / 12
Cattle shipments
1915
332 / 13
Trial balances
1915
332 / 14
Account summaries
1915
332 / 15
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1915
332 / 16
Miscellany
1915
332 / 17
Accounts
1916
332 / 18
Bills payable and receivable
1916
332 / 19
Inventories
1916
332 / 20
Property assessment lists
1916
332 / 21
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1916
332 / 22
Statements, cattle sales
1916
333 / 1
Trial balances
1916
333 / 2
Miscellaneous
1916
333 / 3
Account statements
1917
333 / 4
Balance sheet
1917
333 / 5
Bills payable account
1917
333 / 6
Interest account
1917
333 / 7
Inventories
1917
333 / 8
Profit & loss account
1917
333 / 9
Property assessment lists
1917
333 / 10
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1917
333 / 11
Trial balances
1917
333 / 12
Accounts receivable & payable
1918
333 / 13
Account summaries
1918
333 / 14
Bills receivable & payable
1918
333 / 15
Cattle sales
1918
333 / 16
Inventories
1918
333 / 17
Property assessment lists
1918
333 / 18
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1918
333 / 19
Statements, Horse Shoe Bar cattle account with T. C. Power & Bro.
1918
333 / 20
Trial balances
1918
333 / 21
Hay production
1918
333 / 22
Account summaries
1919
333 / 23
Bills
1919
333 / 24
Inventories
1919
334 / 1
Property assessment lists
1919
334 / 2
Statements, account with T. C. Power & Bro.
1919
334 / 3
Statements, cattle sales
1919
334 / 4
Trial balances
1919
334 / 5
Account summaries
1920
334 / 6
Bills
1920
334 / 7
Inventories
1920
334 / 8
Trial balance
1920
334 / 9
Inventories
1922
334 / 10
Property assessment list
1923
334 / 11-15
Annual statement
1924-1928
334 / 16
Ledger
undated
Legal Documents
Box/Folder
334 / 16a
Cattle contracts
1896-1904
334 / 17
Warranty deed
1897
334 / 18
Water right notice
1898
334 / 19
Agreement with Arnett and Easton
1899
334 / 20
Deed
1899
334 / 21
Miscellaneous
1900
334 / 22
Complaint & summons, A. H. Arnett and J. C. Easton vs. T. C. Power and Judith Mercantile and Cattle Co.
1900
334 / 23
Agreement (includes William A. Clark)
1901
334 / 24
Warranty deed
1902
334 / 25
Agreement, continuation of Judith Mercantile & Cattle Co.
1902
334 / 26
Water right notices
1903
334 / 27
Miscellaneous
1903
334 / 28-29
Deeds
1903-1904
334 / 30
Water right notice
1904
334 / 31
Miscellaneous
1904
334 / 32
Warranty deeds
1905
334 / 33
Miscellaneous
1905
334 / 34
Deeds
1906
334 / 35
Miscellaneous
1906
334 / 36
Deeds
1907
334 / 37
Water right notice
1907
334 / 38
Miscellaneous
1907
334 / 39
Agreements
1908
334 / 40
Deed
1908
334 / 41
Miscellaneous
1908
334 / 42
Agreements (includes Murray H. Deaton)
1909
334 / 43
Deeds
1909
334 / 44
Patented land certificate
1909
335 / 1
Agreement
1910
335 / 2
Patented land certificate
1910
335 / 3
Warranty deeds
1910
335 / 4
Miscellaneous
1910
335 / 5
Agreements
1911
335 / 6
Bills of sale (includes El Paso Live Stock Commission Co., Charles F. Hunt)
1911
335 / 7
Deeds
1911
335 / 8
Patented land certificates
1911
335 / 9
Water right notice
1911
335 / 10
Miscellaneous
1911
335 / 11
Agreement (includes Charles F. Hunt)
1912
335 / 12
Bill of sale
1912
335 / 13
Deeds
1912
335 / 14
Leases of state lands
1912
335 / 15
Patented land certificates
1912
335 / 16
Miscellaneous
1912
335 / 17
Affidavit (includes George W. Frields)
1913
335 / 18
Agreements
1913
335 / 19
Leases of state lands (includes Bismarck Bank)
1913
335 / 20
Patented land certificates (includes David Hilger)
1913
335 / 21
Warranty deeds
1913
335 / 22
Miscellaneous
1913
335 / 23
Agreements
1914
335 / 24
Bill of sale
1914
335 / 25
Deeds
1914
335 / 26
Affidavits
1915
335 / 27
Agreement
1915
335 / 28
Deeds (includes David Hilger)
1915
335 / 29
Patented land certificates (includes David Hilger)
1915
335 / 30
Water right notice
1915
335 / 31
Deeds
1916
335 / 32
Mortgage assignment, releases, & satisfaction (includes Bismarck Bank)
1916
335 / 33
Patented land certificates (includes David Hilger)
1916
335 / 34
Miscellaneous (includes David Hilger)
1916
335 / 35
Agreements
1917
335 / 36
Chattel mortgage
1917
335 / 37
Leases of state lands (includes C. H. Bowers)
1917
335 / 38
Warranty deed
1917
335 / 39
Chattel mortgage (includes Bismarck Bank)
1918
335 / 40
Deeds
1918
335 / 41
Lease of state lands
1918
335 / 42
Abstract of title
1919
335 / 43
Affidavits (includes A. J. Hughes)
1919
335 / 44
Agreements
1919
335 / 45
Complaint against Fred Runyan
1919
335 / 46
Deeds (includes William Albee)
1919
335 / 47
Lease of state lands
1919
335 / 48
Patented land certificates
1919
335 / 49
Affidavits (includes David Hilger)
1920
335 / 50
Bill of sale (includes A. J. Hughes)
1920
335 / 51
Deeds
1920
335 / 52
Mortgage (includes A. J. Hughes)
1920
335 / 53
Patented land certificates (includes A. J. Hughes)
1920
335 / 54
Amended order confirming sale, estate of Mabel L. Power, deceased
1921
335 / 55
Deposition of Frank Palmer against Fred Runyan, deceased
1921
335 / 56
Agreement (includes Collins Land Co.)
1922
335 / 57
Chattel mortgages
1922
336 / 1
Complaint & summons, Augusta M. Westfall vs. Fred Runyan, deceased
1923
336 / 2
Deed
1923
336 / 3
Chattel mortgages
1924
336 / 4
Patented land certificate
1925
336 / 5
Deeds (includes William Albee)
1926
336 / 6
Oil and gas lease
1926
336 / 7
Contracts for special deeds
1928
336 / 8
Deeds
1928
336 / 9
Mortgages (include C. W. Buntin)
1928
336 / 10
Miscellaneous (includes Bismarck Bank)
1928
336 / 11
Chattel mortgage
1930
336 / 12
Deed
1930
336 / 13
Agreement
1931
Reports
Box/Folder
336 / 14
Financial and sanitary conditions at Judith Ranch
1908
336 / 15
Cattle rustling, submitted by Pinkerton agent
1910
336 / 16
Cattle rustling in Winifred vicinity
1914
Miscellany
Box/Folder
336 / 17
Tally sheets of cattle shipments
1910
336 / 18-20
Miscellaneous
1910-1913
336 / 21
Hay production at home ranch and Seventy-Nine Ranch
1915
336 / 22-23
Miscellaneous
1915-1916
336 / 24-25
Memoranda
1918, 1924
Financial Records: Bound Volumes
Volume
291
Cash book
1902-1908
292
Ledger
1903-1907
293-294
Ledger
1903-1908
296
Journal
1908-1910
297
Cash journal
1908-1909
298
Account book
1908
299
Journal
1910-1913
300
Cash book
1910-1918
301
General ledger
1910-1915
302
Duplicate statement register
1911-1912
303
Statements & inventories
1911-1916
304
Journal
1913-1915
305-306
Duplicate statement register
1914, 1916-1918
307
Statements & inventories
1917-1918

Power-Townsend Co. Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
337 / 1
Power-Townsend Co., Townsend
1929
337 / 2-3
M (correspondents include The Mill Mutuals, Montana Flour Mills Company)
1944-1945
337 / 4
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
1946
337 / 5
F-S (correspondents include Farmers Union GTA Mills, Lederle Laboratores, Inc., Schermerhorn Bros. Co.)
1946
337 / 6
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
1947
337 / 7
A-V (correspondents include Anaconda Copper Mining Co., Bemis Bros. Bag Co.)
1947
337 / 8
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
1948
337 / 9
A-V (correspondents include Anaconda Copper Mining Co., Bemis Bros. Bag Co.)
1948
337 / 10
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
1949
337 / 11
A-L (correspondents include Anaconda Copper Mining Co., Bemis Bros. Bag Co.)
1949
337 / 12
M (correspondents include Maney Milling Co., The Mill Mutuals, Montana Flour Mills Company, Montana Purchasing Agency, Montana State College)
1949
337 / 13
N-W (correspondents include National Research Council, Northwest Crop Improvement Association, Royal Crystal Salt Co., Shark Industries, Thompson-Hayward Chemical Co., Van Walters & Rogers, Inc)
1949
337 / 14
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
1950
337 / 15
A-W (correspondents include Anaconda Copper Mining Co., Bemis Bros. Bag Co.)
1950
Financial Records
Box/Folder
337 / 16
Annual report
1928
337 / 17-18
Trial balances (customers' accounts, ledgers, balances and notes and contracts)
1929
338 / 1-3
Trial balances (customers' accounts, ledger, balances, contracts, and salaries schedules)
1930-1931
338 / 4
Bad accounts
1941
338 / 5-6
Order books
1942-1947
338 / 7-8
Inventories, feed supplied by Montana Flour Mills Company
1945-1946
338 / 9
Statements, comparison of 1945 and 1946 sales
1946
338 / 10
Report of actual cash values
1947-1949
338 / 11
Bills & invoices
1947
338 / 12
Customers' balances
1947
338 / 13
Inventories, feed warehouse
1947
338 / 14
Inventory, office supplies
1947
338 / 15
Price lists for feed
1947
339 / 1
Bills & invoices
1948
339 / 2
Customers' balances
1948
339 / 3
Inventories, feed warehouse
1948
339 / 4
Price lists for feed
1948
339 / 5
Receipts, Grain Department
1948
339 / 6
Bid quotations
1949
339 / 7
Bills & invoices
1949
339 / 8
Customers' balances and ledger
1949
339 / 9
Inventories, feed warehouse
1949
339 / 10
Price lists for feed
1949
339 / 11
Receipts, grain department
1949
339 / 12
Order books
1949-1950
339 / 13
Bid quotations
1950
339 / 14
Bills & invoices
1950
339 / 15
Inventories, feed warehouse
1950
339 / 16
Price lists for feed
1950
339 / 17-18
Receipts, grain department
1950-1951
339 / 19
Miscellaneous
undated
Organizational Records
Box/Folder
339 / 20
Constitution and by-laws, Montana Feed Manufacturers & Dealers Association
circa 1948
Reports
Box/Folder
339 / 21
Survey of customers by John R. Miehle
1945
339 / 22
Block P feed report
1946
339 / 23
Daily storage report, Gary Hay & Grain Co.
1946
Miscellany
Box/Folder
340 / 1
Radio commercial scripts
1939
340 / 2
Seed sample tests
1942
340 / 3-4
Feed formulas
1945-1946
340 / 5
Seed sample tests
1946
340 / 6
Feed formula
1947
340 / 7-8
Seed sample tests
1947-1948
340 / 9
Montana Feed Manufacturers & Dealers Association membership & mailing lists
circa 1948
340 / 10
Radio commercial scripts
circa 1948
340 / 11
Scale book
1948-1949
340 / 12
Feed formulas
1949
340 / 13
Tally cards
1949
340 / 14
Seed sample tests
1949
340 / 15-16
Scale book
1949-1950
340 / 17
Feed formulas
1950
340 / 18
Seed sample tests
1950
340 / 19
Tally cards
1950
341 / 1-3
Scale books
1950-1951
341 / 4
Miscellaneous
undated

C. B. Power--Personal Return to Top

Container(s) Description Dates
General Correspondence
Box/Folder
341 / 5
A-U (correspondents include American National Bank, Board of Trade of San Francisco, C. R. Grogan)
1895
341 / 6
A-U (correspondents include American Biscuit & Manufacturing Co.)
1896
341 / 7
S (correspondents include Harvey Spalding & Sons)
1897
341 / 8
C-V (correspondents include Clum & Dingman)
1898
341 / 9
S (correspondents include Harvey Spalding & Sons)
1899
341 / 10
B-U (correspondents include Isaac P. Baker; Burdett, Thompson & Law, Gallatin Abstract Company, Gallatin County Clerk & Recorder)
1900
341 / 11
B-V (correspondents include Belgrade Company, Ltd.; Burdett, Thompson & Law)
1901
341 / 12
S-V (correspondents include Harvey Spalding & Sons, J. M. Vale)
1902
341 / 13
B-W (correspondents include Belgrade Company, Ltd.)
1903
341 / 14
S (correspondents include Harvey Spalding and Sons)
1904
341 / 15
A-J (correspondents include E.C. Adams)
1905
341 / 16
A-S (correspondents include E.C. Adams, First National Bank)
1906
341 / 17
B-S (correspondents include Biggs Investment Co., Collins Land Co.)
1907
341 / 18
C-M (correspondents include C. H. Campbell & Son)
1908
341 / 19
C-S (correspondents include Collins Land Co.)
1909
341 / 20
M (correspondents include D. A. Moore)
1910
341 / 21
B-N (correspondents include Broadwater County Government, Collins Land Co.)
1911
341 / 22
B-K (correspondents include H. W. Brown, H. Knutson)
1912
341 / 23
K-M (correspondents include Hans Knutson, Montana Ranches Company, The Mutual Life Insurance Company of New York)
1914
341 / 24
K-M (correspondents include Hans Knutson, Montana Ranches Company, The Mutual Life Insurance Company of New York)
1915
341 / 25
D-K (correspondents include M. L. Duckett, Aaron H. Hover)
1916
341 / 26
Thomas C. Power
1917
341 / 27
B-M (correspondents include Bismarck Bank, Montana Oil Syndicate)
1919
341 / 28
A-T (correspondents include B. Altman & Co.)
1920
341 / 29
C-T (correspondents include Edward F. Cameron)
1922
341 / 30
C-S (correspondents include Edward F. Cameron)
1923
341 / 31
M (correspondents include Meyers & Huntington)
1925
342 / 1
B-Y (correspondents include O. Fletcher Goddard)
1926
342 / 2
B-Y (correspondents include A. Beardslee, Northern Pacific Railway Company Land Department, John B. Tansil)
1927
342 / 3
I-P (correspondents include Herman Ingman, Peck & Peck)
1928
342 / 4
K-Z (correspondents include Kain Granite Company, Zuger and Tillotson)
1929
342 / 5
A-C (correspondents include B. Altman & Co., Collins Land Co.)
1930
342 / 6
Farmers State Bank of Pendroy
1930
342 / 7
F-Q (correspondents include Fifield, Ltd, John P. Kelly, Quinn Shepherdson Co.)
1930
342 / 8
Walsh & Nagle
1930
342 / 9
A (correspondents include J.M. Adamson, B. Altman & Co., American National Bank, American Smelting & Refining Co.)
1931
342 / 10
Isaac P. Baker
1931
342 / 11
J. H. Bloedel
1931
342 / 12
Bogy Mercantile Company
1931
342 / 13
Howard Bowman
1931
342 / 14
B (correspondents include E. W. Bache, Finley Baker, Frayne Baker, C. S. Battle; Belgrade Company, Ltd., Bloedel-Donovan Lumber Co., Louis V. Bogy, O. C. Born Co.)
1931
342 / 15
Cascade Milling & Elevator Company
1931
342 / 16
Commissioner of State Lands and Investments
1931
342 / 17
C (correspondents include Caird Engineering Works, Cascade County officials, Chase National Bank, F. V. H. Collins, Jeremiah Collins, Collins Land Co., Conrad Banking Co., Continental Oil Co., Crane Co. of Minnesota)
1931
342 / 18-19
J. J. Donovan (includes telegrams)
1931
342 / 20-21
Margaret Power Drum (includes telegrams)
1931
342 / 22
D (correspondents include Byron DeForest, James Dineen, Charles R. Downey)
1931
342 / 23
E (correspondents include Frank J. Edwards, Albert W. Elliot, Ernst & Ernst, John M. Evans)
1931
343 / 1
Farmers State Bank of Pendroy
1931
343 / 2
Fletcher G. Flaherty
1931
343 / 3
May Flanagan
1931
343 / 4
F (correspondents include Farmers State Bank of Brady, First Bank Stock Corporation, First National Bank, First National Bank & Trust Co., First State Bank of Cascade, George E. Fuller)
1931
343 / 5
Great Northern Railway Company
1931
343 / 6
G (correspondents include Hugh D. Galusha, T. L. Greer; Gunn, Rasch, Hall & Gunn)
1931
343 / 7
H (correspondents include Louis Heitman, Helena Commercial Club, H. C. Henry Investment Co., David Hilger, Hollam Co., John D. Holliday, Norman B. Holter, Thomas Hovet, A. J. Hughes)
1931
343 / 8
I (correspondents include Idaho Department of Law Enforcement, John Imirie, Herman Ingman, Inland Automobile Association, Intermountain Union College, International Harvester Company, Interstate Lumber Company)
1931
343 / 9
J (correspondents include John Jarvi, Arthur D. Johnson, Chris Johnson, Ford Johnson, J. E. Jones, Judith Basin County Assessor)
1931
343 / 10
K (correspondents include radio station KFBB, Jerry Kelleher, Kelley Investment Company, L. O. Kellogg, M. C. Kelly Company, Walter T. Kennedy, William P. Kenney, T. H. Kerr, Mary Koren)
1931
343 / 11
Ella Lamey
1931
343 / 12
L (correspondents include C. E. La Chappelle & Son, Morton Lachenbruch & Co., J. E. Lane, Lawson & Davis, Ruth Le Lillemon, The Living Tree Guild)
1931
343 / 13
E. J. Matthews
1931
343 / 14
Montana Automobile Association
1931
343 / 15
J. C. Morgan
1931
343 / 16
Mc (correspondents include Timothy C. McCarthy, Earl McClure, Kerr & McCord Law Offices, George T. McGeen)
1931
343 / 17
M (correspondents include C. O. Marcyes, Marshall Field & Company, Cora J. Martin, Massachusetts Mutual Life Insurance Company, Mattson Lumber Company, Sidney Mayer, The Montana Farmer, Montana Life Insurance Company, Montana Lumber & Hardware Company, Montana Organization on Unemployment Relief, Montana Sportsmen's Association, Montgomery Travel Bureau, Clinton H. Moore)
1931
343 / 18
Alban B. Nixon
1931
343 / 19
N-O (correspondents include George F. Nagel, National Bank of Montana, Northern Pacific Railway Company, Northwestern National Bank, Old National Bank Building Company)
1931
344 / 1
Benton Power
1931
344 / 2
Jane Power
1931
344 / 3
John Merlin Power
1931
344 / 4
T. C. Power & Bro., Ltd
1931
344 / 5
Power Mercantile Company
1931
344 / 6
Power-Wilson Company
1931
344 / 7
P (correspondents include [E. A. Paquette, Parker-Morelli Motor Company, F. E. Parrick, Thomas P. Pease Inc. Charles E. Pew, Power Hardware Co., Inc., Prentiss Wabers Products Co.)
1931
344 / 8
R (correspondents include Wellington D. Rankin, Henry C. Reitz, Emil Rittel, Leverett S. Ropes, Sam Rosenfield, Kathryn Rowand, Charles L. Ryan)
1931
344 / 9
Edward Alexander Stiefel
1931
344 / 10
S (correspondents include St. Helena Cathedral, Saks, John Salois, F. W. Schultz, Jessie L. Seal, Seattle Dock Company, Security Trust & Savings Bank, John T. Shayne & Co., James L. Sinclair, Frank L. Sizer, F. E. Smith, Henry C. Smith, Sidney H. Smith, Max Sponfeldner, State Elevator Co., M. J. Sullivan)
1931
344 / 11-12
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1931
344 / 13
T-U (correspondents include Louis Tacconetti, J. B. Taylor, Teton County, Time, C. R. Tintinger, W. D. Tipton, Union Securities Company, Union Wholesale Grocery Company)
1931
344 / 14
T. J. Vaughan-Rhys
1931
344 / 15
V (correspondents include Valley Bank, Louis Vedas)
1931
344 / 16
Walsh & Nagle
1931
344 / 17
W-Y (correspondents include Wakefield & Witherspoon, T. B. Weir, M. S. Weiss, I. Wells, James E. White, W. M. Winter, E. A. Wyatt)
1931
345 / 1
John G. Alexander
1932
345 / 2
A (correspondents include Ernest Abel, American Smelting & Refining Co.)
1932
345 / 3
Isaac P. Baker
1932
345 / 4
J. H. Bloedel
1932
345 / 5
B. J. Boorman
1932
345 / 6
Howard Bowman
1932
345 / 7
B (correspondents include Finley Baker, Frayne Baker, Blaine County Government, Bloedel-Donovan Lumber Co., Louis V. Bogy, O. C. Born Co.)
1932
345 / 8
Cascade Milling & Elevator Company
1932
345 / 9
Commissioner of State Lands and Investments
1932
345 / 10
C (correspondents include Caird Engineering Works, Edward F. Cameron, C. H. Campbell & Son, Henry K. Carver, Cascade County officials, F. V. H. Collins, Jeremiah Collins, Collins Land Co., Commercial Credit Co., Conroy-MacLennan Agency, Continental Oil Co.)
1932
345 / 11
J. J. Donovan
1932
345 / 12-13
Margaret Power Drum (includes telegrams)
1932
345 / 14
D (correspondents include Byron DeForest, James Dineen, Charles R. Downey)
1932
345 / 15
E (correspondents include Frank J. Edwards, Claus Erlandson, John M. Evans)
1932
345 / 16
Fletcher G. Flaherty
1932
345 / 17
May Flanagan
1932
345 / 18
F (correspondents include Federal Hardware and Implement Mutuals, First Minneapolis Trust Company, First National Bank & Trust Co., First State Bank of Cascade)
1932
345 / 19
Great Northern Railway Company
1932
345 / 20
G (correspondents include Leo Garrow, Goldberg's, Tom Gordon, Great Falls Meat Company, Great Falls Tribune, Nora Grove)
1932
345 / 21
H (correspondents include C. B. Hartwig, Louis Heitman; Helena City officials, Helena Building & Realty Co., H. C. Henry Investment Co., John D. Holliday, Norman B. Holter, Humbird Lumber Co.)
1932
345 / 22
I (correspondents include John Imirie, International Harvester Company, Harry Ireland, John Ireland)
1932
345 / 23
J (correspondents include Thomas Jackson, John Jarvi, Jenson-Johnson Motor Company, G. Jermunson, R. J. Johannes, Arthur E. Johnson, Chris Johnson, Claiborne Johnston, J. E. Jones, W. D. Jones, Judith Basin County)
1932
345 / 24
K (correspondents include John Kain, Keller Travel Club, Alexander F. Kelly, J. A. Kelly, T. H. Kerr, F. E. Kessler, Hans Knutson, Margaret Kroner)
1932
345 / 25
Walter M. Leuthold
1932
345 / 26
L (correspondents include C. E. La Chapelle, John Laessle, Mildred E. L'Amoreux, R. C. Langley, Lewis & Clark County Clerk & Recorder, A. J. Duncan, Local Lumber Company)
1932
346 / 1
E. J. Matthews
1932
346 / 2
Montana Automobile Association
1932
346 / 3
J. C. Morgan
1932
346 / 4
Mc and Mac (correspondents include R. E. McAllister, D. V. McCormack, W. E. Macdonald, Robert MacFarlane, J. J. McIntosh, C. E. McKoin, A. McLeod)
1932
346 / 5
M (correspondents include Pat Maney, T. A. Marlow, Cora J. Martin, Massachusetts Mutual Life Insurance Company, Matteson Lumber Company, Frank Mellino, Montana Life Insurance Company, Montana Opera House Company, Montana Outdoor Advertising, D. W. Monroe, Montgomery Ward & Co.)
1932
346 / 6
Alban B. Nixon
1932
346 / 7
N (correspondents include E. D. Nash, National Geographic Society, Harry K. Newman, Newton-Burrell Cedar Co., Northwestern Mutual Life Insurance Company, Northwestern National Bank)
1932
346 / 8
O (correspondents include Joseph Oker, Old National Bank & Union Trust Co., W. F. O'Leary)
1932
346 / 9
Benton Power
1932
346 / 10
Jane Power
1932
346 / 11
John Merlin Power
1932
346 / 12
T. C. Power & Bro., Ltd.
1932
346 / 13
Power Mercantile Company
1932
346 / 14
P (correspondents include Parker-Morelli Motor Company, H. H. Parsons, Thomas P. Pease, Lewis Penwell, Charles E. Pew, Ira V. Popnoe, Jesse Pratt)
1932
346 / 15
R (correspondents include W. G. Ragen, George K. Reeder, Harry Reinig, Joseph Richard, M. W. Ricker, W. A. Carroll, Rosenbaum Bros. & Co., D. K. Rowand)
1932
346 / 16
Edward Alexander Stiefel
1932
346 / 17
J. A. Swanson
1932
346 / 18
S (correspondents include P. J. Sadler, St. Joseph's Rectory, Joseph Sanz, P. H. Sherman, James L. Sinclair, Frank L. Sizer, Frank Slunecko, Sherman W. Smith, Sidney H. Smith, State Bank of Dutton, State Nursery & Seed Company, Hotel Statler, Stockmens Bank, Strand's Nursery, A. Sulka & Company)
1932
346 / 19-22
Thorpe Brothers (includes telegrams)
1932
347 / 1
T-U (correspondents include L. Tacconetti, Grace E. Taylor, J. B. Taylor; Taylor, Tipling & Co., J. N. Templer, Thomas Topping Company, Time, Union Wholesale Grocery, Irving J. Ussiker Insurance)
1932
347 / 2
T. J. Vaughan-Rhys
1932
347 / 3
V (correspondents include Valley Bank, I. Parker Veazey, Jr., Jesse R. Villars)
1932
347 / 4
Walsh & Nagel
1932
347 / 5
W-Y (correspondents include Wakefield & Witherspoon, Thomas J. Walsh, T. B. Weir, W. B. Wheeler, James E. White, R. Lee Word, C. E. Youlden)
1932
347 / 6
John G. Alexander
1933
347 / 7
A (correspondents include The Adams Company, J. M. Adamson, Emerson E. Allen, American Smelting & Refining Co., Roy E. Ayres)
1933
347 / 8-9
Isaac P. Baker (includes telegrams)
1933
347 / 10
J. H. Bloedel
1933
347 / 11
B. J. Boorman
1933
347 / 12
Howard Bowman
1933
347 / 13
B (correspondents include K. J. Bailey, Benton Baker, Finley Baker, Frayne Baker, Harry K. Balcom, John C. E. Barker, Belden-Evans Company, J. H. Bender, Benton Hardware Company, Bloedel Donovan Lumber Mills, L. V. Bogy, Brooks Brothers, W. E. Brouse, Reuben A. Brown)
1933
347 / 14
Cascade Milling & Elevator Company
1933
347 / 15
Commissioner of State Lands and Investments
1933
347 / 16
C (correspondents include C. G. Cameron, John B. Carpenter, Lloyd C. Carver, J. T. Casey, Centennial Flouring Mills Co., Chlorine Products Corporation, F. V. H. Collins, Collins Land Company, Carol W. Cocks, Consumer Gas Company, Continental Oil Company, A. B. Cook Stock Farms, E. B. Coolridge, Crane Co.)
1933
347 / 17
Margaret Power Drum
1933
347 / 18
D (correspondents include James Dineen, Charles R. Downey)
1933
347 / 19
E (correspondents include Claus Erlandson, John M. Evans)
1933
347 / 20-21
Fletcher G. Flaherty (includes telegrams)
1933
347 / 22
May Flanagan
1933
347 / 23
F (correspondents include First National Bank & Trust Co., First State Bank of Cascade)
1933
347 / 24
Great Northern Railway Company
1933
347 / 25
G (correspondents include Hugh D. Gallusha, Gans & Klein Investment Company, Great Falls National Bank)
1933
347 / 26
Mark Hunt
1933
347 / 27
H (correspondents include J. H. Hamilton; Helena City Treasurer, Helena Building & Realty Co., John D. Holliday, Norman B. Holter, A. J. Hughes)
1933
347 / 28
I (correspondents include Independent Publishing Co., Herman Ingman, International Harvester Co., Andy Ireland, John Ireland)
1933
348 / 1
J (correspondents include Leonard Jacobson, Matt L. Jacobson, John Jarvi, H. S. Jenkins, Godfrey Johnson, William Johnston, Judith Basin County Clerk & Recorder)
1933
348 / 2
K (correspondents include J. E. Kanouse, John A. Kelly, T. H. Kerr, Walter T. King, C. J. Kinna & Son; Kremer, Sanders & Kremer, Max P. Kuhr)
1933
348 / 3
Walter